Ako dlho by mali záclony

Správne vybrané záclony môžu dopĺňať akýkoľvek interiér bez ohľadu na veľkosť miestnosti a štýl jej dizajnu. Ale aby nedošlo k strate výberu štýlu, tkaniny a samotné podanie modelov, musíte vziať do úvahy rozdiely moderných produktov. Po prvé, musíte určiť, ako dlho by mali byť záclony v rôznych miestnostiach. To vám pomôže naše podrobné vysvetlenia a indikácie kladov a záporov rôznych dĺžok plátna. Koniec koncov, rovnaké portiéry v rôznych interiéroch budú vyzerať úplne inak. Na určenie možnosti použitia týchto alebo iných záclon, budete potrebovať na základe ich praktickosti, celkový vplyv na dizajn miestnosti. Nezabudnite spočítať optimálne rozmery výrobku. To vám pomôže vybrať záclony, ktoré nemusia lem alebo vziať do úvahy spotrebu látky pre konkrétny model, na zákazku. Podrobne sme popísali rozdiely medzi modernými výrobkami a tiež naznačili, čo by mali byť záclony v obytných a nebytových izbách.

Typy závesov

Existuje mnoho typov záclon, líšiacich sa v štýle a dizajnovej metóde. Medzi bežne používané možnosti patrí:

 • klasický

Sú to hladké plátno s rôznymi dĺžkami, rôznym počtom vĺn (môže byť úplne rovné). V hornej časti je možné doplniť lambrequiny.

 • rakúsky

Záclony, doplnené šnúrkami na vytiahnutie jednotlivých častí plátna. Vzhľadom na neštandardné prevedenie má spodná časť modelov vzhľad niekoľkých polkruhov, ktoré sa skladajú z mnohých vrstiev dotiahnutej tkaniny.

 • rímsky

Rovnako ako rakúske sú doplnené šnúrkami pre vyťahovanie. Ale pri zdvíhaní pridávajú harmoniku.

 • valcovanie

Hladké plátno používané na zatvorenie okna. Pri zdvíhaní sa tieto závesy navíjajú na špeciálny valec.

 • francúzsky

Sú podobné rakúskemu, ale zúžené tkanivové vlny na nich sú umiestnené nielen na dne, ale aj po celej výške.

 • taliansky

Sú podobné klasickým závesom, ale nemôžu byť posunuté pozdĺž odkvapu: takéto modely sú upevnené na jednom mieste. Ak chcete otvoriť okno, musíte ho zatlačiť na stenu a pripevniť na háčik alebo pomocou rukoväte.

 • japonský

Predstavujú rovnakú látku (rovnako ako valcovanú), fixovanú v oddelených úrovniach. Ak chcete otvoriť okno plátno na lamely sa pohybujú v rôznych smeroch.

 • Záclony "kaviareň"

Môžu mať formát rakúskych, klasických alebo rímskych závesov, ale záves s nimi sa nenachádza v hornej časti okna (nad oknom), ale v strede okna.

 • Bavlna (kisea)

Záclony vo forme tenkých nití s ​​lurexom alebo bez neho.

Klasifikácia záclon podľa dĺžky / výšky a šírky

V závislosti od dĺžky závesu a jeho šírky sa môže interiér miestnosti, kde sa používajú plátna, značne líšiť. Podľa dĺžky výrobku sú rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • do stredu okna;
 • pred parapetom;
 • pod parapetom;
 • na podlahu;
 • k podlahe a pod podlahou.

Šírka výrobkov je tiež výrazne odlišná. Model môže zatvoriť iba okno (sklo a rám) a môže úplne zatvoriť otvor okna (vrátane svahov). Moderné záclony môžu čiastočne uzavrieť stenu rámovanie okenného otvoru, a tiež takmer úplne zavrieť stenu s oknom.

Čo sa týka vlastností voľby dĺžky a šírky plátna, prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť, je štýl šitia a funkčné požiadavky na výrobky. Dôležité je tiež pamätať na rôzne spôsoby montáže rôznych závesov: vo vnútri okenného otvoru, na ráme, nad otvorom okna, na strope.

K parapetu

Pre modely s parapetom je možné prisudzovať aj výrobky s dĺžkou do stredu okna. Tieto majú zvyčajne tvar oblúka, ktorý umožňuje skryť iba hornú časť okenného otvoru. Ich výhodou je ochrana miestnosti pred slnečným svetlom počas dňa, bez toho, aby zasahovala do vynikajúceho prístupu prirodzeného svetla do miestnosti. Záclony do parapetu majú dĺžku, ktorá vám umožní úplne zatvoriť sklo a rám (prípadne steny v blízkosti okna). Zároveň však nespadajú do samotného parapetu. Táto možnosť má mnoho výhod. Krátke záclony sa ľahšie starajú (jednoducho sa vyberajú a čistia bez ohľadu na štýl), nenápadne dopĺňajú celkový vzhľad miestnosti. Tiež nebráňte ľahkému prístupu k rastlinám alebo iným objektom umiestneným na parapete. Môže byť pripevnený na strop alebo na stenu, upevnený nad otvorom okna, namontovaný v otvore alebo na ráme.

Pod parapetom

Záclony tohto typu môžu len mierne prekrývať parapet alebo ísť dole 10-20 cm pod ním. Tieto modely sú výstižné v každom interiéri. Dobre sú vhodné ako pre spálne a škôlky, tak aj pre kuchyne. Aby sa okno s takýmito výrobkami pohodlne otvorilo, odporúča sa na steny po stranách okna nainštalovať pár háčikov alebo pripraviť špeciálne podpery. Výhodou tohto typu modelu je kvalitný uzáver celej plochy okenného otvoru počas dňa a noci. Rozmanitosť štýlov, ktoré sú vhodné pre takéto usporiadanie, sa však nemôže chváliť. Ideálne pre také usporiadanie klasických, rakúskych, francúzskych záclon. Taktiež je potrebné vziať do úvahy, že tieto modely budú mať malý význam pre vyčnievajúce okenné parapety so značnou hĺbkou.

Na podlahu

Pod záclonami, ktoré majú dĺžku k podlahe, sa rozumie plátno, ktoré sa nachádza vo vzdialenosti 5-10 cm nad podlahou. Budú dostatočne dlhé, aby opticky zvýšili výšku steny, ale nebudú zbierať prach a nečistoty nižšie. Vhodné pre toto umiestnenie sú vhodné klasické výrobky, ako aj talianske a japonské modely. Neobvyklé bude vyzerať nite na podlahe, ktorá sa nachádza v spálni dospelých alebo tínedžerov. Takéto nite budú zdôrazňovať originalitu štylizácie a prinášajú do interiéru dynamiku. V priestranných izbách s malými parapetmi (takže tkanina v tejto oblasti nie je tupá) sú povolené dlhé francúzske záclony. Dajú celkový vzhľad miestnosti zvláštne kúzlo a eleganciu.

Portieres na podlahe pomôže krásne skryť batériu. Okrem toho by mali byť nad prvky vykurovacieho systému inštalované plastové, kovové alebo drevené sitá.

Na podlahu a pod podlahou

Maximálne dlhé závesy, ktoré sa dostanú na podlahu alebo na ňu padnú - skvelá voľba pre obývacie izby. Zdôrazňujú individualitu vkusu majiteľov, prispievajú k neobvyklému štýlu miestnosti. Jednou z najdôležitejších výhod týchto modelov je vizuálne zvýšenie výšky stien. Okrem toho, pri výbere tkaniny, ktorá sa líši farbou od povrchovej úpravy, môžete dosiahnuť vizuálne oddelenie miestnosti do niekoľkých zón a krásne zvýrazniť okno. Nevýhodou záclon v podlahe je rýchla kontaminácia spodnej časti plátna. Preto by sa čistenie v miestnostiach, kde budú závesy visieť, malo vykonávať denne. V opačnom prípade, aby sa zachovala atraktívnosť textilu jednoducho nebude fungovať. Nasledujúce štýly sú považované za ideálne pre takéto dodávky: talianske a klasické.

Dĺžka závesu v závislosti od štýlu

Pri výbere požadovanej dĺžky záclon by sa nikdy nemalo zabúdať na štylistické smerovanie vytvorené vo vybavenej miestnosti. Dĺžka obrazov bude mať priamy vplyv na vnímanie interiéru. Okrem toho, rovnaké záclony (v rovnakom štýle a z rovnakej tkaniny), ale s rôznymi dĺžkami bude vyzerať úplne inak v konkrétnom štýle. Naša jednoduchá rada vám pomôže nájsť najlepšie riešenie pre váš domov:

 • krátke modely (až do stredu okna, na parapet);

Vo svetlých farbách pomôže dodať ľahký klasický dizajn alebo Provence. Vo svetlosivej, fialovej alebo pastelovej farbe sú zdôraznené pohodlie a zdržanlivosť stylizácie (takéto možnosti sú optimálne pre moderné a mestské oblasti). Šedá, biela (možné s čiernym šplouchnutím) navinuté alebo rímske závesy doplnia moderný, high-tech a škandinávsky štýl. Obrazy v jasných farbách dodajú dizajnu dynamiku (ale táto možnosť by bola vhodná len v dospievajúcej miestnosti, v kuchyni, v jednofarebnej kúpeľni).

 • stredné modely (pod parapetom);

"Zlatý" stred, ktorý bude vhodný v akomkoľvek smere. V klasickom interiéri záclon v tmavých farbách zdôraznite pevnosť dizajnu. V podkroví a krajine bielizeň stredná dĺžka bielizne doplní jednoduchosť dizajnu. A v Provence, biele plátno alebo plátno v klietke bude dobrým rámom pre každé okno.

 • dlhé modely (až po podlahu, na podlahu a pod).

Rozlišujú originalitu, eleganciu a rafinovanosť dizajnu. V dizajne podkrovia môže byť použitá taká bavlnená tkanina. Tmavé a neutrálne saténové závesy sú vhodné pre klasický mestský štýl. Obrazy s nádhernými vzormi, strapcami a lambrequínmi dokonale ozdobia Art Deco a barok.

Dĺžka záclon v rôznych miestnostiach

Možnosť použitia konkrétneho štýlu v konkrétnej miestnosti a typu záclon závisí od účelu miestnosti. Najdlhšie plátna môžu visieť na oknách v obývacích izbách dospelých a dospievajúcich. V ostatných priestoroch bude ich umiestnenie iracionálne: často bude potrebné tkaninu vyčistiť a utrieť. Priemerná dĺžka záclon poskytuje jednoduchú starostlivosť bez ohľadu na ich umiestnenie. Ale zároveň rôzne záhyby, prítomnosť komplexného tkania môže viesť k problému akumulácie prachu. Preto pre kuchyne a detské odporúčané "štandardné" modely prírodných alebo polosyntetických tkanín v jednoduchej verzii. Pokiaľ ide o krátke záclony, sú univerzálne a vhodné pre každú miestnosť. Ale zároveň v spálni alebo obývačke takéto modely nebudú môcť zdôrazniť celú individualitu a originalitu situácie. Tiež je potrebné pamätať na „súlad“ vybavených priestorov a použitej textílie: musia byť navzájom rovnaké v kvalite, smere, základných vonkajších vlastnostiach (rafinovanosť alebo jednoduchosť, rafinovanosť alebo „hrubý“ prietok).

Záclony v kuchyni

Praktickým riešením pre kuchyňu bude výber krátkych závesov (do stredu okna alebo parapetu) z rovných tkanín alebo s minimálnym počtom vĺn. Starostlivosť o tieto modely bude jednoduchá a zabezpečí dobré prirodzené osvetlenie miestnosti. Najlepšie možno považovať roll a klasické krátke modely. Môžu to byť výrobky z tkaniny s priemernou hustotou alebo svetlými priesvitnými tkaninami. Neodporúča sa vybrať si model kuchyne s vyčnievajúcim vzorom alebo príliš hustým tkaním. Vzhľadom na charakter miestnosti, v ktorej sa vykonáva varenie, sa v takýchto plátnach neustále hromadia prach a častice tuku. A na udržanie ich atraktívneho vzhľadu bude dosť ťažké.

Dobré riešenie pre kuchyňu môže byť valcovanie záclony deň-noc. Prítomnosť hustých a priesvitných pruhov umožní jednoduché nastavenie jasu prirodzeného osvetlenia.

Záclony v obývacej izbe

Vzhľadom k tomu, obývacia izba je určená pre rodinnú rekreáciu a príjem hostí, v takej miestnosti môžete zavesiť aj svetlé jednoduché záclony, rovnako ako luxusné klasické a talianske modely. Voľba by mala byť priamo založená na požiadavkách majiteľov a atmosfére vytvorenej v tejto miestnosti. Rakúske, talianske modely tak budú v elegantnej obývačke vyzerať najlepšie. Ale vo svetlej modernej obývacej izbe môžete robiť s krátkymi priesvitnými závesmi s jasnými vzormi. Japonské modely s veľkým vzorom na každom plátne budú tiež vyzerať dobre. Pokiaľ ide o izby s arkýřovými oknami, v ktorých je pohovka pre odpočinok, môžu byť zdobené závesmi akejkoľvek dĺžky. Tento roh bude dobre zarámovaný ako jednoduché valcované modely a vynikajúce rakúske záclony.

Záclony v spálni

V modernej spálni (rovnako ako v moderných a high-tech) krátke závesy budú vyzerať dobre, čo bude len dopĺňať interiér miestnosti. Pre izby zariadené v jasných farbách alebo s neštandardným dizajnom (barok, art deco, provence) je lepšie zavesiť plátno na podlahu alebo podlahu. Neodporúča sa zbierať záclony s mnohými zostavami, ak majitelia chcú zdôrazniť jednoduchosť dizajnu. A naopak, aby sa luxus, tkaniny s originálnym zásobovanie bude potrebné, doplnené vzory a zdobené lambrequins. V prítomnosti arkýřového okna alebo polovičného výkonu sa oplatí postarať sa o umiestnenie stropu polkruhového odkvapu, ktorý napomôže rámovaniu okenného otvoru vo veľkom štýle. Aj drevená garáž môže byť vrcholom zvolenej opony v pôvodnom alebo klasickom smere. Je pravda, že by mal byť vybraný v príslušnom podaní: pre Provence v bielej farebnej schéme, pre klasiky v prísnejšej tmavohnedej farbe.

Záclony v detskej izbe

V detskej izbe budú vhodné záclony na parapet a tesne pod parapetom. Dlhé plátna nie je možné považovať za vhodnú možnosť: ak sa dieťa bude hrať v blízkosti okna, môže náhodne zasiahnuť výrobok av najhoršom prípade odtrhnúť záves od okapu. V detských izbách sa odporúča zavesiť kombináciu produktov: záclony s tylom. Budú poskytovať dobrú ochranu miestnosti pred jasným slnkom vo dne (aj keď dieťa nespí počas dňa), bude varovať svetlo z lucerny, mesiac v miestnosti v noci. Najlepšie možnosti možno považovať za roll, francúzske, rakúske modely. Rímske rolety alebo plisse budú môcť štýlovo dopĺňať detskú izbu. Je pravda, že čistenie viacvrstvových tkanín sa najlepšie vykonáva každý deň alebo každý druhý deň. To udrží zdravú atmosféru v miestnosti a eliminuje hromadenie prachu v záhyboch látky.

Tipy na výber tkaniny

Vyberte si vhodnú tkaninu na šitie záclon alebo pri kúpe hotových výrobkov by mali mať všetky vlastnosti materiálu. Patrí medzi ne hustota, vzhľad, jednoduchosť starostlivosti. Je jednoduché a jednoduché vybrať si, ktorú látku budete vo vašom dome zavesiť v rôznych miestnostiach, tento tip vám pomôže:

 • Krep: syntetická tkanina, obyčajne doplnená jasnými vyčnievajúcimi vzormi, je vhodná pre jednoduchý štýl;
 • Žakár: hrubá tkanina so vzorovaným tkaním, môže byť jednofarebná alebo dvojfarebná, dobrá možnosť zakrytia pre spálňu a obývaciu izbu;
 • organza a šifón: priesvitné tkaniny, ktoré sa môžu stať plnými závesmi alebo použiť na šitie svetelných závesov;
 • satén a satén: hodvábne tkaniny s lesklým povrchom zdôraznia originalitu interiéru, ale budú potrebovať elegantné jemné čistenie;
 • Satén: prírodná tkanina s voľným tkaním, kombinujúca jednoduchosť a stručnosť;
 • Prádlo: prírodná tkanina s hrubým tkaním, ideálna pre jednoduché nemoderné rámovanie okien.

Ako vypočítať množstvo látky pre záclony

Objednávanie záclon alebo samotný si vyžaduje presný počet správneho množstva látky. Pri rovných závesoch bez záhybov je potrebné merať šírku a výšku okna (alebo steny). Ale ak chcete, aby záclony s záhybmi, potom do výpočtov musíte samostatne pridať veľkosť každej zostavy. Správne vypočítajte požadovanú šírku tkaniny rezu pre záclony vám pomôže náš jednoduchý tabuľku koeficientov. Čísla v ňom uvedené podľa počtu záhybov alebo typu upevnenia závesu by sa mali vynásobiť predtým nameranou šírkou odkvapu (okno). Okrem toho pridajte asi 5-8 cm k bočnej bráne tkaniny na oboch stranách.

Spôsob upevnenia závesov k odkvapom / rysom zostavyMultiplikačný faktor
sklopnýx 1,5 -2
Na priechodkáchx 2
Na opaskovú páskuPre jednofarebnú textíliu - x 1, pre textílie so vzorom od x 1,5 do x 3 (v závislosti od miery opakovania vzoru)
S ceruzkou záhybyx 2-2.5
S trojitými záhybmix 2-2.5
S potiahnutímx 2.5

Dĺžka je určená nasledovne: požadovaná dĺžka závesu je + 10 cm nad a pod pre čistý záves materiálu.

Prítomnosť horizontálneho vzoru si vyžaduje zváženie jeho opakovania. Podľa šírky samotnej tkaniny vo valci a vzdialenosti medzi vzormi je potrebné určiť optimálnu dĺžku požadovaného pásu.

Ako vykonávať merania

Správne meranie otvárania okien, ako aj odkvapov, ku ktorým budú závesy pripevnené, pomôže správne vypočítať požadovaný záznam hotového výrobku a nemýliť sa pri kúpe látky. Merania šírky by sa preto mali vykonať takto:

 1. Pre záclony, ktoré budú rámovať iba rám a podľa toho budú pripevnené k listu (roll, roman): meria sa šírka skla každého jednotlivého listu. K získaným dĺžkam sa pridajú 2 až 3 cm.
 2. Pre závesy namontované v otvore okna alebo v strede: meria sa samotná šírka otvoru.
 3. Na záclony, ktoré budú pripevnené k závesu nad otvorom okna alebo na strope: šírka otvoru + 20-40 cm (v závislosti od požiadaviek na čiastočné alebo úplné uzavretie stien po stranách okna).

Pokiaľ ide o meranie výšky, mala by sa vykonávať od bodu odkvapu. Napríklad pri odkvapoch na strope pre záclony na podlahu môže byť táto vzdialenosť 280 alebo 300 cm (podľa výšky stropu v miestnosti). Pre plachty na podlahu so stenovým usporiadaním odkvapu môže byť výška výšky 220 alebo 250 centimetrov. V súlade s tým, pre modely do parapetu, dĺžka bude medzi 1,6 ma viac.

Ako si vybrať farbu plátna as čím ho skombinovať

Выбираемые шторки могут дополнять выбранную цветовую гамму комнаты или стать ярким обрамлением окна, выделяющим его на общем фоне. К самым простым вариантам подбора нужного цвета полотна относятся такие схемы:

 • По тону отделки

Изделия должны иметь похожий оттенок, как выбранная отделка. V niektorých prípadoch bude vhodná farba závesov.

 • Podľa tónu nábytku

Pomerne často, identita farby záclon a nábytku vám umožní získať štýlový a krásny dizajn miestnosti.

 • Podľa tónu textilu

Rovnaká farba vankúšov, kobercov a záclon pomôže vytvoriť krásne akcenty v celkovom dizajne.

 • Výber z balkóna alebo rekreačnej oblasti

Pre túto schému vyberte záclony a pár kresiel (alebo malú pohovku) v rovnakej farbe. Čalúnený nábytok bude umiestnený pred oknom, na balkóne alebo v protiľahlom rohu miestnosti.

 • Výber otvorenia okna

Táto možnosť je vhodná pre svetlé izby. Vybrané závesy budú jasným prízvukom, priťahujúcim pohľad do okna. Bolo by logické ozdobiť parapet živými rastlinami, nenápadnými vankúšmi alebo inými dekoráciami.

záver

Po starostlivom preštudovaní podrobných informácií o typoch záclon a pravidlách ich rekvizícií pre rôzne miestnosti v dome, môžete ľahko ozdobiť svoj domov. Berte do úvahy pri hľadaní vhodných modelov ich štýlu, dĺžky a šírky. Ak chcete správne určiť požadovanú veľkosť plátna, budete musieť zmerať časť okna (a možno aj steny pre dlhé modely v podlahe s dĺžkou 2,5-2,8 m), kde bude umiestnená opona. Ďalej je potrebné vypočítať, koľko látky je potrebné na šitie výrobku a aké parametre by mal mať hotový model. Naša tabuľka koeficientov a užitočné tipy vám pomôžu ľahko zistiť požadovanú veľkosť závesu pre štandardné alebo neštandardné okná. Stačí len vybrať najlepší materiál pre kvalitu, jednoduchosť starostlivosti a štýlovú prezentáciu a začať robiť originálne a štýlové závesy.

Zanechajte Svoj Komentár