Ako si vybrať LED lampu pre rastliny

Pestovanie okrasných plodín s plodmi ovocia v interiéri je pomerne ťažké. Pre dobrý rast potrebuje každá rastlina svetlo a teplo. V opačnom prípade sa bude pomaly vyvíjať zelená, žltá a farba sa nemusí zobraziť vôbec. Zvlášť potrebujú vnútorné výsadby na slnku v zime. Skúsení záhradníci na pestovanie sadeníc a vzácnych plodín počas tohto obdobia používajú LED lampy pre rastliny.

Rastliny a svetlo: potreba osvetlenia

Energia je potrebná pre rast a rozvoj akéhokoľvek živého organizmu. Fotosyntéza pomáha začať tento proces v rastlinách. Iba za slnečného žiarenia sa môžu zelené časti plodín vyvíjať správne. Aj keď kvet dostane dostatok vlhkosti a živín vo forme hnojív, ale málo svetla - bude to vyzerať depresívne.

Procedúra zvýraznenia sa vykonáva ráno alebo večer, bez toho, aby sa rastlinstvo prirodzeného slnka zbavilo v čase svitania a západu slnka. Kultúry by nemali byť pod umelými lampami dlhšie ako 12 hodín. Na určenie potreby dodatočného osvetlenia pre rôzne typy môžete použiť luxmeter. 2000 luxov bude dostatočne tieni-milujúcich, 2500 luxov bude spokojných so svetlom milujúcimi, s podmienkou zvýšenia ukazovateľa na 5000 v momente nastavenia pukov a kvitnutia. Citróny a pomaranče budú môcť tvoriť vaječník na parapete len za vysokých svetelných podmienok - 9000 luxov.

Na zabezpečenie osvetlenia sa môžu použiť rôzne typy svietidiel. Medzi odporúčané - výboj plynu, fluorescenčné, LED. Domáce žiarovky s volfrámovým vláknom je lepšie nepoužívať. Poskytujú nízku intenzitu svetla, ich jasné infračervené lúče nadmerne urýchľujú rast plodiny, čo spôsobuje, že stonky sú predĺžené a listy sú malé.

Výhody a nevýhody použitia svietidiel

Hlavným účelom dodatočného osvetlenia je kompenzácia nedostatku slnka, dobrá stimulácia rastu. Inštalácia takýchto zariadení je obzvlášť potrebná skoro na jar, keď sú denné hodiny stále krátke. Výhody inštalácie žiariviek umelého svetelného žiarenia nad posteľami domácnosti sú nasledovné: t

 • Jednoduché použitie. Konštrukcia akéhokoľvek typu svietidla môže byť inštalovaná ručne. Inštalácia nevyžaduje špeciálne vybavenie a určité zručnosti;
 • Trvanlivosť zariadení. Priemerná životnosť vysoko kvalitných zariadení je 50 tisíc hodín. Pri dennom používaní až 12 hodín budú trvať viac ako 10 rokov;
 • Možnosť nastavenia intenzity. Dôležitá funkcia, ktorá umožňuje nastaviť požadovaný jas svetla v rôznych obdobiach rastu rastlín;
 • Smer svetla v požadovanom uhle. Osvetlenie sa dotýka len určitej oblasti, ktorá umožňuje, aby teplota v miestnosti zostala nezmenená a sadenice dostávajú potrebné teplo;
 • Estetika. Mierne osvetlenie miestnosti zaplní miestnosť počas jesenného obdobia, vytvorí romantickú atmosféru;
 • Bezpečnosť. Fytolampy sú pre ľudí absolútne neškodné, nezohrievajú viac ako 55 ° C.

Všetky druhy fitolamps majú určité nevýhody. Negatívny vplyv môžete minimalizovať, ak zariadenie nainštalujete správne vypočítaním uhla dopadu svetla a jeho jasu. Hlavnými nevýhodami sú nadmerné pulzovanie niektorých typov zdrojov, emisia modrého spektra.

Svetelná charakteristika

Pri pestovaní rastlín pomocou metódy bytu, moc lampy urýchliť fotosyntézu nezáleží na tom veľa. Osobitná pozornosť by sa mala venovať rozsahu zariadení a ich podobnosti s prirodzeným slnečným svetlom. Svetelný lúč môže mať jeden prúd alebo môže obsahovať niekoľko vĺn určitej dĺžky naraz. Tieto farby zo spektra majú charakteristický vplyv na rastliny:

 1. Modrá, fialová. Ovplyvňujú rozvoj kultúry, urýchľujú rast zelene, korene, tvoria nádheru koruny, nové výhonky. Stimulácia takýchto lúčov vedie k produkcii proteínov. Podsvietenie je vhodné pre zimné obdobie. Vlnová dĺžka - 380-490 NM.
 2. Žlto. Žiadne zvláštne účinky na sadenice. Vysoké kultúry sú rýchlo vytiahnuté, ako pri nedostatku osvetlenia majú slabo vyvinuté listové prístroje. Vlnová dĺžka - 565-595 NM.
 3. Červená, oranžová. Týmito farbami sa spúšťa proces fotosyntézy. Môžete zmeniť rýchlosť rastu plodín, ak zmeníte intenzitu podsvietenia. Červené lúče urýchľujú klíčenie, pomaranč - zvyšujú plodnosť. Vlnová dĺžka - 600-750 NM.
 4. Zelene. Vytiahne stonky veľmi rýchlo. Nemajú čas, aby sa stali silnejšími, tenšími a pádmi na stranu. Listy sa tvoria iba v hornej časti kultúry. Vlnová dĺžka - 490-565 NM.
 5. Ultrafialové žiarenie. Kontroluje rast, umožňuje včas produkovať potrebné vitamíny. Žiarenie vytvára odolnosť voči vonkajším vplyvom (zmena teploty). Vlnová dĺžka - 280-380 NM.

Typy svietidiel pre osvetľovacie zariadenia

Široká škála svietidiel pre zariadenia rôznych typov sťažuje ich výber. Pred zakúpením zariadenia je potrebné oboznámiť sa s jeho vlastnosťami. Je potrebné vopred určiť účel zariadenia - pestovanie semien od nuly alebo úpravu vývoja zelených stoniek. Každý model má svoje výhody a nevýhody.

Žiarovky

Ako podsvietenie sa zriedka používajú kvôli nízkemu svetelnému výkonu a vysokému teplu. Takéto zariadenia sa vo všeobecnosti neodporúčajú umiestniť vedľa rastlín. Z veľkej vzdialenosti nebude podsvietenie ukazovať účinnosť. Kvetinárstvo používa žiarovky na vytvorenie priaznivých teplotných podmienok v skleníkoch, akváriách.

Rastliny potrebujú osvetlenie len niekoľko hodín denne, za predpokladu, že hrnce sú na parapete. Ale aj takáto krátkodobá prevádzka nástroja bude veľmi energeticky náročná.

Ak používate žiarovku so žiarivkami, môžete spektrum úspešne doplniť červenou farbou.

Žiarivky

Odporúča sa aplikovať v malých oblastiach. Štandardné modely nebudú urýchľovať rast rastlín. Zariadenie s dvojzložkovým fosforovým povlakom a maximálnou emisiou červeného spektra modrej farby pomôže zabezpečiť fotosyntézu.

Existujú domáce a profesionálne zariadenia. Pri výbere modelu musíte venovať pozornosť rozsahu žiarenia. To by malo zodpovedať konkrétnemu prípadu: pre plné osvetlenie malých akvárií, pre osvetlenie jednotlivých priestorov, pre skleníky v kombinácii s ďalšími zdrojmi. Žiarivky majú nasledujúce výhody:

 • Poskytujú vynikajúci svetelný výkon s nízkou spotrebou energie;
 • Majú širokú škálu odtieňov;
 • Vyžarujte mäkké, rozptýlené svetlo;
 • Môže pracovať až 15 tisíc hodín.

Výbojky

Veľká skupina svietidiel pre sadenice, medzi ktoré patria vysokotlakové zariadenia. Všetky modely sú úplne neškodné, čo umožňuje ich použitie vo veľkom množstve v skleníkoch a obytných priestoroch. Pre zariadenia používajte tieto typy zariadení na vypúšťanie plynu:

 • Halogenid kovu. Veľmi jasné žiarenie so stabilným svetelným tokom vhodným pre priemyselné pestovanie, priestranné skleníky. Maximálna podobnosť umelého žiarenia s denným svetlom (až 95%). Väčšinou modré spektrum, ktoré prispieva k tvorbe mladých sadeníc. Nevýhody - vysoká cena. Nebezpečenstvo výbuchu so zvyšujúcim sa napätím.
 • Sodného. Svieti v červenooranžovom spektre v dôsledku plynného média vytvoreného sodíkovou parou. Vhodné na použitie počas obdobia kvitnutia, ovocný vaječník. Odolné, cenovo výhodné zariadenia sú často malé, čo umožňuje nasmerovať žiarič správnym smerom. Nevýhody - veľké teplo, priťahuje hmyz, škodcov, vytvára hluk, zlé osvetlenie v zime. Okamžité zlyhanie v kontakte s akoukoľvek kvapalinou na svetelnom zariadení.
 • Mercury. Žiarenie prebieha v červenom spektre, čo má pozitívny vplyv na vývoj už vytvorených rastlín. Táto možnosť pre vystavenie svetlu sa však používa len zriedka, a to z dôvodu veľkého počtu negatívnych faktorov. Patrí medzi ne silná pulzácia svetla, nízky index podania farieb, vysoké ultrafialové žiarenie.

LED svietidlá

Ideálne pre dodatočné osvetlenie. Rôzne modely umožňujú inštalovať zariadenia, a to ako vo veľkých skleníkoch, tak aj na malom parapete. Pre regály používajte bezdrôtové lampy, napríklad od spoločnosti aliexpress. Spektrálny rozsah zahŕňa všetky potrebné odtiene na rast sadeníc. Inštalácia LED rôznych výkonov, môžete získať perfektné osvetlenie pre konkrétny typ sadeníc.

LED svietidlá môžu byť umiestnené veľmi blízko semenáčikov bez rizika popálenia plechov. Okamžite sa rozsvietia, poskytujú rovnomernú žiaru. V závislosti od počtu sadeníc a typu regálov použite modely týchto foriem: t

 • Phytopanel alebo tableta. Nad širokými policami je inštalované profesionálne svietidlo vo forme veľkého štvorca;
 • Pipe. Používa sa na osvetlenie rastlín umiestnených na parapetoch, na dlhých úzkych regáloch pozdĺž steny;
 • Diodové reflektory. Osvetlite impozantnú oblasť z veľkej vzdialenosti;
 • Jedno svietidlá. Použiť na kvety rovnakého typu, zhromaždené;
 • Páska LED. Svietidlá robia vlastné ruky, kombinujúc farby spektra v akomkoľvek poradí.

Ako si vybrať LED fitolampu

Správny návrh s osvetlením rastlín je možné stanoviť až po úplnej analýze samotných sadeníc. Dôležitými faktormi sú pristávacia oblasť, vlastnosti miestnosti, vzdialenosť od lampy k elektrárni, umiestnenie svetlomilných, tieňovo milujúcich vzoriek. Mali by ste tiež zvoliť vhodnú formu svietidla, aby ste zabezpečili možnosť regulácie trvania žiary.

Tvar a veľkosť fitolampy

LED lampy môžu mať akýkoľvek tvar a veľkosť. Je potrebné zvoliť si dizajn, ktorý sa riadi len vlastnými potrebami. Fytolampy sa vyrábajú v nasledujúcich variantoch:

 • Sokel. Používa sa na vytvorenie rozptýleného osvetlenia. Vo veľkých miestnostiach je súčasne nainštalovaných niekoľko zariadení. Namontované častejšie do stropu, niekedy na bočný povrch, v závislosti od výkonu a typu zariadenia. Lampy môžu obsahovať jedno alebo niekoľko spektier naraz s vlnami rôznych dĺžok. Niektoré bodové svetlá môžu byť inštalované nad určitú plochu, do 0,5 m.
 • Square. Často sa používa ako jediný zdroj svetla, zasadený do špeciálnej skrinky v určitej výške z rastlín. Výkonné fytopanely majú niekoľko LED modulov alebo jednu veľkú dosku. Niektoré moderné modely sú vybavené vypínačom, chladiacim systémom.
 • Lineárne. Používa sa na zvýraznenie regálov, políc, stolov. Svietidlá majú pretiahnutý tvar, pripomínajúci zariadenia denného svetla. Vyžarujú identickú luminiscenciu, ako aj základné modely. Používa sa ako primárne, dodatočné osvetlenie. Špeciálna konštrukcia umožňuje zavesiť zariadenie do akejkoľvek výšky. Spektrálnymi charakteristikami sú rozdelené do niekoľkých typov (Bicolor, Multispectral, Full Spectrum).

Spektrum a výkon diód

Slnečné svetlo, ktoré je potrebné pre rast rastlín, pozostáva z farebných vĺn rôznej dĺžky. Tie isté vlny vyžarujú umelé lampy. Kultúry sú obzvlášť citlivé na červenú a modrú farbu spektra. Bicolor lampy sú vyrábané alebo len s jedným zdrojom - monocolary. Optimálna kombinácia farieb sa dosahuje kombináciou LED diód.

Pri výbere lampy na pestovanie sadeníc treba venovať osobitnú pozornosť spektrogramu. Tieto informácie nájdete na obale zariadenia. Špeciálna stupnica zobrazuje hodnoty každej farby.

Dôležitým indikátorom pri výbere fitolampy - výkonových diód. Môže to byť 1 watt, 3 watty, 5 wattov. Čím vyšší je panel, tým silnejšie by mali byť LED. Pre malú výšku zavesenia sa hodia ploché moduly s kapacitou 1 watt. Pre nepretržitú prevádzku pri strednom zaťažení musí mať zariadenie chladiaci modul.

Mnohí výrobcovia LED svietidiel indikujú na zariadeniach len menovitý výkon. Na určenie skutočného výkonu musí byť indikátor rozdelený na polovicu.

Počet svietidiel a inštalačné pravidlá

Priaznivý vývoj rastlín sa vyskytuje s dostatočným svetlom. Tento ukazovateľ sa dá zlepšiť nielen kvôli kvalite žiarenia, ale aj pomocou množstva samotných zariadení. Požadovaný počet svietidiel sa vypočíta pre špecifické podmienky. S cieľom správne vypočítať a poskytnúť zariadenia s vysokokvalitným osvetlením by sa mali zohľadniť tieto aspekty:

 • Priestor miestnosti;
 • Počet sadeníc;
 • Vzdialenosť zariadení od vysokých plodín;
 • Uhol osvetlenia;
 • Potreba dodatočného svetla pre každú kópiu.

Fytolampy budú mať maximálny účinok, ak budú správne umiestnené v byte. Väčšina svetelného žiarenia vyžaruje zo zariadení, ktoré sú najbližšie k rastlinám. Minimálna vzdialenosť žiarovky od sadeníc je 25 cm, musia byť nasmerované presne na plodiny.

Ako si vyrobiť fytolight sami

Hotové LED panely alebo jednotlivé armatúry nie vždy stoja za cenu. Ak chcete vykonať test a správne nastaviť nastavenia osvetlenia v dome, môžete použiť improvizované zariadenie. Ak chcete pracovať, je potrebné skladovať nasledujúce materiály:

 • LED;
 • Základný rám pre ich montáž;
 • Napájanie s nastavením výkonu;
 • Medené spojovacie vodiče.

Najprv vyberieme diódy na základe typu a potrieb sadeníc, vypočítame požadované množstvo svetla. V účtovníctve sa berie do úvahy ročný čas, dostupnosť, umiestnenie okna. Úloha rámu môže byť vykonaná starou žiarivkou, plastovým boxom, akýmkoľvek vhodným materiálom vhodnej formy.

Teraz pokračujte do zbierky fitolampy. Musíte začať s montážou LED na hliníkovú platňu pomocou lepiacej vrstvy na zadnej strane pásky alebo obojstrannej pásky. Spojíme ich v sérii, paralelne s pripojením obmedzujúcim prúd. Pre pripojenie môžete použiť spájkovačku alebo konektory.

záver

LED žiarovky majú obrovský vplyv na klíčenie semien a rast rastlín. Môžete použiť akékoľvek profesionálne zariadenie alebo malé zariadenie, zostavené ručne. Dokonca aj nízkonapäťové fitolampy majú enormný svetelný výkon. Moderné modely sú vybavené systémom regulácie teploty, pohodlným prepínačom spektra pre rôzne obdobia rastu.

Pozrite si video: VW Polo GTI TSI DSG 2018 test - Maroš ČABÁK (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár