Sofa do-it-yourself: rohové, rovné a iné modely

Čalúnený nábytok bol vždy indikátorom luxusu a pohodlia. To vám umožní vychutnať si pohodlie domova v príjemnom prostredí. Jedným z najdôležitejších prvkov nábytkových výrobkov je pohovka. Je schopný nahradiť posteľ, pôsobiť ako lôžko na relaxáciu pri televízore alebo ohnisko, aby bol predmetom zónového priestoru. Bez nej je ťažké si predstaviť interiér mnohých miestností, či už je to obývacia izba, riaditeľská kancelária alebo pracovňa určená na duševnú činnosť.

Výrobcovia vyrábajú rôzne konštrukcie, od štandardných stacionárnych možností až po uhlové a zaoblené modely. Môžu pôsobiť ako samostatný predmet, musia byť vybavené sadou stoličiek, stupačiek. Nie je však vždy možné zvoliť hotový výrobok, ktorý spĺňa požiadavky. Kupujúci nemusí byť napríklad spokojný s farbou použitého materiálu, jeho kvalitou, nadsadenou cenou. V tomto prípade si môžete urobiť pohovku vlastnými rukami, čo vám umožní získať želanú vec a ušetriť rodinný rozpočet.

Vlastnosti robiť pohovku to urobiť sami

Vytvorenie čalúneného nábytku bude vyžadovať od osoby minimálne zručnosti v práci s drevom, ako aj dostupnosť nástroja na prácu. Proces vlastnej konštrukcie štruktúry začína vypracovaním schémy, prípravou potrebných materiálov a nástrojov. Aby výrobok spĺňal požiadavky, ktoré mu boli predložené, slúžil dlhú dobu, vyzeralo to esteticky príjemne, mali by sa dodržiavať určité pravidlá:

 1. Pri výrobe pohovky s vlastnými rukami musíte urobiť náčrt výrobku. Ak nie sú k dispozícii žiadne kresliace zručnosti, môžete použiť hotový plán, stiahnutý na webe, prevzatý v odbornej literatúre. Pri absencii skúseností s vytváraním takýchto produktov je lepšie používať jednoduché formy, ktoré znížia čas strávený prácou a znížia množstvo potrebných surovín.
 2. Vybraný dizajn by mal byť pohodlný, funkčný, štýlový.
 3. Neuchovávajte na komponentoch. Materiál pre rám musí byť vysoko kvalitný a trvanlivý, výplň je najvyššej kvality, poťahová látka musí byť trvanlivá, musí pozostávať zo silných vlákien.
 4. Po rozhodnutí o dizajne, po pripravení všetkého príslušenstva, je možné začať montáž. Aby mohol hotový výrobok slúžiť dlhé roky, je potrebné, aby sa k tomuto procesu pristupovalo veľmi opatrne, aby sa prísne dodržiavala technológia.

Farba látky pre obloženie, textúra nábytku musí zodpovedať štýlu miestnosti.

Výhody a nevýhody domácich pohoviek

Samosestavenie sa vyznačuje množstvom pozitívnych momentov. Vývoj prebieha na základe vlastných myšlienok, ktoré vám umožnia vytvoriť jedinečný, individuálny dizajn, ktorého rozmery presne zodpovedajú miestnosti. Ručne vyrobená pohovka má zároveň mnoho výhod:

 • Produkt bude stáť jeho majiteľa oveľa lacnejšie ako kúpené náprotivky, čo pomôže ušetriť peniaze.
 • V procese výroby človek získava skúsenosti. Po tom, ako sa naučil robiť prácu, bude schopný ľahko opraviť takéto konštrukcie, vyrobiť si látkový pás, zostaviť zložitejší nábytok.
 • Vo fáze návrhu si môžete sami určiť dizajn plánovaného výrobku, navrhnúť ho v plnom súlade so štýlom interiéru miestnosti.
 • Práca nevyžaduje špeciálne nástroje a špeciálne podmienky. Zvyčajné improvizované prostriedky budú robiť a montáž môže byť vykonaná priamo v byte alebo vo dvore súkromného domu.
 • Nezávislá kontrola kvality produktu vám umožní vytvoriť dobrý produkt.
 • Ručne vyrobená pohovka sa stane predmetom pýchy svojho majiteľa, ktorému budú hostia prekvapení.


Neskladujte na materiáloch. Hotový výrobok, a tak bude stáť oveľa lacnejšie, ako je kúpené v obchode, a nízka kvalita komponentov môže viesť k nepríjemnostiam počas prevádzky, krátkej životnosti.

Medzi nevýhodami takýchto výrobkov je možné zdôrazniť, že bez dostatočných skúseností nie je možné vyrábať komplexné konštrukcie. Proces je tiež časovo náročný, trvá dlho. Nedodržanie návrhu technológie môže predčasne zlyhať.

Možnosti výroby pohoviek

Získajte originálny kus nábytku za minimálnu cenu, ktorú môžete, ak si to sami z ľahko dostupných materiálov. Pred začatím práce musíte vybrať vhodný model a posúdiť stupeň zložitosti montáže. Konštrukcia každej pohovky sa výrazne líši od bežného lôžka, navrhuje prítomnosť stacionárneho operadla, lakťových opierok. Pre výrobu akéhokoľvek rámu bude potrebné presné kreslenie. V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť pre typ rámu, materiál a sadu funkcií.


Paleta / paleta

Neobvyklé objekty v dome, apartmány vytvárajú moderný, moderný interiér. Sedačka z paliet alebo palety sa zmestí do akéhokoľvek štýlu miestnosti, ale bude najlepšie vyzerať v ekologickom dizajne. Urobili ste jedinečnú vec na vlastnú päsť, môžete nielen ušetriť dobre, ale tiež dať jedinečnú atmosféru každej miestnosti. Pohovka z drevených dosiek vyrazená vyzerá skvele v hale, chodbe, kuchyni, na terase.

Okrem interiérového dizajnu je pohovka na paletách veľmi funkčná. Je vhodné používať. Po vytvorení sedačky z mäkkej penovej gumy a vankúšov je ľahké ju premeniť na ďalšie lôžko. Ak si prikrývku prikryjete, môžete získať ďalšie police na uskladnenie domácich potrieb.


Nábytok by mal byť v súlade s vnútorným priestorom miestnosti a jemnými detailmi. Ak je osmanská maľba s lakom, je lepšie ju ozdobiť textilom imitujúcim textúru pytloviny, môžete použiť ľahké, kockované sedadlá. Svetlé vankúše budú vyhovovať jednofarebnému tmavému rámčeku. Pohovka paliet v krajine bude vyzerať ako doma, ak urobíte čalúnenie s kvetinovou potlačou.

Z dreva alebo dreva

Veľmi obľúbený je nábytok z prírodného dreva. Rámy sú vyrobené z rôznych plemien. Môže to byť drahý dub, buk, breza, orech alebo rozpočet borovice. Pohovky z masívneho baru, silné, odolné, majú ušľachtilý vzhľad.

Existuje mnoho schém s rôznymi formami a metódami čalúnenia pre začiatočníkov, podľa ktorých môžete ľahko vytvoriť skutočné majstrovské dielo. Hlavné prvky pohovky z baru sú tieto prvky:

 • Zadná strana. Tvar môže byť šikmý, pravouhlý. Častejšie je vo vnútri dutá;
 • Rám. Zhromažďovať z latiek a bar. Zvýšenie tuhosti pomocou dosiek z drevovláknitej dosky;
 • Látkové obloženie. Vykonajte vopred pripravené vzory. Ak má drevo nízku kvalitu, jeho nevýhodou je lepšie schovávanie pod čalúnením;
 • Podrúčky. Musí byť identický s chrbtom. Môžete urobiť rovné a tvrdé čalúnenie, strihať akýkoľvek vzor pomocou skladačky.


 

preglejka

Prírodná, bezpečná preglejka má vysokú odolnosť voči opotrebeniu a mnohí výrobcovia nábytku ju považujú za materiál s najnižšou kvalitou. Je ľahké z nej urobiť exkluzívnu pohovku, tešiť sa z kreatívneho procesu a úžasných výsledkov. Preglejka je pohodlná v práci, je ľahké ju rezať a ohýbať. List môže mať akýkoľvek tvar bez strachu, že je deformovaný alebo zlomený.

Existuje mnoho možností pre výrobu preglejky pohovky. Na zhodnotenie ich schopností a zručností, pred prípravou na seriózny projekt, môžete precvičiť a vyrobiť detskú mini-pohovku. Hlavná časť materiálov sa nachádza v každej garáži, na balkóne. Pre prácu sú potrebné tri tarovacie boxy a preglejky.

Po príprave rozmerov polotovarov podľa výkresu prejdite na montáž. Diely môžete spojiť dvoma spôsobmi - zlepením zásuviek alebo ich posúvaním. Potom zakryjeme rám s preglejkou, upevníme ho, zakryjeme matracom. Detská pohovka sa môže pohybovať až k stene a robiť zadné svetlé vankúše. Dajte dizajnu kompletnejší vzhľad krátke nohy.


Z profilovej trubice

Pohovka z profilovej rúry je trvanlivá, originálny dizajn, ktorý zaručene vydrží po celé desaťročia. Takáto konštrukcia je univerzálna, odolná voči mechanickému zaťaženiu. Polotovary môžu mať oválny, štvorcový, obdĺžnikový prierez. Vďaka rôznorodosti tvarov môžete dodať hotovému výrobku veľmi odlišný dizajn.

Pre výrobu dlhej pohovky z profilu v podkroví, budete potrebovať niekoľko rezov rúr s štvorcovým prierezom, kovové rohy, rezané dosky. Prefabrikáty by mali byť narezané na veľkosť vopred, nerovnosti terénu a urobiť potrebné otvory. Potom sa odmastia a prikryjú ochranným prostriedkom.

Montáž pohovky je možné vykonať zváraním alebo skrutkovaním. Postupujte podľa podrobných pokynov a mali by ste začať spojením rámu, inštalovaním nôh, operadla. V záverečnej fáze položte lišty, priečku. Dno môže byť priskrutkované vykatny boxy. Pohovku si môžete ozdobiť farbou v štýle minimalizmu alebo dreveného plášťa, textilu.


 

Z kovového a kovového profilu

Na kovovom ráme môžete vytvoriť veľmi ľahkú a kompaktnú pohovku. Voľba dizajnu závisí výlučne od osobných preferencií majstra. Ako základ si môžete vziať obvyklý kovový profil. Ľahko sa montuje, ľahko sa ohýba bez poškodenia. Materiál sa zlomí menej často a je ľahko opraviteľný. Výhody návrhu zahŕňajú požiarnu odolnosť, nevýhody - veľa hmotnosti.

Na verande alebo na terase si môžete urobiť originálnu pohovku z tepaného železa. Jeho nezávislá produkcia bude vyžadovať určité zručnosti pri práci s materiálmi a vybavením. Zadné a sedadlá môžu byť pokryté koženými vankúšmi.


Rám s rôznym čalúnením

Základ pohovky môže byť vyrobený z rôznych materiálov. Môžete si vybrať a vylepšiť kus nábytku pomocou čalúnenia. Výber materiálu je veľmi veľký, takže by ste mali brať do úvahy pri kúpe niektorých faktorov, ich účel. Mikroklíma v miestnosti. Ak je pohovka miestom na zhromažďovanie dobrých priateľov, mala by byť látka odolná, odolná voči všeobecnému opotrebeniu. Pre rodiny s malými deťmi a domácimi miláčikmi je lepšie odmietnuť drahé, jemné materiály starostlivosti.

Všetky čalúnenie pre rámové pohovky je rozdelené do 9 skupín (od 0 do 8), v závislosti od sily, prítomnosti prírodných vlákien, zložitosti konečnej úpravy a ťahania. Najobľúbenejšie sú tieto záležitosti:

 • Velúr. Mäkký, príjemný na dotyk. Vyrobené na prírodnom základe;
 • Flock. Netkané textílie odolné voči pracím prostriedkom, pazúry zvierat;
 • Jacquard. Materiál bez chĺpkov je trvanlivý a bezpečný. Má vysokú cenu;
 • Tapestry. Rozlišuje charakteristiku tkania, často vykonávanú v štýle krajiny;
 • Chenille. Tvrdé, studené veci. Prijíma iba suché čistenie;
 • Useň. Často sa používa na pokovovanie kancelárskych pohoviek. Hladká, klzká hmota vydrží mnoho rokov;


 • Boucle. Uzliny s hustou štruktúrou, vyčnievajúce na povrch, pripomínajú kožu strihaných oviec;
 • Arpatek. Pripomína kožu, vyrobenú z viskózy, polyuretánu, bavlny.

Z drevotrieskovej dosky alebo laminovanej dosky

Nábytok z drevotrieskovej dosky sa nelíši v spoľahlivosti a trvanlivosti. Ale pre malé deti pohovka alebo modulárny dizajn je celkom vhodné. Práca s materiálom by mala byť veľmi opatrná, pretože ďalšou z jeho negatívnych vlastností je krehkosť a nestabilita.

Montáž modulárnej konštrukcie začína podrúčkami. Osobitnú pozornosť si vyžadujú práve tie najmenšie detaily. Aby boli dokonale hladké, symetrické, musíte jasne sledovať kresbu a opatrne vystrihnúť veľkosť laminovaných dosiek. Na pripojenie dielov pomocou skrutiek.

Ďalšou fázou je montáž základne. Na oboch stranách dosky z drevotrieskových dosiek sú dosky plnené a pripevnené k konštrukcii tyčí na upevnenie operadla. Okrem toho môžu byť spoje spevnené lepidlom na drevo. Výsledný rám je čalúnený preglejkou a tkaninou s penovou gumovou podšívkou.


Z MDF

MDF dosky sú ľahko ovládateľné, prístupné rôznym metódam spracovania. Často sa používajú na výrobu pohoviek, pohoviek, detského nábytku. Materiál je odolný voči nečistotám, ľahko sa čistí. Na verandu, v kuchyni, na chodbe môžete umiestniť domáci tovar. To môže byť daný akýkoľvek tvar, pretože listy dokonale prístupné frézovanie.

Rámec z MDF je zbieraný štandardným princípom. Ako nohy, môžete použiť oddelené pevné časti a urobiť výčnelky dosky na oboch stranách. Zakryte ho mäkkým matracom. Chrbát môže byť rovný alebo kučeravý.


Zo starých stoličiek

Veľa ekonomických a šetrných majiteľov sa nezbaví starého nábytku. Takéto predmety sa posielajú do skladu v garáži alebo na balkón. Z niekoľkých detských slúchadiel je možné vytvoriť modernú pohovku. Existuje niekoľko možností montáže:

 1. Pre prácu budete potrebovať štyri stoličky so zakrivenými chrbátmi, skrutkami, lakom. Rozoberáme dva objekty, pri zvyšku sme videli predné nohy. Starý lak odstránime smirkovým papierom so všetkými pracovnými prvkami budúceho dizajnu. Pripojte k stoličkám bez nohy rozobratú priečku zo strednej časti. Celé chrbty hrajú úlohu strán. Poťahujeme pohovku s lakom a inštalovať viacfarebné lamely na sedadlo.
 2. Z dvoch stoličiek s rovným chrbtom dostanete krásnu pohovku v textilnom kufri. Odstránime z nich sedadlá, upevníme ich lepiacou páskou, vrátime ich na svoje miesta. Ak je chrbát s veľkým lúmenom, môže byť naplnený plastovými fľašami, pripevnenými lepiacou páskou. Konštrukciu opláštíme penovou gumou alebo syntetickým zimomérom, potom s akoukoľvek podšívkou. Pre krásu, kryt s krytom.


Pneumatiky

Táto miniatúrna pohovka pneumatík dokonale zapadne do interiéru garáže, doplní obývacia izba podkrovia. Pre jeho výrobu bude vyžadovať veľkú pneumatiku z kamiónu, drevené tyče pre chrbát, list z preglejky, penovú gumu, čalúnenie tkaniny. Môžete si vyrobiť mäkkú textilnú pohovku z jednoduchého materiálu po ruke, alebo nechať gumu v jej pôvodnej forme a vytvoriť štýlový a pohodlný predmet.

Pneumatika by sa mala dôkladne umyť a prikryť pripraveným preglejkovým krúžkom. Môže byť upevnený skrutkami alebo nalepený na lepidlo. Pevná základňa je potiahnutá penovou gumou a pokrytá látkou. Okrúhla pohovka môže byť ponechaná nízka alebo na nohách. Na tento účel namontujte kus palety z palety. Vyrábame späť leštené dosky alebo tyče. Môžu byť pokryté krytom alebo vľavo.

Master trieda na bezrámové vytvorenie modelu

Takáto konštrukcia sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, pohyblivosťou, nepoškriabe podlahovú krytinu, ľahko sa opraví, keď sa objavia chyby. Pre prácu budete potrebovať penovú gumu a trvanlivú nábytkovú tkaninu. Výrobný proces začína vypracovaním výkresu. Najprv je potrebné pripraviť potrebné materiály a nástroje, a to:

 • šijacie stroje, nite, ihly;
 • nožnice, lepidlo;
 • Meracie nástroje, krieda;
 • vysoko elastická polyuretánová pena HR 3535, schopná odolávať zaťaženiu matraca až do 120 kg;
 • kŕdeľ, blesky.

Zvážte krok za krokom master triedy na príklade rozkladacej pohovky pozostávajúcej zo 4 vankúšov:

 1. Zo štandardného listu penovej gumy HR 3535, ktorého rozmery sú 160x200x4 cm (dĺžka, šírka, výška), vystrihnite požadovanú veľkosť, napríklad v tomto prípade 160x90x4 - základňa, 160x60x4 - druhá vrstva (sedadlo), 160x30x4 - druhá vrstva (stojan operadla), 160x50x4 - späť. Pre vytvorenie vankúšov pre každú z týchto zložiek bude potrebovať 6 listov, aby sa výška pohovky 50 cm.
 2. Vytvárame vankúše z penovej gumy, zároveň lepíme listy spolu, obaľujeme ich podkladovou tkaninou. To im umožní udržať si svoj tvar, a tiež bude jednoduchšie inštalovať do prípadu.
 3. Zo stáda šijeme kryt. Za týmto účelom urobíme na látke označenie, ktoré zodpovedá rozmerom vankúšov s prídavkom 1 cm, nakrájame ho na obdĺžniky a pruhy, šijeme spolu. Na križovatke pásov a jedného z obdĺžnikov je nastavený blesk.
 4. V poslednom štádiu zostáva zostať všetky časti pohovky spolu. O tom, ako budú detaily prepojené, je potrebné zvážiť vo fáze plánovania. Existujú dva hlavné spôsoby upevňovacích prvkov. Môžu byť prišívané zvnútra smerom dolu, steh cez dvojitý pásik.


Majster triedy na vytvorenie rámu pohovka

Výrobok je určený na pevnú inštaláciu. Líši sa vo veľkej váhe od analógov beskarkasny. Môže mať zložitú štruktúru. Začiatočníci v tesárstve sú povzbudzovaní k tomu, aby začali s jednoduchými konštrukciami, ktoré sú často najspoľahlivejšie a trvanlivé. Na vykonanie práce budete potrebovať:

 • drevený nosník 40x40 mm, doska hrubá 40 mm, drevotriesková doska, preglejka;
 • tkaniny na pokovovanie, penová guma;
 • skrutkovač, vŕtačka, skladačka;
 • Meracie nástroje, lepidlá, ceruzky;
 • kladivo, píla, nôž;
 • spojovacieho materiálu.

Napríklad budeme študovať inštrukcie najjednoduchšieho rámu obdĺžnikovej pohovky:

 1. Urobíme rám štandardných rozmerov: 190 cm - dĺžka výrobku, 80 cm - výška operadla, 30 cm - výška sedadla bez vankúšov.
 2. Začneme rezať horizontálne priečky. Для этого из доски толщиной 4 см вырезаем две рейки длиной 182 см, и еще 6 - длиной 86 см;
 3. Из брусьев 4х4 см нарезаем 4 вертикальные стойки длиной 76 см, 3 - по 95 см, 1 - 182 см.Всю древесину необходимо обработать морилками, пропитками, лаком, при необходимости покрасить.
 4. Po úplnom vysušení prejdite na montáž rámu pomocou skrutkovača a skrutky spojte všetky prvky navzájom.
 5. Potom, čo je rám pripravený, poškrabáme sedadlo a chrbát s preglejkou, po čom ich prilepíme penovou gumou.
 6. Zabalíme dizajn s polstrovaním polyester, ktorý pomôže skryť chyby, aby výrobok mäkšie.
 7. V záverečnom štádiu prekryjeme polotovar handričkou a upevníme ju priemyselnou zošívačkou.
 8. Ruky, aby takýto dizajn môže byť do týždňa.


 

Výroba rohovej pohovky s posuvným mechanizmom

Dizajn takého nábytku, aj keď má pôsobivé rozmery, dokonale zapadne do každého interiéru. Polohovanie rohov šetrí priestor. Vytvorenie nezávislého projektu má mnoho výhod - možnosť výberu vhodného kvalitného materiálu pre rám, veľkosť konštrukcie.

Je lepšie urobiť základ zo stromu, bar ihličnatých plemien, DVP, drevotrieskových dosiek, preglejky bude prístup. Ak chcete pracovať doma budete potrebovať veľký priestor, súbor potrebných nástrojov (kotúčová píla, zošívačka nábytku, skrutkovač).

Práca by mala začať prípravou výkresu. Vyrobené diely musia byť očíslované a položené na podlahe. Montáž začíname s najväčšími dielmi, postupne pridávame. Lepšie je upevniť drevo skrutkami a lepidlom. Na upevnenie zdvíhacieho mechanizmu je potrebné vyvŕtať otvory v spodnej časti a upevniť zásuvky. Hotový dizajn je prelepený penovou gumou, agrotextíliou na natiahnutie a čalúnenie.


  

Vytvorenie pohovky knihy

Pohodlný model pohovky v prevádzke má veľkú popularitu. Okrem dosiek, dosiek, MDF fólií a rôznych spotrebných materiálov bude potrebné pre jej montáž zakúpiť transformačné mechanizmy.

Predovšetkým je potrebné pripraviť drevo na drevený rám knihy (sedadlo, operadlo, podrúčky, boxy na bielizeň). My krútiť tyče, posilniť priečne lamely, klinec list preglejky na dno. Výsledné bunky budú zásuvky na gauči.

Zoberieme posuvnú základňu zo sedadla. Budete musieť urobiť dva identické vzory s lamelami, ktoré budú držať matrac. Vystrihujeme opierky rúk z dosiek z drevotrieskových dosiek presne podľa rozmerov výkresu a potom ich sklopíme. Keď sú všetky diely pripravené, môžete začať zostavovať skladací Eurobook a inštalovať transformačné mechanizmy. Zostáva len tak, aby bola mäkká a štýlová s penovou gumou a čalúnením.


 

Pohovka zo starého kúpeľa

Zaujímavá a kreatívna pohovka sa dá vyrobiť zo starého kúpeľa. Funkčná výzdoba zdobí každú izbu. Na výrobu vhodných plastových, liatinových, kovových nádob. Zvlášť štýlová pohovka bude vychádzať z modelov starej vzorky.

Okrem samotného kúpeľa bude práca vyžadovať aj uhlovú brúsku, rezné kotúče, email. Po prvé, je potrebné dobre vyčistiť, odstrániť popraskané farby, hrdzu. Je lepšie pracovať vonku, pretože počas procesu brúsenia bude veľa kovových triesok a prachu.

Vyčistený kúpeľ očistíme nabok a nakreslíme predpokladané obrysy rámu pomocou značky. Hĺbka zárezu a šírka budúcej pohovky závisí od osobných preferencií a stavu obrobku. Rezané čiary môžu byť šikmé, rovné, polkruhové.


Vystrihnite čiaru s brúskou a očistite hrany od otrepov. Teraz môžete pokračovať na zdobenie stien. Na to sa hodia všetky nátery na kov. Ako nohy, môžete použiť špeciálne nadzemné prvky, upevnenie sa pod veľkou váhou, drevené tyče, kamenné bloky. Sedadlo je vyrobené z penovej gumy v puzdre a dekoratívne vankúše.

záver

Pohovka hrá dôležitú úlohu v interiéri každého domu, bytu. Bez nej je ťažké si predstaviť miestnosť, v ktorej je možný pohodlný odpočinok. Výber čalúneného nábytku od výrobcov, nie je vždy možné nájsť možnosti, ktoré spĺňajú všetky požiadavky. Alternatívou k nakupovanému tovaru preto môžu byť samotné výrobky. Takéto modely budú priaznivo porovnávané s modelmi predávanými ich náprotivkami, slúžia ako zdroj hrdosti majiteľa.

Zanechajte Svoj Komentár