Materiály pre kuchynské fronty

Výber kvalitného kuchynského setu musí nevyhnutne zahŕňať štúdium informácií o materiáloch použitých na montáž nábytku. Osobitne dôležité v tomto prípade sú kuchynské fasády: ich vlastnosti, výrobné podmienky a vlastnosti starostlivosti. Nižšie sme zvážili klasické verzie materiálov a moderných surovín používaných na výrobu skríň, skríň a zásuviek. Všetky sa líšia v prevádzkových charakteristikách a tiež v externom podaní. Popis výrobných postupov pre rôzne fasády, pravidlá pre starostlivosť o ne a variácie dekoratívnej prezentácie vám pomôžu rýchlo a jednoducho si vyberiete tú najlepšiu voľbu a budete mať istotu v jej vysokej kvalite, dlhej životnosti a originálnom vzhľade.

Základné požiadavky na fronty kuchyne

Výber optimálneho materiálu kuchynskej fasády by sa mal vykonať s prihliadnutím na mnohé kritériá:

 1. Odolnosť voči vlhkosti a pare (najmä pre skrinky umiestnené v blízkosti varnej dosky).
 2. Odolnosť proti opotrebeniu (vo väčšej miere sa vzťahuje na hornú vrstvu dverí, ktorá bude očistená od nečistôt).
 3. Pevnosť podkladu (spoľahlivá sieť v priebehu času by sa nemala deformovať, inak nebude možné zaručiť tesné spojenie ventilov, navyše zvýšená pevnosť eliminuje problém vytiahnutia pántov z dverí po dlhodobej prevádzke).
 4. Jednoduchá údržba (uľahčuje čistenie fasády pred prachom, mastnotou a inými druhmi znečistenia).
 5. Trvanlivosť (závisí od výkonu a vlastností materiálu plátna).


Formy a typy fasád

Podľa foriem kuchynských fasád sú rozdelené do nasledovných kategórií:

 • rovné čiary: sú to hladké plátno;
 • roh: umiestnený v rohových súpravách na spojoch skríň a podstavcov tvaru L, vnútri sú vybavené pomocnými slučkami;
 • polomer: konkávne alebo konvexné fasády inštalované pre neštandardný štýl, vyžadujú profesionálne dimenzovanie, aby sa predišlo problémom s prevádzkou modelu a znížila sa jeho životnosť.

Podľa osobitostí podania a vnútorného plnenia plátna sa tieto typy fasád rozlišujú:

 • tuhé: nemajú dekoratívne prísady, sú vyrobené z masívneho masívneho dreva alebo drevnej dosky;
 • rám a panel: dodatočne obsahuje vyčnievajúci rám po obvode, v strede možno umiestniť bežné plátno z dreva, MDF alebo skla;
 • mriežka a mriežka: zahŕňa rám a vlastné plátno, pozostávajúce zo žalúzií alebo mriežok.


 

Fasádne materiály - výhody a nevýhody

Na výrobu kuchynských fasád používali rôzne materiály: prírodné drevo, MDF, drevotrieskové dosky, sklo. Z vlastností výroby takýchto prvkov priamo ovplyvňuje ich životnosť a jednoduchosť údržby. Aj pri výbere fasád nezabudnite na vlastnosti základného materiálu. Čím vyššia je jeho trvanlivosť, tým dlhšie si zachováva pôvodný vzhľad a príťažlivosť. Dýha, smalt, rôzne fólie a plasty sa používajú ako pomocné materiály na konečnú úpravu plátna. Takéto povlaky sú väčšinou vysoko odolné voči opotrebeniu a mechanickému poškodeniu. Dôležitým rozdielom medzi použitými fasádami je aj ich cenová kategória. Dokonca aj materiály s krátkou životnosťou so špeciálnym povlakom alebo spracovaním môžu byť dosť drahé. Po preštudovaní popisu každého typu fasády budete schopní vyhodnotiť rôzne typy materiálov a vybrať to najlepšie.

Fasády z prírodného stromu

Drevené fasády sú vyrábané sofistikovanou technológiou s použitím špeciálneho vybavenia. Spočiatku sa pole vyberie podľa jeho kvality, triedy. Potom sa vykoná sušenie stromu, čo umožňuje vylúčiť jeho deformáciu počas prirodzeného sušenia v budúcnosti. Zber dreva sa vykonáva podľa požadovaných parametrov. Pri výrobe rámových modelov sú vyčnievajúce dekoratívne prvky vyrezané oddelene (samotný rám pozostáva z bočných častí a dvojice priečok). Hlavné prvky sú prelepené rámovými prvkami. Na ochranu liečby je antiseptické. V prípade potreby sa vykoná náter, a potom povrchová úprava lakom, olejom alebo voskom. Výhodou drevených fasád je maximálna životnosť, dobrá odolnosť voči nepriaznivým vplyvom, zvýšená pevnosť a odolnosť. Pre starostlivosť sa používajú jemné domáce chemikálie (nie abrazívne!). Pravidelne odporúčame aj ošetrenie voskom.


Dýhované fasády

Na výrobu dyhovaných fasád ako základ používa MDF alebo drevotrieskové dosky. Plachta je pokrytá tenkou vrstvou dreva (dyha) lepením. Po vysušení sa strany pásu prilepia špeciálnym okrajom (ak samotná dyha nebola na všetkých stranách lepená). Okrem toho je fasáda lakovaná. Vďaka použitiu tenkých drevených materiálov je hotový výrobok veľmi podobný náprotivkom z prírodného dreva. Ale zároveň je jeho hodnota k dispozícii mnohým kupujúcim. Jedinou nevýhodou je viacvrstvová povaha takejto fasády, ktorá nezaručuje jej dlhú životnosť a zachovanie vzhľadu. Preto je objednávka dyhovaných fasád potrebná len od dôveryhodných výrobcov: ktorí spĺňajú celú výrobnú technológiu.

Sklenené fasády

Nábytkové fasády zo skla sú rozdelené do dvoch typov: rámové a bezrámové. Prvý z nich je orámovaný hliníkovým rámom alebo uzavretý v ráme z dreva, MDF. Sú najobľúbenejšie vďaka spoľahlivej ochrane celého obvodu plátna. Tieto sú úplne sklenené tkaniny. Vyžadujú špeciálne spracovanie hrán, čo eliminuje riziko zranenia pri kontakte s bočnými stenami, hornou alebo dolnou časťou. Pri výrobe sa používajú tieto typy skiel:

 • laminované: „zmontované“ z dvoch alebo viacerých vrstiev ich kombináciou, keď sú vystavené vysokým teplotám, majú zvýšenú pevnosť, sú dodatočne zarámované;
 • vytvrdené: vyrobené pod vplyvom vysokých teplôt, vhodné pre všetky typy fasád, keď sa rozbijú na ostré fragmenty;
 • Plavené sklo (normálne): vyrobené zo sklenenej hmoty pod vplyvom vysokých teplôt, má minimálnu odolnosť voči nárazom, častejšie sa používa pre rámové fasády (s prepážkami medzi alebo bez sklenených kusov).


Fasády z MDF so smaltovaným náterom

Lesklé smaltované fasády vyzerajú priaznivo v každej kuchyni. Nasýtené farebné nátery v množstve atraktívneho prietoku zabezpečujú harmóniu interiéru. Je pravda, že technológia výroby takýchto produktov je viacstupňová a vyžaduje si profesionálny prístup. Ak chcete vyrobiť vysokokvalitnú fasádu so smaltom, výrobcovia vykonávajú tieto operácie:

 1. Pripravte podklad (MDF plátno) na maľovanie základným náterom.
 2. Smaltovaná farba sa nanáša v niekoľkých vrstvách. Povinné aerosólové striekanie sa vykonáva na špeciálnom zariadení. Každá vrstva je úplne vysušená.
 3. Aplikuje sa ďalší ochranný náter (zvyčajne lak).

Výhodou smaltovaných výrobkov je dlhá životnosť, jasnosť farby počas celej životnosti výrobku.

Použité formulácie sú bez zápachu. Nevýhodou je komplexnosť starostlivosti: na lesklom povrchu sú jasne viditeľné výtlačky a nečistoty. Pre starostlivosť sa používajú iba mäkké špongie a gélové domáce chemikálie.


Fasády potiahnuté PVC

Krycia MDF fólia z PVC zabezpečuje jej dodatočnú ochranu pred vlhkosťou a mechanickým poškodením. Výrobná technológia takýchto prvkov zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Rezné dosky podľa špecifikovaných parametrov. Lemovanie, frézovanie podľa potreby.
 2. Brúsna a čistiaca handrička.
 3. Nanášanie tavného lepidla v niekoľkých vrstvách, sušenie produktu.
 4. Lepenie PVC fólie pomocou termálneho vákuového lisu.
 5. Odstráňte prebytočný film.

Vďaka takejto výrobe je zaručené, že film sa prilieha k základni (bez ohľadu na prítomnosť filigránových prvkov). Samotný film sa neodlúpne zo základne, keď je vystavený pare alebo vysokým teplotám. Na čistenie hotovej fasády sa používajú šetrné domáce chemikálie. Ak je to potrebné, aktualizujte fasádu (s prihliadnutím na integritu základne) možno vykonať pomocou nového filmu. To zaisťuje nákladovo efektívne zhodnotenie výrobkov.

Fasády z MDF a povrchovej úpravy plastov - postformovanie

Fasády MDF môžu mať nielen filmový alebo smaltovaný povlak, ale môžu byť tiež chránené plastom. Výrobná technológia je krátka, ale umožňuje vám dosiahnuť vysoko kvalitnú ochranu základne, aby jej dodala originálny vzhľad. Práca sa vykonáva v troch fázach:

 1. Aplikácia na MDF Kraft papier pre zvýšenie adhézie medzi základňou a plastom.
 2. Spojenie plastovej vrstvy s pripraveným podkladom.
 3. Nanesenie ochrannej vrstvy melamínu a akrylových živíc.

Medzi výhody produktov patrí jednoduchá starostlivosť a prípustnosť čistenia povrchu malými brúsnymi látkami. Vážnou nevýhodou sú vysoké náklady.


Postforming fasády môžu byť monofónne alebo môžu byť doplnené vzormi. Takéto modely sú optimálne vhodné pre neštandardný štýl kuchyne.

Fasády laminované

Pri výrobe nábytkových fasád sa často používajú laminované MDF a drevotrieskové dosky (LDSP). Výroba materiálov sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Aplikácia základného náteru a sušenie doštičiek.
 2. Kreslenie 1 až 3 vrstiev špeciálneho papiera impregnovaného živicami na zlepšenie priľnavosti podkladu k filmu. Postup spájania MDF alebo drevotrieskovej dosky s papierom sa uskutočňuje lisovaním pri vysokých teplotách.
 3. Aplikácia hrubého transparentného papiera: v procese ohrevu a lisovania sa stáva spoľahlivým filmom.

Vďaka tejto technológii výroby sú laminované fasády vysoko odolné voči mechanickému poškodeniu, vyhoreniu a vlhkosti. Na ich čistenie bolo možné použiť malú abrazívnu chémiu. Postupom času sa nanesený film neodlupuje, čo ich robí trvanlivými. Medzi nevýhody patrí vysoká cena.


Fasády s akrylovým povlakom

Fasády s akrylovým povlakom možno pripísať rôznym plastovým výrobkom. Proces ich výroby je celkom podobný: ako základ, MDF alebo drevotriesková doska sa na ňu nalepí tenká doska z akrylu a obrobok sa na ňu pritlačí. Bočné steny sú navyše lepené akrylovým okrajom. Vďaka značnej hrúbke dekoratívnej vrstvy vyzerajú hotové fasády dosť hrubé. Súčasne kresba môže byť jednostranná aj dvojstranná. Druhá možnosť umožňuje získať fasádu, ktorá má rovnaký dizajn ako predná a zadná strana. Krásne akrylové fasády majú bohatú farbu a žiarivo jasne svietia v prirodzenom a umelom svetle. Ďalšou výhodou výrobkov je odolnosť voči vlhkosti, blednutie na slnku. Nevýhodou je potreba neustálej starostlivosti s jemnou gélovou chémiou: akúkoľvek kontamináciu možno jasne vidieť na lesklých povrchoch.


  

Rámové fasády na báze MDF profilu

Pri výrobe rámových fasád sa používajú dve hlavné časti výrobku: rám a vnútorná tkanina. Ak je samotný rám horným a dolným priečnikom a 2 bočnými stenami, potom môže byť výplň zhotovená v rôznych konštrukčných variantoch. Napríklad v rámovom skle možno vytvoriť tkaninu z MDF, mriežku, žalúzie. V procese výroby je v profile, kde bude inštalovaný pás, rezanie (drážka). Rámové komponenty sú upevnené spolu so špeciálnymi konzolami. Uhol medzi jednotlivými prvkami rámu je 45 stupňov. Výhodou tohto typu fasády je atraktivita, schopnosť realizovať vlastné návrhy. Medzi závažné nevýhody patrí komplexnosť starostlivosti. V prítomnosti skla, majitelia budú musieť umyť rám samostatne a oddelene odstrániť prach, nečistoty zo skla. Samotné čistenie rámov sa vykonáva výlučne jemnou chémiou.


Fasády s hliníkovými rámami

Prítomnosť hliníkových hrán zaručuje spoľahlivú ochranu bočných stien. Na rozdiel od bežných fólií sú hliníkové rámy odolné voči mechanickému poškodeniu a dajú sa ľahko čistiť jemnými brúsnymi látkami. Pri výrobe tohto typu MDF alebo sklenených fasád je hliníková hrana, ktorá má profil v tvare U. Tak sa na samotnej fasáde (pozdĺž obvodu dverí) nachádza hliníkový pásik. Výhodou tohto typu výrobku je spoľahlivosť a trvanlivosť. Budú dokonale dopĺňať kuchyňu, zdobené v modernom štýle alebo high-tech. Môžu byť aplikované ako na bežné MDF plátna, tak na plátna pokryté dyhou, plastom (lesklý alebo matný). Tieto fasády nebudú musieť byť čoskoro aktualizované kvôli dodatočnej ochrane hliníkovej hrany. Cenová kategória dverí s rámami z hliníka je stredná.


Kovanie - typy otváracích fasád

Podľa špecifík samotnej fasády a oddelenia, ktoré je za ňou, je možné všetky doplnky používané v kuchyniach rozdeliť do nasledovných skupín:

 • pružinové zdviháky a zdvíhače zdvíhacích zariadení: používajú sa na zdvíhanie dverí, pričom plynový výťah zabezpečuje ich najhladšie zdvíhanie a spúšťanie;
 • aplikované závesy: používajú sa pre jednopodlažné skrine, poskytujú presné prekrytie krídla na konci;
 • polosklopná: používa sa na bicuspidálne palce, v ktorých sú na jednom konci prekryté dve krídla;
 • dvojité závesy: jednoduché kovanie pozostávajúce z dvoch dosiek spojených kolíkom;
 • Transformačné slučky: poskytujú otvorenie dverí až 170 stupňov;
 • tajná slučka: pozostáva z dvoch častí (valec alebo dosky s vyčnievajúcimi časťami), ktoré pri zatváraní krídla vstupujú a vkladajú dve do seba, čím zaručujú tesné spojenie dverí až do konca;
 • vodiace lišty: používajú sa na otváranie zásuviek, modely s uzávermi, ktoré poskytujú hladký otvor zásuvky, sa považujú za najlepšie.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať rukovätiam. Môžu byť vo forme konzoly (klasická verzia), valca (koľajnice), kvapiek, krúžkov alebo gombíkov (vyčnievajú nad dverami). Tam sú tiež zadlabacie držadlá, ktoré sú prehĺbené v fasáde.


Farebné riešenia fasád a kompatibilita s interiérom kuchyne

Pri výbere farebnej škály a formátu dodávky kuchynskej fasády by sme nemali zabúdať na jej relevantný vzhľad v interiéri kuchyne. Pomocou nášho jednoduchého tipu štýlu môžete rýchlo nájsť perfektný nábytok:

 • Provence: v tomto smere budú vhodné pevné dvere v svetlom tieni (biele, svetlosivé, svetlomodré) alebo podobné rámové dvere s mriežkami, matným sklom, vhodné do štýlu a kuchyne s patinou;
 • high-tech a moderné: čierna, sivá a strieborná alebo svetlá fasáda s lesklými povrchmi a hliníkovými hranami bude najlepšou voľbou;
 • klasické a loftové: rám a pevné dvere vo svetlohnedej a tmavohnedej farbe budú dobrou voľbou;
 • Moderné a mestské: svetlošedé, svetlo fialové a limetkové modely budú harmonicky zapadať do týchto dvoch smerov.


záver

Je potrebné zvoliť vhodnú fasádu pre kuchynskú linku na základe rôznych požiadaviek: kvalita použitých materiálov, originalita vzhľadu a štýl nábytku. Pri oboznámení sa s charakteristikami základov, ktoré sa používajú na montáž dverí, ako aj technológia ich výroby, by sme nemali zabúdať na cenové rozdiely rôznych riešení. Okrem toho stojí za zváženie zložitosť starostlivosti o rôzne povrchy. Ak sa MDF a drevo ľahko čistia od nečistôt a prachu, potom sklo a akrylové alebo plastové povrchy vyžadujú denné čistenie. Preto pred výberom konkrétneho typu fasády odporúčame, aby ste si vzorky preštudovali, vybrali najpraktickejšiu možnosť a až potom sa zoznámili s farebným rozsahom ponúkaných produktov. Takéto dôkladné vyhľadávanie riešení vám pomôže nájsť perfektnú náhlavnú súpravu pre vašu kuchyňu.

Zanechajte Svoj Komentár