Ako zvýšiť miestnosť: výber farby, nábytku, dekorácie stien, stropu a podlahy

Aké farby zväčšujú priestor?

Je všeobecne známe, že čím je svetlejší odtieň, tým väčší je objekt. Táto technika funguje aj v interiérových riešeniach. Aby bolo možné vizuálne zväčšiť priestor miestnosti, je potrebné použiť povrch v jasných farbách: biele a chladné pastelové odtiene. Nábytok tiež stojí za to použiť svetlú farbu, ale odlišnú tonalitu od stien, stropu a podlahy. Môže to byť napríklad jemný pastelový gamut.

Na fotografii je kompaktná kuchyňa v Chruščove. S cieľom vizuálne zväčšiť priestor, miestnosť bola vyzdobená v jasných farbách.

Ako urobiť steny?

Aké tapety zvýšiť miestnosť

Pomocou niektorých trikov pri dokončovaní môžete posúvať hranice miestnosti a vizuálne zväčšiť miestnosť.

 • Vertikálne pruhy vytiahnu priestor, čím sa zvýšia;

 • Tapeta s horizontálnymi pruhmi zvýši šírku miestnosti;

Na fotografii je stena zdobená tapetou s horizontálnymi pruhmi, tento typ povrchovej úpravy opticky zväčšuje šírku miestnosti.

 • Jedna zo stien môže byť pokrytá tapetou so vzorom alebo ornamentom, takáto technika by urobila dlhšiu miestnosť primeranejšou;

 • Stojí za to vyhnúť sa kriku jasných farieb;
 • Steny môžu byť zdobené tapetou s lesklým povrchom;

Na fotografii je prízvuk stena v spálni zdobené zlatými tapetami s lesklým povrchom.

 • Môžete použiť tapetu s malým vzorom alebo diskrétny vzor, ​​zvýši hlasitosť.

Aké kresby zväčšujú miestnosť

Zdá sa, že jednoduché vzorce a geometrické tvary zázračne ovplyvňujú naše vnímanie. Rovnaký vzor s inou farbou, mierkou alebo umiestnením dramaticky mení vzhľad miestnosti.

 • Trojrozmerný nákres na jednej zo stien (foto 1). Veľký obraz skracuje miestnosť, vizuálne prináša stenu, na ktorej sa nachádza. Tento typ povrchovej úpravy je vhodný pre dlhé úzke priestory. Obraz skracuje dĺžku a zväčšuje priestor.
 • Malé vzory (foto 2). Malý nákres svetlého odtieňa naproti opticky zväčšuje priestor a robí ho objemným.
 • Horizontálne pruhy (foto 3). Krížové pásiky môžu zväčšiť šírku a roztiahnuť steny. Môže sa však vyskytnúť efekt nízkeho stropu. V prípade tapetovania s horizontálnymi pruhmi len jednej steny sa miestnosť javí kratšia.
 • Vertikálne pruhy (foto 4). Vertikálne pruhy naproti, natiahnu priestor, čím sa zvýšia. Hrúbka pásov zvyšuje tento účinok.
 • Horizontálne pruhy na podlahe (foto 5). Rovnako ako v prípade tapety, horizontálne pruhy, aby miestnosť širšie, ale kratšie. Tento spôsob konečnej úpravy je vhodný pre neprimerané miestnosti.
 • Pozdĺžne pásy (foto 6). Vertikálne pruhy prehlbujú miestnosť a robia ju dlhšou. Rovnako ako u tapety, šírka pásov zvyšuje efekt.

Fotografie tapety zväčšenie miestnosti

Obraz môže zväčšiť alebo zmenšiť veľkosť miestnosti.

 • Photowall-papier s obrazom opúšťajúcim ďaleko bude viac priestoru;
 • Nekompromisný obraz zmenší plochu miestnosti;
 • Photowall-papier s obrazom inej textúry vám umožní vytvoriť hru svetla, ktorá tiež pridá objem;
 • Photowall-papier s brilantným povrchom zvýši plochu vďaka odrazným vlastnostiam;
 • Photowall-papier s obrazom prechádzajúcim z tmavého do svetlého odtieňa spôsobí, že miestnosť bude vyššia;
 • Nie je nutné lepiť všetky steny miestnosti s foto tapetu, budú mať opačný výsledok, jeden alebo dva budú stačiť.

Spôsoby zvýšenia kvôli stropu

Najjednoduchší a najobľúbenejší spôsob, ako zvýšiť priestor vďaka stropu, je vytvoriť napínaciu konštrukciu s lesklým povrchom. Zrkadlový materiál vďaka reflexným vlastnostiam zdvojnásobí priestor. Zaujímavým riešením by bol kombinovaný strop, kombinácia matného a lesklého materiálu môže vytvoriť nezvyčajné zloženie, čím sa zvýšia vzácne štvorcové metre.

Na fotografii je strop v obývacej izbe zdobený ťahovou štruktúrou s lesklým povrchom.

Kombináciou farieb môžete priradiť neprimeranú miestnosť. Prúžok tmavšieho odtieňa naprieč pozdĺžnou izbou ho rozšíri. Rovnaký účinok môže byť dosiahnutý stropné trámy, niekoľko rovných drevených trámov bude stačiť.

Ďalším spôsobom, ako zväčšiť priestor, je tlač fotografií s obrazom oblohy.

Voľba podlahy

Podlahy, ako aj zvyšok povrchu sa vykonávajú hlavne vo svetlých odtieňoch. Pre obývaciu izbu môžete použiť laminát, linoleum alebo koberec, farba je vhodnejšia na výber jednej farby alebo s malým diskrétnym vzorom.

Laminátové a parketové podlahy je možné položiť uhlopriečne alebo „rybie“ spôsobom, takže miestnosť vyzerá priestrannejšie.

Tiež použiť už známe pás, smer v ktorejkoľvek zo strán zvýši miestnosť v požadovanom smere.

Na fotografii horizontálne pruhy vizuálne rozširujú úzku kuchyňu.

Samonivelačná podlaha s reflexným efektom zdvojnásobí priestor.

Ako zvýšiť výšku miestnosti?

Môžete vytvoriť miestnosť vyššie niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je dekorácia na stenu. Vertikálne pruhy alebo vzory na tapete "natiahol" stenu. Môže to byť tapeta, maľovanie alebo ručná maľba.

Rovnaký výsledok bude mať tapetu s perspektívnym obrazom, ako je ustupujúca cesta v lese alebo vysoký vodopád.

Fotografia má perspektívny obraz (ustupujúce mólo), ktoré pomáha vizuálne zvýšiť výšku malej spálne.

Výšku miestnosti môžete zväčšiť pomocou vysokých dverných a okenných otvorov. Záclony alebo tylu rovno od stropu k podlahe, pretože to prispeje.

Zrkadlá - štýlový spôsob, ako výrazne zvýšiť plochu, ako je vysoké zrkadlo na stene alebo zloženie malých zrkadiel na strope.

Ako opticky rozšíriť úzku miestnosť?

Úzku miestnosť môžete zväčšiť dokončením jednej zo stien. Menšia stena bude ozdobená tapetou s horizontálnymi vzormi alebo pruhmi. To môže tiež byť textúrované panely alebo textúrou tapety, táto metóda bude maximalizovať priestor.

Neobvyklou možnosťou by bolo dokončiť podlahu a jednu zo stien z jedného materiálu. Stojí za to využiť širokú stranu miestnosti.

Pokiaľ ide o nábytok, uprednostňujú sa úzke predmety. Skladacie nie je objemná pohovka, televízor, upevnený na stenu, závesné police.

Urobte väčší priestor zrkadlami a sklom

Reflexné povrchy sú najbežnejším a najúčinnejším spôsobom, ako zvýšiť hranice priestoru. S pomocou zrkadiel sa zdá, že aj tie najkompaktnejšie miestnosti budú priestranné.

Na fotografii je prízvuková stena zdobená zrkadlovými utierkami, ktoré robia spálňu vizuálne priestrannejšou.

Vysoké zrkadlo, počnúc samotnou podlahou, pridá priestor do miestnosti a vytvorí priechod do inej miestnosti bez akýchkoľvek prekážok. Treba mať na pamäti, že viac ako jedna stena so zrkadlami nie je najlepšou voľbou, namiesto štýlovej obývačky alebo spálne dostanete skutočné baletné štúdio, bez pohodlia a domácej atmosféry.

Zrkadlá môžu mať iný tvar a rám, s nezvyčajnými rámami budú hrať aj funkciu dekoratívneho prvku bytu. Spomínané zrkadlá môžu vytvoriť nezvyčajné zloženie na stene alebo strope, nenápadne zväčšujú objem.

Ďalším spoločným spôsobom, ako zväčšiť priestor, je strešný strop s lesklým povrchom.

Dokonalým riešením by bolo nainštalovať zrkadlo alebo lesklý nábytok.

Zaujímavým dizajnovým riešením bude falošný krb so zrkadlom na vnútornej stene. Takáto výzdoba zaberá minimálny priestor, pričom vytvára ilúziu prechodu do inej miestnosti.

Ak je potrebné oddeliť miestnosti, funkciu steny vykoná sklenená priečka. To nevytvorí dojem uzavretého priestoru, ale rozdelí miestnosť do zón.

Fotografie kompaktného nábytku a dekorácie

Výber nábytku pre malú miestnosť, mali by ste dať prednosť nízkym objektom. Napríklad namiesto vysokých barových stoličiek dať stoličku alebo pohovku, posteľ bez vysokého čela postele alebo pohovku s nízkym chrbtom.

Beztiažový priehľadný nábytok plní svoje priame funkcie, pričom nepreťažuje priestor, môže to byť plastové stoličky a stôl so skleneným povrchom.

Fotografia zobrazuje transparentnú jedáleň v interiéri malej kuchyne.

Nábytok by mal byť usporiadaný pozdĺž stien do strednej časti miestnosti zostal voľný.

Interiérové ​​detaily a príslušenstvo je lepšie použiť vertikálny tvar. Takéto techniky pomôžu vizuálne zvýšiť výšku stropu.

Pokiaľ ide o dekoratívne prvky, nemali by byť veľa, inak môžete získať pocit neporiadku.

Výber závesu

Okná dekorácie hrá dôležitú úlohu v dizajne bytu. Vybraný materiál a výsek vyplní priestor priestorom alebo naopak preťaží.

 • Biely tyl od stropu k podlahe bude vizuálne zväčšovať okná, a tak vyplniť miestnosť svetlom a natiahnuť priestor;

 • Ľahké textilné záclony s malými vzormi sú vhodné na dekoráciu obývacej izby a detskej izby;

 • Válcované alebo rímske žalúzie ušetria priestor a stanú sa ideálnou voľbou pre kuchyňu alebo škôlku;

 • Niektoré štýly umožňujú používať záclony vôbec, napríklad: minimalizmus, podkrovie, škandinávske.

Výber správneho osvetlenia

V malom byte by ste mali používať rozptýlené svetlo. Svetlé lustre s priehľadnými odtieňmi alebo otvorené svetlo nie sú vhodné pre malú miestnosť. Je vhodnejšie používať lampy a lustre s odtieňmi matného skla alebo svetlého odtieňa.

Zvýšenie šírky miestnosti pomocou bodového osvetľovacieho systému po obvode.

Zaujímavým efektom bude podsvietenie LED pásika. Páska, zapustená do dvojvrstvovej štruktúry, vytvorí dojem stúpajúceho stropu.

Tiež LED pásik môže byť zdobený nábytkom.

Na fotografii je posteľ v detskej izbe zvýraznená LED páskou.

Ako vizuálne urobiť viac kúpeľne?

V malom kúpeli by bolo najlepšie dokončiť steny a dlažby svetlých odtieňov. Biele dlaždice naplnia kúpeľňu maximálnym svetlom a vizuálne zväčšia plochu.

Kombinácia dvoch farieb, horizontálne línie svetlejšie odtieň bude dobrou voľbou, bude rozširovať steny.

Dokončenie stropu kovovými panelmi so zrkadlovým povrchom zvýši priestor.

Veľkú úlohu bude zohrávať aj veľké zrkadlo nad umývadlom.

Na fotografii, biela dlažba vyplní kúpeľňu so svetlom, zrkadlo nad drezom vizuálne zvyšuje jeho plochu.

Ako osvetlenie je zvoliť reflektor a zrkadlové osvetlenie.

Dôležitú úlohu zohráva nábytok, napríklad police, zapustené do steny a úzky drez. Šetrite miesto umiestnením práčky pod drez.

Dokonca aj ten najkompaktnejší byt môže byť pohodlný umiestnením všetkého, čo potrebujete pre život. Moderná technológia vám umožňuje vytvárať miniatúrne spotrebiče a mobilný nábytok, ktorý si zachováva maximálne množstvo voľného miesta. A opravy v správnych odtieňoch zvýšia priestor a urobia z domu útulný.

Zanechajte Svoj Komentár