Priezor nad verandou: typy baldachýnu nad vchodom

Priezor nad verandou je nepostrádateľnou súčasťou budovy, ktorá je vyrobená v ktoromkoľvek z existujúcich štýlov. Taký pohodlný záves nad verandou a dverami chráni pred dažďom, snehom a tiež vykonáva dekoratívnu funkciu zdobenia fasády. Nad vchodmi bytových domov, súkromnými vidieckymi domami, vidieckymi domami, pri vchodoch do garáže a prístavbami je vytvorená ďalšia strecha.

Účel, hlavné funkcie

Účel priezoru je praktický, estetický, má niekoľko funkcií:

 • výzdoba fasády - veranda, vstup do pivnice, vstup do garáže, altány;
 • ochrana pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi - keď ste pod baldachýnom, môžete si pokojne otvoriť dáždnik bez toho, aby ste sa namočili v daždi;
 • zabránenie priamemu vniknutiu dažďa, roztaveniu vody zo strechy na verandu, čo zvyšuje životnosť dna, pretože schody a plošina nie sú vymyté vodou;
 • chráňte oči pred priamym slnečným svetlom pri otváraní predných dverí;
 • vytvorenie tieňov v letnom horúčave;
 • zníženie stupňa vyblednutia v bránach na dokončovacie práce na slnku;
 • zabránenie vstupu veľkých kaluží, sneženia pred vchodom;
 • ochrana pred rampouchmi padajúcimi zo strechy počas doby rozmrazovania.

Okrem iného, ​​stavba nielenže dopĺňa celkovú architektúru domu, ale aj zóny priestoru fasády, sa podieľa na dizajne krajinnej krajiny.

Aby mohla hala plniť svoje funkcie v plnom rozsahu, je potrebné starať sa o drenážny systém zo strechy - odtokové potrubie, sud.

    

Technické požiadavky

Dobrý štít by mal:

 • spĺňať normy GOST, SNiP, ďalšie špecifikácie, normy;
 • byť trvanlivé, spoľahlivé, bezpečné;
 • odolávať zaťaženiu vo forme snehu, krupobitia, dažďovej vody;
 • nesmie byť príliš ťažká pre nosnú stenu;
 • jednoduchá a jednoduchá montáž nad dvere;
 • mať upevňovače s dostatočnou spoľahlivosťou;
 • vyzerať krásne na fasáde;
 • dobre plniť funkcie dostatočnej ochrany pred slnkom, dažďom.

Správne zhotovený výkyvný prvok je schopný dokonale chrániť pred poveternostnými vplyvmi, ktoré vstupujú do domu a jeho majetku.

    

Odrody, formy dizajnov

Profesionálni stavitelia triedia zorníky podľa tvaru, pričom zvýrazňujú typy a odrody:

 • klenutý;
 • klenutý;
 • konkávne;
 • typ "markíz";
 • plochý;
 • rovný so záclonkou;
 • "Midnight";
 • naklonené s alebo bez záclonky;
 • dvukhskatny so záclonkou alebo bez;
 • trehskatny.

    

Štandardné vyhotovenie sa skladá z nosnej konštrukcie, na ktorú sa položia strešné krytiny. Uhol sklonu, počet svahov vrchlíka závisí od tvaru základne rámu. Samotný rám sa skladá z regálu, nosných tyčí, vzpier, nosníkov, upevňovacích prvkov. Je vyrobený z prírodného dreva s kovovým kovaním alebo z hliníka, tvarovaných rúr, železných, oceľových rohov.

    

Po celej ploche je opláštená profesionálnou podlahou, ktorá je úplne nepriepustná pre vodu. Zvyčajne sa používa špeciálne upravené drevo, polykarbonát, alucobond, azbestové cementové dosky, kalené alebo trojité sklo.

Ak niekoľko schodov vedie až na verandu, je vhodné, aby sa nad nimi zavesila štruktúra.

    

Spôsoby montáže

Baldachýn je pripevnený na stenu rôznymi spôsobmi:

suspendovanýUpevnený na vrchole kliešťami alebo skrutkami.
suspendovanýNosné prvky spočívajú na opornej stene, jej rozmery sú zvyčajne malé.
Pevné na podperáchTáto možnosť je trvanlivá, spoľahlivá, má krásny vzhľad, záťaž je rovnomerne rozložená na zvislé podpery, ktoré sú pripevnené k zábradlí alebo samotnej verande.

Návštevníci sú:

modulárnyJednoduchá montáž-demontáž, jednotlivé prvky je možné v prípade potreby vymeniť
jednoliatyVyrobené z betónových dosiek a kovov, inštalácia a modernizácia komplexných, časovo náročných, ale výrobok je veľmi odolný
hybridnýKombinujte jednoduchosť modulárnych konštrukcií s monolitickou pevnosťou.

V súkromných domoch sa zvyčajne používajú ľahké závesné konštrukcie, ktoré sa ľahko opravujú, v prípade potreby úplne odstránia. Monolitické sú vytvorené v procese budovania domu, doslova "navždy".

    

Rámové materiály, regály

Priezor nad verandou, terasa, predsieň, prechod z arkýřového okna je z kovu (pozinkovaný, oceľ, liatina, rôzne neželezné zliatiny), kovaný zo železa, dreva, betónu (z ľahkých zlúčenín), polyméru (pre ľahké výrobky).

Výber vhodných výrobných materiálov závisí od veľkosti haly, spôsobu montáže, typu strechy, jej hmotnosti, ako aj vonkajšieho štýlu domu.

    

kov

Najbežnejšie sú kovové závesné konštrukcie. Sú spoľahlivé, veľmi pevné, odolné, so správnou antikoróznou úpravou, ohňovzdorné, ale nie sú vhodné pre sférické výrobky. Prefabrikované rámy sú montované zváraním. Z vyššie uvedeného sú pokryté pozinkovaným železom, kovovými profilmi, kovovými obkladačkami a pod.

kovanie

Kované výrobky sú vyrábané ručne, kvôli ich vysokej cene. Sú veľmi trvanlivé, krásne, vydrží dlho. Dizajn je fantázia vzory, curlicues, zeleniny, sprisahania motívy, môže byť jeden súbor s kované železné brány, lucerny, zábradlia, dverové kovanie a ďalšie záhradné dekor. Kované výrobky by mali byť tiež potiahnuté zlúčeninami inhibujúcimi koróziu.

Pretože konštrukcia je veľmi ťažká, aby sa predišlo kolapsu, jej inštaláciu musia vykonávať odborníci.

drevo

Drevo je ľahké a pohodlné na spracovanie, ale môže trvať dlhú dobu len s neustálou starostlivosťou, impregnáciou špeciálnymi prostriedkami, ktoré zabraňujú hnilobe, plesniam, poškodeniu plesní, požiaru. Tento materiál je vhodný na výrobu ochranných konštrukcií nad arkýřovým oknom, bránou, altánkom, ktorý slúži aj ako nosič hrozna. Stavba je vyrobená z dreva a dosiek, zdobené vyrezávanými detailmi, opravy sa vykonávajú pomerne jednoducho.

Obkladové materiály

Materiály na poťahovanie prístreškov sú kovové a polykarbonátové, špeciálne plastové a vysoko pevné sklo, šindle a Ondulín. Táto sa zriedka používa, pretože je mierne, vysoko horľavá, krátkodobá. Drevo sa používa veľmi zriedka, pretože aj pri zohľadnení špeciálneho spracovania slúži málo, zle sa vyrovná s funkciou ochrany pred dažďom.

Aby mohol dom vyzerať harmonicky, ako celok, je žiaduce, aby sa kryt clony zhodoval s materiálom použitým na výrobu strechy.

    

polykarbonát

Bunečný alebo monolitický polykarbonát - jeden z najlepších materiálov pre svetlo zariadenia, transparentný baldachýn. Je relatívne ľahká, trvanlivá (trvá až 15-25 rokov), dobre prechádza slnečným svetlom, ale takmer úplne si zachováva škodlivé ultrafialové žiarenie. Bunková, to je bunková odroda, je flexibilné, monolitické - vysoké izolačné vlastnosti. Polykarbonát nehorí, nehnije, nie je spontánne deformovaný.

plastický

Polyvinylchlorid je veľmi lacný, jednoduchý, ale nie je vhodný pre každý štýl domova a záhrady. Montuje sa na akýkoľvek rám prelepený filmom. Výhodou plastu pri vysokej priepustnosti svetla (pre transparentné varianty), prítomnosti najširšej farebnej palety, vysokej flexibility, je hlavná nevýhoda mechanicky rýchlo opotrebovaná, zničená v dôsledku vystavenia ultrafialovým lúčom, ak nie je pokrytá opaľovacím filmom.

sklo

Sklenený priezor je odolný, zvnútra je pokrytý filmom, ktorý chráni pred rozbitými fragmentmi pri mechanickom poškodení. Vykonáva sa matne alebo jednostranne, ak jeho hlavnou funkciou je opaľovací krém. Ochrana pred dažďom môže byť úplne transparentná. Aby sa zabránilo znečisteniu konštrukcie, rýchlo sa stráca vzhľad, odporúča sa použiť ju s odpudzujúcim, vodovzdorným náterom - nečistoty, prach sa na tom nezdržiava.

Celosklenená konštrukcia je drahá, pretože nie je namontovaná na dvore, nad dverami do suterénu.

Kovové dlaždice

Materiál je plech vyrobený z pozinkovanej ocele, na oboch stranách potiahnutý špeciálnou polymérnou ochranou. Na kovovej dlaždici je vzor, ​​ktorý vytvára dojem skutočného obkladu. Materiál je trvanlivý, ľahký, ľahko sa inštaluje, je schopný odolať značným nákladom, vhodný pre väčšinu moderných a historických štýlov, ale v horúčave je veľmi horúci a pri daždi vytvára krupobitie veľa hluku.

pásový opar

Tento náter nielenže vyzerá skvele, ale zachováva si svoj vzhľad už mnoho rokov bez osobitnej starostlivosti. Šindle majú nízku hmotnosť, často sa používajú pri výrobkoch, ktoré vyžadujú ohýbanie. Na rozdiel od kovu, asfalt nevytvára nadmerný hluk počas dažďa, krupobitia, pohlcuje zvuk. K dispozícii v rôznych farbách, ktoré sa dajú ľahko vyzdvihnúť pod farbou iných povrchových úprav.

Dizajn štítu

Konštrukcia haly závisí od materiálu výroby, štýlového dizajnu, dizajnérskych vlastností celého domu. Pre štýl podkrovia je vhodná hrubá dvojplášťová kovová konštrukcia, pre minimalizmus striktný rovný plastový priezor. Klasika je zdobená kovovou dlažbou, bohato zdobenou kovanými kučerami, empírovým štýlom, barokom - na báze okrúhlych stĺpov v kombinácii so štukovou rímsou. Gotický baldachýn má ostrý vrch, čínsky štýl je dvojstupňový, viacvrstvový, kde sú všetky detaily mierne ohnuté smerom nahor.

    

Vrchol môže byť kombinovaný v štýle so zábradlím umiestneným pod ním, tvoriacim druh čiastočne uzavretého tŕňa. Masívna betónová konštrukcia spočívajúca na stĺpoch je pripojená na veľký murovaný kaštieľ. Malý, pokrytý obložením, vhodný pre profesionálny list. Trojuholníkový prístrešok je vyrobený, ak sa veranda nachádza vo vnútornom rohu, polkruhový - pred domom. Môžete tiež vybaviť uzavretý priestor využívaný na letnú dovolenku, skladovanie vecí atď.

Ak je priezor potrebný len ako funkčný - ochranný prvok, mali by ste si vybrať najjednoduchší, bez zbytočných "zvončekov a píšťaliek", hlavná vec je správne ho kombinovať vo farbe s iným dizajnom.

    

Ako to urobiť sám

Hlavná časť strechy je zvyčajne zverená špecialistom na strešné krytiny, ale ručne vyrobené zariadenie priezoru je dostupné takmer každému dobrému majiteľovi, hoci niektorí stále kupujú hotové výrobky na stavebných trhoch. Je tiež dôležité premýšľať o praktickej a estetickej časti - chcem „tak, aby dážď nespadol na verandu“ alebo aby budova vyzerala pekne a stavba je pevná. V druhom prípade sa vyžaduje podrobný rozmerový náčrt.

Pri navrhovaní domu sa berie do úvahy, že na každej bráne sa vytvára priezor zodpovedajúceho tvaru, vstupy do garáže, kúpeľný dom, prístrešok atď. Ak má budova kruhový prierez, potom je vrchlík tiež polkruhový. Odporúča sa používať iba ohňovzdorné materiály. Štandardná schéma stanovuje, že konštrukcia priezoru nad hlavným vchodom, náhradným alebo rohovým sa značne líši.

Čo je ešte potrebné zvážiť pri zostavovaní plánu:

 • šírka priezoru je o 55-65 cm viac ako dvere;
 • minimálny uhol sklonu je 20-40 stupňov;
 • dĺžka konštrukcie je mierne širšia ako veranda alebo skryje všetky schody;
 • či kôlňa bude patriť k streche, bude samostatnou časťou.

Ak sa plánuje výroba zavesenej konštrukcie, držiaky sa nachádzajú nad clonou, čo ovplyvňuje jej hmotnostný limit, vzhľad konštrukcie. Zavesené na nosnej konštrukcii k stene pod ňou, môžu byť strednej gravitácie. Cementovo-piesková malta je potrebná, ak ťažký baldachýn bude spočívať na dvoch, troch, štyroch alebo viacerých regáloch.

Ako vytvoriť priamy priehľad:

 • Základňa v tvare U je zváraná z kovových častí, potom sú na nej namontované základné časti;
 • rám sa zmontuje na zemi alebo sa okamžite zvára na diel zavesený na fasáde;
 • clona je zvyčajne upevnená v dvoch horných a dvoch dolných bodoch - pre ne sú vyvŕtané otvory, ale pre veľké konštrukcie sa zvyšuje počet upevňovacích prvkov;
 • počet mostov závisí od použitých materiálov - pri použití profilovaného plechu sa vykoná krok 25-35 centimetrov pre kovový profil - 50 cm alebo viac;
 • posledná je ochranná fólia, žľaby, potrubia na odvodnenie vody.

Ak chcete, aby sa v tvare vlny baldachýn, musíte znížiť rúrky, s rezervou až 20-30% dĺžky, ohnúť ich ohýbačka rúrok. Ak je konštrukcia plánovaná tak, aby bola pokrytá ťažkými materiálmi, sú potrebné ďalšie zarážky, ktoré idú na stenu pod uhlom.

Vlastnosti práce s dreveným rámom:

 • nad vstupnou značkou je umiestnená budúca stavba, vyvŕtajú sa otvory;
 • potom je tu upevnená drevená tyč, potom dve ďalšie, ale vertikálne;
 • Šikmo k horizontálnej časti sú tyče tiež pripevnené z dvoch strán - rám, na ktorý bude položený krytinový materiál;
 • pre veľkoplošné varianty sa vyrába latovanie a na ňom sa zhotovuje vonkajší plášť;
 • drevený prístrešok je spravidla rovný, dvojstupňový - vyhotovenie guľatých drevín je časovo náročné, pretože sa používa len ako výnimka.

S vlastnými rukami spravidla zhotovujú z plastu, vlnitého plechu, upevňujú ho termo podložkami, samoreznými skrutkami, pomocou gumovej vrstvy. Medzi časťami listového materiálu zanechávajú malé medzery v prípade poklesu teploty. Po položení materiálu na prepravku, na križovatke vrchlíka a steny, sa pod ňou priblíži tesniaca planochka z kovu - stenový profil, zhutňovač. Nižšie je samotný profil, upevnený na prepravke s protiprúdom, hydroizolačnou vrstvou, krokvy.

Ak je clona podopretá podperami, vzdialenosť medzi nimi nie je väčšia ako jeden a pol až dva metre. Sú vyrobené z betónu, tehly, kovových rúr alebo profilov, inštalovaných na základoch. Pre pevnosť konštrukcie sú v stenách domu vytvorené priehlbiny pre nosníky, ktoré budú položené na podperách. V hotovom prístrešku sa nachádza bodové svietidlo, LED páska, závesné svetlá na oboch stranách.

Pri výpočte uhlov je potrebné pri meraní dĺžky častí pozorovať presnosť, inak je možná odchýlka, čo môže významne ovplyvniť vzhľad výrobku.

    

záver

Správne vyrobené baldachýn nad verandou chráni tých, ktorí vstupujú do domu, vychádzajúc z neho z dažďa, snehu, slnka, vetra, vytvárajúc "chuť" na fasáde aj tých najnáročnejších budov. Tento dizajn je zdobený vchodom do tehly, drevenice, chaty, vane, terasy, zostupu do druhého, prízemia, ako aj brány. Môžete navrhnúť jedinečný priezor sami, alebo použiť kresby, náčrty zo špeciálnej literatúry, internetu. Mnohé stavebné spoločnosti ponúkajú výrobu originálnych montovaných prvkov len pre postavené a hotové budovy a stavby.

Zanechajte Svoj Komentár