Technológia, ktorá dlažba vlastné ruky

Pre mnohých ľudí, od vlastníkov súkromných domov, verejných inštitúcií až po štátnych zamestnancov, je otázka, ako položiť dlažbové dosky, dosť relevantná. Koniec koncov, pomocou umelých tehál, môžete zlepšiť dvore, položiť cesty, aby pohodlné platformy v blízkosti budov, vydláždiť ulici alebo dlažba. Materiál je veľmi populárny, v dopyte. Vďaka veľkému výberu tvarov, farieb, veľkostí vám umožní vytvoriť nielen štandardné murivo, ale aj urobiť 3D ornament, rozložiť rôzne vzory, tvary, iné prvky, ktoré sa líšia od hlavného pozadia vo farbe.

Usporiadanie veľkých verejných zariadení vykonávajú pracovné tímy so špeciálnym vybavením, ale vlastníci ich priľahlého malého domčeka sa môžu nezávisle vysporiadať s prácou bez pomoci špecialistov a komplexných technológií. To ušetrí rodinný rozpočet, získajú užitočné skúsenosti. Hlavnou vecou je nasledovať inštrukcie a pokyny, aby výsledok práce priniesol estetické potešenie, byť záležitosťou pýchy.

Vlastnosti dlažobných dosiek

Stavebný materiál sa osvedčil pri zdokonaľovaní územia, či už ide o príjazdovú cestu do garáže alebo parkovanie vozidiel, záhradnú alebo pešiu cestu, pridanie krajiny dachy, prímestskej oblasti alebo verejného parku. Pokládka dlažieb v rôznych oblastiach bola umožnená vďaka výhodám oproti alternatívnym možnostiam povrchovej úpravy:

 • Je odolný voči teplotným zmenám, čo umožňuje jeho použitie v rôznych klimatických zónach. Na rozdiel od asfaltu sa stavebný materiál pri zahrievaní nedeformuje, nevypúšťa škodlivé látky.
 • Povrch je odolný voči oderu a pri pokládke je tehál dostatočne pevná, aby vydržala značné zaťaženie.
 • Vyznačuje sa dlhou životnosťou, ktorá je 15-20 rokov.
 • Líši sa v malej hmotnosti látky, nízkej cene.
 • Ľahko sa inštaluje, vykonáva opravy, v prípade poškodenia jednotlivých prvkov demontuje, ak je to potrebné na získanie prístupu k podzemným sieťam.
 • Ide o ekologický výrobok, pri jeho výrobe sa používajú prírodné suroviny.
 • Má atraktívny vzhľad, širokú škálu foriem, mnoho spôsobov, ako styling.
 • Voda sa nezhromažďuje na spevnenom povrchu, čiastočne prechádza do zeme cez spoje medzi blokmi, prúdi dole do jednej zo strán, vďaka malému svahu, je vypúšťaný pomocou odtokov chodníku.
 • Problém spočíva v tom, že proces inštalácie je pomalý, pretože sa vykonáva manuálne a nesprávne zabalené bloky vypadnú.

V závislosti od zaťaženia na povrchu plátna je zvolená hrúbka výrobku. 3-5 cm je dosť pre chodcov a 6-8 cm pre osobné automobily, 8-10 cm pre nákladné vozidlá.

typy

Dlažobné dosky sa líšia v mnohých charakteristikách. Môže byť vyrobený z rôznych surovín, líši sa tvarom, veľkosťou, hrúbkou, farbou, spôsobom výroby. Ak vezmeme do úvahy komponenty betónovej zmesi, môžeme rozlišovať nasledujúce typy:

 • Betón. Štandardný produkt pozostávajúci zo zmesi cementu, piesku, vody.
 • Z prírodného kameňa. Najdrahšie, vyrobené z mramoru, frakcie prírodného kameňa.
 • Slinku. Vyrobené z pálenej hliny.
 • Dlažobný kameň Jej súčasťou je žulová drvina.
 • S gumovou výplňou. Má mäkký povrch, ktorý umožňuje položenie na detské a športové ihriská.
 • Polymérny piesok. Namiesto cementu sa používa LDPE (vysokotlakový polyetylén).
 • S trojrozmerným vzorom. S pomocou foriem sa na horný okraj nanesie fotografická tlač, ako aj špeciálny ochranný povlak.
 • S výstužou. Vyrába sa iba vibračným liatím. Kompozícia pridala plochú výstuž alebo sieťovinu fibrínu.


Hotový výrobok sa vyrába tromi hlavnými metódami:

 • vibračné liatie;
 • blok postupu;
 • hyper.

rozmery

Výrobcovia vyrábajú širokú škálu produktov, ktoré sa líšia svojimi parametrami. Pre každý konkrétny model je charakteristická veľkosť. Na príklade tabuľky berieme do úvahy najobľúbenejšie typy dlažobných dosiek podľa GOST 17608-91, ktoré majú vlastné charakteristiky výšky - h, dĺžka - a, šírka - b.

názovkresleniedĺžkašírkaVýška, h (mm)
a, mmA1, mmb, mmPre chodcovS možnosťou príchodu áutS možnosťou príchodu kamiónov

námestie

200-200506080
250250100
280280
300300
37537570
400400
500500
7507506080
1000100080100

obdĺžnik

240-1207070100
3752505060
70
500250
500375
75037560
750500
100010008080

hexagon

250-4325060100
37564870
5008656080

Pentagonálna úprava

1251254325060100
18737564870
2502508656080

Štvorhranný doborny

-2165005060100
32475070
43310006080

Tabuľka uvádza časť základných noriem. Tam sú tiež rôzne kučeravé, dekoratívne modely. Každý výrobca vyrába svoje výrobky podľa vlastného vývoja, preto parametre výrobkov často nespĺňajú spoločné normy.

tvar

Existuje veľké množstvo možností pre dlažby, ktoré sa líšia textúrou, relatívnou polohou okrajov. Ich forma vo väčšine prípadov závisí od materiálu použitého pri výrobe konečného výrobku:

 1. Prírodný kameň je obtiažne spracovateľný, takže žulové dlažby sú obmedzené na formy. Podľa spôsobu spracovania surovín je možné rozlíšiť: rezané dlažby - rezané na obraz štvorca alebo obdĺžnika s hladkými povrchmi; rozdrvená - vytvorená v dôsledku rozbitia jedného kusu žulového kameňa na malé časti, má nerovnomernú textúru; rezané - tvar je tvorený rezaním, takže je vhodné ho položiť a horná plocha je odlišná.
 2. Doska slinku má malý výber tvarov, väčšinou pravouhlých variantov, jeho cena je niekoľkokrát drahšia ako betónové náprotivky, farebná paleta je obmedzená na rozsah červených a žltých odtieňov, používa sa veľmi zriedka.
 3. Štandardné cementové výrobky sú prezentované širokým modelovým radom, líšia sa externe a vo veľkosti. Mnohé druhy majú názvy, ktoré zodpovedajú určitým parametrom.


Zvážte niekoľko možností:

 • Klasický. Reprezentovaný štvorcom, má veľký výber farieb vonkajšieho povrchu.
 • Tehla. Externe podobné tehlu, ale menšie, umožňuje vytvárať rôzne kombinácie štýlu.
 • Dláždenými. Kameň získaný umelými prostriedkami, napodobňujúci prírodné.
 • Honeycomb. Doska v tvare šesťuholníka.
 • Parkety Štvorcové dlažby s parketovým vzorom na niekoľkých lamiel.
 • Caso. Vyznačuje sa prítomnosťou gotického ornamentu.
 • Wave. Má zakrivené bočné čiary, čo prispieva k lepšiemu uchopeniu.
 • Ďatelina. Rhombus so zaoblenými stranami.
 • Babie leto. Má vzor, ​​ktorý napodobňuje web.
 • Coil. Pripomína štandardnú cievku s výstupkami na koncoch.
 • Spadol. Charakterizované zaoblenými hranami.
 • Váhy. Vyzerá to ako rybie šupiny.
 • Oblak. Štvorcové výrobky s dekoratívnym povrchom ako mraky.
 • Kvetina. Námestie s obrazom harmančeka.
 • Obrubník. Chráni hranice miesta, cesty, dáva hotový vzhľad položil plátno.
 • Kanalizácie. Špeciálny prvok určený na odvádzanie vody.


Výrobný materiál

Vzhľad, veľkosť, poradie hraníc - dôležité charakteristiky tohto predmetu. Trvanlivosť, technické vlastnosti výrobku závisia od surovín, z ktorých sú dlažobné dosky zhotovené. Pozrime sa podrobnejšie na typy používané pri výrobe materiálov:

 1. Prírodný kameň. Pre prácu použite žula, mramorový čadič. Vyznačuje sa trvanlivosťou, odolnosťou voči opotrebeniu, odolnosťou voči vlhkosti, teplotným zmenám. Jedinou nevýhodou sú vysoké náklady, zložitosť spracovania prírodného materiálu.
 2. Farebné betónové zmesi. Skladajú sa z cementu, ktorý nie je nižší ako M400 a piesok. Na zlepšenie vlastností, ako sú pevnosť, mrazuvzdornosť, hygroskopickosť, špeciálne nečistoty a prísady vo forme drveného kameňa, expandovaného ílu, sklených vlákien, špeciálnych prísad, plastifikátorov sa pridávajú do kompozície.
 3. Slinku. Produkt sa získa vypaľovaním na žiaruvzdornej ílovitej bridlicovej hmote s vysokou teplotou. Používa sa na dlažby, priemyselné podlahy. Vyznačuje sa malým výberom farieb, nákladom 5-násobne vyšším ako betónové náprotivky.
 4. Polymérnej piesková. 75% pozostáva z preosiateho kremenného piesku, zvyšok tvoria polyméry - polystyrén, polypropylén. Hotový výrobok je schopný odolať teplotným spádom od - 70 do + 100 ° C. Plasticita surovín zabraňuje tvorbe mikrotrhlín, čo vedie k zničeniu dlažobných kameňov.


farba

Stavebný trh ponúka veľký výber rôznych farieb dlažby, ktoré vám umožnia vyriešiť akékoľvek konštrukčné problémy. Avšak v závislosti na farbivách použitých pri výrobe je spôsobená odolnosť proti vyblednutiu. Najlepšie sú prírodné pigmenty, ako sú sadze, ktoré dávajú dlaždice čiernu farbu, zmes oxidov železa - červenú farbu.

Žltá a jej odtiene sa tiež považujú za pomerne stabilné, ale vzhľadom na konštantnú sedimentáciu prachu sa povrch stáva sivým. Prírodné faktory sú najhoršie tolerované modrými a zelenými farbivami, získanie šedého odtieňového materiálu môže trvať menej ako dva roky.

Mali by sme si všimnúť aj prírodný kameň a slinok. Sú obmedzené vo vyfarbení, ale časom sa nemenia. Betónové tehly sa vo výrobnom procese natierajú dvoma spôsobmi:

 • Surface. Alkydové, polyuretánové farbivá. Farbenie sa vykonáva na položenom chodníku alebo na vrchole hotových výrobkov. Umožňuje zmeniť farbu hotového náteru, zvýšiť pevnosť, odolnosť proti opotrebeniu.
 • Prenikavý. Pigment sa pridá priamo do roztoku. Používajú sa prírodné a umelé farbivá.


Je lepšie používať prírodné farbivá. Takéto látky nestrácajú farbu, nezmiznú pod vplyvom slnečného žiarenia, majú menej negatívny vplyv na vlastnosti hotového výrobku.

Pravidlá a návrhové schémy

Pokládka hotového výrobku závisí od konkrétneho typu dlažby, jej farieb, prítomnosti vzoru, reliéfu, veľkosti. Vzhľad povlaku závisí od spôsobu inštalácie. Taktiež by mal byť dizajn plátna kombinovaný s krajinou. Zvážte najobľúbenejšie vzory muriva:

 • Lineárne. Aj táto metóda sa nazýva klasická, lyžica, tehlová väzba. Štandardný typ muriva s jednoduchým obrazom. Dlažby môžu byť vykonané dvoma spôsobmi: bez šmyku; s posunom. Prvá voľba sa používa veľmi zriedka, pretože znižuje nosné vlastnosti siete. Druhá metóda je najbežnejšia. Hlavnou podmienkou pre pokládku - spoje by sa nemali zhodovať, podľa princípu konštrukcie obyčajnej tehlovej steny. Ofset môže byť pol a tri štvrtiny, rovnako ako hranie farieb môžete získať diagonálne a sledované schéma.
 • Lineárne uhlové. Nosnosť povrchu sa zvyšuje, takže táto metóda je vhodná na použitie v miestach s vysokým zaťažením. V závislosti od umiestnenia prvkov možno rozlišovať dve základné schémy: rybie kosti a pletenku. V prvom prípade by sa obdĺžnikové tehly mali položiť v radoch pod uhlom 45 °, pričom každý nasledujúci prvok by sa mal nachádzať na tej istej krivke, pričom by sa polkával polovicou lyžice predchádzajúceho. V druhom uskutočnení sa spôsob dlažby nelíši od predchádzajúceho, iba dlaždica je umiestnená v pravom uhle 90 °.
 • Block. Murárske práce sa vykonávajú v blokoch. Je možné ukladať moduly dvoch prvkov, striedavo ich horizontálne a vertikálne usporiadanie, a tiež ukladať páry cez jednu kolmú tehlu. V prvom prípade, s použitím iba dvoch farieb, sa získa šachová hra.
 • Náhodné usporiadanie. Vynikajúcou voľbou je dlažba "Staré mesto", "Tehla", "Classic Rusto", kameň. Prvky sú umiestnené v náhodnom poradí, čo vám umožňuje vytvoriť originálny, jedinečný vzor.
 • Špirála, kruhová. Jeden z najťažších. Komponenty sú usporiadané vo forme kruhu alebo štvorca.
 • Art. Vzhľadom k rôznym farbám, kombinovať rôzne spôsoby, podrobnú schému, môžete rozložiť krásne kresby, ozdoby, geometrické tvary.

Ako položiť dlaždice

Ak neviem, kde začať, práca sa môže zdať ťažká, nepríjemná. Ale ak rozumiete všetkým jemnostiam, je možné to urobiť sami, bez pomoci expertov. Proces sa začína vypracovaním výkresu, prípravou materiálov a nástrojov, potom sa vykonajú kroky na založenie základu, naplnenie vankúša, inštalácia obrubníka, inštalácia horného kotúča, spárovanie škár. Podrobne zvážte každú fázu.

Požadované materiály a nástroje

Je veľmi dôležité pripraviť všetko potrebné na jeho realizáciu pred začatím práce. Tieto akcie ušetria čas neskôr, nemusia byť rozptyľované hľadaním chýbajúcich položiek. Pri nákupe dlaždíc sa tiež odporúča, aby sa zabezpečila skladová zásoba, ktorá sa môže pri premiestňovaní počas pokládky a pri zmršťovaní gumovým kladivom zlomiť. Aby ste nič nestratili, mali by ste sa zoznámiť s materiálmi a nástrojmi, ktoré sa používajú na vykonávanie pracovných činností:

 • piesok, drvený kameň, cement;
 • geotextílie;
 • dlažobné dosky, obrubníky, slivky;
 • miešačka na betón alebo starý kúpeľ na miešanie roztoku;
 • bulharská;
 • kotúč s povlakom na rezanie betónu;
 • koliesko;
 • elektrické, ručné tampery;


 • rýľ a lopatu;
 • hladké, dlhé a krátke pravidlo;
 • vedro, metla;
 • úroveň, zvinovací meter;
 • hrable na vyrovnávanie sypkých materiálov;
 • kladivo a guma;
 • silná niť;
 • kruhové rúry, špeciálne profily pre majáky;
 • kovové kolíky.

Dispozičné riešenie

Práce na zlepšení pôdy začínajú jasným projektom. Samozrejme, ak sa uvažuje len o jednej malej záhradnej ceste dacha, všetko sa dá vypočítať v mysli, ale ak dláždite veľké plochy, nemôžete bez schémy urobiť.

Po vytvorení plánu môžete začať označovať územie. To si vyžaduje úroveň budovy, zvinovací meter, trvanlivý závit, kovové kolíky alebo výstuže. Vykonajú sa prvé merania. Musia začať od rohu stavby, ktorá príde do kontaktu s plátnom. Ak nie je žiadny, potom kolíky sú riadené v hornej časti predmetného miesta.

Po vykonaní predbežného označenia je potrebné vykonať dodatočné merania na inštaláciu pomocných kolíkov vo vzdialenosti 1,5 - 2 m, čo v budúcnosti pomôže správne umiestniť riadky, zarovnať švy, položiť detaily. Medzi kovovými kolíkmi je niť napnutá pozdĺž úrovne a mal by byť vytvorený malý sklon v jednej zo strán, kde budú umiestnené odtoky vody. Nestrácajte zo zreteľa časť lietadla zaberanú hranicami.

Príprava povrchu - ochranná vrstva a drenážne zariadenie

Po označení je potrebné pripraviť základňu. Odstráňte hornú časť pôdy. V závislosti od vrstvy vankúša môže byť hĺbka jamy 40-50 cm a povrch drážky sa očistí od koreňov, vyrovnáva sa, pôda sa zhutňuje ručným podbíjaním. Vrch pokrytý geofabrikciou, zabraňujúc klíčeniu zbytočnej vegetácie.

Je veľmi dôležité premýšľať a vybaviť odvodňovacie zariadenie. Na ílovitej pôde, kde sa podzemná voda nachádza plytko, vo fáze výkopu sa vytvára svah, inštalujú sa drenážne rúry. Ak sa pôda skladá z pieskovca, rýchlo absorbuje vlhkosť, potom stačí splniť sklon plátna na jednu zo strán, a tiež zabezpečiť odvodňovacie systémy a kanalizácie.


Po ukončení prípravných prác sa začne tvoriť prvá drenážna vrstva koláče. Za týmto účelom sa naplní 10 - 30 cm jemného frakčného drveného kameňa alebo preosievania, vyrovnáva sa hrabkou, zhutňuje.

Nainštalujte obrubník alebo obrubník

Obrubník nielenže poskytuje stránke krásny výhľad, chráni ju, ale tiež opravuje dlaždice, neumožňuje jej prehľadávanie. Je inštalovaný pozdĺž cesty v záhrade, po obvode lietadla, ktorý sa nachádza v blízkosti domu, verejných inštitúcií. Správna fixácia obrubníka je jedným z náročných štádií, vyžaduje si maximálnu presnosť a pozornosť. Bloky by mali stúpať nad dlaždicu v polovici výšky 10-15 cm.

Hranice sú upevnené na betónovej podložke pred nanesením vrstvy piesku pomocou cementovej malty. Ich výška je daná napnutou niťou a rovnosťou. Ak je to potrebné, môžu sa zdvihnúť, pomocou gumového kladiva. Existujú aj typy plotov, ktoré nie sú viditeľné. Takéto varianty sa montujú spolu s dlažobnými kameňmi na vankúšik z cementu a piesku, upevnený kovovými kolíkmi, výstužami.

Príprava podkladu pod dlaždice

Vrstva piesku je položená nad štrkom alebo sutinou, je vyrovnaná hrable, naplnené vodou, a skrútený s elektrickým alebo ručným tamper. Po zhutnení by mala byť hrúbka 5-10 cm.

Potom nalejte zmes cementu a piesku získanú zmiešaním jednej časti cementu so šiestimi dielmi piesku z lomu. Niekedy sa dlaždice ukladajú priamo na vŕtaný piesok. Zmes sa tiež navlhčí a narazí, vyrovnajú sa majákmi pomocou pravidla. Hrúbka vrstvy by mala byť 2-4 cm.

Pri veľkých zaťaženiach je okruh mierne odlišný.Najprv sa na zhutnenú pôdu naleje vrstva piesku 10 - 15 cm, potom drvený kameň alebo štrk - 10 - 15 cm a na vrch sa naleje železobetónová doska s hrúbkou 10 - 12 cm, na ktorú sa už položia obrubníky, položia sa majáky, naleje sa cementová malta 2 -4 cm, zarovnané s pravidlom.


Pokládka obkladačiek

Na piesku, rovnako ako na jeho zmesi s cementom, tehla drží v rovnakej miere. Pokládka by sa mala začať zo steny domu alebo z inštalovaného obrubníka, ktorý je pohodlnejší, pretože je nastavený označením. Prvý rad sa hodí na rovnú čiaru. V prípade pokládky tvarovaných kusov, ktoré by mali vyplniť medzery medzi dlaždicami a stenou alebo obrubníkom, sa inštalujú v poslednom momente, po dokončení základných montážnych prác.

Dlaždice sa môže líšiť v hrúbke, takže niektoré prvky budú musieť naliať zmes, zatiaľ čo iné sedia s gumovým kladivom. Ale všetky dlažby by mali byť pevne pritlačené k povrchu. Aj pri kladení tehál je potrebné pozorovať medzeru medzi jednotlivými dielmi. V závislosti od zvolenej schémy a typu dlažobných kameňov sú nasledujúce rady stohované.

Ak existujú prekážky v spôsobe muriva vo forme potrebných inžinierskych komunikácií, rúrok, stromov, potom môžu byť okolo nich nainštalované obrubníky, alebo cihla sa zmestí tesne. Ale podrezania sú tiež namontované ako posledné. Po vytvorení určitej časti sa pozerajú na rovnomernosť švov, v prípade potreby sú orezané, potom sú posypané zmesou suchého cementu a piesku a sú spláchnuté tak, aby vyplňovali medzery medzi tehlami. Po ukončení hlavnej práce pokračujte k zostávajúcim medzerám medzi stenou a plátnom. K tomu odrežte dlaždicu z meraných kusov.


spárovanie

Utesnite spoje škridiel niekoľkými spôsobmi. Toto je nevyhnutný postup na zabezpečenie stability a trvanlivosti dlažby. Jedna z možností - zmes cementu a piesku. Po dôkladnom miesení suchých zložiek sa zmes naleje na povrch a rozprestrie sa pozdĺž švíkov štetcom alebo mäkkým metlou. Vyrovnávanie pokračuje dovtedy, kým materiál nevyplní medzeru pod vrchom. Zvyšky sa čistia a dávkujú vodou z hadice.

Na injektovanie môžete použiť aj cementovú maltu. Je naliata v smere švov a dabovaná gumovou stierkou. Ihneď po naplnení všetkých drážok, až kým roztok nezačne stvrdnúť, sa zvyšky odstránia pomocou handry. Ak sa cement po niekoľkých dňoch zmršťuje, musí sa postup zopakovať.


Ako sa starať o dlažby

Dlažby dosky nenáročný materiál, ale vyžaduje osobitnú starostlivosť s určitou frekvenciou. Len s riadnym čistením bude trvať desaťročia. Špeciálne nástroje by mali byť zvolené v závislosti od ročného obdobia a spôsobu použitia.

V lete je najväčším problémom prach a nečistoty. Môžete sa s tým vyrovnať jednoduchým zametaním. Vážne nečistoty sa odstránia prúdom vody. Dlaždice v miestach s vysokou vlhkosťou, napríklad pri bazéne, fontáne, musia byť pokryté vodoodpudivými látkami. Ak chcete vyčistiť dlaždice by mala byť pri najmenšom znečistení, najmä ak je to mastné škvrny z auta, sadze, sušeného cementu.

Hlavným nepriateľom pouličných dlaždíc v zime je ľad a sneh. Hrubé mechanické vplyvy, ako napríklad odštiepenie šrotu, v tomto prípade nebudú fungovať. Je lepšie roztaviť silnú kôru teplou vodou alebo použiť špeciálne chemikálie. Snežný pluh musí byť plastový alebo drevený. Na ochranu povlaku pred vniknutím vlhkosti môžete použiť vodotesné roztoky. Aplikujte ihneď po inštalácii.


záver

Dlažobné dosky - jeden z najlepších materiálov na zdobenie povrchov. S vlastnými rukami, môžete ľahko vykonávať prácu na kladenie koľajníc a platforiem v krajine, panstvo, v záhrade, skontrolovať auto, parkovanie. Vďaka veľkému výberu stavebných materiálov, tvarov, veľkostí, farieb, spôsobov ukladania, pomocou dlažobných kameňov môžete vyriešiť akýkoľvek konštrukčný problém pre návrh krajiny.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár