Secesia v interiéri: charakteristika štýlu a príklady

"Štýl vĺn" sa vyznačuje neuveriteľnou mäkkosťou línií, ktorá pomáha dosiahnuť stav vnútornej harmónie a má upokojujúci účinok na človeka. Úspešne prelína eleganciu zdedenú z baroka, priemyselných motívov a multižánrov. Secesný štýl v interiéri je pozoruhodný svojou milosťou a šľachtickou šľachtou, ktorá sa nachádza v klasickej variácii smeru. Nie je to bez stručnosti, hoci je určený pre priestranné apartmány. Poďme sa porozprávať o tomto úžasnom, jedinečnom smerovaní, ktoré ani po storočí nestráca svoju dôležitosť a naďalej je stelesnené už v moderných interiéroch.

História vzhľadu štýlu

Termín "secesia" znamená "novinku v umení". On naozaj vtrhol do histórie dizajnu s čerstvým vetrom, nemilosrdne odhodil nenávistné predstavy o bývalých štylistických konceptoch na svojej ceste. Čas narodenia smeru sa považuje za koniec storočia XIX. Počas tohto obdobia sa technický pokrok zvýšil. Hranice medzi krajinami boli rýchlo vymazané, čo znamenalo zmes štýlov. Hoci sa svet vyvíjal rýchlo, proces zmeny bol v umení oveľa pomalší. Nasýtení luxusom bohatých bytov, návrhári sa snažili čerpať nové nápady, ktoré zodpovedali "duchu čias". Mladšia generácia architektov, umelcov, dizajnérov sa vedome snažila syntetizovať nový štýl: s veľkými rozmermi, na rozdiel od predchádzajúcich smerov, jedinečným vo svojom druhu. Tvorba secesie začala súčasne v niekoľkých častiach Európy. V rôznych krajinách dokonca dostal ďalšie mená. Secesný, metro, alebo Guimart štýl smer daboval francúzsky. Guimard je architekt, ktorý navrhol vstupy do metra, ktorý sa preslávil svojou jedinečnosťou a „odlišnosťou“ voči podobným predmetom v iných krajinách. V Belgicku, on bol nazývaný štýl Orta (modernistický architekt), v Taliansku - sloboda. Umelci a dizajnéri čerpali inšpiráciu z prírody: mäkké línie, neutrálne farby, originálny dekor, ktorý sa podobal prírodným prvkom (motýle, puky, vážky). Klasická secesia nepoznala poriadok v interiéri. V modernejších verziách smer prešiel zmenami a pod tlakom myšlienok racionalizmu postupne začal odstraňovať prirodzenú zložku zo základného konceptu. Následne sa štýl stal predchodcom Art Deco a znamenal začiatok éry funkcionalizmu v umení všeobecne, a najmä v dizajne. V období rozkvetu secesie sa využil pri návrhu reštaurácií, obchodov, kaviarní a súkromných klubov, kde sa zhromažďovali tvoriví bohémovia.


    

Hlavné vlastnosti, vlastnosti a vlastnosti

Hoci multižánrový štýl zjednocuje celú skupinu podadresárov, art nouveau má spoločné vlastnosti:

  • Hladké, zakrivené čiary. Žiadna "správna" geometria. Obľúbeným vzorom v secesnom štýle sú vlny.
  • V interiéri je vzor s kvetinovými motívmi. A inšpirácia dáva exotické: pávie perie, vzácne tropické kvety, ktoré sú pokryté dlhými strapcami, zakrivené vetvy stromov, ohyby ľahkých krídel motýľov alebo vážok. Aj v interiéroch sú často ruže, kosatce, hrozno, plamienok, chmeľ, ľalia.
  • Asymetria. Táto oblasť nie je vhodná pre perfekcionistov, ktorí majú radi opakované kúsky nábytku a dekorácie.
  • Vo farebnej škále prevládajú prirodzené odtiene.
  • Namiesto bežných dverí sú izby prepojené klenutými otvormi.
  • Prítomnosť širokých, zakrivených schodov.
  • Vitráže, ktorých fragmenty sú zložené do efektnej mozaiky.

Ďalšou charakteristickou črtou smeru možno považovať úplnosť interiéru. Množstvo častí nikdy neprekračuje hranice a nepreťažuje priestor. Secesné interiéry sú ekologické a malebné ako prírodné krajiny.

    

Použitý rozsah farieb

Základom farebnej škály je biela a odtiene hnedej: sépia, bistre, okrové, vlašské orechy, terakota, čokoláda, tehla, gaštan, jantár, vanilka, meď, sépia, karnid, somón, gummigut, béžová, smotana a káva s mliekom. Hlavná vec je, že tóny sú prirodzené, prirodzené a nespôsobujú intuitívne odmietnutie a odmietnutie v osobe. Ako akcenty vyberte olivový, horčica, víno, tyrkysová, fialová.

      

Materiály na konečnú úpravu

Pre dekoráciu miestností s použitím rôznych textúr, ktoré vytvárajú organickú kombináciu. Parkety sa používajú ako podlahová krytina. V modernom secesnom prevedení je použitie laminátu prípustné. Na dokončenie podlahy v kuchyni av kúpeľni sa používa kameň alebo dlažba, ktorá plynule prúdi do drevenej dyhy priľahlých miestností. Povrchy sú často zdobené vzormi a hladkými vzormi, ktoré pripomínajú pôvodnú textúru dreva alebo zmes smotany v šálke kávy. Steny sa prelepia stenovým papierom alebo obálkou s dekoratívnou omietkou. V ojedinelých prípadoch sa farbia alebo prebaľujú textíliami, ktoré s mäkkými tekutými záhybmi zavádzajú do interiéru ďalšiu časť "vlnitosti". Strop je omietnutý v klasickej bielej farbe. Jeho textúra je však zriedkavo stručná kvôli prírastkom vo forme vegetatívnych ozdôb zo štukových alebo vitrážových vložiek. Práve v tomto smere (prvý z klasických) sa zakorenila myšlienka použitia stropov komplexnej konfigurácie. Teraz v moderných štýloch takéto interiérové ​​riešenie nie je nové, ale počas rozkvetu secesie to bol zázrak. Krbové police, ozdobné výklenky, akcentové prvky zdobené prírodným alebo umelým kameňom.


    

O nábytku

V interiéri, zdobený v štýle secesie, sa zvyčajne používa masívny drevený nábytok. Zdá sa však, že nie je tak objemný a ťažký, ako v klasickom byte. Podobný efekt je dosiahnutý vďaka ozdobenému prelínaniu línií klenutých otvorov, ríms, schodiskových zábradlí, chrbtíc a skríň skríň, ktoré tvoria efektnú čipku. Konfigurácia nábytku je tiež veľmi špecifická: neštandardné formy sú vítané. Prekvapivo, v tomto aspekte, je secesia podobná futurizmu, pre ktorú je tiež charakteristické použitie zjednodušených častí.


    

osvetlenie

Izby sú zvyčajne zdobené širokými panoramatickými oknami, takže nie je nedostatok prirodzeného osvetlenia. V každej miestnosti stačí umiestniť masívny stropný luster s viacvrstvovými radmi žiaroviek. Čím zložitejší je jeho tvar, tým lepšie. Lustre sú zdobené mnohými kryštálovými prvkami a elegantnými kovanými detailmi. V klasickej secesii sa používajú zariadenia, ktoré napodobňujú svietniky. V spálni je lokálne osvetlenie reprezentované jedným veľkým svietnikom nad čelo postele. V obývacej izbe navyše dať pár lámp. V kuchyni môže byť pracovný priestor osvetlený bodkovanými žiarovkami, ktoré inteligentne maskujú zásteru. Lustre sú zvyčajne kombinované s reliéfnym prvkom na strope: vitráže, lesklé, kovové alebo drevené vložky, dekoratívne "rímsy". Hlavné tajomstvo secesie - matné sklo na strope, ktoré rozptyľuje svetlo a vytvára tajomné a mierne mystické prostredie.


    

Prvky dekoru a textilu

V interiéri sú nevyhnutne kované prvky a vitráže, ktoré zdobia nielen okná, ale pôsobia aj ako samostatné umelecké predmety (maľby). Použitie zrkadiel v masívnych rámoch, ktoré vyzerajú skôr ako vzor tesne tkaných koreňov stromov alebo viniča, je vítané. Využívajú tiež masívne podlahové vázy s kvetinovým ornamentom, veľké sochy zobrazujúce ľudí alebo zvieratá, obrazy na stenách. Hlavnými témami sú malebné krajiny, upokojujúce nádrže, nádherné panorámy, zátišie s kvetmi a ovocím. Z textílií sa uprednostňujú prírodné tkaniny: velúr, brokát, hodváb, zamat. Okná sú uzavreté hrubými závesmi. Nábytkové čalúnenie je obyčajne plné kvetinových vzorov, ktoré sú mierne práškované pozlátením. Podlahy sú pokryté kobercami.

Množstvo kvetinových motívov nevylučuje použitie izbových rastlín. Kvetináče sa naopak považujú za nevyhnutný prvok v každej miestnosti. Stávajú sa živým pokračovaním konceptu "prirodzenosti", pridaním umelých častí.

Registrácia apartmánu / domu

Secesné izby hladko prúdia do seba. Dvere sa odporúča opustiť v prospech otvorených oblúkov. Výnimkou budú len tie miestnosti, kde je potrebné zachovať určitú intimitu (kúpeľňa, spálňa). Rozsah secesie je ťažké stlačiť do rámca malých bytov, takže smer sa odporúča použiť pre návrh priestranných vidieckych domov. Vysoké stropy, elegantné schodisko, panoramatické okná, veľké izby - to je úrodná pôda pre rozkvet štýlu v celej svojej kráse. V vidieckych domoch, namiesto stiesnených chodieb, sú priestranné sály. Bytové kombinované kúpeľne sú nahradené luxusnými apartmánmi, kde je dostatok priestoru pre klasickú kúpeľňu s krútenými nohami, elegantné lustre, masívne zrkadlá a prelamované priečky. Ak je takáto príležitosť, potom pod klenutou strechou domu usporiadajú skleník, ktorý sa stane miestom pre samoty a odpočinok.


    

Obývacia izba

Secesná obývacia izba je pozoruhodná. Za masívnou pohovkou čalúnená hlboko tyrkysovou alebo kávovou farbou je na celej stene umiestnená freska. Vrchol je opatrený vitráží alebo drevenou vložkou. V blízkosti pohovky majú konferenčný stolík nezvyčajný, moderný tvar. Stolová doska je vyrobená z kombinácie matného a obyčajného číreho skla. Na gauči sa skromne schúlila pár vankúšov.

Široké panoramatické okná sú pokryté hrubými závesmi až po podlahu z ocele, ktoré sú v súlade s beztiažovým bielym tylu. Na omietnutom strope je ako svetlá škvrna vyrezaná vložka z mozaiky z farebného skla, zarámovaná do dreva. Stredom dekoratívneho prvku je masívny luster. Podlaha je zdobená parketovou doskou z mäkkej orechovej farby. Namiesto filé prechádza okolo miestnosti štylizovaný vinič hrozna z dreva alebo kovu.

kuchyne

Secesná kuchyňa je vyrobená vo svetlých odtieňoch hnedej farby, ktoré sú úspešne kombinované s mliečne bielymi čelami náhlavnej súpravy. Ich povrchy sú navyše zdobené nádhernými rezbami. Kuchynská zástera je zdobená keramickými dlaždicami s kvetinovými ornamentmi. V moderných interiéroch je povolené použitie jednofarebného materiálu natretého „lahodnou“ farbou akcentu: víno, oliva, horčica, mandarinka.

Lesklá podlaha s mramorovými škvrnami odráža viacstupňový luster zložitej konfigurácie. Strop je zdobený štukom. V kuchyniach v kombinácii s jedálenskými miestnosťami sú jedálne zdobené nábytkovým setom z okrúhleho alebo oválneho jedálenského stola a skupiny stoličiek, ktorých vyrezávané zadné časti pripomínajú prelamované krídla motýľov. Steny sú pokryté vinylovou tapetou so šedo-bronzovým vzorom, podobne ako umelé prelínanie stoniek a pukov divokých ruží.

spálne

Masívna drevená posteľ je ozdobená baldachýnom, ktorý je ako vinič alebo chmeľ preplnený vysokými stĺpmi. Luxusná posteľ je pokrytá brokátovým závojom. Čelo postele je zdobené rezbou. Na oboch stranách postele sú malé, nenápadné nočné stolíky z dreva s tenkými nohami. Nad čelo je zavesený triptych s malebnou krajinou alebo maľovaný basreliéf zobrazujúci páv s „plynúcim“ chvostom.

V samostatnom priestore je masívne zrkadlo s veľkým zrkadlom. Strop je zdobený matnými sklenenými vložkami, ktorých zvlnené okraje sú podčiarknuté reflektormi. Podlaha je pokrytá mäkkým kobercom. Steny sú pokryté tapetou s ľahkým, nenápadným vzorom, ktorý pomáha relaxovať pred spaním. Okná sú pokryté závesmi z jemných odtieňov: ružová, fialová, horčica, olivový. Od stropu visí lustre, "zabalené" v matný strop.

záver

Ak chcete vytvoriť interiér v duchu secesie, inšpiráciu by sme mali čerpať z okolitej prírody. Venujte pozornosť bizarným, ale neuveriteľne elegantným oblúkom rastlín a stromov, sledujte let motýľov, vážok, obdivujte pôvab labutí alebo pozoruhodnú krásu pávov. Secesiu si vyberajú kreatívni ľudia. Je ťažké si predstaviť, že v takýchto interiéroch sa konzervatívci alebo minimalisti budú cítiť „doma“. Možno tajomstvo smeru je, že otvára brány do sveta fantázie: bizarné, ale krásne. Aj keď kvitnutie smeru netrvalo príliš dlho podľa štandardov dizajnu (iba 30-40 rokov), zanechalo nezmazateľnú stopu na umení a stalo sa stálym štýlom, ku ktorému sa vracia znova a znova, dokonca o desaťročia neskôr.

Zanechajte Svoj Komentár