Murované fasády domov: fotografie, výhody a nevýhody

Každý dom nejako odráža charakter svojho majiteľa. Krásne tehlové fasády sú typické pre domy, ktorých majitelia sú praktickí, vyberajú si klasickú eleganciu a vynikajúcu chuť.

Dizajn tehlového domu je možné zachovať v takmer akomkoľvek architektonickom štýle - od tradičných klasikov až po nedávno obľúbený podkrovie.

Murivo je odolné voči poveternostným vplyvom, teplotným výkyvom a zrážkam. Tehla je odolná voči mechanickému namáhaniu, nikdy nevyjde z módy. Ďalšou výhodou tehál je možnosť vybrať si obkladový materiál takmer akejkoľvek farby, a tak získať fasádu štýlu, ktorý sa vám páči.

Farebné riešenie fasád murovaných domov

Fasády murovaných domov majú tradične farbu zmesi pálených tehál, ale nedávno sa ako obkladový materiál použila špeciálna tehla, ktorá môže byť v súlade s myšlienkou projektanta daná takmer ľubovoľnou farbou.

Vďaka farbe môžete zmeniť vizuálne vnímanie štruktúry. Napríklad, aby bola masívna budova jednoduchšia, môže byť položená z ľahkej pieskovej tehly.

Žltá tehla bude dokonale kombinovaná s hnedou strechou, oknami a dverami.

Biely tehlový dom pod čiernou alebo tmavosivou strechou vyzerá moderne a minimalisticky.

Krásne tehlové fasády v tradičnom štýle sú z tehál červených a hnedých odtieňov. Takto zdobené domy pripomínajú statky z minulých storočí a vyvolávajú pocit pokoja a pohodlia.

Štýl melanže, v ktorom je jedna tehla ľahšia a druhá tmavšia, vyzerá veľmi zaujímavo. Výsledný efekt vytvára jedinečný vzhľad doma.

Pri návrhu murovaného domu sa často používa kombinácia tehál rôznych odtieňov. Napríklad steny sú rozložené s ľahkými tehlami a rohy a okraje okien a dverí sú tmavšie.

Ďalšou bežnou dekoratívnou technikou je použitie textúrovaných tehál na dekoráciu. Táto technika vám umožní vytvoriť skutočné architektonické diela jednoduchým a prístupným spôsobom.

Výhody murovaných fasád

Fasády murovaných domov sa vyznačujú trvanlivosťou, trvanlivosťou, atraktívnym vzhľadom. Ale to je len časť výhod, ktoré tehla dáva pri stavbe domu. Okrem toho má konečná úprava tehál tieto výhody: t

 • tehlový dom má jasné a stručné geometrické tvary;
 • tehla je porézny materiál, takže je dobre priedušná, neumožňuje stagnáciu vlhkosti v miestnosti;
 • lícová tvárnica je odolná voči pôsobeniu ultrafialového žiarenia, pretože pri jej výrobe sa používajú veľmi farbivá;
 • tehlové fasády si dlhodobo zachovávajú svoj atraktívny vzhľad, bez nutnosti ich ochrany pred agresívnymi vplyvmi prostredia;
 • tento materiál sa nebojí teplotných rázov, či už vonku alebo vo vnútri budovy;
 • správne namontovaná murovaná fasáda bude trvať až 150 rokov za podmienok prevádzky;
 • nie je potrebná žiadna zvláštna starostlivosť, stačí, ak je fasáda umývaná vodou z hadice, ak je znečistená;
 • murované domy sú odolné voči silnému zaťaženiu vetrom;
 • fasády tehlových domov len zriedka prasknú s časom, pretože napäťové ukazovatele tohto materiálu a deformačné koeficienty sú dosť nízke;
 • tehla je odolná voči ohňu v porovnaní s inými materiálmi, vydrží dlhší čas bez zničenia;
 • tehla je stavebný materiál šetrný k životnému prostrediu, ktorý nevypúšťa škodlivé látky do ovzdušia a je bezpečný pre životné prostredie a ľudské zdravie;
 • tehlové fasády sa neboja nadmernej vlhkosti, pretože absorbuje vlhkosť veľmi mierne (od 6 do 30% vlastnej hmotnosti);
 • dizajn tehlového domu môže byť ľubovoľný - z tohto materiálu je možné rozložiť rôzne architektonické prvky, ako sú oblúky a výklenky, aby sa vytvorili akútne uhlové a krivočiare formy a tiež vzory;
 • tehlové fasády sa ľahko obnovujú - v prípade poškodenia jedného alebo viacerých tehál, môžu byť nahradené výberom tehly požadovaného odtieňa.

Na pozadí všetkých týchto výhod, niektoré z nevýhod, že tehly, ako dokončovacie fasádny materiál, stále existujú, prakticky strácajú svoju hodnotu:

 • je potrebné posilniť základ, pretože tehál je ťažký materiál;
 • vysoké náklady na materiály, obklady a stavebné práce.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár