Ako vyzdobiť kúpeľňu: 22 materiálov pre steny, podlahy a strop

Kvalitná povrchová úprava zušľachťuje každú kúpeľňu bez ohľadu na jej veľkosť a ďalšie parametre. Kúpeľňa by mala byť nielen čistá, ale aj dobre zrekonštruovaná. Kvalitná oprava nevyžaduje vždy veľké finančné investície. Pri výbere možnosti dokončenia kúpeľne by sa mala zamerať na opravy v iných priestoroch domu alebo bytu. Kúpeľňa, kuchyňa, predsieň a ďalšie miestnosti by sa mali vykonávať v rovnakom štýle. Je lepšie zvoliť niektoré základné farby (žltá, červená, modrá, fialová) ako základňu a meniť len tie odtiene počas opravy príslušnej miestnosti. Steny a podlaha v kúpeľni môže byť tmavá farba, ale vzhľadom na nedostatok okien v kúpeľniach vo väčšine bytov, ďalšie umelé osvetlenie by malo byť postarané tak, že toaleta nevyzerá príliš ponuré.

Vlastnosti kúpeľne

Povrchová úprava kúpeľne si vyžaduje osobitnú pozornosť z dôvodu konštantnej vlhkosti a častých zmien teploty. Vhodné sú len materiály odolné voči vlhkosti a odolné voči opotrebeniu. Ideálne riešenie pre výzdobu stien bude dlažba, ale budete musieť zabudnúť na drevené obloženie. Pokiaľ ide o farebnú škálu, je lepšie použiť svetlé odtiene. V typických apartmánoch sú kúpeľne zvyčajne malé a tmavá farba opticky redukuje každú miestnosť. Ak je v kúpeľni okno, potom zo zrejmých dôvodov by mal byť opláštený hrubými závesmi alebo žalúziami. Inštalatérske zariadenia musia byť vysokej kvality, pretože funkčnosť kúpeľne je dôležitejšia ako jej vzhľad. Ak je rozpočet obmedzený, je lepšie ušetriť na materiáloch a kúpiť lacnú dlaždicu alebo panel. Pravidelne sa používajú kohútiky, sprchy, WC, takže musia byť spoľahlivé a kvalitné.


    

Požiadavky na materiály na konečnú úpravu kúpeľne

Je lepšie pre kúpeľňu a celý byt vybrať dokončovacie materiály, ktoré budú ľahko inštalovať. To platí aj v prípade opravy priestorov prenajatými pracovníkmi. Ak je obklad alebo panel v kúpeľni poškodený, bude lepšie, ak ho majiteľ domu môže opraviť bez toho, aby sa uchýlil k nákladným opravám. Materiály použité v kúpeľni by mali mať odolnosť proti vlhkosti a antisepticitu. Vzduch v kúpeľni je nasýtený veľkým množstvom vodnej pary, ktorá môže postupne zničiť povrch. V kúpeľniach sa môže huba ľahko tvoriť vlhkosťou a nedostatočným vetraním. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste si kúpiť špeciálne antiseptické materiály. Počas horúcej sprchy alebo vane sa energia vody automaticky prenáša do vzduchu, čo ju robí veľmi horúcou a deštruktívne ovplyvňuje obloženie. Aj materiály by mali byť rôzne:

  • jednoduchosť starostlivosti a prevádzky;
  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • chemická odolnosť;
  • vysoká pevnosť atď.

Možnosti dokončenia podlahy

Najčastejšie je podlaha v kúpeľni ukončená linoleum, dlažba, laminátová podlaha alebo prírodný kameň. Linoleum je najlacnejším materiálom zo všetkých uvedených. Je tiež najjednoduchšie komprimovať, tzn. Inštaláciu linolea zvládne aj neprofesionál. Ale pod týmto materiálom sa ľahko tvoria huby a plesne. Dlažby sú najobľúbenejším spôsobom navrhovania kúpeľne. Je odolný voči vlhkosti, relatívne ľahko sa inštaluje a je trvanlivý. Ale tento materiál má zlú tepelnú izoláciu, takže je potrebné položiť rohože na podlahu dlažby tak, aby po sprchovaní na ľadovej podlahe nestúpali. Ak položíte laminát, musíte si vybrať jeho odrody s vysokou odolnosťou voči vlhkosti. Ale je ľahko ovládateľný, odolný, odolný voči opotrebeniu a má dobrú tepelnú izoláciu. Prírodná kamenná podlaha je drahá a vyzerá štýlovo.

Tento materiál je odolný a bezpečný vďaka pórovitej štruktúre povrchu.

Keramické dlaždice

Na podlahe v kúpeľni sa niekoľko druhov dlaždíc. Keramická dlažba je najviac voliteľná, pretože je cenovo dostupná, odolná a vyzerá dobre. Vyznačuje sa mnohými tvarmi a farbami. Pri výbere tohto materiálu je lepšie zamerať sa na výrobcu a značku. Tiež kupujúci si vybrať trvanlivý slinok. Je hladká a hladká. Cotto je dlažba so zvýšenými charakteristikami pórovitosti. Z tohto dôvodu sú čo najbezpečnejšie a sú vhodné pre domácnosti, ktoré majú malé deti a starších ľudí. Na takéto dlaždice je takmer nemožné skĺznuť. Porcelánová dlažba je extrémne odolný materiál, ktorý dokonale toleruje teplotné zmeny charakteristické pre kúpeľne. Všetky tieto dlaždice sú matné a lesklé. Je lepšie obloženie podlahy matnými výrobkami, pretože sa ľahko čistia.


    

linoleum

Špeciálny typ linolea, ktorý by mohol byť použitý len na podlahu v kúpeľni, č. Výrobcovia sa nesnažia vyrobiť tento materiál so zlepšenými vlastnosťami odolnosti voči vlhkosti a odolnosti proti opotrebeniu. Vďaka zlepšeniu bude linoleum stáť viac, a preto hlavnou výhodou linolea zmizne - jeho nízka cena. Existuje mnoho druhov linolea, ale pre kúpeľne je lepšie vziať PVC materiál alebo marmoleum. PVC linoleum je najjednoduchší materiál, ale marmoleum je inovatívny materiál vytvorený výlučne z prírodných surovín. Bežné linoleum je klzké, a preto by sa mali pre kúpeľňu zvoliť špeciálne modely, z ktorých vrchná vrstva obsahuje korundové triesky. Tiež pre kúpeľňu je lepšie zvoliť modely, ktoré obsahujú antibakteriálne látky.

Prírodný kameň

Prírodný kameň sa zriedka používa na dekoráciu kúpeľní, pretože je pomerne drahý. Jeho použitie je odôvodnené len v prípade, keď je zvyšok bytu tiež zdobený pompézne a hlasno-elegantne. Pre kúpeľne, môžete použiť mnoho druhov prírodných kameňov, ale najčastejšie vziať neleštené porézny mramor. Tento materiál dokonale prenáša tepelné a mechanické zaťaženie a tiež sa nestane klzkým, keď naň voda narazí. Je silný a trvanlivý, v skutočnosti sú takéto podlahy namontované po stáročia. Ale prírodný kameň by mal vyberať odborník, pretože nie každý materiál takéhoto plánu je vhodný na použitie v kúpeľni. Ak sú v kameni malé škvrny železa, môžu časom viesť k tvorbe hrdze.


    

Samonivelačná podlaha

Hromadná podlaha - jedno z najštýlovejších riešení podlahy v kúpeľni. Je to monolitická štruktúra s nejakým obrazom. Vďaka tomuto materiálu môže byť podlaha v kúpeľni premenená na 3D obraz. tj obraz na podlahe bude vyzerať čo najrealistickejšie aj bez špeciálnych 3D okuliarov. Tento materiál je pevný a trvanlivý. Je vysoko odolný voči oderu. Objemná podlaha je odolná voči vlhkosti. Môže sa prať akýmkoľvek chemickým prostriedkom a zároveň nestratí svoje pôvodné vlastnosti. Tento materiál je dobre odolný voči teplotným zmenám a má vysokú tepelnú vodivosť. Ale náklady na inštaláciu samonivelačné podlahy je dostatočne vysoká, a príprava na inštaláciu tohto materiálu môže trvať asi mesiac. Zároveň je potrebné správne pripraviť betónovú dosku - základňu.

Drevená podlaha

Podlaha obvyklého dreva v kúpeľni je ťažké robiť, ale so správnym prístupom a starostlivým výberom určitého materiálu si môžete vyskúšať. Najlepšie pre kúpeľne je teakové drevo, ktoré sa používalo na stavbu lodí. Takýto materiál je odolný voči opotrebeniu a nezhoršuje sa pôsobením chemických činidiel. Na dotyk je drevo drsné, vďaka čomu je podlaha nekĺzavá. Taktiež pre podlahy v záchode môžete použiť termotree. Tento materiál je drevo, ktoré sa dôkladne parí pri veľmi vysokých teplotách. Z tohto dreva sa stáva odolným voči vlhkosti. Na takomto materiáli netvorí huby alebo plesne. Je však lepšie zaobchádzať s akoukoľvek drevenou podlahou s látkami odolnými voči vlhkosti a prikryť špeciálnym lakom na jachty.

Laminát odolný voči vlhkosti

Vo väčšine prípadov je laminát odolný voči vlhkosti vyrobený zo stlačených drevených pilín. Na lepenie týchto pilín používali špeciálne epoxidové živice a niekedy parafín. Čím silnejší je taký materiál, tým väčšie je zaťaženie, ktoré môže vydržať. Závisí aj od tohto a od maximálnej životnosti laminátu. Tento materiál nie je určený na dlhodobý priamy kontakt s kvapalinou. Ak na ňu náhodou vylejete vodu, nebude okamžite peniť, ale je lepšie utrieť suchú podlahu, aby sa znížilo riziko deformácie laminátu odolného proti vlhkosti. Vrstva odolná voči vlhkosti tiež môže byť vyrobená výlučne z plastu, pretože sa nazýva úplne vodotesná. Pri inštalácii takéhoto materiálu je potrebné dodržiavať technológiu a usilovať sa o úplné utesnenie spojovacích bodov, aby sa vylúčila možnosť vniknutia kvapaliny.

Vinylové podlahy

Štandardná vinylová podlaha môže pozostávať z niekoľkých dlaždíc alebo sa môže predávať na zvitku. Je lepšie použiť metódu dlaždicovej inštalácie. Ak sa počas prevádzky jedna z dlaždíc zhorší, môže sa neskôr vymeniť. Je odolná a spoľahlivá a tiež vyzerá štýlovo. Vinylová podlaha pozostáva z niekoľkých vrstiev rôznych komponentov. A dekoratívna (najkrajšia) vrstva je vždy na vrchole. Tento materiál je extrémne odolný a odolný voči vlhkosti. Nepohlcuje vodu a nepoškodzuje horúcu vodnú paru. Vinylová podlaha je teplá a protišmyková. Tento materiál má výrazný antistatický účinok. Vinylová podlaha nie je šetrná k životnému prostrediu, pretože je vyrobená zo syntetických látok. Pri horení môže uvoľňovať nebezpečné a škodlivé látky.

Materiály na steny

Profesionálne nástenné dekorácie v kúpeľni sú vážnou udalosťou. Najprv musíte vybrať kvalitný materiál. Takýto materiál by mal byť odolný voči vlhkosti, ekologický a hygienický. Mala by byť ľahko použiteľná a inštalovateľná. Jeho farba by mala byť v súlade so všeobecným stavom kúpeľne. Farby stien a podlahy sa môžu líšiť. To bude miestnosť ešte zaujímavejšie. Pri dokončovaní kúpeľne sa najčastejšie používa dlažba. Ona sa nebojí vlhkosti a vyzerá celkom štýlovo. Ale nie všetky interiéry budú vhodné dlaždice na stenách. Preto boli na opravu stien kúpeľní použité rôzne materiály: sadrokartónové dosky, dekoratívne omietky, samolepiace fólie atď. Táto odroda vám umožní vybrať si pre vašu kúpeľňu lepšie výrobky.

Kachľové a keramické obklady

Rozsah takýchto materiálov je pomerne široký. Klient si môže kúpiť obklady rôznych tvarov, veľkostí a cien. Existuje mnoho tovární na výrobu dlaždíc a iných dlaždíc, ale keď navrhnete jednu miestnosť, je lepšie zostať u jedného výrobcu. V tomto prípade bude možné harmonicky ozdobiť steny v kúpeľni, pretože budú vyrobené v rovnakom štýle. Dlažba neumožňuje vlhkosť, aby bola stena chránená pred nadmernou vlhkosťou. Pod náterom nezačne pleseň alebo pleseň. Obkladačky vyrobené z dlaždíc alebo keramiky sa ľahko denne používajú. Ľahko sa čistia, povrch utrite špongiou s vodou alebo saponátom. Tento materiál však nemá vysokú mechanickú pevnosť, t.j. je to ľahké zlomiť. Aby taká dlažba vyzerala dobre na stene, odborníci by mali byť zapojení do jej inštalácie.


    

mozaika

Mozaika je typ keramickej dlažby, ku ktorej sa niekedy pridávajú prvky z iných materiálov. Zároveň existuje mnoho rôznych foriem materiálu. Obvykle sa mozaika delí na 2 odrody. Prvým z nich sú tie, ktoré sú stanovené na osobitnom základe s jednotlivými obrázkami a prvkami. Druhé možno priradiť tým prvkom, ktoré sú usporiadané ručne. Mozaika vyzerá zaujímavo a neobvykle. Je ťažké zlomiť. Nevytvára pleseň ani pleseň. Tento materiál má dlhú životnosť. Ak budete postupovať podľa murovacej technológie, môžete namontovať akýkoľvek povrch bez viditeľných spojov. Je však lepšie získať tmel zložený z podobných prvkov. Zmes keramiky a kovov bude vyzerať štýlovo, kým sa neobjaví prvá hrdza, a dokonca ani v mozaikovom obraze sa sklo ľahko rozbije.


    

Prírodný a umelý kameň

Prírodný kameň je drahý materiál, ktorý je oprávnený používať len v luxusných interiéroch, kde je už kamenná podlaha. V ostatných prípadoch je lepšie dyhovať steny umelým kameňom. Tento materiál je veľmi ťažký, pretože jeho inštalácia vyžaduje dodatočnú prácu. V tomto prípade použite kamene v interiéri kúpeľne tak, aby boli čo najviac opatrné. Materiál výrazne znižuje vizuálne kúpeľňu. A to platí aj pre umelé a prírodné kamene. Preto je tento materiál kontraindikovaný pre malé kúpeľne a samostatné kúpeľne. Nepohlcuje vlhkosť a vo väčšine prípadov má pórovitú štruktúru. Kvôli tomu sú kamene schopné "dýchať". Sú environmentálne bezpečné a úplne neškodné aj pre malé deti a alergie.


    

Prírodné čalúnenie dreva

Bežné drevo absorbuje vodu veľmi ľahko (vrátane tej, ktorá je v ohrievanom vzduchu), preto je potrebné ju veľmi opatrne používať na konečnú úpravu kúpeľní. Z tohto dôvodu drevo vyžaduje dodatočnú impregnáciu odolnú voči vlhkosti, takže bude môcť dlhodobo zostať vo vlhkom prostredí. Môžete spáliť a manipulovať s drevenými panelmi sami, ale je lepšie kúpiť hotové výrobky a začať s plášťom steny kúpeľne s nimi. Tieto panely sú drahé, aj keď dávajú kúpeľni mimoriadnu atmosféru vidieckeho domu. Tiež, takéto drevené panely môžu byť použité v prípade, že kúpeľňa bude domáca kúpeľ. Dekorácia stien kúpeľne prírodným drevom (dokonca aj šindľom) zároveň znamená prítomnosť špecifického príslušenstva (zrkadlá, vešiaky, priečky, sanitárne zariadenia), ktoré zdôraznia vytvorený štýl.

Pružný kameň

Ohybný kameň bol verejnosti známy pomerne nedávno, ale počas tejto doby sa mu podarilo stať sa veľmi populárnym po celom svete. Jedná sa o tenký obkladový materiál, ktorý umožňuje pohodlné zdobenie stien rôznych miestností. Skladá sa z troch vrstiev. Prvým z nich je univerzálny textilný podklad, druhý lepiaci prostriedok a tretí je jemná strúhanka z nejakého kameňa (mramor, žula, kremeň, atď.). Zároveň vzory, v ktorých sú malé častice položené na povrchu, pripomínajú vzhľad veľkých prírodných kameňov. Z diaľky je možné materiál zamieňať s prírodným kameňom. Pružný kameň je praktický a trvanlivý, možno ho použiť aj vo veľmi vlhkých a zle vetraných kúpeľniach. Povrch je drsný na dotyk, pretože vonkajšou vrstvou materiálu sú kamenné triesky.

mramor

Mramor - jedinečný materiál, ktorý sa dá použiť na akékoľvek nápady na dizajn. Dnes sa používa na zdobenie kúpeľní, pretože pórovitá štruktúra tohto plemena ho robí odolným voči vlhkosti. Tiež preto, mramor môže byť nazývaný priedušný materiál, a pod ním nie je žiadna forma alebo huba na stenách. Mramorová kúpeľňa vyzerá luxusne, elegantne a štýlovo. Takýto materiál sa zároveň vyznačuje trvanlivosťou, odolnosťou voči nárazom a relatívnou jednoduchosťou údržby. Môže sa čistiť bežnými saponátmi, aj keď na začiatku prevádzky je lepšie ho ošetrovať špeciálnou ochrannou látkou. Mramor je tiež imúnny voči extrémne vysokým teplotám a nepraskne, keď sa vyskytnú všetky druhy poklesu teploty. Mramor je však drahý, a preto veľmi drahý.


    

PVC panely

Univerzálne PVC panely sa často používajú na opravu kúpeľní, ale vyžadujú ďalšiu ochranu počas inštalácie. Pod takýmito panelmi sa vo vlhkom a vlhkom prostredí ľahko vytvára pleseň alebo huba, hoci polyvinylchlorid je vodotesný materiál. V prípade chýb pri inštalácii však môžete ponechať veľké medzery medzi stenou a panelom, čo povedie k nepríjemným následkom. Tento materiál je však lacný, môže si dovoliť každého majiteľa domu. Panely z polyvinylchloridu môžu byť natreté v absolútne akejkoľvek farbe, budú schopné zapadnúť do najneobvyklejšieho interiéru kúpeľne. Niektoré z týchto panelov napodobňujú prírodné kamene, drevo, dlaždice alebo zdobené fotografickou tlačou. Tento materiál je odolný, má dobrú zvukovú izoláciu a dobre udržiava teplo.

Tapeta odolná voči vlhkosti

Tvorba tapety v kúpeľni vyzerá originálne, ale tento materiál musíte starostlivo vybrať. Bežné tapety nie sú vhodné pre kúpeľňu, pretože sa okamžite stanú nepoužiteľnými kvôli konštantnej vlhkosti a vysokej vlhkosti. V kúpeľniach zvyčajne používajú špeciálnu vlhkosť odolnú tapetu, sklenenú tapetu alebo tapetu (druhá je menej bežná). Они дают возможность воплотить в жизнь самые необычные дизайнерские решения, поскольку имеют огромный ассортимент, при этом отделка будет долговечной. Обои стоят относительно недорого, если сравнивать их с натуральным камнем или керамической плиткой, поэтому этот материал часто используют в целях экономии.Pred začatím opravy steny v kúpeľni bude vyžadovať minimálnu prípravu. Okrem toho, steny môžu byť pripravené sami, a potom začať lepiť je na vybrané tapety.

Dekoratívne omietky

Pre kúpeľne sa používa špeciálna omietka odolná voči vlhkosti. S jeho pomocou môžete vytvoriť úplne unikátny dizajn miestnosti. Vzor pre zdobenie kúpeľne môže byť čokoľvek. Prakticky každá osoba môže dať dekoratívne omietky na stenu, a to aj neprofesionálne sa s tým vyrovnať. Ale táto vec nie je veľmi lacná. Niektoré typy dekoratívnych omietok sú veľmi drahé, takže ich použitie v rámci obvyklej vymaľovania v byte (vrátane kúpeľne) je nepraktické. Sanitárna omietka, omietka odolná voči vlhkosti alebo fasádna omietka (najviac špecifické syntetické látky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s vlhkosťou a vysokou vlhkosťou) sa najčastejšie používajú na dokončenie hygienických zariadení. Tieto materiály normalizujú mikroklímu v kúpeľni, absorbujú nadmernú vlhkosť.

     

Steny natrite vodotesnými farbami

Existuje mnoho druhov farieb odolných voči vlhkosti, ktoré možno použiť na dokončenie kúpeľní. Jedným z týchto materiálov je emulzná farba. Okrem toho je lepšie užívať emulziu na báze vody so špeciálnymi prísadami, ktoré zabraňujú jej rozmazaniu. Je však pre ňu nežiaduce namaľovať tie časti steny, na ktoré sa voda dostane absolútnou zárukou. Olejová farba sa dnes používa veľmi zriedka. Dlhodobo schne a pri extrémne vysokých teplotných poklesoch sa môže začať odlupovať. Alkydová farba sa dá nazvať jedným z najobľúbenejších, ale voní veľa. A nepríjemný zápach zostáva aj niekoľko týždňov po opravách. To je dôvod, prečo teraz najčastejšie steny v kúpeľni sú pokryté akrylovými farbami. Sú netoxické a trvanlivé. Akrylátové farby sa ľahko nanášajú na steny, a to aj tí, ktorí v živote nikdy neopravili.


    

Samolepiaca fólia

Dokončovací film vyzerá originálne a nezvyčajné. Tento materiál neprechádza vlhkosťou, takže je minimalizovaná možnosť tvorby húb alebo plesní. Samolepiaca fólia je lacná, aj keď vyzerá veľkolepá. Tento výrobok má obrovskú škálu farieb. A dnes je v predaji film s úľavou. Stojí to viac, ale vyzerá to veľmi zaujímavé. Tento materiál sa veľmi ľahko aplikuje na stenu, takže oprava ani nemusí najať profesionálnych staviteľov. Môžete to zvládnuť sami. V tomto prípade sa fólia ľahko mení, ak je obraz na nej unavený alebo sa už nezhoduje so sanitárnym zariadením. Tento materiál sa ľahko udržuje. Môžete ho jednoducho utrieť vlhkou handričkou. Samolepiaca fólia má však nízku pevnosť. Jeho ľahké zlomiť.

Stropné dekorácie

Strop si môžete urobiť v kúpeľni pozvaním na tento odborník alebo samostatne. Navyše, druhá metóda bude lacnejšia, ale bude si to vyžadovať značný čas a prítomnosť určitých zručností. Musíte tiež vybrať materiál pre strop. Mal by byť silný, odolný voči vlhkosti, trvanlivý, krásny a ľahko sa čistí. Tento materiál musí tiež odolávať teplotným extrémom. Je lepšie ho vybrať na základe už vybraných materiálov pre steny, ale to nie je vždy možné, napríklad nie je považovaný za dobrý nápad lepiť tapetu na strop kúpeľne. Tiež je potrebné mať na pamäti, vlastnosti štruktúry kúpeľní a je žiaduce, aby si taký materiál pre strop, aby mohol zastaviť náhly prúd vody, ak sa náhle potrubia v kúpeľni prestávky z vrcholu susedov a začnú vyplniť byt sa nachádza pod nimi. Ale nie každý strop sa s takýmto testom vyrovná.

Stretch strop

V moderných kúpeľniach sa najčastejšie inštalujú stretch stropy. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči vlhkosti a nedovoľujú, aby voda, ktorá môže unikať zhora. Tento materiál je najšetrnejší k životnému prostrediu. Odoláva prudkému poklesu teploty a vysokým teplotám bez odparovania škodlivých látok. Vďaka rôznym tvarom, textúram a farbám môžu byť napínacie stropy integrované do akéhokoľvek dizajnérskeho projektu. Môžu byť úplne akékoľvek farby, aj keď je lepšie zvoliť modely svetlých odtieňov, takže kúpeľňa sa nezdá príliš ponuré a tmavé. Stretch stropy sa ľahko používajú a nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Stačí len utrieť vlhkou handričkou tak, aby sa nehromadili prach alebo nečistoty. Zavesené podhľady sú však nestabilné voči rôznym mechanickým poškodeniam.

    

panely

Ak sú steny v kúpeľni zdobené PVC panelmi, potom strop môže byť tiež vyrobený. Plastové panely sa vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou voči vlhkosti. Vyzerajú štýlovo a krásne, bez potreby ďalšieho spracovania. Sú ľahko nainštalovať sami, ale musíte sa uistiť, že dizajn vyzerá monoliticky. Medzery medzi panelmi vyzerajú neesteticky. Tiež v strope panelov, môžete vstavať reflektory alebo akékoľvek iné osvetľovacie zariadenia, ak ich prítomnosť zodpovedá dizajnu nápad. Plastové panely sa ľahko čistia, na ich čistenie nie sú potrebné špeciálne chemikálie. Táto vec je lacná. Nie je však vhodný pre kúpeľne so zlým vetraním, pretože jeho kovový rám sa môže ľahko stať hrdzavým aj pri pozinkovanom povlaku.

maľovať

Strop v kúpeľni môže byť natretý: akryl, latex alebo silikón. Tieto typy náterových hmôt sú odolné voči vlhkosti, nespadajú pod vplyvom vody a nevedú k nadmernému zmáčaniu uzavretých konštrukcií. Maľovaný strop sa ľahko čistí. Táto farba má jemne pórovitý povrch, takže je dobre vetraná a nehromadí veľa nečistôt. Tieto stropy sa ľahko čistia pomocou najjednoduchších čistiacich prostriedkov a špongií. Akákoľvek farba tohto druhu sa dá ľahko aplikovať na všetky pripravené povrchy: ako železobetón, tak aj obyčajný betón a drevo. Postupom času však môže maľovaný strop vyblednúť, a preto bude potrebné ho znovu natrieť. Farba sa môže prípadne odlupovať, ak sa na strope vytvorí kondenzácia, ktorá je typická pre kúpeľne.

    

sadrokartón

Ak je strop v kúpeľni nerovnomerné, je najlepšie, aby sadrokartónové dosky opraviť. S týmto materiálom môžete vytvoriť štýlové a originálne návrhy, napríklad viacúrovňový strop so vstavanými stropnými svetlami. Je trvanlivá a dostatočne trvanlivá, ak sa o ňu riadne stará a okamžite vyčistí nahromadené nečistoty. Pod sadrokartónové dosky je zvyčajne možné dať všetky komunikácie v kúpeľni, maximálne uvoľnenie priestoru. Ale pre sadrokartónové dosky budete musieť vytvoriť ďalšiu rámovú konštrukciu, ktorá bude podporovať strop. A pre moderné kúpeľne je lepšie zvoliť nie drevené, ale kovové rámy, vopred ošetrené antikoróznymi zlúčeninami. Pri dlhodobom používaní môže sadrokartón vyblednúť, čo je dôvod, prečo bude musieť byť natretý samostatne.

Osvetlenie v kúpeľni

Počet svietidiel v kúpeľni závisí od veľkosti tejto miestnosti a dostupnosti zdrojov prirodzeného osvetlenia. Ak má WC okno (aj keď malé), svietidlá budú potrebovať podstatne menej. Vo veľkých kúpeľniach je lepšie zabezpečiť zónové osvetlenie. Zvyčajne ide o kombinované kúpeľne. V tomto prípade rozlíšte zónu, v ktorej sa nachádza toaleta, a zónu, v ktorej sa nachádza vaňa. Konštrukcia svietidiel a stupeň osvetlenia ovplyvňuje štýl interiéru. Lesklé a zrkadlové povrchy odrážajú svetlo lepšie, takže ak sú prítomné v kúpeľni, bude potrebných menej osvetľovacích zariadení. Svietidlá môžu byť umiestnené na strope, stenách a dokonca aj na podlahe, ich umiestnenie je určené rozhodnutiami o dizajne. Okrem toho je možné osvetlenie v kúpeľni integrovať do systému "Smart Home", aby bolo možné kontrolovať jeho intenzitu.

    

Výber farebnej palety

Farebná paleta by mala byť starostlivo premyslená tak, aby kúpeľňa vyzerala štýlovo a útulne a nebola zábavná a hrubá. Zvyčajne kúpeľňa má malú plochu, takže je lepšie ju kresliť vo svetlých odtieňoch, pretože prispievajú k vizuálnemu nárastu v miestnosti. Hoci tmavé odtiene môžu urobiť izbu pohodlnejšou, tmavý dizajn by mal navrhnúť profesionál. Je lepšie nepoužívať viac ako 3 rôzne farby alebo viac ako 5 odtieňov rovnakej farby. Kúpeľňa je malá, takže farby budú príliš nápadné. Okrem toho je lepšie zvoliť farby s ohľadom na paletu, ktorá bola použitá na opravy v celom byte. Monochromatické kúpeľne vyzerajú štýlovo, ale vybrať materiály pre dekoráciu a sanitárne vybavenie jednej farby je nesmierne ťažké. Na opravu kúpeľne môžete použiť nasledujúce farebné kombinácie:

  • oranžová, modrá a biela;
  • fialová, biela a žltá;
  • žltá, červená a modrá;
  • zelená, oranžová a žltá.

    

Ergonómia: správna organizácia priestoru v kúpeľni

Kúpeľne sú príliš malé na to, aby hovorili o svojej dobrej ergonómii. V ideálnom prípade by sanitárne zariadenie, dvere a steny mali zostať aspoň 75 cm, jedinou výnimkou je toaleta a bidet, pre ktoré môže byť táto hodnota 35 cm Vzdialenosť medzi kúpeľňou (sprcha) a umývadlom môže byť znížená na 30 cm. umývadlo a dosky kúpeľňového nábytku sa môžu pohybovať od 80 do 110 cm, zvyčajne je to 90 cm, dnes však pre ne veľa miesta pre malé deti v pohodlnej výške. Medzi týmito umývadlami by mala byť vzdialenosť najmenej 10 cm, usporiadanie kúpeľne by malo byť vhodné pre všetkých členov rodiny. Týka sa to detí aj starších ľudí. A musíte sa pokúsiť ušetriť miesto. V malých kúpeľniach (napríklad v Chruščovových domoch) je umývadlo umiestnené pod umývadlom a namiesto vane je inštalovaný sprchovací kút.

Voľba inštalatérstva a nábytku

Inštalatérske zariadenia musia byť trvanlivé, spoľahlivé a multifunkčné. Je lepšie kupovať výrobky, ktoré boli vyrobené z ekologických materiálov. Farebné inštalačné práce musia byť v súlade s výzdobou miestnosti. Zvyčajne si vyberiete kúpeľ, umývadlo a WC v klasickej bielej farbe. Nemusia sa meniť, ak sa ani po niekoľkých rokoch majiteľ rozhodne zmeniť farbu stien v kúpeľni. Všetky vodoinštalačné zariadenia by sa mali vyberať naraz. V tomto prípade bude možné vybrať najvhodnejšie produkty. Pred nákupom zariadení by ste sa mali rozhodnúť pre typ ich montáže a umiestnenia. Inštalatérske zariadenie prichádza v rôznych veľkostiach a pre malé kúpeľne je potrebné kúpiť umývadlo a toaletnú misu v trochu inom formáte ako pri priestranných kúpeľniach. Všeobecné vlastnosti niektorých typov inštalačných prác sú uvedené nižšie na fotografii.


    

Inštalatérske zariadeniarysy
Sprchová kabínaInštalovaný v malých kúpeľniach. Moderné sprchovacie kabíny majú množstvo ďalších funkcií: vstavané rádio, farebné osvetlenie, masážne prístroje atď.
kúpeľKlasické inštalačné zariadenia. Vane sú oceľové, liatinové, akrylové a dokonca aj kamenné. Ich vzhľad závisí od celkového štýlu miestnosti.
WC misyMusí byť trvanlivý, spoľahlivý a čo možno najtichší (čo znamená hladinu hluku pri napĺňaní vody v nádrži).
drezyMôžu byť rôzne veľkosti a tvary. Vzťahujú sa na povinné vodovodné armatúry.

Stylistické smery

Štýl kúpeľne môže byť čokoľvek, ale väčšina majiteľov domov dodržiava určité hotové riešenia pre kúpeľňový dizajn. Najčastejšie je toaleta vyrobená v klasickom štýle. Táto možnosť vyzerá krásne a elegantne. Je vhodný najmä pre veľké kúpeľne s oknom. Moderný štýl bude vhodný v malých kúpeľniach. To vám umožní inštalovať malé funkčné sprchy na WC. Moderná farebná paleta, kvetinové motívy a prítomnosť všetkých druhov doplnkov s kvetinovými vzormi sú charakteristické pre moderný štýl. Z moderných štýlových trendov je poskytovať bioniku. Tento dizajnový štýl sa vyznačuje napodobňovaním všetkého prirodzeného. Mnohé zdobia kúpeľne v morských, etnických, škandinávskych alebo stredomorských štýloch. Vyzerajú veľkolepé a umožňujú realizovať neštandardné nápady na dizajn.


    

Tieto štýly možno kombinovať.

záver

Dizajn kúpeľne je dôležitou súčasťou opravárenských prác v každom byte (v novostavbe alebo v dome starej nadácie). Je potrebné vybrať kvalitné materiály a rozhodnúť o štýle interiéru. Pred začiatkom opráv by sa mal vypracovať projekt miestnosti, v ktorom by mal byť jasne definovaný typ inštalačného zariadenia, jeho umiestnenie v miestnosti a použitá farebná paleta. A mali by ste sa zamerať nielen na želania majiteľov domov, ale aj na celkový rozpočet na opravy. S obmedzeným rozpočtom by ste si mali vybrať lacné materiály a podľa možnosti nainštalovať všetko sami. Ale bez ohľadu na náklady na materiály a inštalatérske práce, všetko by malo byť tak praktické, pohodlné a univerzálne. Je lepšie zvoliť si to, čo môže trvať dlhú dobu bez straty pôvodných výkonnostných charakteristík, a nie zamerania len na vzhľad materiálov a inštalatérskych prác.

Zanechajte Svoj Komentár