Dlažba Kuchynská zástera

Keramické dlaždice - vodca medzi dokončovacie materiály pre kuchyňu. Doska má vysokú pevnosť, trvácnosť a nevykazuje citlivosť na agresívne prostredie miestnosti, kde sa neustále pripravuje niečo. Kuchynská zástera je samostatná zóna umiestnená medzi hornými skrinkami (pluky) a umývadlom, tanierom, pracovným povrchom. Táto oblasť je považovaná za "najproblematickejšiu", tu je najvyššia úroveň znečistenia. Kvapky vody, mastnoty, spreje z varenia jedla na sporáku - to všetko sa usadzuje na kuchynskej zástere. Okrem toho sa pri varení dá náhodne naraziť na veko hrnca alebo naberačky. Z tohto dôvodu nemôže byť oblasť orezaná normálnym náterom. Materiál musí byť trvanlivý a nesmie sa báť detergentov. Registrácia kuchynskej zástery sa spravidla vykonáva keramickou dlažbou. Tento povlak poskytuje nielen spoľahlivú ochranu pre problémovú oblasť, ale tiež umožňuje vytvoriť akcent v interiéri, jeho chuť. Zvážte výhody záster pre kuchynské obklady, ich vlastnosti a spôsoby ukladania materiálu.

Vlastnosti a výhody zástery z dlaždíc

Keramická dlažba alebo dlažba je všestranný materiál pre miestnosti s komplexnou mikroklímou (kúpeľňa, kuchyňa). Používa sa na dokončenie podlahy, stien a kuchynských záster. V porovnaní s inými materiálmi má dlažba niekoľko výhod:

 • Doska má istú mieru bezpečnosti. Pri správnej starostlivosti bude trvať viac ako tucet rokov.
 • S hladkým povrchom dlažby je ľahké odstrániť stopy nečistôt. Materiál sa nebojí vody ani agresívnych chemikálií pre domácnosť, vrátane prostriedkov s abrazívnym účinkom.
 • Keramická dlažba odoláva nízkym aj vysokým teplotám. Doska nereaguje na zmeny v hladinách vlhkosti, napríklad o dreve.
 • Jednoduchosť a rôzne možnosti tvarovania. Dokonca aj nováčik sa s týmto dokončovacím materiálom vyrovná.
 • Bohatá paleta farieb a ozdôb. Je veľmi ľahké vybrať dlaždice pre konkrétny štýl, pretože sortiment bude aj naďalej kolísať medzi niekoľkými možnosťami. Moderné stavebné obchody ponúkajú široký výber dlaždíc s veľkými odtlačkami a prvotriednymi maľbami.


    

Z niekoľkých nedostatkov na obkladačkách:

 • Potreba starostlivej údržby švov. Musia byť pravidelne aktualizované injektážnou maltou.
 • Pred inštaláciou bude dlažba musieť uvoľniť z nábytku celú stenu.
 • Odstránenie zástery z dlaždíc je dosť ťažké.
 • Povrch steny by mal byť dokonale rovný.

V porovnaní s inými materiálmi sa keramická dlažba stáva nesporným lídrom pre konečnú úpravu kuchynských záster.

Kritériá výberu kľúčových dlaždíc

Bohužiaľ, vzhľadom k veľkému množstvu odrôd, nie každý typ keramických dlaždíc je vhodný pre konečnú úpravu zástery. V tomto prípade, bohatý sortiment hral krutý vtip s materiálom, často vedie kupujúcich do slepej uličky. Pri výbere keramickej dlažby sa musíte zamerať na tri kritériá:

 • Dizajn (vzhľad).
 • Technické špecifikácie.
 • Kvalita.

Doska na obloženie kuchynskej zástery musí mať tieto technické vlastnosti:

 • Nízka pórovitosť materiálu a zvýšená odolnosť voči kyselinám. To vám umožní pokojne umyť povrch zástery a nestarať sa o zničenie materiálu, s ktorým je orezaný.
 • Lesklý povrch. Textúrované obklady nie sú vhodné na zásteru. Prítomnosť reliéfu komplikuje čistenie, pretože tuk a nečistoty sa upchávajú v plytkých priehlbinách.
 • Dlaždice by mali byť navrhnuté špeciálne pre dekoráciu na stenu. Takýto materiál má špecifické označenie (ikona ruky). Dlažby sú hrubšie a silnejšie, ale tieto vlastnosti sú pri dokončovaní stien zbytočné.
 • Prítomnosť ochrannej vrstvy, ktorá chráni základňu pred poškodením. Na sérii takýchto dlaždíc je označené "AA" alebo "A."
 • Hrúbka dosky pre kuchynskú zásteru by mala byť v rozsahu 0,6-1 cm.


    

Čo sa týka dizajnu dlaždíc, monochromatické štvorcové dlaždice už dlho súťažia s keramikou neobvyklých konfigurácií a farieb. V moderných interiéroch, viac a viac modulov obdĺžnikové tehly (prasa), šesťuholníkové "voštiny" a dokonca aj štvorce a trojuholníky s vlnitými hranami (skvelý doplnok pre secesiu). Ten sa nachádza v autorských zbierkach dokončovacích materiálov. Rad farieb tiež poteší zákazníkov svojou rozmanitosťou. Výrobcovia keramických obkladačiek tiež zachytili efekt ombre. Do interiéru kuchyne sa pridajú prvky s farebnou gradáciou, kde sa vyberajú odtieň podľa princípu analógie od tmy po svetlo. Kvetinové ornamenty, ozdobené vzory, komplexná geometria, celé krajiny a panorámy - rozsah variantov náteru je naozaj obrovský.
Kvalitu výrobku je možné kontrolovať priamo v sklade. Musíte selektívne vziať dve dlaždice pre porovnanie. Po prvé, kombináciou oboch fragmentov musíte skontrolovať, ako hladké sú bočné okraje. Medzera medzi nimi by mala byť menšia ako 0,05 cm V tej dlaždici, ktorá je položená hladko, by nemala byť žiadna medzera medzi dlaždicami vôbec. Ďalej skontrolujte drsnosť, triesky, praskliny, "farebné škvrny" - miesta nerovnomerného zafarbenia prednej plochy. Všetky tieto vady sa považujú za manželstvo. Na zadnej strane čipov by tiež nemala byť, ale reliéf poskytuje dobré spojenie medzi dlaždice a povrchom, takže "drsnosť" je tu povinná.

Farby a štýl

Pre klasické kuchyne sú vhodnejšie zadržané tóny: béžová, krémová, biela, bordová a káva. Aj klasika akceptuje dizajn "mramorovaný". Doska na kuchynskej zástere sa môže prekrývať s materiálom pracovnej dosky alebo podlahovou krytinou. V módnom škandinávskom smere používajú modré, tyrkysové, zelené, modré tóny. V interiéroch v štýle Provence (podtyp krajiny), kombinovať vzorované dlaždice s monotónnou, vytvoriť svetlo rustikálne atmosféru jednoduchosti a jednoduchosti. Pre Art Deco (moderná) dlažba čierna, sivá, fialová, modrá. Zástera na kuchyňu v štýle loftu je zdobená keramickými obkladačkami "pod tehlou" červenej, hnedej, bielej, čerešňovej farby. Ten istý interiér je vhodný pre obklady, ktorých povrch imituje textúru dreva. V eklekticizme sa kuchynská zástera zvyčajne stáva akcentovou zónou. Preto pre svoj dizajn používajte dlaždice svetlých odtieňov: žltá, zelená, ružová. Pre moderné high-tech kuchyne, strieborný a zrkadlový náter, sú vhodné čierne lesklé dlaždice. Etnické marocké interiéry sú zdobené farebnými dlaždicami s komplexným vzorom. Mozaiková metóda pokládky, kde sa striedavo pestuje pestrá dlažba s monotónnymi (lila, modrá, žltá), tiež vyhovuje. Farebnosť morského štýlu je obmedzená na odtiene hnedej a žltej (imituje piesok) a modré (oceán, more). Pre minimalizmus je zvolená kombinácia tmavých a svetlých farieb. Napríklad biela a prízvuk fialová, tyrkysová, zelená, terakota.

    

Návrhári odporúčajú zvoliť farbu keramiky pre zásteru, a to buď pod veľkým objektom (súbor), alebo pod zvyškom miestnosti dekorácie. Ak voľba nemôže byť vykonaná, potom zastaviť na neutrálne: biela, čierna, sivá.

typy

V závislosti od typu surovín a výrobnej technológie sa keramické obklady delia na tieto typy:

 • Monokottura. Surovina (biela hlina) sa podrobí jedinému vypáleniu. Monokottura má vysokú pevnosť, vysokú hmotnosť a používa sa hlavne na konečnú úpravu podlahy.
 • Bikottura. Červená hlinená dvojpalivová dlažba je ľahká a je považovaná za obkladový materiál výhradne pre steny. Vhodné pre zástery.
 • Monoporosa. Má vysokú pórovitosť a nie je vhodný na dokončovanie kuchynskej zástery.
 • Slinku. Doska sa vyrába vytláčaním. Tehla dlaždice má zvýšenú odolnosť. Najčastejšie je povrch pokrytý špeciálnym "leskom" - tenkou vrstvou skla. Vhodné na podlahy a kuchynské zástery.
 • Cotto. Červená hlinená dlažba vyrobená extrúznou technológiou. Na dekoráciu na stenu sa používa zriedka. Má matný povrch, ale niekedy sa používa na obloženie kuchynských záster.
 • Majolika. Materiál má veľkú pórovitú štruktúru, preto nie je vhodný na konečnú úpravu zástery.

V závislosti od tvaru dlažby sa zatrieďuje do nasledovných typov:

 • Square. Klasický tvar dlaždíc. Štvorcové dlaždice nemožno nazvať nudné, pretože stručnosť formulára je plná bohatého sortimentu farieb, vzorov a textúr.
 • Obdĺžnikový. U obyčajných ľudí nazývaných prasa alebo "metro". Má okraje na okrajoch, ktoré dávajú zástere objem a zvyšujú podobnosť medzi dlažbou a prírodnou tehlou. Doska je zvyčajne položená v razbezhku, to znamená, že hrana každej tehly sa zhoduje so stredom dlaždíc položených nad a pod.
 • Hexagon. Táto forma sa niekedy nazýva plást, pretože dlaždice pripomínajú voskové bunky včiel. Na kuchynské zástery vyzerá štýlovo, sviežo a originálne.
 • Mosaic. Je to hlavne štvorcová dlažba, ale veľmi malá veľkosť, z ktorej zbierajú kresby.
 • Patchwork. Má štvorcový tvar. Každá dlaždica je pokrytá špeciálnym vzorom a povrch sa podobá „patchwork quilt“, to znamená, že je zostavený z nevhodných kusov, pričom vzory, na ktorých sa nezhodujú.
 • Prišiel. Táto skupina zahŕňa všetky dlaždice zložitých geometrických tvarov (niekedy s vlnitými okrajmi).


    

Existuje iný typ dlaždíc, ktorý nie je prístupný klasifikácii. Spôsob položenia dlaždíc alebo obrazu na jeho povrchu vytvára trojrozmerný efekt. Za najprimitívnejšiu možnosť sa považuje položenie „kosoštvorca“, ktorý sa používal v staroveku pri čelení koľají a nástupíšť. Výsledkom bol reliéfny, konvexný geometrický vzor. Niektoré zástery rozprestierajú dlaždice - keramické obklady z pálenej hliny s lesklým povrchom. Majú impozantnú hrúbku, takže nie sú vhodné pre každý interiér. Najmä pre kuchynské zástery si môžete vybrať sadu dlaždíc, ktoré sú zostavené do jedného obrazu. Vzor (krajina, panoráma, zátišie, kompozícia kvetov) sa aplikuje na povrch fotografickou tlačou, ktorá je zabezpečená zhora ochrannou vrstvou.

rozmery

Pokiaľ ide o veľkosť samotnej odbavovacej plochy, potom sa jej šírka a výška vyberajú individuálne pre každý apartmán. Je potrebné zvážiť tieto nuansy:

 • Pohľad na platňu. Štandard pre plynové kachle zástery urobiť o niečo vyššie kvôli väčšej vzdialenosti medzi kapotou a varnou doskou.
 • Výška hornej časti náhlavnej súpravy. Vypočíta sa na základe rastu pani kuchyne. Malo by byť vhodné, aby sa dostala na horné skrinky. A už z výšky políc vypočítajte veľkosť zástery.
 • Zásoby. Zástera na ochranu steny musí ísť až 2-3 cm za hranice náhlavnej súpravy.
  Šírka zástery je ovplyvnená iba "presnosťou" umiestnenia varnej dosky, umývadla, pracovnej plochy na stole. Aj tu je potrebné vyrábať malé zásoby.

Na zdobenie zástery sa zvyčajne vyberie štandardná dlažba 10x10 cm, mierne menšie sú väčšie možnosti:

 • Obdĺžniková dlažba 10x30.
 • Veľké štvorcové dlaždice 20x20.

Ešte menej často nájdete obdĺžnikový "prasa" o veľkosti 20x30. Veľké dlaždice sa neodporúčajú položiť zástery v malých stiesnených kuchyniach. Pre takéto miestnosti spadajú do tabu tabuľa veľké prvky alebo výtlačky, ktoré robia miestnosť vizuálne ešte menšou. Ale vo veľkých priestoroch takýto obraz nie je presne stratený.

materiály

Pre prácu s dlažbou budú potrebné nasledujúce materiály:

 • Spára pre spoje.
 • Primer.
 • Silikón.
 • Vyrovnávacia hmota (tmel).
 • Lepidlo na obklady

Vyrovnávacia hmota uzatvára trhliny a defekty na povrchu steny, predtým zbavené nečistôt a predchádzajúceho náteru. Potom sa naplní. Potom sa na vysušený povrch nanesie vopred nariedené lepidlo a dlažba sa fixuje. Práca začína stredom zástery. Po "chytí", držte zálievku. Na konci okraja nalejte silikónový tmel.

Metódy stylingu

Okrem rôznorodosti farieb, vzorov a vzorov a textúr existuje mnoho možností, ako položiť keramické obklady. Kreatívni jednotlivci dávajú prednosť výberu komplexných spôsobov: "ornament", "kaleidoskop", modulárny, mozaika. V prvých dvoch variantoch kombinovať dlaždice rovnakej veľkosti, ale v rôznych farbách a na rozdiel od vzorov na povrchoch. Pred pokládkou sa odporúča vyhotoviť obrázok hotového obrazu. Pre modulárnu metódu si zvyčajne vyberte dlaždicu dvoch alebo troch rôznych veľkostí a skombinujte ju, tak ako to vyžaduje fantázia. Metóda mozaiky zahŕňa montáž "obkladačiek" z malých častí. Práca môže trvať týždne, ale výsledok stojí za to. Na tieto účely predávajte špeciálne malé dlaždice. Ešte prozaickejšie možnosti (herringbone, standard, kladenie tehál) môžu vyzerať krásne a nezvyčajné, ak si starostlivo vyberiete dlaždicu niekoľkých farieb.

standard

Táto metóda sa nazýva aj klasika. Doska "šev vo šve." Doska tvorí párne riadky bez posunov. Táto možnosť je vhodná pre väčšinu štýlov. Je jednoduchá a hospodárna z hľadiska spotreby materiálu. Spravidla používajú dlaždice jedného odtieňa, alebo vytvárajú kontrast alebo farebnú gradáciu s hladkými prechodmi tónov.


    

uhlopriečka

Ďalšia jednoduchá možnosť pokladania. Dlaždice pozdĺž diagonálnych čiar. Výsledkom je rad pravidelných kosoštvorcov. Vrchná a spodná zástera končí trojuholníkmi. Ak urobíte výpočty správne, spotreba materiálu bude rovnaká ako pri štandardnej metóde pokládky. Doska je jednoducho rozdelená v strede na dva trojuholníky, ktoré slúžia na ozdobenie okrajov zástery. Diagonálna metóda sa často kombinuje so štandardnou metódou.


    

S odsadením

Pokládka s ofsetom vyzerá dobre na obdĺžnikovej dlaždici. Príklady tejto metódy je možné vidieť na stenách tehlových stavieb. Každý nasledujúci riadok sa posunie o polovicu šírky "ošípaných". Ukazuje sa, že spoj medzi dlaždicami sa nachádza presne v strede dlaždice z predchádzajúceho radu. Táto možnosť je vhodná pre štýly loft, high-tech, fusion. Vyzerá skvele, pokládka s posunom na zrkadlo a kovové dlaždice. Z hľadiska materiálových úspor a praktickosti je táto metóda porovnateľná so štandardom a uhlopriečkou.


    

rybia kosť

Pre usporiadanie vianočného stromu použite dlažbu "prasa". Iba z obdĺžnikovej dlaždice sa tento výkres zobrazí. "Herringbone" sa používa aj na podlahové dosky. Po prvé, značenie sa aplikuje na povrch steny. V tomto prípade je veľmi dôležitá presnosť merania a kvalita dlaždíc. Vzhľadom k tomu, že pri ukladaní rybia kosť, švy sú jasne viditeľné, a najmenšie rozdiely medzi fragmentmi sa okamžite stane viditeľný. Odborníci radia, aby ste si vybrali výrobok z jednej šarže, aby ste sa chránili pred fiaskom a re-stylingom. Z radov dlaždíc pripomínajúcich štruktúru tohto vianočného stromu. Každá "vetva" sa mierne nakloní na ďalšiu, s ktorou sa diagonálne pretína v pravom uhle. Tento dekor bude vhodný v klasickom, rustikálnom a dokonca aj v niektorých moderných štýloch. V druhom prípade je dôležitá farba povrchu dlaždíc.


    

šach

Tento spôsob pokládky dostal svoj názov kvôli podobnosti zástery so šachovnicou. Spravidla použite dlaždicu dvoch farieb. Ak zástera by mala byť prízvuk, potom vyzdvihnúť dva kontrastné tóny. Doska je položená štandardným alebo diagonálnym spôsobom. Každá dlažba jednej farby by však mala byť obklopená dlaždicami odlišného odtieňa. Tretie vložky alebo fragmenty s ornamentom sú niekedy pridané k dvom tónom, aby oživili povrch a urobili z neho ľahšie. Táto možnosť je vhodná pre štýl krajiny.


    

lineárne

Lineárny spôsob kladenia na prevedenie sa nelíši od štandardu. V tomto prípade je väčší význam venovaná duetovej textúre a farebným obkladom. Kombinujú sa v rôznych kombináciách, ale s dodržaním jedného pravidla: čiary rovnakého typu tvoria dlaždice. Táto možnosť je vhodná pre stiesnené kuchyne s malými zásterami. Horizontálne čiary vizuálne rozprestierajú priestor.


    

kaleidoskop

Pokládka "Kaleidoskop" je vhodná pre zlé, optimistické interiéry v eklektických interiéroch. Na dekoráciu používajte dlaždice rôznych odtieňov a textúr, ktoré sú usporiadané chaoticky. To je skvelá možnosť ukázať tvorivú stránku vašej osobnosti. V mnohých ohľadoch sa kaleidoskop podobá mozaikovej metóde. Pre prácu si môžete kúpiť sadu patchwork.


    

Zrkadlová zástera

Zástera zo zrkadlovej dlaždice - nádherné dekoratívne rozhodnutie pre štýlové kuchyne. Základom materiálu je tvrdené sklo. Je síce mierne horší ako keramika, ale rozdiel je minimálny. Vďaka reflexnej ploche môžete priestor vizuálne zväčšiť. Dlaždice vo forme kosoštvorcov je trochu pripomínajúca upevňovač a je vhodná nielen pre klasiku, ale aj pre vrtošivý palácový štýl. Hlavnou nevýhodou takéhoto povrchu je jeho marcos. Akékoľvek kvapky vody, odtlačky prstov alebo kvapôčky striekaného tuku by mali byť okamžite odstránené z dlaždice, inak to bude vyzerať neupravené. Зеркальную поверхность нельзя чистить средствами с абразивным эффектом.


    

Фартук из металла

Фартук из металла стал модной тенденцией последних лет. Дизайнеры охотно используют это решение для оформления кухонь в стилях хай тек и лофт. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že oceľ vyzerá príliš chladno. Jej "teplota" môže byť zvýšená okolitými objektmi a povrchmi. Kovové zástery sa stávajú útulným prvkom interiéru, ak sú kombinované s drevom, textúrovanou omietkou, žulou, teplým kameňom alebo vinylovou tapetou v pastelových farbách. Ďalšou možnosťou pre organickú kombináciu sú oceľové a sklenené povrchy. Kovové zástery môžu byť matné a lesklé. Prvá možnosť je ideálna pre malé kuchyne. Zásteru z nehrdzavejúcej ocele je možné vyrobiť ručne, rezať celú dosku na požadovanú veľkosť alebo ju zbierať z kusov pomocou mozaiky. So zrkadlovým obkladom sú spojené všeobecným nedostatkom - marzim.


    

záver

Pri kúpe dlažby dbajte na to, aby ste značili tón. Faktom je, že počas odpaľovania sa môžu odtiene materiálu líšiť. Na prvý pohľad sa tento rozdiel môže zdať bezvýznamný, ale pri porovnaní týchto dvoch vzoriek sa rozdiely prejavia. Existuje aj taká vec, ako je rozdiel medzi referenciou a skutočnou veľkosťou dlaždice. Na každej dávke sa uvádza ako kaliber. Pri plnom dodržiavaní bude nulová. Ak je kaliber viac ako 1 mm, potom pri pokládke dlažby budú problémy s nesúladom švov. V tomto prípade musíte kúpiť buď iné dlaždice, alebo vyzdvihnúť dávky s rovnakým kalibrom. Tiež nezabudnite na zásoby materiálu, ktorý bude potrebovať, aby sa zmestili zásteru na požadované rozmery: ozdobte jej okraje alebo položte zložitý vzor dlaždíc so zložitým stylingom.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár