Stolička to urobte sami

Pohodlné sedenie je dôležitým prvkom každého ergonomického interiéru. Najčastejšie sú zakúpené kompletne s tabuľkou, aspoň - každá samostatne. Niektorí fanúšikovia ľahko vyrobia originálnu stoličku vlastnými rukami z rôznych materiálov. Takáto "štruktúra" je vo väčšine prípadov jedinečná, nenapodobiteľná. Je vytvorený pre existujúci interiér, prispôsobuje sa výške, váhe a rôznym potrebám majiteľa, či už je to celková možnosť pre luxusnú obývaciu izbu, nábytok v chate alebo detskú vysokú stoličku.

Výrobné funkcie

Nezávislá výroba akéhokoľvek kusu bytového zariadenia je proces, ktorý nie je tak zložitý, ako je zaujímavý a fascinujúci. Proces vytvárania stoličky závisí od jeho špecifického dizajnu. Je dôležité, aby bol pevný, silný rám, ktorý vydrží hmotnosť tela človeka, aby bol dostatočne stabilný, aby sa spontánne nevyklonil. Štandardné prevedenie má štyri nohy, chrbát, lakťové opierky. Samoobslužný nábytok nielenže vyjde občas lacnejšie ako náprotivky obchodu, ale tiež vám umožní cítiť sa ako skutočný dizajnér.

Materiály na výrobu

Najčastejším materiálom na výrobu domácej stoličky je dub - buk, breza, smrek, smrekovec, jaseň, arabská guma, orech atď. Niekedy sa tiež používa:

 • viniča
 • vlnitej lepenky
 • tvarované rúrky
 • paliet,
 • pneumatiky,
 • kovové vedrá, lopaty, t
 • surfy,
 • lesné záhyby,
 • kožené opasky,
 • povrazov,
 • rôzne odpady z plastov;
 • "zvyšky" bicykla,
 • sedadlo z autosedačky.

Ak máte kováčske zručnosti, môžete si sami vyrobiť jednotlivé časti. Sklenené výrobky vyzerajú luxusne, rovnako ako kombinácie niekoľkých materiálov v jednom nábytku - drevo s MDF, hrubá preglejka s plastom, atď. Rezy dreva, konope bude slúžiť ako vynikajúca voľba pre záhradný nábytok, ktorý môže byť veľmi ťažké rozbiť.

Ak chcete, aby mäkké stoličky, budete potrebovať polstrovanie - penová guma, sintepon, holofiber, rovnako ako hrubá tkanina. V prípade potreby môžete vyrobiť tašku na stoličku - nemá tuhý rám, je vyrobená len z textílií a výplní. Niekedy je mäkká časť tkaná pomocou makrame techniky, háčkovaných alebo na pletacích ihliciach.

Účel, uplatnenie

Kúpanie, záhradný nábytok je vyrobený z borovice, ktorá sa nebojí vysokej vlhkosti, častých teplotných zmien, ale je ľahko spracovateľná a natretá. Dubové stoličky vyjdú pomerne objemné, je lepšie dať ich do priestranných izieb, pre deti je ťažké takýto výrobok rozbiť. Breza je tiež dobre rezaná, rezaná, so správnym náterom, materiál môže byť vydávaný pre drahšie plemeno, ale hotová stolička by mala byť umiestnená len v miestnostiach s nízkou vlhkosťou. Ak sa na vytvorenie stoličky plánuje výroba ohýbaných častí, je lepšie brať buk - drevené ohyby ľahko, ale netoleruje kontakt s vodou.

Existujú špeciálne návrhy, ktoré možno vykonať aj doma. Počítačová stolička, rovnako ako stolička určená na hranie na klavíri, je výškovo nastaviteľná vďaka špeciálnym plynovým výťahom. Vysoké barové stoličky môžu byť tiež vybavené podobným mechanizmom, ktorý sa používa súčasne s barovým pultom, ako jedna z možností dizajnu pre jedálenský kút. Hojdacie kreslo je zvyčajne umiestnené v obývacej izbe pri krbe alebo na verande. Pre spálňu, obývaciu izbu je k dispozícii kompaktné nočné stoličky.

Deti sú často "pestované s dieťaťom" - ich nohy sú vyrobené z kovových rúrok a dĺžka je upravená krátkou železnou tyčou vloženou do otvorov v rôznych výškach. V iných uskutočneniach je konštrukcia vyrobená z preglejky - tu je sedadlo prestavené, podpera nohy.

Populárne návrhy, typy

Existuje mnoho typov sedacieho nábytku:

 • masívny chrbát;
 • Skladacie stoličky;
 • deti (vrátane „vysokých“);
 • prerušené;
 • transformátory;
 • kancelária (s kolieskami, gazliftom);
 • stoličky;
 • mäkký;
 • stoličky, stoličky;
 • sedlo stoličky.

V prípade potreby sú stoličky vybrané pre akýkoľvek štýl interiéru: štandardné, ale čalúnené kožou sú vhodné pre klasiku, konope s zábradlím zo záclon - pre ekologický štýl. Minimalizmus bude zdobiť jednoduchú ľahkú konštrukciu, úplne bez dekoru, nábytok pre moderné bude mať zložitý, vrátane asymetrického tvaru.

Masívne stoličky s operadlom

Klasická stolička je zvyčajne vyrobená z dreva. Je pevná, trvanlivá, stabilná, ale dosť ťažká. Výrobok bude vyhovovať tak dospelým, ako aj deťom - je z neho ťažké padnúť, takýto nábytok sa nerozpadne, aj keď na ňom sedí osoba s veľkou hmotnosťou. Pri výrobe je dôležité starostlivo leštiť povrch, spracovať všetky rohy. Aby sa znížila hmotnosť konštrukcie, odoberie sa najľahšie drevo, ako je lipa, osika, topoľ, v prípade potreby sa môže starostlivo tónovať moridlom na drevo, čím sa vytvorí imitácia moreného duba, orecha a wenge.

S mäkkým sedadlom

Najčastejšie doma používať mäkké stoličky - sú pohodlné sedieť aj na dlhú dobu. Výrobok je vyrobený z rôznych materiálov, môže byť celkom jednoduchý, má elegantné vyrezávané, vyrezávané nohy, dva alebo tri alebo viac priečnikov na zadnej strane a sedadlo je často zdobené odnímateľným krytom, ktorý sa ľahko umyje v písacom stroji, čo je veľmi výhodné pri použití v kuchyni, jedálenskom priestore , detská izba, obývacia izba, kde často prichádzajú hostia.

Čalúnená stolička

Stolička je vyrobená výlučne z dreva alebo je zdobená mäkkou podšívkou z hrubej tkaniny, kože, koženky. Dizajn je umiestnený v obývacej izbe alebo v kancelárii, spálni, verande - v kresle je najpohodlnejší odpočinok, má podrúčky, niekedy vybavené odnímateľným krytom plášťa. Produkt pre domácu kanceláriu, kanceláriu je možné otáčať, ľahko sa pohybovať na štyroch alebo šiestich malých kolesách, meniť výšku.

Ak sa plánuje použitie výrobku na čerstvom vzduchu, jeho drevené časti sú pokryté špeciálnymi zlúčeninami, ktoré zabraňujú hnitiu, deformácii, odlievaniu a poškodeniu hmyzom a hlodavcami. Mäkká časť je lepšie, aby bola vodotesná, ľahko sa čistí. Možnosť s medzerami medzi sedadlom a chrbtom je vítaná - tak dažďová voda nebude trvať, voľne prúdi dolu.

"Skladacia posteľ" - skladacia stolička

Tento výrobok sa používa ako doma, tak aj na výstupe do prírody, je ľahké ho zložiť, vybrať auto na medziposchodí, keď nie je potrebné kreslo, dať do kufra auto, ak plánujete ísť na chalupu alebo na lesný piknik. Pri dome, byt je veľmi malý, ale majitelia milujú prijímať hostí - to je všeobecne ideálna voľba. Dokonca aj štyri alebo šesť týchto stoličiek zaberie málo miesta. Je veľmi ťažké vyrobiť takúto vec: je potrebné jasne navrhnúť konštrukciu, ktorá sa ľahko uvedie do „pracovnej“ polohy, aby sa vybral najodolnejší materiál schopný odolávať mnohým cyklom skladania a rozbaľovania.

Skladacie možnosti sú často vyrobené z hrubej preglejky. Hotový výrobok má hrúbku asi 2,5 cm, je ľahké ho zavesiť na stenu, položiť pod skrinku.

Stolička pre bábätko

„Vysoká“ vysoká stolička sa používa samostatne, v prítomnosti odnímateľnej stolovej dosky a ako doplnok k „dospelému“ jedálenskému stolu, zvyčajne vyrobenému z dreva, ale vybavená odnímateľným chrbtom a „sedadlom“, ktoré sa dá ľahko vybrať a umyť v písacom stroji. Ešte zaujímavejšia vec sa dá urobiť: keď je dieťa veľmi malé, bude to vysoká stolička s jedálenským povrchom, ale keď je dieťa dve alebo tri roky staré, konštrukcia je oddelená a dostane malú stoličku so stolom vhodnej výšky.

Preglejka kabriolet stoličky

Transformovateľným produktom je stolička a štafle s dvoma alebo tromi alebo viacerými krokmi súčasne. Je to obzvlášť výhodné pri použití v miestnostiach s vysokými stropmi, kde sa na horných policiach ukladá veľa vecí, na ktoré nie je možné postaviť sa na podlahu. Môže tu byť niekoľko možností, ale najobľúbenejšia je stolička, kde je časť sedadla upevnená motýľovými slučkami, čo umožňuje otočiť vysokú stoličku na rebrík s niekoľkými ľahkými pohybmi. Dizajn má pomerne veľa detailov, takže má pevnú hmotnosť.

Pri vývoji, výrobe rámu je dôležité, aby bol čo najstabilnejší v ktorejkoľvek z týchto dvoch polôh.

stolička

Stolička je stolička bez chrbta, najjednoduchšia na výrobu dizajnu. Stolička je štandardná, detská, bar - primeraná výška, rozloženie mäkkého sedadla s krytom, ktorý sa dá ľahko vymeniť za umývanie. Výrobok sa vyrába skladaním, používa sa na kúpanie, s odkladacou schránkou a ak máte určité tesárske zručnosti, môžete si urobiť stoličku.

Sedadlo stolice používané v otvorenom priestore nie je celé, ale z niekoľkých planochek tak, že voda nestaguje, keď prší.

Magisterská trieda: samostatná tvorba kresla

Než si vytvoríte vlastné plnohodnotné stoličky, je lepšie kresliť diagram, premýšľať nad kresbou každej časti samostatne, urobiť malé rozloženie. Stolárske náradie, všetky potrebné materiály by mali byť zakúpené vopred - v budúcnosti budú potrebné na vytvorenie iného nábytku, interiérov, dekorácií. V odborných dielňach sa pracuje na vysoko kvalitnom vybavení, ktoré vám umožní dať perfektný tvar akejkoľvek časti, ale doma môžete pracovať s jednoduchými nástrojmi.

Materiály, nástroje

Práca bude vyžadovať nasledujúce nástroje, materiály:

 • elektrická skladačka - pomocou nej je ľahké vyrezať časť akéhokoľvek, dokonca aj najkomplexnejšieho tvaru;
 • svorky - je lepšie mať niekoľko kusov rôznych dĺžok, značne zjednodušujú proces lepenia všetkých častí;
 • Brúska - určená na konečnú úpravu rôznych povrchov, uhlov. Na to sa vopred získal brúsny papier rôzneho stupňa zrnitosti;
 • ručný mlyn - používa sa na kvalitné spracovanie okrajov výrobkov, rezných drážok, otvorov pre upevňovacie prvky;
 • skrutkovač - vymeňte celú sadu skrutkovačov, vŕtač, dodatočne zakúpili sadu vrtákov rôznych priemerov;
 • meter pravítko, uhlomer, zvinovací meter, štvorec, krivka, spojovník ceruzka - bude potrebné pre označenie, kreslenie výkresov;
 • kladivové kliešte;
 • pre pohodlie je lepšie mať silný pracovný stôl;
 • spojky, skrutky, samorezné skrutky, skrutky, klince.

Tieto nástroje sú potrebné, keď sa ako materiál používa drevo, drevovláknitá doska, MDF. Ak máte v pláne vyrábať mäkkú štruktúru, ďalšie potreby nožnice pre rezanie tkaniny, šijací stroj, ostrý nôž na rezanie penovej gumy, iné plnky, nite, ihly, nábytok zošívačka. Keď sa rozhodne o čiastočnom alebo úplnom spracovaní železa, skla, zariadenia na rezanie kovu a skla. Pre skladacie stoličky budete potrebovať kovovú tyč.

Odporúča sa kúpiť akýkoľvek materiál s rezervou okolo 10-15%.

Stolička - kresby, výpočty

Najdôležitejším bodom je presne vypočítať všetky rozmery, aby ste ho nemuseli v budúcnosti prehodnocovať. Najprv sa musíte rozhodnúť, aký produkt plánujete vytvoriť:

 • so chrbtom alebo stoličkou;
 • skladacie alebo stacionárne;
 • normálne alebo rotujúce;
 • hladké alebo "sedlové";
 • s podrúčkami alebo opierkou na nohy;
 • alebo pozastavené.

Dizajn plnohodnotnej stoličky sa niekedy skladá z častí od 15 do 20 rokov. Jedná sa o sadu tyčí, dosiek, všetkých druhov lamiel, ktoré budú musieť byť zostavené, vzájomne prispôsobené.

Vzorový zoznam dielov na diagrame vyzerá takto:

 • rám sedadla;
 • bočné opierky chrbta;
 • podrúčky;
 • predné, zadné nohy;
 • zadné, predné, bočné, priečne prokhozhki;
 • "Sušienky".

Zadná časť, vrátane mäkkej, je pripevnená k bočným oporám, nohy a sidushka sú spojené s bočnými tyčami rámu. Whets potrebujú tuhosť, ako aj sušienky, inštalované vo vnútornej spodnej časti rámu. Lakťové opierky nemusia robiť - je to štandard, integrálny prvok len pre sedadlá.

Keď je výška stoličky 45-60 cm, lakťové opierky sú vyrobené asi 20 cm, šírka sedadla je 40-55 cm, výška chrbta je 35-55 cm, barová stolička je vyššia - 95-105 cm, jej zadná časť je 15-30 cm, sedadlo je 30 cm. -40 cm

Pri zostavovaní výkresov je dôležité poznamenať priestor pre spojovacie prvky, aby sa zabezpečili jeho rozmery.

Výrobný proces

Samotný proces vytvorenia vyzerá takto:

 • Po prvé, nohy sú vyrezané - v štandardnom prevedení sú štyri z nich, zatiaľ čo dve zadné sú často pokračovaním chrbta. Sú vyrobené z tyčí o hrúbke asi 4 cm;
 • sedadlo je vyrobené z troch až šiestich dosiek, umiestnených v krátkej vzdialenosti, chrbát je podobný. Oba prvky sú neskôr doplnené mäkkými časťami alebo vľavo;
 • všetky časti sú navzájom starostlivo upevnené, v nich sú vyrezané drážky pre upevňovacie prvky;
 • Teraz je potrebné zostaviť stavbu, ale zatiaľ bez lepidla;
 • potom oblúkové preklady, rôzne vložky, podpery pre ruky a nohy;
 • ak sa všetko zmestí, výrobok sa zlepí a pevne sa spojí so skrutkami.

Najkrajšie pohľad kučeravé časti, strih s jigsaw, sekané nohy, zadné časti, spodný priečny.

Stavať, dokončiť

Pri montáži je dôležité, aby upevňovacie prvky nevyčnievali príliš nad povrch, nie sú traumatické. Výrobok by mal byť starostlivo vyleštený, odstrániť akékoľvek nepravidelnosti, otrasy, pokryté ochrannou látkou. Toto je najvýznamnejšie vtedy, keď je nábytok určený pre deti, ktorých šance na zranenie sú oveľa vyššie v dôsledku vysokej mobility počas hry. Všetky uhly medzi kolmo umiestnenými časťami sú striktne 90 stupňov - to je ľahké skontrolovať pomocou uhlomera, štvorca. Čalúnené sedadlo, operadlo je natiahnuté na hotový rám, alebo jednoducho namontované na kravaty.Spôsoby ako ozdobiť

Výzdoba stoličiek, stoličiek závisí len od predstavivosti ich tvorcu. Dizajn je možné namaľovať v ľubovoľnej farbe alebo dokonca niekoľkokrát, lakovaný, čalúnený textíliou, maľovaný ozdobnými vzormi, zdobený textúrovanými rezbami. Všetky práce so silne zapáchajúcimi kompozíciami sa vykonávajú na čerstvom vzduchu, v dobre vetranom priestore. Pre návrh stoličky so závitom budete potrebovať sadu špeciálnych nožov - šikmých, polkruhových, lyžíc rôznych priemerov atď. Dekorácia sedadla vyzerá v technike decoupage skvele.

Preglejka transformácie stoličky to urobiť sami

Ak chcete vytvoriť preglejka kabriolet stoličky-rebrík, budete potrebovať skladačky, list z preglejky nie menej ako 2,5 cm hrubý, nábytok závesy. Hotový výrobok je stolica bez chrbta, ktorej časť sa opiera smerom nahor, čím sa vytvára ďalší krok, pričom pri správnom vyhotovení výkresu je pomerne ľahké vyrobiť výrobok s operadlom a lakťovými opierkami.

Najjednoduchšia transformovateľná konštrukcia sa skladá z dvoch bočných stien, ktoré predstavujú všetky štyri nohy a bočné opierky chrbta. Strany sú narezané pod uhlom 70 stupňov, v strede častí so zadnými časťami je vytvorená horizontálna drážka, do ktorej sa bude vkladať sedadlo. V zadnej časti sedadla boli tiež dve vybrania na upevnenie medzi stranami operadla. Doska pre tieto dosky je namontovaná na hrotoch alebo skrutkách. Dve polovice sedadla sú spojené nábytkovým závesom. Aby sa produkt „spontánne“ neotvoril, obmedzovače sa vyrábajú mimo spodnej časti. Hotový výrobok je tmelený, leštený, lakovaný, lakovaný.


Kreatívne, originálne nápady

Existuje veľké množstvo možností na vytvorenie originálnych stoličiek typu one-a-kind, napríklad:

 • staré stoličky, z ktorých zostali nedotknuté len rámy, môžu byť potiahnuté rôznymi tkaninami, splietajú ich sedadlá z lán, opaskov, úzkych pásikov z kože, gumy;
 • z bežného širokého konope, ktoré rozrezáva polkruhový vrub, vyjde najsilnejšia stolička do záhrady;
 • ak na železné vedrá pripevníte nohy a mäkké rohože, môžete ich tiež položiť okolo záhradného stola;
 • z kusov starých lyží, dosiek zo skateboardu, ak ich správne upevníte, vyjde aj pohodlný nábytok;
 • chrbát, sídlo domácej drevenej stoličky sa vykonáva vo forme vtipnej alebo desivej tváre;
 • výrobok z starostlivo upraveného, ​​mletého, lakovaného kryagu ozdobí miestnosť ekologického štýlu;
 • Vyzerá to zaujímavo na farbu nábytku vo forme dvoj-trojfarebného prechodového prepadu;
 • z niekoľkých paliet, starých kníh v tvrdom obale, môžete tiež postaviť stoličku;
 • na stropnom tráme je pripevnený druh mäkkej hojdacej siete, ktorý je tkaný z odolného, ​​hrubého vlákna;
 • Pohodlné stoličky vychádzajú z pneumatík, lán a dreva.

záver

Vytvorenie krásnych stoličiek doma môže výrazne ušetriť na takomto nábytku, aby plne ukázali svoju schopnosť navrhovať. S najjednoduchšími nástrojmi a materiálmi to zvládne každý. Schémy, výkresy, podrobné kapitálové triedy na výrobu tohto nábytku sú k dispozícii v mnohých "papierových" časopisoch týkajúcich sa ručne vyrobených, ako aj internetových stránok.

Pozrite si video: fazendo banquinho simples (Január 2020).

Zanechajte Svoj Komentár