Montážna výška umývadla v kúpeľni

Pri plánovaní inštalácie vodoinštalácie v obytných budovách, byty, verejné inštitúcie, pôvodne vziať do úvahy normy regulované stavebný zákonník a GOST. Ale, ak pre vládne agentúry tieto pravidlá sú nezmenené, potom v súkromných vilách, chatách, panských sídlach, iných sídlach, výška umývadla v kúpeľni, ďalšie sanitárne zariadenia, je vybraný vlastníkom. Rozhoduje, či sa bude riadiť pravidlami alebo nie.

Pre deti, dospievajúcich a dospelých je potrebná iná úroveň pohárovitého predmetu, ktorá sa berie do úvahy v materských školách, školách, nemocniciach a iných obecných organizáciách. Vo svojom vlastnom rohu, kde žije rodina a všetci jej členovia rôzneho veku, je zvolená optimálna vzdialenosť prvku od podlahy, ktorá uspokojí všetkých členov domácnosti.

Druhy umývadiel podľa spôsobu montáže / montáže

Každý rok je inštalatérsky trh aktualizovaný o nové modely umývadiel s vylepšenými funkciami, nezvyčajným dizajnom, farbou. Po premyslení opravy je lepšie vymeniť fajansové spotrebiče. Výber škrupín je obrovský. Každý výrobok má svoje vlastné inštalačné funkcie. Pred nákupom je potrebné vziať do úvahy materiál nástennej dekorácie, možnosť vŕtania, kladenie nových komunikácií a ďalšie faktory ovplyvňujúce trvanlivú, spoľahlivú prácu. Miska by mala byť upevnená čo najpevnejšie. Pre každý model existuje samostatný typ inštalácie.

Na podstavci

V opačnom prípade sa umývadlo na podstavci nazýva "tulipán" kvôli podobnosti, keď je kompletne zostavený so skutočnou kvetinou. Táto možnosť sa hodí do každého kúpeľňového dizajnu. V tomto prípade, kvalita stien, typ náteru, nezáleží vôbec, pretože umývadlo nebude musieť byť zavesený. Jej noha bude pôsobiť ako podpora. Môžete si vybrať ľubovoľné miesto podstavca, schovávať sa za ním potrubia, komunikácie, chyby steny. Takáto možnosť inštalácie urobí z kúpeľne útulnú a elegantnú.

Varianty konštrukčných podpier môžu byť veľmi rozdielne - štvorcové, kruhové, polygonálne. Ktorýkoľvek z podstavcov bezpečne drží umývadlo, spĺňa všetky pravidlá ergonómie, napriek neschopnosti využiť priestor pod miskou. S inštaláciou umývadla "tulipán" môžete zvládnuť sám.

nepravdivý

Vpravo sú považované za najobľúbenejšie modely. Namontované v blízkosti steny s konzolami alebo skrutkami. Závesné umývadlá sú vyrobené z rôznych materiálov, ale je lepšie zvoliť ľahšie výrobky, napríklad keramiku, nerezovú oceľ. Ťažké mušle z prírodného kameňa budú ťažko bezpečne upevnené.

Existuje mnoho modelov závesných umývadiel. Bežný tvar je oválny, okrúhly. Toto je najbezpečnejšia možnosť. Vždy aktuálne pre rodiny s malými deťmi. Ak to plocha dovoľuje, môžete na stenu nainštalovať obdĺžnikovú misku so stojanom. Pre kúpeľne v určitom štýle si môžete objednať dizajnérske umývadlo akejkoľvek veľkosti a tvaru - guľovité, kužeľovité, trojuholníkové.

Štandardné závesné modely sú rozdelené do troch typov na šírku: kompaktná - do 55 cm, stredná - 55 - 60 cm, veľká - od 60 cm Ak je drez jednoducho nahradený novým, mali by ste zohľadniť rozmery a umiestnenie otvoru pre mixér. Spôsob upevnenia na stenu závisí od nosnosti. Umývadlá je možné pripevniť na stenu nasledujúcimi spôsobmi:

 • Na čapoch. Na stenu je upevnená kovová doska s upevňovacími prvkami. Miska je k nej pripojená pomocou tyčí;
 • Zátvorky. Spoľahlivejšia možnosť. Dizajn podporuje umývadlo zo všetkých strán. Môže byť monolitická, zváraná z ocele, typ spínania;
 • Rám. Zapustené pod vodovodným predmetom a uchopte ho z oboch strán. Upevnenie rámu môže byť jednoduché alebo posuvné.

So skrinkou

Umývadlo so skrinkou má mnoho výhod. Hlavnou výhodou modelu je racionálne využívanie priestoru. Každá z týchto umývadiel, aj celkovo, bude vyzerať kompaktne a organicky v každom interiéri. Umývadlá vybavené stojanmi možno rozdeliť do nasledujúcich typov: t

 • Floor. Silný, jednoduchý a spoľahlivý dizajn. V skrinke je veľa políc na uloženie veľkého množstva vecí, koša na prádlo, zásuviek. Nábytok sa ľahko montuje pozdĺž rovnej steny. Môže byť rôznych tvarov, farieb, vzorov;
 • Nástenné. Konštrukcia zaveseného zavesenia je inštalovaná len na pevných stenách. Montáž vyžaduje viac upevňovacích prvkov ako obvykle;
 • Roh. Vhodné pre malé priestory. Pri výbere treba mať na pamäti, že uhol v kúpeľni musí byť presne 90 °, inak bude výrobok nestabilný.

Niektoré modely umývadiel s tabuľkami vyžadujú dodatočnú montáž na stenu. Môžu to byť skrutky alebo špeciálne lepidlo. Na stenové modely môžete použiť špeciálne kovové stojany.

Na vrchole stola

Inštalatérske výrobky s montážou na pult môžu byť rôznych typov. Zapustené umývadlo - high-tech zariadenie. V susedstve na tej istej rovine môže byť naraz niekoľko misiek rôznych účelov. Modely malty majú estetický vzhľad, najmä ak sú vyrobené z materiálov, ako je porcelánová kamenina, umelý kameň, polymérny betón. Pri inštalácii hrany umývadla ísť pod materiálom dosky. Na upevnenie použite skrutkové svorky. Veľkosť a počet upevňovacích prvkov závisí od tvaru, hmotnosti výrobku. Jednoduchý faktúrovaný drez sa udržiava na povrchu kvôli vyčnievajúcim stranám.

Nadzemné drezy na stolovej doske sa líšia typom materiálu a tvaru. Tieto faktory ovplyvňujú výkonové vlastnosti a vzhľad výrobkov. Pri výbere misy je potrebné mať na pamäti, že jej vonkajší a vnútorný povrch bude vždy viditeľný. Sú vyrobené z keramiky, skla, kameňa. Meď a mosadz výrobky možno nájsť pre vynikajúce semi-starožitné interiéry. Inštaláciou sa inštaluje umývadlo na vodorovný povrch, v ktorom sa odstrihnú otvory pre odtok a mixér.

Na práčke

Výborné rozhodnutie pre malé izby, spoločné kúpeľne. Hlavným cieľom kombinácie práčky a umývadla je úspora miesta, ktoré je vzácne. Táto metóda vám umožní umiestniť všetky potrebné veci na toaletu alebo do kúpeľne. Niekedy je to jednoducho potrebné, pretože nie je možné zariadiť vybavenie v iných miestnostiach.

Vzhľad takýchto škrupín sa líši od bežných výrobkov. V podstate sú ploché, majú tvar lekno. Pre nich potrebujete špeciálny držiak a neštandardný sifón. Konštrukcia zahŕňa bočný a zadný odtok. Niektoré modely umývadiel nemajú otvory pre mixér. Výrobca predpokladá, že bude namontovaný na stenu. Z bezpečnostných dôvodov sú všetky výrobky vybavené odtokovým a prepadovým systémom.

Inštaláciu je možné vykonať rýchlo a jednoducho, ak budete dodržiavať niektoré pravidlá. Inštalácia začína umývadlom. Lepšie je umiestniť ho na konzoly a špeciálne háčiky. Pružné, plastové hadice by sa nemali dotýkať práčky, pretože jej vibrácie rýchlo porušia tesnosť spojov.

S výškovým nastavením

Určené pre osoby so zdravotným postihnutím, ktoré sú nútené pohybovať sa na špeciálnej stoličke. Takáto osoba môže ovládať zdvih pneumaticky alebo mechanicky. Častejšie sú takéto stavby inštalované v zdravotníckych zariadeniach, ale je možné ich vybaviť aj doma.

Drez pre nastaviteľný dizajn vyhovuje každému. Mal by byť priskrutkovaný a mať zaoblené hrany. Každý výrobca takýchto výrobkov im dáva osobitné vlastnosti. Môže to byť kompletná súprava alebo prefabrikovaná konštrukcia. Rám napájania pre všetky typy umývadiel je pripevnený na stenu. Nastavenie výšky nastane, keď stlačíte tlačidlo alebo presuniete páčku. Drez je znížený o 20 - 40 cm v závislosti od veľkosti konštrukcie.

Všeobecné pokyny pre inštaláciu drezov

Shell výrobcovia ponúkajú širokú škálu možností na výber. Každá z nich má rozdielnu veľkosť, výšku, spôsob inštalácie. Nasledujúce pokyny vám pomôžu vybrať správny produkt:

 • Pri nákupe výrobkov pre vane a upevňovacie prvky musíte zabezpečiť ich kompatibilitu;
 • Výšku škrupiny tulipánu môžete zmeniť podľa vlastného uváženia - orezať časť nohy alebo umiestniť konštrukciu na stojan;
 • Umývadlo nad práčkou je možné namontovať, ak zariadenie nepresahuje 70 cm;
 • Prívodné a odtokové rúry v umývadle nad nočným stolíkom musia byť prišité do špeciálnej skrinky;
 • Je potrebné zvoliť veľkosť a typ umývadla s prihliadnutím na rozmery miestnosti.

Zásuvky v kúpeľni by mali byť inštalované v maximálnej vzdialenosti od umývadla. Elektrické vodiče by mali byť dobre izolované.

Miera inštalácie podľa GOST a SNiP

V sovietskych časoch sa zaviedli a zaviedli mnohé štátne normy a stavebné predpisy, ktoré určujú pravidlá pre inštaláciu rôznych inštalatérov. V tomto prípade sa teraz používajú normy. Zvážte základné možnosti inštalácie podľa existujúcej schválenej dokumentácie:

Typ výrobkuŠtandardný názov
Domáce sanitárne systémyPredškolské inštitúcieDrezy a umývadlá oceľové smaltované a oceľové konzoly pre umývadláKeramická sanitárna keramika
SNIP 3.05.01-85 sSNiP II-64-80 str.4.7GOST 24843-81 Príloha 1.2GOST 30493-2017 Časť 3.3.6
Montážna výška od úrovne čistej podlahy až po vrch korálky, mm
V obytných, verejných, priemyselných budováchV školách a detských zdravotníckych zariadeniachV materských skupináchV predškolských skupinách
umývačky800700400500
drezy850850850
Keramický podstavec s umývadlom800

Existujú aj ďalšie novšie dokumenty, napríklad SP 73.13330.2012 (aktualizované vydanie SNiP 3.05.01-85), kde v odseku 6.3.4 sú uvedené rovnaké charakteristiky ako v pôvodnom zdroji.

Ako určiť optimálnu výšku a nedodržať normy

Vo väčšine prípadov inštalácia misy, vyrobená podľa štandardných overených údajov, nespôsobuje sťažnosti užívateľov. Výrobcovia vyrábajú aj svoje výrobky, pričom zohľadňujú stanovené normy. Ale ak štandardný objekt z nejakého dôvodu nie je vhodný pre osobu, potom to môže byť zvýšená alebo znížená pre pohodlné použitie.

V závislosti od výšky osoby je určená optimálna montážna výška plášťa, ktorého rozsah je možné vidieť v nasledujúcej tabuľke:

Výška, cm140145150155160165170175180185190195200
Optimálna výška umývadla, cm8590909595100100105110110115120125

Pre rodinu, v ktorej majú všetky jej členy rozdielnu výšku, je možné určiť optimálnu vzdialenosť niekoľkými spôsobmi:

 1. Ak je v dome niekoľko ľudí (deti v predškolskom veku sa nezúčastňujú na výpočtoch), potom môžete dať ich výšku dohromady, a potom rozdeliť podľa počtu nájomníkov. V závislosti od získanej hodnoty priemernej výšky vyberte požadovanú úroveň. V tomto prípade bude rovnako vhodné pre každého používať položku.
 2. Presnejšia možnosť. Berúc do úvahy skutočnosť, že umývadlo by malo byť umiestnené vo vzdialenosti 10-15 cm od lakťového kĺbu, je potrebné vykonať merania a zistiť vzdialenosť medzi lakťom a podlahou každej domácnosti, potom vypočítať aritmetický priemer, z ktorého musíte odčítať vyššie uvedenú hodnotu.

Rodiny s malými deťmi, ktoré žijú vo vlastnom dome s priestrannou kúpeľňou, môžu pre dieťa nainštalovať ďalšie umývadlo. Tí, ktorí sú menej šťastní, ich kúpací priestor je obmedzený veľkosťou, môžu získať špeciálne skrinky, v ktorých je k dispozícii zatiahnuteľný schodík, alebo použiť bežný stojan, aby bol vhodný pre deti na umývanie.

Inštalácia umývadla vo vzťahu k iným spotrebičom

Určenie výšky je veľmi dôležitým parametrom, ale stojí za to zvážiť, že pre pohodlné a bezpečné používanie sanitárnej techniky je potrebné zabezpečiť voľný priestor pred ním. Tento indikátor sa pohybuje od 53 do 76 cm, minimálna optimálna vzdialenosť je 60 cm.

Najmenšia vzdialenosť od stredovej osi výrobku k stene by mala byť 35 cm Pri inštalácii dvoch umývadiel je potrebné vziať do úvahy, že pri súčasnom používaní predmetov potrebuje každý užívateľ pohodlie, preto musí byť medzera medzi stredmi konštrukcií aspoň 90 cm.

 • Zrkadlo by sa malo umiestniť nad výrobok, ktorý má 20 cm;
 • Police na uteráky musia byť umiestnené vo vzdialenosti 60-70 cm, čo im umožní ľahký prístup;
 • Stojan na zubné kefky, mydlová skriňa, dávkovač na tekuté mydlo je lepšie umiestnený nad úrovňou umývadla na 30-40 cm na bokoch zrkadla, ustupujúc od neho o 5-10 cm;
 • Minimálna vzdialenosť od bočného okraja umývadla k WC, bidetu, vani, sprche musí byť 30 cm od prednej strany aspoň 60 cm;
 • medzera na elektrické spotrebiče, zásuvky - najmenej 60 cm.

Odporúčania pre výber a montáž miešačov

Stavebný trh ponúka širokú škálu rôznych drezových batérií. Môžu sa líšiť v spôsobe ovládania, či už ide o dvoj-ventilový, jeden uchopovač, elektronicky ovládaný, majú iný tvar výtoku, vzhľad. Každý si určuje, aký produkt potrebuje. Ak však chcete urobiť správnu voľbu, musíte venovať pozornosť určitým podmienkam:

 • Dĺžka výtoku. Je potrebné zvoliť produkt s takýmto parametrom dĺžky, aby voda s úplne otvorenými ventilmi prúdila priamo na dno umývadla alebo vypúšťacieho ventilu, nespadla na jeho steny.
 • Výška hubice. V závislosti od toho, ako osoba používa umývadlo, ako aj jeho typu, sa vyberie výška objektu. Ak si umývate ruky a zubnú kefku pod mixérom, stačí nainštalovať zariadenie s nízkym alebo stredným výtokom. Tí, ktorí používajú misu intenzívnejšie, napríklad umývajú hlavy, umývajú deti, vymyjú prach z topánok, budú potrebovať vysoký výtok.
 • Dodržiavanie dizajnu. Najjednoduchší spôsob je nákup produktov od jednej spoločnosti. Ale ak neexistuje takáto možnosť, mali by ste sa vizuálne rozhodnúť, priniesť jeden objekt do druhého. Je potrebné vziať do úvahy, že je lepšie zvoliť batériu s podobnými obrysmi pre guľaté výlevky a modely s pravými uhlami na rohové verzie.

Mixér môže byť upevnený nad miskou niekoľkými spôsobmi: na stojane, na rúrach, na boku, na stene. Pri práci je potrebné zvážiť tieto body:

 • Pred začatím práce by ste sa mali rozhodnúť pre výšku inštalácie, na ktorej bude závisieť pohodlie.
 • Zabezpečiť možnosť otočenia batérie z umývadla do kúpeľa.
 • Je potrebné zvoliť si optimálne miesto na upevnenie, bez toho, aby sa zároveň zničila povrchová úprava stien. Napríklad sa neodporúča inštalovať upevňovacie prvky na hrany dlaždice.
 • Najlepší výsledok sa dosiahne, ak sa pri inštalácii výrobku spoja požiadavky stanovené v regulačných dokumentoch s prianím vlastníka zariadenia.

Tipy pre výber umývadla pre kúpeľňu

Pri kúpe nového umývadla by ste mali zvážiť niektoré nuansy. Umývadlo - jeden zo základných prvkov kúpeľne, okamžite zasiahne oko, takže by mal byť v harmónii v štýle s celkovým interiérom. Venujte pozornosť nasledujúcim charakteristikám:

 • Rozmery. Štandardné umývadlo 60x40 cm, čo je najlepšia voľba pre ergonómiu a funkčnosť. Európska norma je o niečo menšia. Táto operácia nepriniesla problémy, sú potrebné presné výpočty. Veľkosť umývadla závisí od oblasti, vlastností kúpeľne;
 • Hĺbka misy. Objem umývadla by mal byť zvolený na základe jeho účelu. Pre toaletu pre hostí, vhodné na umývanie rúk a umývanie, je vhodný mini-drez až do hĺbky 10 cm, pri výbere hlavného umývadla sa môžete orientovať na dĺžku ramena. Čím väčšia je hĺbka, tým menší bude postrek;
 • Materiál výroby. Úplne závisí od štýlového smerovania a osobných preferencií. Ak sa rozhodne opustiť zvyčajnú keramiku, stojí za to zvážiť, že pri vstupe vody, granite, mramorových výrobkoch by sa mal kov vydávať na špeciálny spojovací materiál.

záver

Z praxe je zrejmé, že schválené normy a pravidlá nie sú vhodné pre všetkých ľudí. Pri inštalácii umývadla v súkromnom dome alebo byte, každý majiteľ môže samostatne určiť výšku objektu, jeho vzhľad, pomer s inými inštalatérskymi prvkami a uzlami.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár