Provence štýl v interiéri - 40 fotografií nápadov na dizajn

Je tu obrovské množstvo trendov v interiéri, ktoré dokážu priniesť komfort do domu. Štýl Provence v interiéri je považovaný za najjednoduchší a naj vzdušnejší z nich. V tomto článku vám povieme, ako vytvoriť francúzsku oázu vo vašom vlastnom hniezde, ako si vybrať dokončovacie materiály, aké odtiene, farby dodajú do domova čistoty a sofistikovanosti, aký nábytok sa používa v dizajne. Elegantná jednoduchosť je skutočným konceptom tohto štýlu.

História narodenia

Provensálsky štýl dostal svoje meno vďaka malebnej francúzskej provincii rovnakého mena. Tento pôvabný kútik je známy pre svoje fialové koberce levanduľových polí s bohatou opojnou arómou, malebnou krajinou, nekonečnou oblohou s modrými odtieňmi, krištáľovo hladkým povrchom Azúrového pobrežia, ako aj vynikajúcimi tradičnými jedlami s prídavkom šťavnatých zelenín, ako aj korenia sladkých koláčov.

Bol to tento tandem faktorov, ktoré priťahovali umelcov, a dodnes priťahuje umelcov do francúzskej provincie, vďaka čomu sa v európskych otvorených priestoroch teší značnej popularite provensálsky dizajnový štýl.
Aké sú domy provensálskej dediny? Jedná sa o útulné obydlia, cez okná, do ktorých vniká denné svetlo. Vôňa domáceho pečenia, báječná energia pohostinnosti a tepla, prepletená s okolitou krajinou ...

Mnoho ľudí verí, že Provence je jednoduchý, nenáročný štýl, ale „celá soľ“ je v detailoch. Ak chcete obnoviť atmosféru dedinských domov Provence, je potrebné mať dokonalú rafinovanú chuť.

Farby Provence

Dizajnéri venujú osobitnú pozornosť vytváraniu farebnej schémy interiéru. Koniec koncov, tento aspekt je najdôležitejší pre vytvorenie atmosféry provensálskych domov. Pre dekoráciu miestností môžete použiť svetlé pastelové farby na vytvorenie efektu "vyhorených" povrchov. Nezabudnite, že južná časť Francúzska, kde sa nachádza Provence, pohladí hravé slnko takmer po celý rok.


Ekologické farby majiteľov francúzskych domov majú veľkú lásku: jemnú zelenú, modrú, zemitú, piesočnatú. V interiéri v štýle Provence je tiež priložená biela farba, ale s jej použitím je potrebné byť veľmi opatrný. V opačnom prípade bude jasná pohostinnosť priniesť myšlienky nemocničného oddelenia. Je tiež vhodné používať odtiene horčice a šafranu, levandule a nevädze modrej farby, ktoré stelesňujú krásu provensálskych lúk.


Dôležitá poznámka: interiér v štýle Provence, podľa definície, nebude tolerovať príliš kontrastné kombinácie. Vyznačuje sa pastelovými farbami s malými škvrnami jasných farieb. Je veľmi dôležité vnímať túto líniu tak, aby sa rozptyl „škvŕn“ vo forme dekoratívnych prvkov nestal jedným chytľavým „škvrnom“.

Materiály na konečnú úpravu

V prípade potreby môžu byť omietnuté steny zdobené tapetou s kvetinovými ornamentami. Ale najčastejšie, fanúšikovia Provence, aby sa izby svojho domu alebo bytu pomocou sadry - klasické alebo dekoratívne. Musí sa zámerne aplikovať s drsnosťou, nezrovnalosťami. Steny môžu byť biele alebo drevené. Posledný musíte dať trochu otrhaný vzhľad. Ale pre kuchyňu môžete použiť mozaiku alebo keramickú dlažbu.

Steny Ivory sú ideálne pre malé miestnosti. Svetlé farby vizuálne rozširujú priestor.

Strop Provence môže byť biely a vykladaný tmavými stropnými trámami. Win-win je súbor stropných nosníkov s prvkami muriva. Tiež, aby znovu krásu francúzskych domov, môžete použiť štuky, ktoré dodajú eleganciu do vášho domova.


Pre izbu v štýle Provence nie je nič lepšie ako prírodná drevená podlaha zo surového dreva. Ak chcete vyzdobiť podlahy v kúpeľni, rovnako ako kuchyňa, môžete použiť monochromatické dlaždice tlmených farieb.

Povedzme niečo o provensálskom nábytku

Pre francúzsku Provence sa vyznačuje nábytkom s otvorenými závesnými policami, skriňami a komody s hrubou textúrou. Dizajnéri často vytvárajú pre tento štýl mliečny nábytok s nenápadným kvetinovým motívom.


Ak chcete vytvoriť francúzsku oázu v ich dome používať nábytok z dreva. Najobľúbenejšie druhy dreva sú: ľahký orech, gaštan alebo dub. Vďaka patinačnej technike môžete svojmu starému nábytku dodať nový život. Koniec koncov, štýl interiéru Provence len znamená maľované fasády s odieraním.

V štýle Provence sa neodporúča použitie drevotrieskových, plastových a sklenených, ako aj oceľových alebo chrómových dielov. Nábytok by mal byť stručný a jednoduchý. Nemali by existovať žiadne avantgardné riešenia alebo automatické ovládače.

Provensálsky štýl a osvetlenie

Lustre a lampy do kuchyne alebo obývačky by mali podporovať rovnaký koncept prirodzenosti a prírodných materiálov. Môžete si vybrať zdroj osvetlenia z kovu, porcelánu alebo dreva. Ich kľúčovou úlohou nie je pritiahnuť pozornosť z nábytku alebo pastelových odtieňov.


Tiež si všimnite lustrových farieb. Nemali by byť príliš pestré, dva tóny sú dosť biele a niektoré pastelové. Napríklad, "vyhorel" žltá, fialová alebo bledoružová. Tieto farby sú ideálne pre spálňu alebo obývaciu izbu, ale pre kuchyňu si môžete vziať krémové alebo tlmené tyrkysové odtiene. Nezabudnite, že retro lampy by mali byť navzájom kombinované. Originálne v provensálskom štýle interiéru budú vyzerať lampy s tienidlami a kovanými lampami s kvetinovými ornamentmi.

Kvetinové interiérové ​​motívy

Je známe, že Provence kombinuje sofistikovanosť znásobenú jednoduchosťou. Hlavným prvkom je kvetinový ornament, ktorý možno vysledovať v čalúnení čalúneného nábytku, záclon a dekoratívnych vankúšov.

Dvere a predsieňový nábytok v podobných farbách v vidieckom dome

Povinným dôrazom sú kvety - ruže a levanduľa, ktoré stelesňujú krásu provensálskej dediny. Môžu byť vysledované nielen dekoratívne prvky, ale aj výzdoba priestorov. Napríklad, tapety s jemnými kvetmi alebo kvetinový vzor na keramické dlaždice.
Vzhľadom k tomu, francúzska provincia je známa pre krásu prírody, tento štýl znamená množstvo živých rastlín v umelo vo veku hrnca umiestnené okolo domu. Môžete vyzdobiť obývacia izba s roztomilé kytice divokých kvetov, sušených kvetov. Ivy konáre visiace zo stien vyzerajú veľmi zaujímavo. Z izbových rastlín dávajte prednosť zvončekom, fialkám a hortenzie.

Provensálsky štýl a výzdoba

Kľúčovou úlohou nie je preháňať ju dekoratívnymi prvkami. Interiér francúzskych vidieckych domov sa vyznačuje starými vázami, vintage rámami a svietnikmi, figúrkami a starožitnými večernými súpravami. Musíte tiež povedať o veľkej láske fanúšikov Provence do prútených košíkov. Môžu byť použité na uloženie detských hračiek, kníh a oblečenia. Ako vidíte, aj ozdobné predmety sa môžu stať originálnymi a funkčnými asistentmi.


Mnohí priaznivci tohto štýlu mu pripisujú nadmerný asketizmus. Má naozaj hladké línie a nejaký minimalizmus. Steny však môžete vždy ozdobiť úhľadnými maľbami s drevenými rámami alebo rodinnými fotografiami. Keď už hovoríme o maľbe, všimnite si, že krajiny a vinobranie motívy sú vhodné v štýle Provence. Moderné modulárne maľby a abstrakcie nemajú miesto v meranom a hladkom štylistickom smere.

Vytvorenie osobitnej atmosféry v súkromnom dome

Vďaka svojej elegancii a jednoduchosti sa Provence v interiéri stala populárnou medzi majiteľmi vidieckych domov. Okrem všeobecných odporúčaní by mali venovať pozornosť aj veľmi dôležitému prvku interiéru - krbu. Bez nej je ťažké si predstaviť francúzsky útulný dom, ktorého atmosféru sa Európania snažia znovu vytvoriť doma.


Krb by mal byť vyrobený z organických materiálov. Najobľúbenejšou kombináciou je prírodný kameň a drevo. Dôležitý detail - kované mreže alebo sitá, ktoré v kombinácii s drevenými povrchmi budú vyzerať skvele.
Je tiež potrebné zvážiť veľmi zaujímavé dvojfarebné sfarbenie. Ako základ môžete použiť jemnú modrú farbu a aplikovať bielu na vrchu. Po zaschnutí krbu sa odporúča prejsť brúsnym papierom v rohoch a vyčnievajúcich prvkoch.

Zaujímavé dizajnové možnosti pre krb dať

Interiér v štýle Provence sa vyznačuje opotrebovaním a starnutím. Ponúkame vám niekoľko techník, ktoré vám pomôžu zmeniť váš krb nad rámec uznania, čím mu poskytnú vhodný vzhľad.
1. Farbenie s účinkom patiny. Pomocou špeciálnej farby môžete vytvoriť veľmi zaujímavý vzor na kovaných prvkoch krbu a ďalších dekoratívnych predmetov.

Nezabudnite na zmysel pre proporcie. Neodporúča sa nanášať farbiacu zmes príliš hrubú. Je potrebné ho jemne vtierať do ohybov a rohov kovaných častí.

2. Dajte popraskané vzhľad krbu popraskané vzhľad. K tomu môžete použiť vhodné typy lakov, alebo dokonca tenkovrstvovú omietku.


Ale čo obyvatelia viacpodlažných "blokov"? Pre nich je najlepšou možnosťou umelé ohnisko, vyrobené v štýle Provence. Existujú veľmi realistické modely s zuhoľnatenými polenami, ktoré napodobňujú praskajúci zvuk palivového dreva. Na výzdobu stien s krbom môžete použiť živé alebo umelé kvety.

Interiér izieb a kuchyne v štýle Provence

Najčastejšie vyzerá najpozoruhodnejšia spálňa. Na veľkých oknách sú elegantné priesvitné záclony av strede miestnosti je posteľ s kovovým kovaním. Svetlé steny harmonicky ladia s kvetinovými textíliami v spálni a elegantné lampy dodávajú budoáru pokoj a pokoj. A čo ešte je potrebné pre kvalitnú dovolenku?


V interiéri obývacej izby je potrebné použiť čalúnený nábytok so zaoblenými líniami, starými skriňami a v strede haly je krb s kovovým kovaním. Na dekoráciu sa môžu použiť keramické vázy a stojanové lampy s tlmeným mäkkým svetlom.


Typicky, kuchyňa, zdobená v štýle Provence, naplnené svetlo-farebný nábytok s otvorenými policami. Sú to svetlé dosky s ručne maľovanými. Jedáleň je nevyhnutne veľký drevený stôl so starožitnými stoličkami alebo stoličkami. Ich farby môžu byť kontrastné: bažina, terakota alebo tmavo modrá.

Charakteristické rysy štýlu Provence v interiéri:

  • Jeho kľúčovými zložkami sú jednoduchosť a stručnosť. A to sa prejavuje vo všetkých aspektoch - od farebnej škály až po výber nábytku a povrchovej dekorácie. Pri vytváraní atmosféry v duchu provensálskych domov sa snažte zachrániť čo najviac voľného priestoru. Poloprázdne izby zaplavené prúdmi slnečného svetla - to je klasická Provence. Pompéznosť a nadbytok sú pre neho cudzie.
  • Jasné pokyny na vytváranie farebných paliet Provence neexistujú. Vo svojom interiéri je však povinné používať varenú bielu farbu, jej deriváty s teplým podtónom. Môžete vyplniť ponuré obývacia izba s zemité tóny. Pre základnú farbu, vyberte popol alebo svetlo ružové, jemné modré alebo lila. A ak sa rozhodnete pridať hlboké, nasýtené "škvrny", použite tlmené modré, tmavo hnedé, fialové.
  • Nábytok v provensálskych domoch môže byť svetlý alebo tmavý. Nebojte sa spojiť drevo s kovom. Drevené fasády kuchynských skriniek zdobené kovanými rukoväťami alebo mriežkami sú vhodné. Takéto možnosti dekorácie nestratia svoj význam ani v roku 2000, ani v roku 2018.

Kľúčové rozdiely medzi Provence a Country

Mnohí ľudia, ktorí majú radi štýl farmy, si tieto dva smery pletú. Rozdiel je však významný:

  • Prvý štýl je obsiahnutý v množstve kvetinových motívov, ktoré sa najčastejšie zameriavajú na textilné komponenty interiéru. Okrem bobuľovín, rastlinných ozdôb, striktné geometrické vzory sú typické pre štýl krajiny: bunka, prúžok alebo hrach. Ale v provensálskom štýle sa bunka nepoužíva.
  • Vo farebnom rozhodnutí krajiny prevládajú teplé farby, ale nikdy sa nepoužili odtiene francúzskych lúk - nevädza a levanduľa. Áno, a biela farba nie je miesto v vidieckom dome, zdobené v štýle country. Provensálsky interiér je naplnený chladnými tónmi, ktoré diktuje sama Matka Príroda.
  • V interiéri krajiny dominuje prírodné drevo. Najčastejšie je to zafarbené a nenatreté drevené povrchy. Dekoratívne trámy, podobne ako nábytok, majú vzhľad "mučeného" dreva. Ale štýl Provence je tiež strom, ale častejšie, maľované v niekoľkých vrstvách (pastel, biele tóny, slonovina je tiež veľmi populárny).

Ako vidíte, štýl Provence v interiéri vyžaduje pozornosť detailom. Vďaka kombinácii ekologických materiálov a vzdušných pastelových odtieňov môžete vytvoriť vlastnými rukami skutočne pôvabnú, príjemnú atmosféru v dome. Provence kombinuje ušľachtilosť a pokoj. Urobiť dom alebo byt v tomto štýle je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sú unavení zo života v betónových „reťaziach“. Preto, ak sa snažíte spojiť s prírodou, ticho, potom vytvorte francúzsku oázu priamo uprostred metropoly - vo svojom vlastnom dome. Navyše, tento rok popularita Provence nezmizne.

Zanechajte Svoj Komentár