Ako urobiť hnedú farbu z farieb

Brown je zmiešaná farba vyplývajúca z fúzie niekoľkých (2 alebo viacerých) nasýtených farieb. Nie je súčasťou farebného spektra, ružovej, bielej, šedej a čiernej. Vďaka použitiu dreva na vytvorenie nábytku sa farba stala jednou z najvyhľadávanejších v interiéri. V mnohých krajinách sa považuje za symbol plodnosti. A pred niekoľkými desiatkami tisíc rokov ľudia používali hnedastý umber pigment na vytvorenie jaskynných malieb. V dávnych dobách boli sépiové farby vyrobené z atramentu sépia. Používali sa neskôr, v období renesancie, umelci ako Raphael a Leonardo da Vinci. Brown bol široko používaný maliari XVII-XVIII storočia. V tých dňoch už vedeli, ako urobiť dokonalú hnedú farbu. V období modernizmu boli pestré a zlaté tóny nahradené odtieňmi, ktoré sa stali atribútom nových trendov v dizajne a architektúre.

Vlastnosti farby a jej odtiene

V prírode sa hnedá vyrába tuhnutím kvapalín žltých odtieňov. Preto sa niekedy nazýva tmavožltá. Podobnosť so zmiešanými farbami, napríklad s bronzom, gaštanom a kávou, vďaka veľkému množstvu rôznych pigmentov v ich zložení. V móde, hnedý bol vždy v kontraste s jasnými bohatými tónmi, a preto získal povesť "dospelých a pevných." Táto farebná schéma tiež obsahuje mnoho odtieňov. Majú svoje mená kvôli prevalencii hnedej prírody a života. Medzi nimi sú pšenica, hnedá, hrdzavá, meď, tmavo béžová, hnedá, čokoládová, ako aj khaki, sépia a farba vädnutých listov. Niektoré tóny majú zvláštny odliv. Tmavo hnedá je tiež považovaný za odtieň hnedej, ale to neplatí pre burgundskej všeobecne, ktorý v zásade nie je zmiešaný, ale je blízko priamo na červenú.

Výhody a nevýhody vlastného miešania

Odporúča sa kúpiť hotovú hnedú farbu, ak nie je dôvera v kvalitu samo-miešania. Pri použití najmä akrylových farieb sú možné problémy s kreslením alebo plátnom - tam budú vyzerať inak. To ovplyvňujú niektoré komponenty a vlastnosti surovín od konkrétneho výrobcu. Ak potrebujete maľovať veľa stien, existujú dve možnosti - nákup hotových farieb alebo ich príprava na objednávku. Nie je možné vyrobiť dve zmesi úplne identického tieňa sami - je potrebné špeciálne vybavenie. V jednoduchšej situácii by ste sa nemali vyhýbať experimentom. Vaše predstavy o odtieňoch je možné realizovať v plnej miere. V tomto procese bude niekoľko negatívnych bodov. Pretože sa spočiatku vypočíta celý objem farby, môže existovať „sklz“. Okrem toho tónovanie má veľa energie. Problémom bude syntéza nasýtených tónov. Hlavnou nevýhodou je vysoká tendencia k vyblednutiu, čo je typické pre takéto riešenia.

Existuje však veľa výhod:

 • úspor;
 • široká škála farieb na varenie;
 • vytvorenie jedinečných odtieňov a ich úprava;
 • miešanie vedľa pracoviska.

Tóny pravidlá miešania

Existuje niekoľko systémov a modelov, ktoré definujú interakciu a podobnosť farieb. Veda rôznych aspektov kompatibility odtieňov a ich použitia v umení sa nazýva farebná maľba. Jedným z jeho základov je farebné koliesko, vrátane kolies s medziľahlými farbami. Pre syntézu rôznych farieb sa používajú 3 základné farby: červená, žltá a modrá. Osobitnú úlohu má aj achromatická - čiernobiela. Pravidlá miešania sú postavené okolo týchto funkcií. Zmiešaný akvarel, akryl, kvaš, olej, voda-založené a stavebné farby potrebujú na bielej palete - takže výsledný odtieň môže byť jasne vidieť. Namiesto toho je tiež možné použiť bielu porcelánovú platňu a niekedy dokonca plastové nádoby, bielu lepenku alebo hrubý papier. 4 základné pravidlá miešania farieb sú odvodené:

 1. Existujú achromatické tóny (biela, sivá, čierna) a farba (všetky ostatné). V druhej kategórii sa líšia saturáciou, hĺbkou, jasom, svetlosťou a farebným tónom.
 2. Môžete miešať mechanicky (zmiešaním) a opticky (tým, že na seba položíte ťahy).
 3. Keď zlúčite 2 z hlavných tónov, bude medzi nimi na farebnom kolese.
 4. Pri miešaní 2 opačných farieb na kružnici dostaneme kompozit, ktorý nie je ako oni.

Primárne farby pre hnedé

Hnedá sa získa zmiešaním niekoľkých pigmentov. Skúsení odborníci môžu v ideálnom prípade vypočítať požadované proporcie troch základných farieb. V praxi je však vhodnejšie zasahovať do 2 farieb a postupne. Klasické kombinácie pre syntézu hnedých tónov sú kombinácie červenej a zelenej, oranžovej a modrej, ako aj fialovej a žltej farby. V každom z týchto prípadov sa ako základ používa jedna farba a druhá postupne vytvára požadovaný klasický odtieň hnedej farby. Takže musíte pridať červenú až zelenú, oranžovú až oranžovú a žltú až fialovú. Pridaný pigment by mal byť zvyčajne oveľa menší. Iné proporcie zlúčenia poskytnú rôzne, rôzne odtiene hnedej a iných kompozitných farieb. Brown môže byť tiež získaný zmiešaním v malých množstvách všetkých farieb dúhy.
Je to dôležité! Farbu môžete vylepšiť špeciálnymi farbivami.

Zelená s červenou farbou

To je jedna z kombinácií na vytvorenie špinavých tónov. Ak nie je po ruke zelená, budete musieť použiť trojnásobok základných farieb, miešanie modrej a žltej farby v požadovanom tóne. Táto kombinácia vám okrem iného umožňuje vybrať rôzne odtiene zelenej. To zase pridá možnosti konečného výsledku z miešania červenej so zelenou. Čo pridať je rozhodnuté individuálne. Bude však správnejšie vyplniť červenú farbu do nádoby zelenou farbou, presne tak, aby bol odtieň a jas taký, aký by mal byť. Bez ohľadu na to, aký podiel môže byť na konci, budú výsledné odtiene v teple. Stojí za to experimentovať s prísadami: vyberte zelenú pre špinavý odtieň, napríklad kamufláž, alebo svetlo, svetlo zelená, a podobne v prípade červenej. Čím tmavšie sú červené a zelené farby, tým lepšie.

Oranžová s modrou farbou

V tomto prípade, ak je to potrebné, sa používajú aj tri hlavné tóny: ak je potrebné vyrobiť pomaranč nezávisle, potom sa zmieša červená a žltá. Potom prvý by mal byť 9/10, a druhý, respektíve 1/10. Tento pomer môže byť rôzny, ale vyžaduje tmavý odtieň. Farba roztoku môže byť "medzi" oranžová a červená. V tejto zmesi alebo v hotovej oranžovej farbe je pridaná modrá. Požadovaný objem sa volí individuálne, ale v rozsahu od 5 do 10 jednotiek. 90-95 jednotiek oranžová zložka, v závislosti od požadovaného indikátora ľahkosti a počiatočného vzhľadu oboch zložiek. Ak sa modrá kompozícia použije v odporúčanom množstve, potom bude možné nastaviť jas zmesi alebo pridať cyanózu. Pozrite sa na konečnú farbu dopadne až po zaschnutí filmu. Tak či onak, vyjde ľahšie ako pôvodná verzia. Nie je na škodu robiť predbežné testy na nejakom povrchu.

Fialová so žltou farbou

Ďalším spôsobom, ako získať hnedé je zmiešať žlté s fialovou. V neprítomnosti druhej sa pripraví zmes modrej a červenej. Fialová viac modrá, aby ste vytvorili "pravú" farbu, potrebujete viac modrej farby. Fialová a červená na spektrálnom kruhu sú priľahlé, ale sú umiestnené na opačných koncoch viditeľného spektra. S rovnakými proporciami alebo s nadváhou v smere červenej farby dostanete fialové. Je tiež vhodný na miešanie so žltou farbou. Ten, alebo iný, sa používa na pridanie k tmavšiemu pigmentu. Žltkastosť musí byť pridávaná postupne, aby nedošlo k príliš svetlej zmesi. Zloženie bude musieť neustále miešať, inak môžete zmeškať okamih, keď žltá už nie je potrebná. Ďalej musíte urobiť odtieň test na tvrdom povrchu. Rozhodnutia sa potom robia na základe farby povrchovej vrstvy.

Výsledná farba je vhodná na použitie na minerálnych aj kovových povrchoch.

Spôsoby, ako získať odtiene hnedej

Pre teplé odtiene pridajte žltú alebo červenú až hnedú farbu. Nesmie sa naliať veľké porcie, je potrebné postupné miešanie. Ľahké a teplé odtiene hnedej farby vám umožňujú maľovať prvky, ako sú odrazené svetlo, zem, tehly a drevené povrchy. Ak je tón príliš teplý, môžete váhu obnoviť modrou farbou. Najprv by ste mali pridať len modrý tón, aby ste vytvorili tmavý a pokojný odtieň. Farba sa môže líšiť s bielou a farebnou farbou. Pre tmavo hnedé odtiene potrebujete čierny pigment. Nemali by ste pridať viac ako niekoľko percent celkového objemu zmesi. Prebytok čiernej farby je veľmi ťažké kompenzovať, okrem toho, že zvýšenie hmotnosti hnedej hnedej hmoty nie je vždy prijateľné. Pridanie veľkého množstva bielej alebo vody, aby sa eliminovala čierna farba, zmes len zhorší.

Odporúča sa:

 1. Porovnajte výsledky z rôznych pomerov primárnych a sekundárnych (s) farieb.
 2. Experimentujte s odtieňmi a zaznamenajte pomer farieb v zmesiach, ktoré sa najviac páčia.

Môžete tiež vytvoriť niekoľko odtieňov hnedej farby s rôznym jasom pre následné miešanie - často mäkké, príjemné farby.

Získanie červenohnedého odtieňa

Táto farba sa tiež nazýva terakota. Získava sa zmiešaním červenej a žltej farby s miernou dominanciou prvej. Pre konečný výsledok je potrebné pridať malé množstvo modrej a 0,1% bielej farby. Preto budete potrebovať 3 primárne farby a bielu farbu. Existujú všeobecné smernice pre podiel tónov. Červená a žltá sa berie približne rovnako a modrá je 4 krát nižšia. V praxi sa však percento týchto látok môže znížiť. Namiesto žltej s červenou, je teoreticky možné, aby oranžová, ale je potrebné mať na pamäti, že pri miešaní prvých dvoch, spravidla sa ukazuje, že nie je čistý oranžový s ružovkastý odtieň, ale tekvice. Požadovanú farbu môžete dosiahnuť zmiešaním mnohých nasýtených farieb s prevahou svetlých odtieňov a medzi celou paletou by sa mal dôraz presunúť na červenú oblasť spektrálneho kruhu.

Ako urobiť tmavohnedú farbu

Jeden z najvyhľadávanejších odtieňov, tmavohnedý, sa vyrába niekoľkými spôsobmi. Prvá zahŕňa zmiešanie 3 základných farieb, červenej, modrej a žltej farby v rovnakom pomere. Farby by nemali byť príliš tmavé. Potom pridajte čiernu na požadovanú saturáciu. Druhá metóda zahŕňa pridanie malého množstva čiernej alebo modrej farby do výsledného odtieňa hnedej, opäť do určitej tmy. Farba bude hlboká. Tretia metóda je založená na použití 3 hlavných farieb viditeľného spektra: červenej, zelenej a modrej. Ak to chcete urobiť, vezmite 2 rôzne tmavé odtiene zelenej a modrej farby a premiešajte v rovnakých častiach (t. J. 1: 1: 1: 1). K výslednej zmesi pridajte červenú a čiernu, tiež v rovnakom pomere. Robíme to, kým nedosiahneme správny tón.

Niektoré nuansy miešania:

 • ak sa použijú červené, modré a žlté atramenty, tieto by sa mali pridať do zmesi prvých dvoch;
 • žltá farba môže odstrániť nadmerné tienenie;
 • pre tmavohnedú farbu je prijateľný svetle červený alebo zelený odtieň.

Zmiešame farby pre šedohnedý odtieň

V tejto situácii existuje veľa možností na prijatie opatrení. Jedna z nich zahŕňa manipuláciu štandardnej hnedej farby. V tomto prípade budete musieť dodatočne použiť biele a čierne tóny. Berieme najprv bielu farbu a odľahčíme hnedý roztok. Potom pridajte trochu čiernej, opatrne premiešajte zmes a zistite, čo sa stalo. Šedo-hnedá by mala byť dostatočne svetlá, aby ju bolo možné zobrať zo sivej vzdialenosti. Biela farba pridáva oveľa viac ako čierna. Ďalšia metóda syntézy sivohnedej zahrnuje pridanie šedej zložky do oranžového roztoku. Ľahkosť je regulovaná čiernou a bielou farbou. Jednou z alternatívnych metód použitia oranžovej bázy je zmiešanie modrých a čiernych zložiek. Môžeme získať výrazný sivastý odtieň zmiešaním pomaranča na jednej strane a fialovou alebo malým množstvom čiernej na druhej strane.

Aké farby sa miešajú pre svetlo hnedé

Na prípravu základov sa hodí niektorá z vyššie uvedených kombinácií. Môžete si napríklad vziať klasickú kombináciu červenej, žltej a modrej farby. Zároveň používajú viac žltého pigmentu a zvyšok sa vyberá v jasných farbách. Výsledný roztok sa odľahčí bielou farbou. Do akej miery zmeniť pôvodný odtieň - vec osobných preferencií. Ak je to potrebné, môže byť načervenalý, modrý alebo fialový alebo farba kakaa. Zmes sa zriedka ukáže byť ľahšia, než je potrebné, ale ak sa tak stane, pridaním čiernej farby sa situácia ľahko odstráni. V každom prípade zmiešajte prísady postupne a v malých množstvách. Ak je farba určená na maľovanie, potom pri miešaní je lepšie použiť kefku, ale špeciálny nástroj paletového noža - potom sa budete môcť vyhnúť rozvodom.

Farba miešací stôl a proporcie pre hnedé

Najpopulárnejšie odtiene (reprezentované jednou spoločnou voľbou pre každú z nich):

odtieňFarby sa miešajúrozmery
Svetlohnedázelenáčervenábiela100:5:5, 100:10:5
hnedýmodrýčervenážltý100:100:10
Tmavo hnedánachovýžltýčierna90:10:5
Farba kávyoranžovýmodrýčierna100:50:10
čokoládaTmavo zelená (bylinná)oranžovýčervená100:50:40

Vďaka tejto tabuľke môžete presne vypočítať pomer bez rizika chyby. Zvyčajne postačujú tri primárne farby na to, aby sa zmes požadovaného odtieňa vyrobila len z nich, alebo aby sa syntetizovala oranžová / fialová / zelená pre ich následné miešanie s červenou, modrou alebo žltou farbou. V niektorých prípadoch je nevyhnutná čierna alebo biela farba. Veľmi dôležitý je jas pôvodných tónov. Ak nie je úspešné vybrať ingrediencie, potom farba nebude vždy úspešná. Je potrebné pridať čiernu v minimálnych porciách, pretože je to najťažšie „zabiť“ túto farbu. S náležitými schopnosťami, môžete nezávisle vybrať komponenty a získať rovnaké klasické alebo špeciálne vzácne odtiene. Hnedá základňa pre následnú úpravu je syntetizovaná aj z kombinácie žltej, tyrkysovej a ružovej / purpurovej farby, ktoré sú v spektre sekundárne alebo chýbajú.

záver

Brown je jedna z tých, ktoré možno vytlačiť samostatne. Syntéza jeho odtieňov umožňuje rôzne farebné kombinácie a proporcie. Škála má niekoľko desiatok originálnych verzií. Keď je jeden z nich vybraný na tónovanie, musíte sa rozhodnúť pre zložené zložky. Pre niektoré farebné kombinácie sú vypočítané presné proporcie, čo značne zjednodušuje prácu. Malé chyby v procese tónovania však neovplyvnia konečný výsledok. Hnedá môže byť vytvorená zlúčením oranžovej a modrej, červenej a zelenej, fialovej a žltej farby a mnohými ďalšími spôsobmi pomocou farieb 2, 3, 4 a viac. Svetlosť je regulovaná čiernou a bielou farbou. Vlastné miešanie je veľmi vhodné na maľovanie a iné práce v malom priestore. V iných prípadoch je lepšie získať hotovú farbu.

Zanechajte Svoj Komentár