Výber umývadiel: spôsob montáže, materiály, formy

Ak si chcete vybrať kúpeľňu, musíte sa oboznámiť s jej klasifikáciou. Rozlišujte škrupiny podľa spôsobu inštalácie, tvaru, materiálov, veľkostí a ďalších parametrov.

Klasifikácia drezov podľa druhu inštalácie

Existujú štyri hlavné možnosti:

zavesenie

Toto je najbežnejší typ. Konzoly sú pripevnené k stene, na ktorú sa misa potápa. Skriňa môže byť inštalovaná pod miskou. Umývadlo môže byť tiež upevnené pomocou konzol.

montážne

Tento typ umývadla pomôže organizovať ďalšie priestory na ukladanie potrebných vecí a spoľahlivo skryje vedenie. Miska umývadla padne do stola podstavca, stola alebo konzoly. Okrem toho môžu existovať dva spôsoby zanorenia - hrany misky sú v jednej rovine s vrchnou časťou stola alebo so stranami, keď misa mierne vyčnieva.

Budova má niekoľko výhod v porovnaní s inými možnosťami montáže umývadla:

 • možnosť neobvyklých interiérových riešení, zákazkový dizajn;
 • jednoduchý spôsob inštalácie a montáže a skrinka na inštaláciu môže byť zakúpená aj vyrobená ručne;
 • organizovanie ďalšieho úložného priestoru, efektívnejšie využívanie priestoru;
 • cena modelov zadlabávania je nižšia ako podobná réžia.

Podstavec ("tulipán")

Inštalácia sa vykonáva na "nohe", kde je očné linky skryté. Samotná „noha“ môže byť napoly otvorená - zo strany smerujúcej k stene, v tomto prípade je už polovičný.

bowls

V poslednej dobe sú populárne mušle-misky, ktoré môžu mať rôzne tvary, od lopty po kocku. Sú namontované na doske.

Klasifikácia materiálu podľa materiálu

Výber umývadlového materiálu pre kúpeľňu je veľmi široký. Nie je to len obyčajný porcelán a kamenina, ale aj vzácne, originálne možnosti ako drevo alebo sklo. Samozrejme, že kvalita materiálov priamo ovplyvňuje prevádzkové vlastnosti umývadla, preto ich posudzujeme podrobnejšie.

Fajáns, porcelán, keramika

Najbežnejšie materiály pre výrobu drezy. Odlišujú sa v nízkej cene, dlhodobej prevádzke, jednoduchosti odchodu, šetrnosti k životnému prostrediu. Pomerne významný nedostatok fajáns - pórovitosť, preto pri výrobe drezy sú presklené, takže nečistoty, ktoré je takmer nemožné čistiť, nezapchávajú póry. Tento nedostatok porcelánu klesá, ale majú vyššiu cenu. Porcelán, hlinený a keramický výlev sú ťažké a zároveň veľmi krehké, čo si vyžaduje silné upevnenie a starostlivé zaobchádzanie.

Umelý kameň

Umývadlom z umelého kameňa svojou kvalitou presahuje analógy prírodného materiálu. Prírodný kameň je pomerne krehký a veľmi ťažký, okrem toho je potrebné z neho vyrábať výrobky ručne, čo ich robí drahými.

Umelý kameň sa skladá z polyméru a prírodného materiálu, ktorý ho napĺňa. Pridanie pigmentov vám umožní získať takmer akúkoľvek farbu. Výroba škrupín sa uskutočňuje lisovaním a tvarovaním, čo znižuje náklady na konečný produkt. Takéto škrupiny sú oveľa jednoduchšie ako výrobky z prírodného kameňa, oveľa silnejšie, ľahšie sa o ne starajú, nemajú strach z teplotných zmien a pôsobenia agresívnych chemikálií.

Výhody umývadla z umelého kameňa:

 • Cena je omnoho nižšia ako cena prírodných analógov, zatiaľ čo zrejme sú takmer nerozoznateľné.
 • Povrch umývadla je dokonale rovný, čo je veľmi ťažké dosiahnuť pri použití prírodného kameňa.
 • Nízka pórovitosť pomáha umývadlu zostať čistá po dlhú dobu a uľahčuje starostlivosť. Pórovitosť prírodného kameňa je oveľa vyššia, čo znamená, že budete musieť umývať umývadlo z neho takmer každý deň.
 • Umelý kameň je hygienický materiál, ktorý nezachytáva vlhkosť.
 • Ak je na dreze vytvorený čip, môže byť maskovaný špeciálnymi prostriedkami.
 • Umývadlo z umelého kameňa nestratí prevádzkové vlastnosti a vzhľad veľmi dlhé, niekoľko desaťročí.

sklo

Zo všetkých typov kúpeľňových umývadiel je tento najneobvyklejší a dokonca spôsobuje určité obavy. Sklo je krehký materiál, ktorý po rozbití vytvára ostré fragmenty, takže na prvý pohľad sa zdá byť dosť nevhodný na použitie v kúpeľni.

Na výrobu sklenených výlevok sa však používa špeciálnym spôsobom kalené sklo so zvýšenou hrúbkou (najmenej 15 mm). Okrem toho sa pri výrobe takýchto sklených prísad pridávajú prísady, ktoré zvyšujú mechanickú pevnosť. Takýto obal sa nebojí náhodných šokov a môže slúžiť desaťročia. Modely skla sú spravidla inštalované na stenách stolov a nie sú pripevnené k stene.

Hlavné výhody sklenených umývadiel:

 • Odolnosť voči mechanickému namáhaniu nie je nižšia ako odolnosť štandardných fajansových modelov a vzhľad je oveľa atraktívnejší.
 • Neboj sa zmien teploty.
 • Vzhľadom k priehľadnosti, neporiadok do kúpeľne priestoru, ako by "rozpúšťanie" v ňom.
 • Umývadlo dokonca s významným objemom sa zdá byť oveľa menšie ako jeho skutočná veľkosť v dôsledku jeho vlastností skla.
 • Vzhľad sa pri vystavení agresívnym chemikáliám alebo čistiacim prostriedkom nemení.
 • Bezpečné použitie, pretože vonkajšie okraje škrupiny sú leštené, a ak sa škrupina stále láme, tvoria sa stredne veľké a neostré fragmenty.
 • Sklenené drezy majú malú hmotnosť, čo uľahčuje ich inštaláciu.

Existujú sklá a nevýhody. Sklo - značkový materiál, umývadlo bude musieť neustále umývať a čistiť. Okrem toho, čistiace prostriedky budú musieť vybrať veľmi opatrne: prítomnosť abrazíva v nich môže pokaziť vzhľad umývadla.

drevo

Ďalším neobvyklým materiálom pre umývadlá je drevo. Drevený drez vyzerá naozaj veľmi netradične a môže premeniť obyčajnú kúpeľňu na majstrovské dielo dizajnérskeho umenia.

Zvlášť vhodné drevené drezy pre eko-štýl, ako aj niektoré ďalšie vnútorné priestory. Jeho prevádzkové výhody nie sú nižšie ako výhody fajansy: drevo sa spracováva špeciálnym spôsobom tak, aby neabsorbovalo vodu a nečistoty. Avšak drevené škrupiny majú značnú nevýhodu: sú veľmi drahé.

kov

Ak sú kovové drezy už dávno známe v kuchyniach, v kúpeľniach je stále exotické. Sú zriedka inštalované, kovové mušle sú vhodné hlavne pre moderné štýly, ako je high-tech alebo minimalizmus. Ak sa meď používa ako kov, umývadlo môže byť použité na výzdobu kúpeľne v podkroví, krajine, a niektoré ďalšie štýly, ale to je oveľa drahšia možnosť ako nerezová oceľ.

Starostlivosť o kovový drez je jednoduchá, hlavná vec nie je poškriabať ho, nepoužívať abrazíva a drôtenky z drôtu a po použití ho utrite, inak ostanú škvrny.

mramor

Jedná sa o veľmi krásny a odolný materiál, ktorý vyžaduje starostlivé zaobchádzanie. Mramorový drez vyzerá luxusne a je vhodný pre klasické interiéry, ako aj izby v rokokovom, barokovom štýle. Existujú dve hlavné nevýhody: nečistoty sa rýchlo hromadia v póroch mramoru a zhoršujú sa z agresívnych detergentov. Okrem toho je to drahá možnosť.

Klasifikácia škrupín podľa tvaru

Pri výbere umývadla je dôležitý jeho tvar. Okrem tradičných obdĺžnikových misiek so zaoblenými hranami sa objavili rôzne možnosti, ktoré uspokojili akúkoľvek chuť. Výlevky sú:

 • obdĺžnikový;
 • štvorec;
 • kolo;
 • oválny;
 • uhol;
 • double;
 • asymetrická.

Bez ohľadu na to, aký tvar má umývadlo, sú jeho okraje z bezpečnostných dôvodov pri použití a na uľahčenie starostlivosti zvyčajne zaoblené. Klasický obdĺžnikový drez - najdostupnejšia a najbežnejšia možnosť. Bude to vhodné v priestrannej a malej kúpeľni. Veľmi malé izby sú lepšie vybavené rohovými umývadlami.

Príborník klesá

Umývadlo je namontované na vrchu zásuvky a pripevnené k stene pomocou montážnych otvorov. Ak nie sú prítomné, je potrebné upevniť plášť na stenu pomocou silikónového montážneho lepidla. Patník je možné zavesiť alebo postaviť priamo na podlahu.

Výhody inštalácie umývadla na skriňu: v malých miestnostiach vám umožní vybaviť úložný priestor bez toho, aby zaberal viac miesta; vnútorná výplň skrine môže byť vykonaná rôznymi spôsobmi, môže to byť police aj zásuvky alebo koše.

Roh klesá

Zo všetkých typov kúpeľňových umývadiel, venujte osobitnú pozornosť rohové možnosti. Môžu mať dva rôzne typy: zavesené alebo zadlabané. Rohové výlevky sú spravidla malé, navyše sú inštalované na mieste, ktoré zvyčajne zostáva nevyužité, alebo ktoré sa ťažko používa iným spôsobom.

 • Rohové umývadlo vám umožní ušetriť kúpeľňu priestor, ktorý, ako viete, sa nestane veľa.
 • Okrem skutočného šetrenia priestoru, rohové umývadlo tiež poskytuje vizuálnu expanziu miestnosti, pretože zaberá oveľa menej miesta ako štandardná verzia.
 • Rohové umývadlo je možné umiestniť do priestorov akéhokoľvek štýlu, stačí si vybrať samotný materiál umývadla, ako aj mixér a podstavce, ak je to možné.
 • Materiál umývadla v tvare rohu môže byť akýkoľvek, ale najviac používaný fajáns a porcelán.

Rohové umývadlá sa odlišujú typom podstavca:

 • otvorené (potrubia musia byť dodatočne zakryté),
 • "tulipán" (najobľúbenejší typ trojuholníkových škrupín, rúrky sú ukryté v "nohe" pod drezom),
 • misa (umývadlo namontované na skrinke).

Tipy pre výber umývadla pre kúpeľňu

 1. Umývadlo by malo byť kombinované v štýle so zvyškom objektov v kúpeľni, vrátane klampiarstva.
 2. Je potrebné mať otvor na prepad, inak sa môžu vyskytnúť nepríjemné následky počas prevádzky, najmä zaplavenia;
 3. Otvory pre batériu na umývadle by mali byť umiestnené na vhodnom mieste. Je možné, že upevnenie mixéra nie je umiestnené na dreze, ale na stene.
 4. Ak je kúpeľňa veľká, pri výbere umývadla pre kúpeľňu, dávajte pozor na "dvojité" modely.
 5. Je potrebné venovať pozornosť kvalite natretých častí konštrukcie: nemali by byť znečistené, rozvedené.
 6. Kvalita kovania je indikátorom kvality celého výrobku. Čím vyššie je, tým dlhšie bude spravidla vec trvať bez zmeny vzhľadu.

So všetkými rozmanitosť modelov drezy, materiály a formy, fajáns produkty sú najobľúbenejšie, pretože z hľadiska pomeru ceny a kvality nemajú rovnaké. Na druhom mieste je umelý a prírodný kameň, za nimi sú umývadlá z kompozitu, skla, kovu.

Zanechajte Svoj Komentár