Ako správne namontovať rám dverí

Montáž a inštalácia zárubne je monotónne cvičenie, ktoré vyžaduje presné výpočty a úkony. Jedna malá chyba môže stáť niekoľko dní práce alebo dokonca kúpiť novú krabicu. K dispozícii sú 2 hlavné typy zárubní: s alebo bez prahu. V poslednej dobe je druhá možnosť populárnejšia. Okrem samotných lamiel, boxy majú niekoľko otvorov a upevňovacích prvkov. Najdôležitejšie - závesy dverí, ktoré vykonávajú funkciu dopravcu. Výrobcovia majú niekoľko možností pre krabice z hľadiska pripravenosti na rýchlu montáž a inštaláciu. Samotná zostava môže byť 3 hlavných typov: bageta, tŕň (hrebeň) a pravý uhol. Druhá možnosť v širokom zmysle znamená časovo náročný a komplexný proces, zvyšok ponecháva možnosť robiť všetko od začiatku až do konca vlastnými rukami a bez akýchkoľvek osobitných ťažkostí. Ak chcete pochopiť, ako zostaviť rám dverí, musíte poznať nuansy merania, prípravu dielov a ich upevnenie.

Komponenty a vybavenie zárubne

Rám dverí je umiestnený na dvoch vertikálnych nosníkoch. Prvky sú doplnené vrchom, pripevneným v hornej časti priechodu a prahom v spodnej časti. Tieto môžu chýbať kvôli vlastnostiam podlahy alebo osobným preferenciám. V konfigurácii zárubne je k dispozícii prídavné drevo. Jeho úlohou je zahustiť krabicu, ktorá je v niektorých situáciách nevyhnutná.

Na zárubni tiež upevnite platne na ozdobenie a zakrytie nedostatkov. K boxu sú pripevnené malými klincami s malými klobúkami zo strany dvoch priľahlých miestností. Rám dverí je doplnený štrbinou pre jazýček zámku. Je zhotovená z recipročnej dosky s požadovanými otvormi. Súčasťou rámu sú aj pánty pre inštaláciu a kontrolu webu. V prípade dvojitých dverí sú pre spodnú a hornú fixáciu chlopní potrebné štrbiny.

Výber materiálu

Vyberá sa na základe hmotnosti plátna. Je to zárubňa, ktorá vezme všetok náklad - od dverí a vlastnej hmotnosti. Rozpätie stability by malo byť veľké. V úlohe materiálu, dreva, mikrovlákna (MDF dosky) a kovu sú najčastejšie používané. Uprednostňuje sa najmä strom.

Materiál je populárny vďaka takým vlastnostiam, ako je pevnosť, prirodzenosť, šetrnosť k životnému prostrediu, reprezentatívny vzhľad, jednoduchosť spracovania a spracovania. Väčšina odtieňov však závisí od konkrétnych druhov dreva. Krabice vnútorných dverí sú prednostne vyrobené z borovice. Rám predných dverí musí byť robustnejší. Ako surovina je vhodný dub obyčajný. Diely zárubne sa tiež predávajú ako pripravené na montáž. Po ich nadobudnutí zostáva len vykonanie inštalácie.

Jeden z najobľúbenejších materiálov, dub obyčajný, má aj iné názvy:

 • stopkaté;
 • ročne;
 • Angličtina.

Ako správne merať

Odstránenie rozmerov z rámu dverí sa vykonáva dvoma spôsobmi: odstránením rozmerov otvoru a parametrov krídla dverí. V prvom prípade sa merajú 3 ukazovatele. Zmerajte výšku a šírku uličky, hrúbku steny vo všetkých troch stranách (pravá a ľavá strana, hore). Musíte merať a uhlopriečne, pretože tento indikátor slúži ako kontrola pri výrobe zárubne. Hrúbka krabice závisí od stien. Druhá možnosť zahŕňa odstránenie veľkostí z dverí.

Po prvé, sú merané strany, a výsledky sú pridané o 5 cm, a potom prah, s prihliadnutím na prídavky. Je potrebné pripomenúť, že medzi dvierkami a krídlom by mala byť na oboch stranách medzera 2-3 mm. Okraj medzi stenou a rámom je ideálne 1 cm na každej strane. Toto miesto bude vyplnené penou. Rám dverí je teda o 2 cm užší ako otvor.

Požadované nástroje

Budete potrebovať nástroje, ako je stierka, kladivo, sekáč, vŕtačka, píla, úroveň, zvinovací meter. Stierka je potrebná na nanášanie a vyrovnávanie omietky pri dokončovaní dverí. Kladivo bude potrebné na uchytenie prvkov na strane rámu a upevnenie platní. Sekáč sa používa na odstraňovanie materiálu pri vkladaní závesov dverí. Vŕtačka je potrebná pre vŕtanie otvorov: do steny pre následnú montáž detailov otváracieho dizajnu a do tkaniny pre armatúry. Píla potrebná na rezanie častí škatule, čalúnenie, dobor. V prípade kovových prvkov je nahradená brúskou. Správnosť polohy prvkov horizontálne alebo vertikálne je určená úrovňou. Ruleta sa používa ako hlavné meracie zariadenie. V tomto procese budete potrebovať aj lietadlo, štvorec, skrutkovač, ceruzku, stavebný nôž.

Voliteľné príslušenstvo:

 • rezacie kliešte;
 • Stavebné miešačky;
 • Strúhadlo na omietky;
 • skladačky.

Možnosti montáže krabice

Je ich málo. V zásade sa rozlišujú len tri: použitie spoja pero a drážka s použitím princípu pera a drážky, pomocou pripevnenia bagety (pod uhlom 45 °) a kombinácie prvkov v pravom uhle (90 °). V strednom cenovom rozpätí sa zárubne zvyčajne predávajú nezmontované; ako polotovary do-it-yourself produktov.

Krabica sa skladá z 3 profilovaných tyčí z dreva, potiahnutých fóliou vo farbe dverí alebo dyhy. Vertikálne tyče majú obvykle dĺžku 210-220 cm, horizontálne - 100-110 cm. V niektorých z nich sú dosky už orezané na 45 °, berúc do úvahy veľkosť plátna a sú úplne pripravené na montáž. Väčšina rámov dverí sa však nepredáva.

Pred pokračovaním v zhromaždení je potrebné vykonať niekoľko prípravných opatrení:

 1. Všetky časti sú umiestnené na podlahe, oddelene od seba.
 2. Výrobok sa kontroluje z hľadiska úplnosti.
 3. Časti výrobku a príslušenstva sú kontrolované na chyby. Po inštalácii nebude možné vrátiť chybné položky.

Bageta pripojenie

Najprv si vezmite dve zvislé čiary. Ak má krídlo brány dĺžku 2000 mm a povrchová úprava je 30 mm vysoká, potom krátka strana lišty by mala sumarizovať tieto hodnoty (2030 mm) a konečný výsledok bude 2040 - 2045 mm. Na vnútornom povrchu tyčí je nastavená značka požadovanej dĺžky dverí. Potom odrežte prebytočný uhol.

Vo vnútri by mal byť uhol 135 °, čo je podobné -45 ° na vonkajšej strane. Na dĺžku sa musia zhodovať dve zvislé dosky. Rovnaké akcie sa vykonávajú s krátkym pruhom pre horizontálne umiestnenie. V tomto prípade budete musieť rezať z oboch strán. Je potrebné monitorovať správnosť veľkosti. Predtým, ako urobíte prácu priamo, musíte starostlivo skontrolovať merania.

Vzdialenosť medzi rámom a dverami musí byť 3 mm.

Spike spojenie

Táto možnosť znamená prítomnosť drážok vo vertikálnych lameloch a hrotoch (hrebeňoch) v horizontále. V zloženej forme cez tieto striedavé prvky prechádza otvor pre skrutku. S dostatočnými skúsenosťami môže byť tento systém vytvorený nezávisle od tŕňa. Na to potrebujete stavebný bar, MDF-materiály nebudú fungovať. Bez ohľadu na to, či sú polotovary zakúpené alebo vyrobené ručne, najprv sa vykonajú merania na spracovanie na požadovanú dĺžku.

Dvere sa merajú na viacerých miestach. Výsledkom je menej. Musíte poznať rozmery samotných dverí a pridať medzery pre jeho postup, stačí 3 mm na obidvoch stranách, ale môžete postaviť na 5 mm. V hornej časti zvislých pásov sú vytvorené drážky - drážky na spojenie s vodorovnou tyčou. Dĺžka tejto dĺžky sa vypočíta s prihliadnutím na tieto depresie. Zo šírky celého boxu odčítajte rozdiel v hrúbke dreva a veľkosti drážky.

Pravý uhol

Toto je najjednoduchšia možnosť vytvoriť si vlastné ruky. Tento spôsob spočíva v tom, že sa z vertikálnych stĺpikov zostaveného rámu odstráni vestibul boxu do hrúbky zvislej tyče. Horizontálna doska je rezaná menej, berúc do úvahy hrúbku zvislej. Všetky pripravené predmety by mali byť umiestnené na podlahe. Všetky časti rámu sú spojené skrutkami. Každá strana vyžaduje 2 kusy. Rohové spoje konštrukcie sú spojené upevňovacími prvkami, pre každý roh sú potrebné 2 skrutky.

V rámoch, umytých v uhle 90 stupňov, sú priskrutkované v rovnakom pravom uhle (pri 45 ° - pod uhlom 45 °). Aby sa zachovala rovnobežnosť stĺpikov a aby zodpovedali vzdialenosti medzi nimi, dvere by mali byť umiestnené na ráme, ktorý nie je úplne zmontovaný, ako bude stáť, a upevniť medzery klinmi. Taktiež sú vytvorené úzke otvory, aby sa zabránilo praskaniu dreva. Uzávery uzáverov by mali byť navinuté vo vnútri materiálu.

Postupná inštalácia bez použitia prahu

Bude to:

 1. Použite značky.
 2. Obrobok odrežte.
 3. Mlynovať miesto pod závesmi.
 4. Namontujte rám dverí.
 5. Namontujte ho do otvoru.

V prvom rade je značenie nakreslené na materiáli na následné rezanie. Toto je veľmi dôležitý krok, pretože pri nepatrnej odchýlke obrobku môže byť nevhodné na použitie. Na dvere slúžil celý sľubovaný čas, je dôležité, aby slučky správne. Ak je k dispozícii ručný mlyn, potom je potrebné optimálne nastaviť šírku a hĺbku vzorky, berúc do úvahy parametre dverného závesu.

Pred montážou zárubne sa odporúča v miestach pre skrutky vyvŕtať úzke otvory. Táto technika významne znižuje pravdepodobnosť porušenia integrity výrobku. Časti škatule sa zbierajú veľmi opatrne: aj minimálne odchýlky sú neprijateľné. Zároveň je potrebné vynaložiť značné úsilie na zabezpečenie spoľahlivého výsledku. Nainštalujte zárubňu bez spechu. Proces využíva malé prvky na predbežné upevnenie rámu. Bočné medzery sú vyplnené penou.

Značenie a rezanie prírezov

Označovanie hornej časti zárubne sa vykonáva takto: na vrch sa umiestni tyč a aplikujú sa značky s medzerou 2-3 mm. Pre šablónu môžete použiť balenie kartónu. Jeho hrúbka je na to perfektná. Značky možno vyrobiť vrátane ceruzky s ostrým koncom. Pokiaľ ide o šírku krídla dverí, pridáva sa k nemu 6 mm. Dosky zárubne sú na stroji narezané podľa značiek. Ak sú dyhované prírodným materiálom, potom môžu nastať problémy s ranou.

Prírodná dyha dosahuje hrúbku 1 mm, čo znamená, že pri orezaní dosky bude vo vodítku prilepená s takýmto sklonom. Špicatý sekáč na miestach, ktoré sú vyprané, odstraňuje pruh zabalenej dyhy. To zaisťuje dokonalé spláchnutie a tesné spojenie častí skrine. Ďalej sú uložené priečne obrobky a dve bočné steny. Rozmery by sa mali kontrolovať viackrát, aby krabička nebola príliš krátka, ak sa tak stane, budete musieť začať znova s ​​novými materiálmi.

Frézovanie závesov

Správne usadený otvor zaručuje správne umiestnenie závesu na dverách. Dvere budú teda fungovať správne a nebudú trvať menej ako pôvodne vypočítané. Pri vŕtaní závesu je potrebné dodržať požadovanú hĺbku, zachovať vzdialenosť od horizontálnych a vertikálnych hrán, dodržať kolmosť vrtáka voči dielu, pracovať opatrne vedľa zaoblených hrán - môžu sa ľahko poškodiť.

No, ak existuje manuálny router. Je to užitočné v mnohých prípadoch. Nástroj bude musieť nastaviť šírku vzorky, berúc do úvahy príslušný parameter slučky, ako aj hĺbku na základe jej hrúbky. Stroj musí byť umiestnený na doske boxu na frézovanie pristávacieho hniezda na štítkoch. Z zaoblení je zaoblenie odstránené dlátom. Počas práce je dôležitá mimoriadna opatrnosť. Nedovoľte praskanie polotovarov.

Montáž krabice

Pred nasadením slučiek je lepšie v týchto miestach vyvŕtať otvory s priemerom menším ako skrutky. Pravdepodobnosť prasknutia dosky sa zníži na minimum. Teraz môžete začať s montážou krabice. Skrutky musia byť vložené kolmo na povrch rezov. Bude potrebné zabezpečiť, aby sa technologické drážky neprekrývali so samoreznými skrutkami. Prvky musia byť presne kombinované, aby sa zabránilo spoločnej zaujatosti, pretože je veľmi ťažké opraviť takúto chybu.

Na uľahčenie spojenia na začiatku je lepšie vytvoriť úzke otvory. Pri vykonávaní montáže je potrebné starostlivo, ale súčasne čo najviac pripojiť časti. V opačnom prípade sa skrutka môže otáčať v prvej, než sa zaskrutkuje do druhého prvku - v dôsledku toho sa objaví medzera. Montáž sa vykonáva na vodorovnom povrchu, najlepšie na podlahe.

Inštalácia krabice vo dverách

Rám je úhľadne umiestnený v otvore a nejakú dobu pripojený k kusom lepenky alebo peny. Stavebná úroveň potom kontroluje správnu polohu skrinky zo strany závesu. Upravte medzery a spevnite štruktúru, ktorú potrebujete s klinmi. Môžu byť vyrobené zo zvyškov tyčí. Kliny sú inštalované pod slučkami. Jeden po druhom sú skórované v oboch horných rohoch.

Vertikálnosť rámca sa kontroluje podľa úrovne. Krabica je namontovaná cez otvory pod skrutkami. Pri vystavení bočných stien skontrolovali vodorovný horný mostík. Ak podlaha nie je úplne plochá, musí sa vopred zohľadniť a potom sa všetko správne nainštaluje. Počas inštalácie krabice pre stabilitu prvkov je potrebné trochu zapenit je. Krátko pred tým je potrebné vyčistiť povrchy nečistôt a prachu a postriekať ich vodou, pretože koeficient priľnavosti montážnej peny na mokré povrchy je omnoho vyšší.

Vlastnosti inštalačného boxu s prahom

Takýto rám je potrebný pre kúpeľne a toalety av menšej miere pre iné miestnosti. Hladina podlahy v kúpeľniach je často vyššia ako úroveň priľahlej miestnosti, takže inštalácia skrinky s prahom je tiež potrebná na ochranu pred vniknutím vody na parkety, linoleum alebo iné podlahy. Upevňovacie časti skrinky s prahom by mali byť vyrobené z pozinkovaných skrutiek. Medzera na otváranie krídla dverí je o 4 mm väčšia ako možnosť bez spodnej konzoly.

Rámy dverí s prahom majú väčšiu pevnosť, takže môžu byť inštalované v miestach, kde je vysoká úroveň vibrácií, napríklad v blízkosti železničných tratí. Inštalácia rámu so spodnou koľajnicou sa môže vyžadovať v miestnostiach s vysokou úrovňou hluku. Okrem funkcie zvukovej izolácie je prah schopný hrať úlohu zhutňovača: aby sa zabránilo vytečeniu vzduchu a tým aj strate tepla.

Výhody zárubne s prahom:

 • čiastočne vyriešiť problém s návrhmi;
 • chráňte pred prachom a dymom.

Užitočné tipy a chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Náležitá pozornosť by sa mala venovať upevneniu rámu dverí zo strany zavesenia plátna. Nemali by ste zvyšovať počet skrutiek alebo hmoždiniek viac ako dva, pretože celá záťaž bude prenášaná cez slučky. Bez ohľadu na to, koľko skrutiek medzi nimi upevníte, nezmenia nič. V krabici budú len ďalšie otvory, niekedy veľmi nápadné. Hardvérové ​​spojovacie prvky môžu byť skryté. Je len potrebné, aby boli bezpečne nainštalované. I tie najmenšie zaváhania sa musia okamžite odstrániť.

Faktom je, že pena dobre drží bočné zaťaženie, ale v kompresii je prakticky nepoužiteľná. Nie je to problém, ak niektoré spojovacie prvky boli dlhšie, ako je potrebné, a na druhej strane sa objavili mierne. To neovplyvní pevnosť upevnenia. Ak nie sú žiadne trhliny na ráme, potom je všetko v poriadku, bude to len maskovať vadu trochu, ak sa chytí do očí. Nemusí byť však vôbec viditeľný.

Ak je krabica vyrobená z prírodného dreva, potom sa skrutky používajú s veľkým rozstupom a ak je vyrobená z mikrovlákna, používa sa s malým rozstupom.

záver

Pri montáži zárubne musíte byť schopní používať nástroje a vykonávať merania. V tomto prípade je dôležitá presnosť. Materiál by mal byť vybraný trvanlivý, napríklad dub, napriek tomu, že je hustejší, a preto ťažší ako mnohé iné druhy. Jeden z kľúčových štádií práce - odstránenie veľkosti.

Je veľmi dôležité, aby boli medzery správne. Ak dosky nie sú spočiatku pripravené na montáž, budete ich musieť spracovať, pričom poskytnete požadovanú veľkosť a tvar. Druhý najdôležitejší bod po meraní - frézovanie pod slučkou. Schopnosť rámu odolávať zaťaženiu vytvorenému krídlom na dlhú dobu závisí od tohto jednoduchého procesu.

Po vytvorení všetkých potrebných otvorov sa začne montáž. V tejto fáze sa neodporúča ponáhľať. Inštalácia krabice vo dverách dopĺňa cyklus práce. Počas tohto obdobia budete musieť pravidelne merať správnosť polohy výrobku a jeho častí.

Zanechajte Svoj Komentár