Nápady na umiestnenie svetla do interiéru

Výsledok najdrahších opráv môže sklamať, ak sa obyvatelia domu nestarali o dizajn osvetlenia včas. Správne zvolené osvetlenie sa zameriava na sémantické centrum miestnosti, rozdeľuje ho na funkčné oblasti, odstraňuje nevýhody dispozície.

Hlavnými zložkami obydlia sú priestor a tie prvky, ktoré sú tam. Miesto, počet svietidiel sú plánované vo fáze, keď už existuje dobre premyslený plán na usporiadanie nábytku, poloha pohovky, príslušenstvo je vybrané, dĺžka jedálenského stola je určená.

Typy osvetlenia v interiéri

Najnovšie, väčšina bola úplne spokojná s prítomnosťou 2-3 svetelných zdrojov. Svetlo v interiéri teraz slúži nielen na zabezpečenie viditeľnosti, ale systém osvetlenia zahŕňa hlavné a ďalšie zdroje. Vzhľadom na smer a rozloženie svetelného toku sa rozlišujú tieto typy osvetlenia: t

priamyPochádza zo spoločného zdroja. Pomáha zvýrazniť potrebné detaily interiéru, aby sa osvetlila pracovná plocha.
rozptýlenýPrúd svetla nasmerovaný na strop odráža od neho a dáva mäkké osvetlenie.
nepriamyHlavná časť svetelného toku je nasmerovaná na podlahu, trochu na steny a strop. Taký pohodlný spôsob na dosiahnutie intenzívneho osvetlenia.


    

Moderné trendy v dizajne bývania zničili staré etablované normy. Rôzne osvetľovacie zariadenia, nové pravidlá pre ich umiestnenie dávajú dizajnérom možnosť uplatniť:

 • viacúrovňové osvetlenie;
 • výrobky zapustené do podlahy;
 • pohyblivé systémy.

Prirodzené svetlo

Všetky fyziologické, mentálne procesy úzko súvisia s množstvom denného svetla. Priamo na ňom závisí výkonnosť dospelých, výkonnosť detí a dokonca aj úroveň predaja maloobchodných predajní.

Využitie stratégie „druhého svetla“ s neprítomnosťou prekrytia, kombinovaného osvetlenia, keď svetlo preniká nielen cez zvislé rámy, ale aj na strechu alebo na druhú vrstvu, pomáha zabezpečiť dobré prirodzené svetlo.

S cieľom „chytiť“ viac svetla zo slnka je všetko premyslené ešte pred stavbou. S existujúcim bytom musíte pracovať. Použite nasledujúce techniky:

 • zväčšiť okná;
 • zlepšiť osvetlenie pomocou povrchov, ktoré odrážajú svetlo, rozptýliť ho po celej miestnosti;
 • v malom priestore sa snažia používať svetlé farby dekorácie a nábytku;
 • použitie zrkadiel, leštenie;
 • odstrániť vysoký porast pred domom.

Energetická účinnosť budovy je výrazne zvýšená, ak sú prirodzené a umelé osvetľovacie systémy správne integrované.

Umelé osvetlenie

Izba osvetlená 2-3 žiarovkami s výkonom 60 W nespĺňa hygienické normy, je nepohodlná. Správne zvolené osvetlenie je jednou z podmienok pre pohodlie moderného obytného priestoru.

So svetlom prichádzajúcim zhora sa interiér zdá byť ostrejší. Tento efekt je zmiernený svetelnými zdrojmi nastavenými na úrovni očí. Miestnosť sa stáva dynamickejšou, ak svetlo vychádza z podlahy.

    

Pri správnom osvetlení sa interiér stane úplne odlišným. S ním, skryť nedostatky, rozšíriť priestor, tlačí strop, steny. Smerový svetelný tok sa sústreďuje na zbierku fotografií alebo obrazov, krbu.

Výber typu svietidla podľa požiadaviek dizajnu. Ak zdroj musí byť skrytý, je vložený do podlahy alebo stropu, skrýva sa za mrežami, žalúziami. Ak je to potrebné, malý uhol rozptylu lúčov, rovnomerné osvetlenie celého priestoru, čím sa vytvára príjemnejšia atmosféra namiesto jediného lustra, ktorý inštaluje mnoho bodových zariadení.

Na zlepšenie vnímania farieb interiéru sú kombinované svetelné zdroje s rozdielnou "farebnou teplotou". Pri jedálenskom stole je vhodný teplý oranžový odtieň, aby sa vytvorila útulnosť v spálni. Žltkasté svetlo sa uvoľní. Neutrálna biela je dobrá pri práci v kuchyni, čítaní, modrastom je užitočná len v múzeu alebo v klenotníctve.

Rozmanitosť svietidiel

Svietidlá musia byť zvolené na základe charakteristík miestnosti. V obývacej izbe alebo hotelovej hale vyzerá dobrý masívny luster s množstvom tienidiel na dlhé zavesenie. Ak je strop nízky, zavesenie sa skráti a svietidlá smerujú nahor, aby ho „zdvíhali“.

V malých a nízkych miestnostiach sú vítané lampy upevnené na strope, s rôznou intenzitou svetelného toku, lustre len na krátkom zavesení a najlepšie s matnými odtieňmi. To poskytne mäkké osvetlenie pre malý priestor. V priestrannej miestnosti niekoľko takýchto zdrojov zvýrazní funkčné oblasti.

    

Nástenné, stojace, zabudované, stolové spotrebiče, reflektory, bodové zdroje často dopĺňajú centrálne osvetlenie. Miestna je funkčnejšia, mení atmosféru.

Osvetlenie koľají je obľúbené nielen v obchodoch a kanceláriách, ale aj v interiérových riešeniach bytu. Trať samotná má často minimalistický vzhľad, používajú ju dizajnéri v módnom podkroví, hi-tech, priestorovom interiéri. Stopa led lampy sú úsporné, bezpečné, trvanlivé.

Inovatívny typ osvetlenia, vytvorený pomocou špeciálnych profilov na strešnom strope, svetelných líniách, sa používa nielen na osvetlenie, zónovanie. Pomáha opraviť priestor neúspešnej formy.

Aké lampy a svietidlá je lepšie používať

Pri výrobe moderného interiéru je možné použiť:

 1. Žiarovky. Priaznivý pre oči, ale len desatina jeho energie je premenená na svetlo, druhá je tepelná energia, ktorá ohrieva miestnosť.
 2. Žiarivky. Atmosféra nie je ohrievaná, ale bzučanie, a nie každý má rád svoje modrasté biele lúče. Modernejšie modely nemajú uvedené nevýhody.
 3. Halogénové, halogenidové zariadenia emitujú smerové lúče, preto sú vhodnejšie tam, kde je potrebné zvýrazniť výklenok, stĺpec alebo obrázok.
 4. LED diódy. Vo svojom spektre nie sú žiadne škodlivé žiarenia, nezohrievajú okolitý priestor, sú trvanlivé. Ale výkon svetelného výstupu je taký, že sa nepoužíva samostatne. Použiteľné ako nočné osvetlenie alebo dekoratívne osvetlenie.
 5. Svetelné káble, vzťahujúce sa na LED diódy, "Duralight". Vhodné na dekoráciu jednotlivých interiérových prvkov, na ulici.
 6. svetelné efekty, keď sú mimo hlavného zdroja.


    

Vplyv svetla na farebné odtiene

Vnímanie farieb rôznych objektov v tej istej miestnosti sa líši v závislosti od kombinácie rôznych zdrojov s rôznymi teplotami.

Je dôležité dodržiavať harmóniu, inak "farebná diskotéka" začne dráždiť oči a chuť majiteľa bude spochybňovaná.

 • Jasne červená je zmäkčená oranžovým svetlom.
 • Intenzívna oranžová farba sa stáva pastel, keď je osvetlená žltkastým svetlom.
 • Žltá sa zmení na vyblednutú sivú farbu, ak sa do miestnosti nalejú lúče s modrastým odtieňom.
 • Príjemné vápno sa získava zo zelenej, nasmeruje naň oranžové svetlo a pomocou jasnej modrej farby poskytuje tieň letnému moru.
 • Modrá zostane nezmenená, ak bude svietiť neutrálnou bielou farbou.
 • Ak chcete vnímať fialový interiér ako červená pomáha žlté svetlo.

    

Teplé odtiene svetla prispievajú k rannému prebudeniu, večer sú pokojné. Neutrálne biele svetlo sa aktivuje, aktivuje.

Základné chyby opravujeme pomocou svetla

Pri plánovaní osvetlenia je dôležité zvoliť správne svietidlo a miesto, kde by mali byť umiestnené. Je zlé, keď je miestnosť v súmraku, a hoci nie je veľa svetla, nie je veľmi príjemné cítiť sa na javisku s technickým osvetlením.

 1. V obývacích izbách, aby sa zbavili tmavých rohov a vytvorili zóny kombinovať viacúrovňové zdroje, kombinovať osvetlenie. V stiesnenej kúpeľni len jeden zdroj pridá zbytočné tiene.
 2. Príliš jasné osvetlenie, ktoré je rýchlo unavené, vyhladené použitím stmievačov a tienidiel.
 3. Najesť sa v oslepujúcom svetle nepríjemné. A na čítanie v obývacej izbe alebo holenie v kúpeľni, stropné osvetlenie môže byť silnejší.
 4. Vstavané osvetlenie je neproduktívne, je vhodnejšie v úzkych miestnostiach, šatni. Použitie rôznych takýchto zdrojov urobí zo stropu zdanie švajčiarskeho syra.
 5. Pri organizovaní interiéru je dôležité zvoliť svetelné zdroje, ktoré zodpovedajú štýlovému rozhodnutiu. Pre banálne osvetlenie, Ilyich žiarovky sú dosť, ale aby sa stal plnohodnotným kusom nábytku, musí osvetľovacie zariadenie vyjadriť originálny nápad.
 6. Počas prevádzky je svetelný zdroj nainštalovaný vľavo, pri čítaní je umiestnený za svetlom z lampy a nesmie smerovať do očí. Je zlé, ak svetlo z viacerých lámp vytvára na kúsku papiera viac tieňov.


    

Ako nastaviť priestor pomocou svetla:

 • rozširuje svoje maximálne osvetlenie a dobré odrazové vlastnosti povrchovej úpravy;
 • priame svietidlá sú určené pre veľké miestnosti;
 • hlasitosť sa nastavuje jasom svetla;
 • rozptýlené a odrazené svetlo rozširuje priestor;
 • svetelné lúče zo stropu na steny vizuálne stenčujú strop;
 • strop, ktorý je jasne osvetlený stenami, sa objaví vyššie;
 • zdroje svetla pozdĺž jednej zo stien chodby ho rozširujú, ak idú v strede stropu, zužujú ho;
 • pozdĺžne osvetlenie rozširuje priestor;
 • Ak chcete vizuálne šíriť chodbu, musíte osvetliť stenu čo najviac na jej konci.

Pravidlá pre umiestnenie zásuviek a prepínačov

Optimálne umiestnenie spínačov - vo vzdialenosti 80-90 cm od podlahy a 10 cm od dverí, na strane, kde sa nachádza rukoväť. Ak je osvetlenie plánované flexibilne, spínač a stmievač nebudú „zodpovední za všetkých“. Ďalšie osvetlenie je regulované spínačmi v súlade s dizajnom.

Počet zásuviek súhlasí s počtom elektrických spotrebičov. Výška ich umiestnenia nie je kritická, pokiaľ sa počet zhoduje s počtom svietidiel. Je lepšie, ak každá izba bude mať jednu alebo dve doplnky.

V chodbe nie je nevyhnutne veľa z nich, výška miesta je podľa "európskej normy", 15 cm od podlahy, takže je vhodnejšie pripojiť sušičku na topánky. V kúpeľni sa používajú špeciálne zásuvky, ktoré sú chránené pred vlhkosťou. Zásuvka v blízkosti televízora v obývacej izbe "skryť" za obrazovkou. V kuchyni stojí 60 cm k sporáku a umývadlu. Tu je žiaduce veľké množstvo predajní, zoznam domácich spotrebičov spotrebujúcich elektrinu rastie. V detských otvoroch vidlice chránia špeciálne ventily.

Umiestnenie svietidiel podľa typu miestnosti

Prirodzené osvetlenie často nie je plnohodnotné kvôli zlému usporiadaniu, malým otvorom v okne, nerentabilnému podlažnému umiestneniu. Asistent vstúpi do centrálneho, miestneho alebo dekoratívneho umelého osvetlenia.

V každej miestnosti je centrálna, ale v žiadnom prípade to nie je jediná žiarovka visiaca v strede miestnosti. Nad hlavami by mali byť dobre umiestnené lustre a osvetlené lampy. Samostatnú skupinu tvoria podlahové lampy v súlade so súpravou svietidiel, vhodné stolové lampy. Úplnosť nadobudne akýkoľvek typ miestnosti, ak dekoratívne osvetlenie zvýrazní najvýhodnejšie detaily: akvárium, výklenok so sochou, textúrovanú podlahovú vázu.

Zavedenie do interiéru veľa svetelných vzorov umožní použitie zadného, ​​spodného, ​​stredného osvetlenia, smerových svetelných zariadení. Žiarovky na pneumatikách sa môžu pohybovať, s ich pomocou sa mení smer svetelného toku.

spálne

To bude vyžadovať viac tlmený svetelný zdroj. Stojanová lampa je umiestnená vedľa pohovky, svietidlo v blízkosti šatníka, lampa na čítanie na čítanie a lampa v čele postele. Štýl a konfigurácia všetkých prvkov osvetlenia odrážajú stred.


    

Je lepšie, aby svetlo na toaletnom stolíku nedáva tiene, oslnenie, optimálne sa približujúce k prírode. Je vhodné zabezpečiť reguláciu stupňa jasu osvetlenia miestnosti.

Obývacia izba

Výzdobou veľkej miestnosti bude závesný luster s množstvom stropných svietidiel. Tu môžete experimentovať so svetlom: zvýrazniť záclony, hlboký parapet, fontány, vynikajúci nábytok.


    

Stredná vrstva v miestnosti môže byť zoskupená na jednom prepínači. Ak je v obývacej izbe jedálenský stôl, musíte ho úplne zapáliť. Rekreačná oblasť je vybavená nástennou lampou alebo útulnou stojanovou lampou.

Vstupná hala

Súmrak sa v tejto miestnosti neodporúča, je osvetlený pomocou centrálnej lampy. Kompaktná chodba sa pri použití zrkadla s lampami po obvode rozširuje.


    

Večerný scenár znamená nižšie osvetlenie a vzdialenú slepú uličku.

študovať

Tu dominuje miestne svetlo. Nemali by ste sa vzdať všeobecného svetla, bude to vhodné aj pri práci na počítači, takže oči budú menej unavené.

Domáca kancelária je často miestom neformálnych stretnutí. Vedľa stola, pohovky a kreslá, svietidlo alebo stojanová lampa s rozptýleným žltkastým svetlom, ktoré robí konverzáciu ľahké vyzerá dobre. Halogénové žiarivky sú optimálne na stimuláciu aktivity.

Menej oficiálne ako kancelárske vybavenie neumožňuje použitie prísnych svietidiel zo skla a kovu, ale útulnejšie drevené lampy s textilnými odtieňmi.

kuchyne

Osvetlenie v kuchyni je väčšinou funkčné. Pracovné plochy sú pevne osvetlené halogénovými alebo žiarivkovými lampami. Pri neprítomnosti zabudovaného osvetlenia používajte pohodlné svietidlá. Premýšľajú nad technológiou umiestnenia LED pásových svetiel alebo do špeciálnych odkvapov horných nástenných skriniek, na ktorých sú namontované smerové svetlá, zabudované špeciálne tyče.


    

Doska je osvetlená svetelnými zdrojmi umiestnenými na kapote. Na sporákoch, na iných pracovných plochách, svetelné zdroje chránia odtiene hladkým povrchom, ktoré sa ľahšie čistia. Miestne svetlo nie je vždy potrebné, preto sú preň vytvorené samostatné spínače.

Kúpeľňa a WC

Dobre osvetlená svetlá izba s priamym osvetlením nad hlavou a druhá v zrkadle sa prispôsobuje sviatočnej nálade, stáva sa priestrannou. Stropy a svietniky je lepšie zvoliť polohermetické, malé rozmery a neinštalujte ich priamo nad kúpeľňou, nie je to bezpečné.

Pre obzvlášť náročné je do konštrukcie kúpeľa zabudované podsvietenie. Rozmery osvetľovacích zariadení nachádzajúcich sa v kúpeľni alebo na toaletách, určené podľa ich plochy.


    

Na toalete, kde sú stropy dosť nízke, je najlepšia možnosť osvetlenia na stenu. Hlavnou vecou je, že sa nemôže dotknúť pri vstupe a výstupe.

Pre kombinovanú kúpeľňu je vhodný zriedkavo sa vyskytujúci typ osvetlenia, nižšie osvetlenie. Vyzerá dekoratívne, pohodlne v noci, keď sa nechcete prebudiť s jasným svetlom, keď idete na záchod.

škôlka

Hlavným pravidlom pri inštalácii osvetlenia v detskej izbe - by mali byť bezpečné, umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od zvedavých detských rúk.


    

Tu potrebujete viac prirodzeného svetla, umelé zdroje by nemali byť ostré a jasné. Svetlo sa snaží rovnomerne vyplniť celý priestor. Najvhodnejšie v detskom bodovom osvetlení, lustre s "príveskami" z krištáľu sú tu nevhodné, "priťahujú" loptičky a puky.

Úlohu pracovného osvetlenia bude vykonávať praktická stolná lampa s možnosťou nastavenia výšky a smeru. Najjasnejšie osvetlená zóna sa stáva herňou. Malé, krásne nočné svetlo pomáha spať a pre rodičov je vhodnejšie prechádzať počas výpadku prúdu.

záver

Pocit celej miestnosti sa môže zmeniť, ak je obyčajná žiarovka nahradená halogénovou alebo LED diódou. Metamorfóza z úplnej výmeny všetkých lustrov a svietnikov je nepredvídateľná. Ak nie sú k dispozícii žiadne finančné prostriedky na úplnú transformáciu interiéru, môžete sa zabaviť výberom niekoľkých svietidiel z katalógu.

Správny dizajn osvetlenia je dôležitý nielen pre zachovanie zdravia očí, ale prispieva aj k lepšej relaxácii a ranná káva v krásnej lampe sa bude zdať oveľa chutnejšia a dá sa zariadeniu na dobrý deň.

Zanechajte Svoj Komentár