Marocký štýl v interiéri

Maroko zostáva pre mnohých našich krajanov vzdialenou a nepreskúmanou krajinou, ktorá sa nachádza niekde v Afrike. V skutočnosti geografická poloha robí štát vlastníkom jedinečných klimatických podmienok. Maroko sa pohodlne nachádza na severozápade afrického kontinentu, ale zároveň len 14 km Gibraltárskeho prielivu ho oddeľuje od španielskych brehov. Štát sa niekedy nazýva "krajina štyroch ročných období". V dopoludňajších hodinách môžete vyliezť na pohorie Atlas, popoludní zažiť horúce púšte Sahary a plávať v teplých vodách Stredozemného Atlantiku večer. Viac ako 95% Marokanov sú moslimovia, takže s hosťami zaobchádzajú s osobitnou pozornosťou a poctou. Vybavenie domov zapadá do celkovej koncepcie dizajnu východu, ale nie je to bez špecifických prvkov, ktoré sú charakteristické len pre túto krajinu. Marocký štýl v interiéri sa nepoužíva tak často, ale vďaka svojej univerzálnosti, ľahkosti, lakonizmu, sa organicky hodí do luxusných domov i malých bytov.

História vzniku štýlu

História marockého štýlu úzko súvisí s cestou rozvoja, po ktorej tento štát prešiel. Maroko od pradávna priťahovalo pozornosť dobyvateľov. Prišli do týchto krajín a pomaly, ale iste prežili Berberov - ľudí, ktorí obývali krajinu. Teraz tento segment populácie je len 1/3 z celkového počtu. Dobyvatelia považovali berberských útočníkov a lupičov, ktorí nelegálne obsadili výhodné pozície v blízkosti obchodných ciest prechádzajúcich Saharou. Po prvé, boli napadnutí Feničanmi a potom Kartágincami.


    

Maročania, ktorí sa dostali pod vplyv Rímskej ríše, sa konečne dozvedeli o mierovom živote a prvýkrát sa stretli s kresťanstvom. Mier vládol len niekoľko storočí, zatiaľ čo Maroko nebolo dobyté Arabmi. Moslimovia zvrhli staré náboženstvo a zasadili islam, ktorý tu zostal. Bližšie k XIX storočia, krajina bola znovu dobytá Európanmi a stal sa kolóniou. Za to bojovali Británia, Nemecko, Španielsko a Francúzsko. Tieto a Maroko získali v plnej miere. Francúzi sa prekvapivo nepokúšali vnucovať svoj štýl v miestnych interiéroch. Charakteristiky "pôvodného" dizajnu boli zachované a doplnené novými.

Ako možno vidieť z bohatej histórie, Maroko bolo ovplyvnené rôznymi národmi. To všetko sa odráža vo vlastnostiach interiéru. Najsilnejšie na domorodý "berberský" smer ovplyvnil maurské a španielske štýly (obaja najbližší susedia). V marockých interiéroch sú hrubé „natívne“ črty, orientálne, elegantné motívy Maurov a ľahké kastílske tóny.


    

Funkcie štýlu

Moderný marocký štýl nemá takmer žiadne rozdiely s rovnakým smerom, ktorý bol použitý v dizajne bývania pred mnohými storočiami. Premýšľajte o tom, kde sa nachádza krajina a bude jasné, prečo sa dom pre marocký stal oázou, miestom odpočinku, odpočinku, reflexie a intímnych rozhovorov s príbuznými. Tento kúsok osobného priestoru by mal vyniknúť medzi monotónnou púšťou, potešiť oko a mať príjemnú zábavu. V prvom rade je pohodlie, potom krása nasleduje, a len v tretej pozícii je funkčnosť.


    

Medzi hlavné črty marockého štýlu:

  • Použitie hrubých častí. Tento trend je primárne etnický, preto používa vintage prvky, ktoré sú špecifické pre Berbers.
  • Malý nábytok. Luxus a farba situácie sa dosahuje vďaka množstvu textílií a palety farieb. Nábytok ide cestou a značne „plytkými“, to znamená, že používajú iba čalúnené stoličky, nízke stoly, pohovky. Alternatívne môže byť poloha sedenia vyrobená z niektorých vankúšov položených priamo na podlahe.
  • Geometrické tvary. V marockých interiéroch sú pre Európanov neobvyklé obrysy. Značkové marocké domy môžu byť považované za klenuté uličky, ktorých kopuľa je ako kľúčová diera alebo natiahnutá na ostrý hrot, korunujúci stred.
  • V dekore sa použilo farebné sklo (mozaika), glazované dlaždice s pôvodnými orientálnymi vzormi, množstvo pestrých textílií, dreva, kameňa.


    

Leštené drevené povrchy v Maroku sú považované za príliš nudné. Sú nevyhnutne zdobené zložitými rezbami, ktoré odrážajú ozdobený ornament na stenách.

Ideálny smer na výzdobu vidieckych domov, víl a chalúp. Hlavným kritériom v tomto prípade - umiestnenie v prírode. Domy Berber majú tradične veľké okná s výhľadom buď na malebnú záhradu alebo na ulicu s krásou miestnej krajiny. Neexistuje lepší prírastok k etnickej výzdobe ako prírodné, prírodné prostredie.


    

Rozsah farieb

Základom farieb sú teplé odtiene. Marocké interiéry sú svetlé a farebné, ale zároveň situácia nie je bez orientálnej milosti. V palete farieb prevláda červená, ružová, vínová, vínna, koralová, fuchsiová, broskyňová, žltá a hnedá. Vplyv východu možno vysledovať k použitiu modrej, modrej, fialovej, tyrkysovej. Takéto tradičné kombinácie ako červená so zlatom (žltá), obloha a oranžová sa používajú pre interiérový dizajn. Vzhľadom k použitiu luxusných farieb, štýl tvrdí, že je vysoký luxus, podobný štýlu baroka a rokoka. Nápady na zdobenie miestností sú čerpané z prírody samotnej: červenooranžové slnko, bledožltý piesok, akvamarínová morská hra, zlato nekonečných rozlohy na obzore.

Materiály a metódy konečnej úpravy

Dizajn využíva kombináciu dreva a kameňa. Z týchto materiálov sa stavajú domy v Maroku. Strop môže byť omietnutý, ale križovatka medzi ním a stenou musí byť ozdobená vyrezávaným vlysom. Alternatívou k omietke bude malá dlažba alebo neštandardná možnosť - drevené panely, zdobené rezbami. Ak chcete opraviť takúto nádheru na strope vlastnými rukami, je to veľmi problematické. Bude si to vyžadovať komplexný rámec, takže je lepšie uchýliť sa k pomoci odborníkov. Pretože v marockých domoch sú stropy vysoké, takéto riešenie vyzerá organicky, ale v typických domácich bytoch, bohužiaľ, táto možnosť bude jesť cenné centimetre. Keramické dlaždice zdobia všetky povrchy a dôvodom je nielen jeho krása, ale aj schopnosť "ochladiť" miestnosť.


  

Vzhľadom k tomu, že krajina sa nachádza v Afrike, je charakteristická teplotnými výkyvmi a horúcim popoludňajším teplom, takže miestni obyvatelia utiekli do chladných domovov. Doska je zvolená jasná, vzorovaná a malá. Veľké fragmenty, ktoré sa často používajú na dokončovanie kuchýň a kúpeľní, v tomto prípade nie sú vhodné. Mali by ste si vybrať špeciálnu mozaiku s tematickými vzormi: kosoštvorce, osemdesiatky, hviezdy, štvorce a iné geometrické tvary.


nábytok

Základom súpravy nábytku sú pohovky. Sú umiestnené v takmer každej miestnosti, a čím viac, tým lepšie. Ak je to možné, sedacie súpravy vytvárajú celý obvod. Sú pokryté armádou vankúšov. K sedačke nie je nízka káva, ale konferenčné stolíky. Hoci obidva tieto koncepty sa zlúčili do jedného, ​​ale v Maroku sa skutočne používajú na pitie horúcich nápojov v miniatúrnych pohárikoch, namiesto toho, aby ukladali periodiká do špeciálneho výklenku. Mimochodom, tabuľka nemusí byť jedna. Malebná kompozícia viacerých prvkov rovnakého typu bude jasnou výzdobou interiéru. Používajú sa aj podperné lôžka, pohovky, lavice, nízke komody. Nábytok je vyrobený z masívneho dreva s prídavkom kovaných prvkov.

osvetlenie

Osvetlenie v interiéri by malo byť mäkké a nespôsobilo túžbu zakryť. Svietidlá sú tradične vyrobené z kovu. "Škrupina" je zdobená orientálnymi vzormi. Dekoratívne prvky sa nazývajú marocké lucerny. Ich tvar môže byť odlišný:

  • Obdĺžnikové lampy, zakončené miniatúrnou kopulou so slučkou na zavesenie. Sú umiestnené buď na podlahe alebo navlečené cez špeciálne háčiky v stenách.
  • Podlhovastý tvar "vretena" s mnohými ornamentami a transparentmi. Organicky sa pozrite nielen do vnútra miestnosti, ale aj na terasu, otvorenú verandu, altánok.
  • Tvar Yule, ale s mäkkými prechodmi a zaoblenými stranami.


Stropné lustre nehrajú tak dôležitú úlohu ako v európskych štýloch. Akcenty sa vyrábajú na svietidlách, podlahových a stolových lampách. Doplňte systém osvetlenia voskovými sviečkami, ktoré dodajú atmosfére nádych východnej romantiky.

Stropy sú tradične vyrobené z medi a mosadze kovaním. Vyrazené predmety si môžete zakúpiť v špecializovaných predajniach, ale jedinečné produkty dodajú atmosfére jedinečný šarm a stanú sa „podpisom“ v autorovom dizajne.


Príslušenstvo a dekor

Dekor je vyrobený výlučne z prírodných materiálov. Štýl pochádza z hlbín vekov, kedy plasty a kompozity jednoducho neexistovali. Materiály prevažujú nad kovom, sklom, drevom a ílom. Mimochodom, tam je malé využitie dekoratívnych prvkov, pretože luxusná maľba na stenách a rozmanitosť farieb, aby interiér svetlé a originálne. Pohovky a postele sú zdobené mnohými vankúšmi, medzi ktorými sú nevyhnutne prvky podlhovastých tvarov, tradičné pre východ.


Dekoratívne výklenky v stenách sú vyplnené kovovými doskami na stojanoch, elegantné skrinky, svietniky na mohutných nohách, vázy s kvetinovými vzormi, hlinené nádoby a misy. Vysoké okná sú zdobené čiernymi kovovými tyčami. V horúcom podnebí sú zriedka zatvorené, takže prvok je nevyhnutnejší na ochranu proti nepozvaným hosťom.

Úloha textilu v štýle

Textil hrá hlavnú úlohu, ktorá formuje úlohu. Z tkanín sa vyberajú iba prírodné látky: hodváb, vlna, ľan a bavlna. V takmer každom kúte miestnosti sú textilné látky: v čalúnení, elegantné obliečky na vankúše, ťažké záclony a svetlo, závesy, prístrešky nad posteľou, ručne vyrobené koberce. Ak má čalúnený nábytok škaredý povlak „od výrobcu“, potom je potiahnutý poťahmi a prikrývkami. Odporúča sa používať jedinečné textílie, ktoré si môžete vyrobiť aj sami. Tkanina je zdobená tematickým, orientálnym vzorom, ktorý pokračuje v povrchoch keramických dlaždíc.


Interiér kuchyne

Steny a podlahy marockej kuchyne sú kachľové. Ak chcete zvýrazniť pozadie jej záster, môžete použiť neutrálne "prírodné" odtiene: piesok, kobalt, hnedá. Nábytok je vybraný zo stromu s hrubo opracovanými povrchmi. Sklopné police sú zdobené kovovými a hlinenými doskami, hrncami, vázami.

Ak je kuchyňa v kombinácii s jedálňou, potom skupina marockých lámp rôznych tvarov s kovovým rámom visí nad jedálenským stolom. Stoličky sú vyrobené z dreva, pokryté rezbami. Dokončenie registrácie s niekoľkými hrncami s črepníkovými rastlinami.

Dekorácia obývacej izby

Obývacia izba je považovaná za obľúbenú miestnosť marockých, pretože sa v nej zhromažďujú návštevníci a členovia domácnosti. Požadovaný atribút pre túto izbu - pohovka. Malo by byť čo najdlhšie a viac. Ak sú rozmery miestnosti povoliť, potom je zdobená pohovkou "série" po obvode. Windows záves ťažké záclony a vzdušný tyl. Steny sú zdobené vyrezávanými panelmi, keramickými obkladačkami, nástennými lampami, výklenkami s tematickými dekoráciami. Strop je podopretý dekoratívnymi stĺpmi.

Marocká spálňa

Marocká spálňa, rovnako ako ostatné izby, má minimálny súbor nábytku: širokú posteľ, pár nočných stolkov a stôl. Ak je miestnosť priestranná, vedľa nej sa nachádza tradičná pohovka (gauč, gauč) s konferenčným stolíkom. Akcentová stena v čele postele je zdobená výklenkom, ktorý má tradičnú orientálnu kopulu s predĺženým hrotom. Je zdobená kompozíciou keramických, sklenených, ílových alebo drevených prvkov. Strop je korunovaný malým lustrom a na oboch stranách postele je nástenná lampa inštalovaná symetricky. Okná sú zdobené kovanými železnými tyčami. Zakryte ich vzdušným tylom. Podlaha musí byť pokrytá kobercami. Zloženie piesku pomocou vodnej fajky, izbové rastliny v kvetináčoch, taniere ovocia a orientálne sladkosti na stoloch.

Návrh kúpeľní a toaliet

Steny a podlaha v kúpeľni v marockom štýle zdobené malými dlaždicami s tradičným ornamentom. Od moderného sprchového kúta odmieta v prospech luxusnej vane. Sink používať faktúru. Pôvodným riešením by bolo kúpiť kus kameňa, ktorý má vysoké náklady, ale bude trvať desaťročia. Fasády skriniek na skladovanie uterákov a drobností v domácnosti sú zdobené jemnou mriežkou. Ak sú stropy vysoké, nad kúpeľňou je inštalovaná oblúková rámová konštrukcia doplnená otvorenými policami po stranách.

 

Môžete špehovať marocký štýl v mnohých tematických kaviarňach a reštauráciách. Napodiv, ale stravovacie zariadenia úprimne odrážajú etnické črty situácie a nedovoľujú, aby sa objavili detaily, ktoré nie sú pre ňu zvláštne. Samozrejme, aby ste sa inšpirovali, môžete ísť do krajiny, kde tento trend vznikol. Luxusné, nekonečné krajiny, malebné západy slnka, čiara horizontu "chvenie" z horúceho vzduchu - to je to, čo vám pomôže nájsť tú správnu náladu vytvoriť osobitý, jedinečný interiér v marockom štýle.

Zanechajte Svoj Komentár