Dizajn chodby a interiérová chodba v malom priestore

V každom byte alebo dome sa chodba chová ako „priechodná“ miestnosť. Je to „tvár“ bytu, podľa ktorého môžu hostia posudzovať charakter a vkus majiteľov a jeho najdôležitejší „dopravný“ uzol. Podľa štandardných dispozícií sú všetky dvere do ostatných priestorov bytu umiestnené presne na chodbe. Často, rozmery tejto miestnosti nechať veľa byť požadovaný, takže dizajn bude musieť byť rafinované, aby sa zmestili všetky potrebné prvky nábytku a nie spleť priestoru s nimi.

Povrchová úprava a materiály

Pre dokončovanie podláh je lepšie opustiť zastarané linoleum a tradičné laminátové podlahy v prospech keramických dlaždíc. Táto možnosť vyhráva v niekoľkých bodoch:

 • Všetky uličné nečistoty na topánkach sa tiahnu a usádzajú na chodbe. Táto izba je na rovnakej úrovni ako kuchyňa umýva častejšie ako iné. Keramické alebo porcelánové dlaždice sa neboja vody alebo saponátov. Časté čistenie tiež neovplyvní ich vzhľad.
 • V zime sa nielen topá voda, ale aj agresívne prostriedky, ktoré využívajú verejné služby na ošetrovanie ulíc. Vážené laminátové látky môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie, zatiaľ čo podlahové dlaždice sú pre nič za nič.

Moderné technológie výroby laminátov tiež naznačujú jeho silu, ale materiál sa vyznačuje zvýšenou „klzkosťou“, ktorá je na chodbe nežiaduca. Parketová doska je vyrobená z prírodného dreva, preto je napriek špeciálnemu spracovaniu materiálu najviac náchylná na vlhkosť. Pre chodbu nie je tento typ pokrytia vhodný. Koberec vyzerá krásne, dáva miestnosti dotyk chic, ale bude to vyžadovať neustálu starostlivosť. Ak sa však rozhodnete položiť koberec, potom sa musí kombinovať so spodnou vrstvou tvrdého povlaku. Táto technika predlžuje životnosť materiálu. Steny sú najčastejšie spracované dvoma spôsobmi:

 • Uzemnite a prilepte na tapetu;
 • Natreté a natreté.

Tradične je chodba zariadená v pokojných hnedých farbách. Pre malé miestnosti s rozlohou do 4 metrov štvorcových dodržiavajú jednoduchý princíp: podlaha by mala byť o niekoľko tónov tmavšia ako farba stien av žiadnom prípade naopak. Strop je zvyčajne nezasahnutý. Je vymaľovaný v klasickej bielej farbe a zastaví sa na ňom, ale existuje mnoho možností pre pôvodný strop. Ak je miestnosť nielen malá, ale aj s nízkym stropom, potom sa naozaj musíte zdržať experimentov, ktoré sa rozhodnú pre pastelové odtiene a hru svetla.

S vysokými stropmi rastie predná časť práce. Môžu byť vykonané krok, napätie alebo panel. Vo viacúrovňovom režime je ľahké skryť ďalšie zdroje osvetlenia a panel dokonale skryť chyby a zakrivenie stien. Panelové stropy z plastu alebo sadrokartónu nie sú horšie ako tie visiace v estetike, ale okrem toho sa vyznačujú primeranými cenami a ľahko sa inštalujú. Pre viacúrovňové stropy sadrokartónové dosky dokonale zapadajú: ľahko nadobudne akýkoľvek tvar, takže vaša predstavivosť nemusí byť obmedzená len na ostré rohy.


    

Tapety alebo maľby

Voľba tapety závisí na všeobecnom štýle, v ktorom bude trvať celá chodba. Pre moderné "odvážne" smery, "chytľavé" tapety s jasnými výtlačkami a geometrické vzory budú robiť. Pre izby v klasickom štýle, používajú buď obyčajnú tapetu upokojujúcich farieb, alebo s jemným, elegantným vzorom. Ak je chodba má štvorcový tvar a nízke stropy, stojí za zváženie možnosť tapety s vertikálnymi čiarami, ktoré sa tiahnu hore a niesť pozdĺž priestoru miestnosti. Rovnaký pohyb sa používa v širokých chodbách, kde je nedostatok priestoru sústredený na vrchole. Tapeta s horizontálnymi pruhmi vhodná pre obdĺžnikové chodby s vysokými stropmi. Pod zvislými čiarami sa rozumie nielen jasný vzor na tapete, môžeme hovoriť o textúre, ktorá je podobná tkanine. Imitácia tkaniny spočíva v znázornení štruktúry vzoru vlákien, ktoré sa rozprestierajú v jednom smere, čím sa nastavuje „geometrický“ vzor. Strieborné a zlaté reliéfne tapety, imitujúce látky alebo kov „strih“ sa stali trendom roka.

Maľovanie stien chodby nestráca v porovnaní s tapetou. Navyše má dokonca „silnú“ výhodu: takéto steny je možné prať bez poškodenia povlaku. Pred vykonaním hlavnej práce sú steny stmelené (v prípade potreby), opatrené základným náterom a brúsené. Akrylátový primér bude trvať aspoň jeden deň na úplné vysušenie. Vzhľadom na zvláštnosti miestnosti budú najlepšími materiálmi na maľovanie:

 • Akrylová disperzia;
 • Alkydový email;
 • Vodná disperzia butadién-styrén.

Akýkoľvek typ farby sa aplikuje v dvoch vrstvách: prvá sa štetcom a druhá valčekom. Originálne na maľovaných stenách vyzerá zdobenie s inými materiálmi. Napríklad v rohu chodby sa otvorí roh muriva. Tento krok je plne v súlade s princípmi priemyselného štýlu.

Je dôležité vedieť. Tmel sa používa nielen na "prekrytie" defektov. Sadrový tmel sa musí aplikovať na celú plochu povrchu tenkou vrstvou. Jeho po vysušení a leštení. Čím je omietka opatrnejšia, tým hladšie budú steny. Hlavným nástrojom je lepšie použitie brúsnej sieťoviny.


   

Rozsah farieb

Ak hovoríme o malých, „typických“ chodbách, potom nebudú fungovať špeciálne experimenty s kvetmi. Stačí pripomenúť zlaté pravidlo: "Tmavé farby zmenšujú priestor a svetlé farby ho vizuálne rozširujú." Takže čierne, tmavé odtiene hnedej, šedej, modrej, červenej ako pozadie bude potrebné okamžite odmietnuť. Môžu byť prítomné v prostredí, ale len po častiach, vo forme malých prvkov. Voľba môže byť iba medzi dvoma možnosťami:

 • Teplé farby;
 • Cool farby.

Žltá, oranžová, fialová, hnedá, béžová, ružová, bylinná zelená bude chodba "mäkká" a teplá. Modrá, fialová, tyrkysová, modrá, blankytná, bažinatá zelená, sivá dodá atmosféru chladu. Každá z vyššie uvedených farieb je kombinovaná s neutrálnou bielou a čiernou farbou. Mierny počet farieb v kombinácii pre interiérový dizajn sa považuje za tri. Môžete si vybrať napríklad jednu univerzálnu, jednu studenú a jednu teplú. Ako základ dizajnu sa používajú dve farby a detaily sa oddeľujú od tretej. Pre také moderné trendy, ako je škandinávsky štýl, minimalizmus, priemysel, môžete použiť kombináciu dvoch studených farieb a jedného neutrálneho. Nadmerná prísnosť chodby zapadá do koncepcie týchto oblastí.


 
 

osvetlenie

Pre malé chodby je obzvlášť dôležitá prítomnosť „priestorového“ osvetlenia. Na dosiahnutie tohto efektu existuje niekoľko spôsobov:

 • Pri zdobení stien, aby dekoratívne výklenky, do ktorých budú postavené ďalšie svetelné zdroje.
  Ak nemôžete pracovať so stenou, potom použite dodatočný nábytok pre dodatočné osvetlenie: úzky a vysoký regál s dvojicou „osvetlených“ váz alebo soch.
 • V každom „kroku“ viacúrovňového stropu sú umiestnené čiary malých bodových svetelných zdrojov, vedenie je „zašité“ za panelmi, čo umožňuje zachovať estetickú krásu povrchovej úpravy.
 • V samostatnom priestore nainštalujte krabicu z matného skla, za ktorou sa skryjú silné svetlá. Takýto dekoratívny panel je najčastejšie inštalovaný na stenách, kde môžu byť umiestnené zrkadlá.
 • Navrhnite horizontálny panel so zapnutými žiarovkami na stene tesne nad ľudskou výškou.
  Nainštalujte niekoľko elegantných, "predĺžených" lámp na podlahu alebo svietidlá na stenách.

Pokúste sa použiť čo najviac rôznych svetelných zdrojov. Čím viac „lúčov“ je nasmerovaných v rôznych smeroch, tým širšie sa objaví sála.


    

nábytok

Vzhľadom k tomu, že máme čo do činenia s typickou chodbou pre Chruščov, potom budeme musieť pracovať s minimom nábytku. Bohužiaľ, aby sa zmestili všetko, čo je potrebné v týchto priestoroch nebude fungovať. Niečo bude musieť darovať nevyhnutne. Úložný priestor nie je možné diskontovať. Vrchné odevy, klobúky a topánky by sa mali niekde skladovať. Existujú dve možnosti:

 • skriňa;
 • Vešiak so skrinkou na uloženie topánok.

Tretia metóda môže byť inštalácia šatne, v úzkych chodbách je príliš málo miesta na umiestnenie ďalšej samostatnej miestnosti, takže toto riešenie je veľmi ťažké priviesť k životu.

Ktorá možnosť zostať závisí len od počtu obyvateľov a teda od počtu ich vecí. Ak sa hromadí oblečenie, potom otvorený vešiak bude vyzerať nedbalý a úplne neestetický v chodbe. Takže voľba padá na skrinku. Zvyčajne sa dáva prednosť skriňovým skriňam, ale majú tiež nevýhodu: takýto nábytok je dosť ťažkopádny a je tu nebezpečenstvo, že bude „jesť“ celý priestor chodby. Aby sa zabránilo nežiaducemu efektu, „klonujte“ chodbu do zrkadlového povrchu panelov skrine. Rohová skriňa je tiež vhodné zvážiť ako možnosť, ale je vhodná len pre obdĺžnikové pozdĺžne chodby. "Krádež" je len jeden roh, taká skriňa ponechá ostatné tri voľné pre iné interiérové ​​predmety. Ako sedadlá môžete použiť univerzálnu skriňu na topánky s mäkkým čalúnením alebo dať pár poufs, stoličky. Musí byť na chodbe a malú komodu alebo stôl. V poslednej dobe, nábytok položky, ktoré nemajú nohy sa stali módne. Postele, stoly a stoličky priliehajú k stene, kde sú udržiavané v limbu pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov. Takéto "plávajúce" stoličky dodajú pohodlie na chodbe a pritiahnu pozornosť prekvapených hostí.


    

V modernom štýle

Vstupná hala nie je výnimkou medzi ostatnými miestnosťami a, podobne ako oni, dodržiava všeobecné zásady moderného štýlu:

 • Používajte prevažne monochromatické povrchy.
 • Medzi farbami je palma zachytená šedou, čiernou a bielou a hnedou, ich odtiene a kombinácie. Je prijateľné použitie jasných „bodových“ centov červenej, žltej alebo modrej farby.
 • V interiéri sú rovné čiary a ostré rohy väčšie ako zaoblené "ohyby".
 • Kresby nie sú vítané. Ak sú tam stále, sú výnimočne nenároční a mäkký. Namiesto ozdôb môžete použiť prúžky rôznych šírok a farieb.
 • Jednoduchosť vybavenia. Zamerajte sa na prírodné materiály. Predné dvere sú zdobené v jasných farbách.

Moderný štýl umožňuje malý odklon od svojich kánonov, pretože sa dynamicky mení, rovnako ako realita okolo nás. S cieľom dosiahnuť súlad s jej názvom moderná spoločnosť neustále prijíma všetky nové trendy v dizajnérskej móde, ktoré možno nájsť v špecializovaných publikáciách.


 
 

V klasickom štýle

Klasická chodba je zdobená svetlými farbami: béžová, pastelové odtiene, kombinácie šedo-bielych farieb. Lemované mäkkými podlahovými rohožami. Zrkadlá sú zarámované do oválnych rámov. Tapetový papier z pastelových odtieňov má jemné vzory so súborom curlicues. Obrazy zobrazujúce scény zo stredoveku sú vítané. Nábytok z prírodného dreva vo svetlých odtieňoch na elegantných krútených nohách. Prítomnosť stropných svietidiel alebo lustrov zložitého tvaru s mäkkými krivkami. Použitie pozlátenia je vítané. Ako prvky dekoru používali vzácne veci „s históriou“ alebo imitáciu. Strop je zdobený elegantným štukom. Jednou z kompromisných možností pre prívržencov klasiky, ktorí sú do nej stále pripravení priniesť prvky moderného štýlu, je neoklasické. Tento smer umožňuje malé módne "slobody" v dizajne.


    

Provence štýl

Ľahký štýl francúzskeho vnútrozemia sa ľahko vyznačuje charakteristickými vlastnosťami. Je to pre neho zvláštne:

 • Použitie prírodných materiálov, hlavne dreva.
 • Jasné farby: zameranie je na modrej, ružovej, jemnej zelenej v tandeme s bielymi, béžovými, krémovými farbami.
 • Prítomnosť kvetinových vzorov a ozdôb.
 • Prítomnosť dekoratívnych prvkov "starožitnosti".
 • Bavlnený a ľanový čalúnený nábytok.

V malej chodbe mestského bytu s pomocou Provence, môžete vytvoriť útulný kútik, ktorý sa podobá dedine, čerstvý vzduch a meraný život na vidieku.

Namiesto polstrovaných stoličiek a prísnych skríň sa používajú drevené lavice a otvorené vešiaky. V "starých hrncov" dať izbové rastliny. Tapety v kombinácii: monochromatické časti sú kombinované s "merry" tapety s kyticami kvetov. Mäkké vankúše na lavičke, prútené koše pod dáždnikmi a palicami, starožitné lustre, zrkadlá v drevených rámoch a koberce so vzormi na podlahe sú všetky detaily francúzskeho štýlu.


    

Loft štýl

Loft je moderný štýl, jeden z "pobočiek" priemyselných. Vyznačuje sa použitím prírodných materiálov a hrubých textúr. Jeden z povinných prvkov smeru sa považuje za neošetrené murivo. Jedna stena v chodbe môže byť zdobená tehlou. Nábytok by mal byť čo najjednoduchší s použitím kovu, kameňa alebo mramoru. Množstvo studeného svetla zdôrazní závažnosť štýlu. Z odtieňov sa dáva prednosť kontrastu šedej, bielej s čiernou, modrou a tehlovo hnedou. Ak sú steny natreté, sú vítané hrubé ťahy so zle natretými miestami. Takáto nedbanlivosť sa považuje za jednu z „veľrýb“, na ktorej stojí smer. Ak atmosféra chodby má jasný odtlačok nebytových, priemyselných priestorov, potom sa vám podarilo zachytiť náladu štýlu.


    

Dizajn chodby 2m2

Spravidla chodby s rozlohou iba 2 m2. majú obdĺžnikový tvar. Uvedenie masívneho nábytku pozdĺž stien nie je racionálne, pretože takýto pohyb zaberie priestor a zabráni voľnému pohybu. V tomto prípade je jedinou možnosťou, ktorá stojí za zváženie, minimalizmus. Štýl len víta funkčnosť prvkov. Úzke nočné stolíky alebo obchod na jednej strane a záves na strane druhej. Ak je veľa vecí na uskladnenie, potom stojí za to uvažovať o vytvorení samostatnej šatne v inej miestnosti. Na závese zostalo len sezónne oblečenie. Použitie zrkadiel v takej malej miestnosti je životne dôležité. Budú musieť pridať svetelné zdroje na rôznych úrovniach. Z interiéru je možné len minimum malých prvkov, vytvára pocit bytia v prírode.

Dôležité rady. Dokončovacie práce je ľahké urobiť vlastnými rukami, ale dizajn 2-chodovej chodby bude musieť byť buď starostlivo vypracovaný alebo adresovaný špecialistom. Správne umiestnenie nábytku zabezpečuje až 80% úspechu celej „kampane“ opravy.


    

3-4 m2

Vstupná plocha 4 m2. m sa považuje za typické. Takmer každý štýl je vhodný pre svoj interiér. Táto sezóna je zameraná na drevo v materiáloch a mäkké svetlo. Nezabudnite na výzdobu. Jeden veľký obraz na celej voľnej stene alebo séria fotografií s farebnými obrázkami prírody, dokonca aj na bočnej stene skrinky, bude vyzerať skvele. Na strope sa odporúča montovať dekoratívne panely tak, aby zodpovedali celkovej farebnej schéme. Za panelmi sú vytvrdené svetelné zdroje. Nezabudnite na zelenú. Úzka a kompaktná rohová polica v niekoľkých úrovniach, na ktorej sú voľne uložené hrnce s palmami, dodá do miestnosti život. Štýlová rohová skriňa so závesom, zdobená v kombinácii čiernej a smotanovej farby, doplní atmosféru pohodlia a elegancie.

Dôležité rady. Aby táto situácia nebola nudná, farby sa do nej dostávajú pomocou obrazov alebo celej série umeleckých diel a ich reprodukcií. Maliarske smery by sa mali prekrývať s dizajnom štýlu chodby 4 m2.


    

5-6 m2

Vstupná hala s možnosťou "hrania" s priestorom. Miestnosť sa už nedá nazvať stiesnené, takže si môžete dovoliť príjemné veci v podobe sklopných políc namontovaných do steny bez viditeľných upevnení a jasných akcentov. Červené stoličky alebo žiarivo žlté regály už nebudú ničiť situáciu. Originálnym riešením je umiestniť do takej miestnosti široké akvárium. Takýto dizajnový pohyb sa zmestí do ktoréhokoľvek z moderných štýlov. Na zrkadle skrine je možné vyobraziť matný obraz, ktorý elegantne zvýrazní dobrý vkus majiteľov domu. Napríklad obraz stromu na útese sa spojí do minimalizmu alebo dizajnu s „jemnými“ bankovkami na východe. Môžete experimentovať s teplotou svetla kombináciou studeného svetla s teplým svetlom. Konečný obraz môže byť veľmi neštandardný.


    

7-8 metrov štvorcových

V takejto chodbe opticky zväčšiť objem miestnosti a pridať prirodzené osvetlenie esteticky vybraný nábytok s posuvnými zrkadlovými panelmi. Je potrebné vyhnúť sa masívnym, monumentálnym veciam so zložitými medailónikmi, ako aj nábytok s vyčnievajúcimi rohmi v takejto oblasti. Len "preťaženie" interiéru. Svetlá tabuľka alebo polica so zaoblenými povrchmi upevní polohu. В зависимости от высоты потолков можно создать точечные источники света в натяжных потолках, или, если потолки низкие, использовать местное разноуровневое освещение (бра, светильники). В прихожей, имеющей продолговатую конфигурацию, пол следует поделить на зоны, при помощи разных цветов или напольного покрытия различной фактуры (ламинат, паркет, ковролин и т.д.).Ak má chodba tvar s približne rovnakou dĺžkou a šírkou, potom je to skôr "dosť veľký" priestor, v ktorom môžete vytvoriť improvizovanú lobby, umiestniť malú pohovku, konferenčný stolík, ktorý nebude zasahovať do chodby a vybaviť výklenok pod televízorom.


   

9-10 m2

Na podlahovej ploche 9-10 m2. dizajn bude obmedzený iba fantáziou. Povrchová úprava stropného a stropného svetla, lesklá, vytvorí pocit ešte väčšieho priestoru a svetla. Drevené stenové panely budú v súlade so svetelnými zdrojmi „teplého“ spektra. Niekto si dovolí myšlienku, aby sa nezaoberal „klasikou“ a hrať si s priestorom tým, že pokryje podlahu 3D obrazom (trávnik na trávu alebo lesná glade, atď.) A fotografické tapety toho istého predmetu a farieb vymaže hranicu reality. V takejto chodbe môžete umiestniť celkovú šatníkovú skriňu, ktorá viac pripomína celú šatníkovú skriňu.


    

Zanechajte Svoj Komentár