Rohový krb v interiéri +70 fotografií

Krb dnes málokedy funguje ako vykurovací prvok, ako to bolo v starých časoch zvykom. Samozrejme, môže to byť teplejšie a pohodlnejšie od neho, ale jeho hlavný cieľ v súkromnom dome alebo mestskom byte je dekoratívny. Obývacia izba okamžite nadobúda vlastnosti luxusu a šľachty. Sedieť pri zdroji tepla s šálkou kávy v zimných večeroch, alebo len po náročnom dni v práci, môžete si oddýchnuť a nemyslieť na nič, alebo len sledovať televíziu.

Sortiment moderných modelov predstavuje veľké množstvo všetkých druhov klasických a originálnych možností. Jedným z najobľúbenejších je rohový krb v interiéri.

Typy krbov

V závislosti od typu paliva, spôsobu inštalácie, štýlu a umiestnenia modelu existujú rôzne typy: drevo, plyn, elektrická, podlaha, stena, rovný, rohový, kamenný, prevýšený. Existujú zariadenia, ktoré nepotrebujú ani komín. Neodpúšťajú do ovzdušia škodlivé látky, hoci pôsobia na princípe živého ohňa.

Vstavané možnosti zaberajú málo miesta, ale priestor pre ne by sa mal zvážiť vopred pri navrhovaní interiéru, aby sa nenarušil dizajn stien. Ak sa rozhodnete nainštalovať zariadenie po oprave, najlepšou možnosťou je nástenný krb. Pokiaľ ide o exteriér, môže byť z kameňa, tehly, iných materiálov.

Okrem vyššie uvedených, ostrovné a rohové krby sú populárne - organicky zapadajú do interiéru a stávajú sa jeho neoddeliteľnou súčasťou.

    

Dizajn a výhody

Výhody rohových modelov sú nesporné. Hlavnou je výrazná úspora voľného priestoru. Byť v rohu, nikto sa neobťažuje a zároveň vykonáva všetky svoje praktické a dekoratívne funkcie v plnom rozsahu. Komín v tomto dizajne sa nachádza v ktorejkoľvek stene.

Podľa dizajnu sú rohové krby veľmi kompaktné, môžu byť inštalované nielen vo veľkej obývacej miestnosti, ale aj v miestnostiach s malou plochou - napríklad v spálni alebo v kancelárii. Vďaka umiestneniu medzi dvomi stenami tento dizajn ohrieva priľahlé miestnosti, čo je tiež veľmi pohodlné a praktické. Rohové modely môžu byť symetrické a asymetrické.

    

Asymetrické krby

Tieto modely majú jasne obdĺžnikový tvar a sú namontované priamo do rohu. Takto sa šetrí priestor a krb sa hodí aj do interiéru, kde nie je k dispozícii takéto zariadenie. Komín môže byť tiež ľahko inštalovaný v priľahlej stene.

Asymetrický krb je často používaný ako zvláštny prvok pre zónovanie miestnosti. Veľa vo vnímaní celkového interiéru závisí od obkladu a vzhľadu krbu, ale to sú otázky pre profesionálnych dizajnérov. Ak chcete, môžete vidieť fotografiu, vybrať najlepšiu možnosť.

    

Symetrické krby

Symetrické modely sa odporúčajú inštalovať v miestnostiach, kde nie je otázka úspory miesta. Táto možnosť je pripojená cez roh. Z konštrukčného hľadiska je lepšie viditeľné uhlovo symetrické ohnisko, pretože oheň je možné vidieť odkiaľkoľvek v miestnosti. Z praktického hľadiska je táto možnosť tiež prijateľnejšia, pretože symetrický krb je na rozdiel od iných modelov s funkciou vykurovania o niečo lepší.

Rohový krb môže byť prírodný aj čisto dekoratívny, to znamená, že sa nesmie vykurovať dom, ale jednoducho mu dať ušľachtilý vzhľad. V tomto prípade sa majiteľ domu zbaví problému inštalácie komína, čo výrazne šetrí čas a peniaze.

    

Sporák

Hlavnou funkciou kachlí je vykurovanie miestnosti. Takéto modely sú kamenné, kovové. Ak plánujete používať konštrukciu na varenie, mali by ste nainštalovať sporák so sporákom, ak je do zariadenia zabudovaná špeciálna varná plocha. Okrem toho existujú možnosti s rúrou alebo kombinovaným modelom.
Samozrejme, neodporúča sa inštalovať takéto pece v obývacej miestnosti, dokonca aj s výkonným digestorom, ale táto možnosť je vhodná pre veľkú kuchyňu - jedáleň. Väčšina moderných kachľových pecí sú kovové pece malej veľkosti. Majú vysoký prenos tepla a sú schopné vykurovať miestnosť až na 80-90 m2.

Kde inštalovať

Budúci majitelia krbov sa často čudujú: kde je najlepšie miesto na inštaláciu rohového krbu tak, aby bolo krásne a praktické? Inštalácia krbu sa vykonáva na vnútornej alebo vonkajšej stene. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, môžu sa vyskytnúť problémy s inštaláciou v dôsledku nadmorskej výšky komína. V druhom prípade je inštalácia menej problematická, ale vyžaduje predchádzajúci súhlas príslušných orgánov.

Nech si vyberiete ktorýkoľvek krb (okrem elektrického ohňa), všetko, čo súvisí s prítomnosťou požiaru, by malo byť inštalované v súlade s požiadavkami požiarnej bezpečnosti. Všetko ostatné je na uvážení majiteľa. Neodporúča sa inštalovať krb pred oknami a vchodovými dverami, aby sa zabránilo prievanu.

Ak je krb pevne prilepený na stenu, dbajte na inštaláciu tepelne odolnej vrstvy s hrúbkou najmenej 20 mm. Inštalácia na drevenú podlahu vyžaduje aj dodatočnú ochranu vo forme plechu položeného po obvode krbu.

    

Aký rohový krb si môžete vybrať pre obývaciu izbu

V obývacej miestnosti, kde je zvyčajne dostatok miesta, sa odporúča inštalovať luxusný symetrický krb, vedľa ktorého môžete dať pár krásnych stoličiek, stôl na pitie čaju - čo nie je dobrý nápad? Je však potrebné zabezpečiť teplotné režimy, pretože nie je nič príjemného pri horúcom posedení pri krbe a nie príjemnom teplo.

Inštalácia krbu v obývacej izbe by mala brať do úvahy celkový štýl miestnosti. Classic vyzerá smiešne v kombinácii s hi-tech, rovnako ako Provence nie je priateľský s pop art.

    

Tehla ohnisko

V vidieckom dome najčastejšie pre výrobu pece použité tehly. Je to najbezpečnejší a trvanlivý materiál s dobrým teplom a vysokým prenosom tepla. Aj keď je mimo okien silný mráz, ohnisko z tehál sa rýchlo zohrieva a dlhú dobu si v dome udržuje teplo.

Tehla je celkom odolná voči vonkajším vplyvom a teplotným zmenám, takže tehlové ohnisko sa považuje za spoľahlivé a odolné. Nie je nutné čistiť tak často ako napríklad liatina. Kvalitný žiaruvzdorný (chamotový) materiál nevypúšťa do ovzdušia škodlivé látky. Inštalácia tehlového ohniska vyžaduje dobrý samostatný základ, pretože taký krb je dosť ťažký. Priemerná hmotnosť je 450-500 kg, a nie každá základňa môže vydržať takúto záťaž. Základ je zdobený špeciálnymi žiaruvzdornými materiálmi - napríklad mramorovými obkladačkami.
Nezávisle, bez zvláštnych vedomostí, je nepravdepodobné, že by ste mohli položiť tehlový krb, preto sa odporúča objednať si servis kvalifikovanému kuchárovi, ktorý urobí krb v súlade so všetkými bezpečnostnými predpismi.

    

Kovový ohnisko

Mnohí dávajú prednosť silným liatinovým ohniskám, ktoré dokážu odolať extrémne vysokým teplotám. Takýto krb nestmavne, nezmizne časom, udržuje teplo po veľmi dlhú dobu, je schopný ohrievať veľké plochy, čo výrazne šetrí náklady na jeho údržbu.

Kovový ohnisko si môžete kúpiť ako hotový výrobok, alebo ho môžete zostaviť sami za pomoci špecialistov. V porovnaní s kameňom alebo tehlou sa líši v nižšej cene, v porovnaní s kamenným alebo tehlovým krbom.

Ohnisko na železo nie je možné prudko ochladiť. Ak potrebujete rýchlo vychladnúť taký krb, nelejte do neho ľadovú vodu.

    

Urob to sám

Ak máte dostatočné zručnosti v stavebníctve a rozumiete princípu prevádzky pecí a iných vykurovacích zariadení, môžete si vlastnými rukami postaviť rohový krb. Ťažko povedať, koľko ušetríte na materiáloch, ale práca bude určite uvoľnená zadarmo, pokiaľ samozrejme nebudete musieť niečo zmeniť so zapojením kvalifikovaných špecialistov.

Než začnete inštalovať krb, je dôležité vypracovať predbežný návrh vo všetkých detailoch a starostlivo naplánovať všetky fázy práce. Nezabudnite poskytnúť dobrú trakciu, správne miesto pre komín, správne umiestnenie krbu. Po inštalácii celej konštrukcie, bude ťažké niečo opakovať, najmä ak je krb vstavaného typu.

    

materiály

Bez ohľadu na to, aký typ krbu sa rozhodnete zastaviť, bude to trvať veľa materiálov, aby sa to. V prvom rade by ste sa mali starať o dôkladnú hydroizoláciu, ktorá môže slúžiť ako krytina, polyetylén. Taktiež je potrebné skladovať s dostatočným množstvom piesku, drveného kameňa, cementu, ílu, ktorý bude užitočný na výrobu malty a iných stavebných účelov.
V procese výroby krbu, budete potrebovať dosky alebo plechy pre debnenie, oka, prúty pre betónové výstuže.

Pre priamu výrobu krbových a komínových materiálov sa používa v závislosti od typu vykurovacieho zariadenia. Môže to byť tehál (jednoduchý a ohňovzdorný), kovové časti atď.

    

Príprava a prvé riadky

Po prvé, mali by ste sa starať o základ, ktorý by mal byť viac ako základňa samotného krbu. Ak chcete vytvoriť základ, vykopať základy jamy, potom dobre utopiť jamy a dať mokrý piesok v ňom. Top štrku sa naleje, drôtené pletivo je nainštalovaný.

Ďalšou fázou je ochrana stien pred prehriatím pomocou špeciálnych azbestových pásov. Potom by sa malo nainštalovať debnenie a mali by sa dokončiť všetky ostatné postupy na plnenie základov. Po výrobe základne by sa mala vykonať technologická prestávka na obdobie 18-20 dní.

Čo sa týka objednania krbu, v rohovom prevedení sú dva, jeden je jednoduchší pri pokládke a druhý je zložitejší. Veľa záleží na umiestnení prvého radu, pretože každá chyba môže byť negatívne ovplyvnená vo všetkých ostatných fázach práce. V prvom rade sa nastavujú celkové rozmery celého krbu, takže hrúbka švov by sa mala rešpektovať s maximálnou presnosťou.

pec

Do krbu nielen slúžil ako dekorácia miestnosti, ale tiež dal maximálny teplo, musíte správne položiť pece. Jeho steny by mali byť umiestnené v určitom vzájomnom uhle - bočné steny sú mierne otočené smerom von a zadná časť je sklonená dopredu.

Krbový krb v jeho objeme by mal byť 1/50 z celkovej veľkosti miestnosti. Je tiež dôležité vziať do úvahy hĺbku, ktorá musí byť správna. Ak je ohnisko príliš hlboké, krb nebude dostatočne vyhrievaný a miestnosť bude studená. Ak je naopak hĺbka plytká, môže sa vyskytnúť dym.

Požiarna komora sa stane uzavretým a otvoreným, môže byť integrálna alebo kombinovaná. Pre výpočet správnych rozmerov dymovodu by mala byť plocha miestnosti vydelená číslom 50.

míňať

Na to, aby iskry nevyleteli z komína a nedochádzalo k prudkému nárastu vzduchu, sa medzi ohniskom a dymovou komorou vytvorí špeciálny prah alebo prejde. To môže byť aj lottoobraznym, a dokonca. Priechod by nemal potrubie zužovať.

Oblúk a výstup komína

Oblúk je prekrytie portálu, môže byť polkruhové, luchkovoy, rovné.
Komín možno kúpiť z police, ale takéto možnosti sú zvyčajne drahé, takže je jednoduchšie, aby sa s vlastnými rukami z kovu alebo tehál. Steny, ktorými prechádza vývod dymovodu, by mali byť čo možno najviac izolované s azbestovým materiálom, mali by byť tiež chránené medzi podlahami.

Nepoužívajte rovnaký komín pre rôzne vykurovacie zariadenia, pre krb musí byť úplne nezávislý. Správna výška komína je najmenej 5 m, ak nie viac. Všetko závisí od výšky podlahy v miestnosti. Komín je vyrobený zo žiaruvzdorného materiálu. Murovaná verzia môže byť vyrobená z oceľovej rúry. Optimálny tvar komína - valca. Čím menej prekážok prechádza dym, tým menej sadzí sa vytvorí na stenách.

výzdoba

Posledným krokom v komplexnom procese inštalácie krbu je proces konečnej úpravy. Tu veľa záleží na štýle a osobné chute majiteľov. Povrchová úprava sa vykonáva z dekoratívnych materiálov, keramiky, kameňa, mramoru. Napríklad krb a komín môže byť orezaný kameňom, horná časť krbu môže byť pokrytá dekoratívnou omietkou.

Pred začatím zdobenia by ste mali pokryť povrch krbu spevňujúcim základným náterom. Na tehlové roviny, ktoré sa majú orezať kameňom, je potrebné pomocou samorezných skrutiek pripevniť zvárané pletivo s bunkami 10x10 mm. V prípade potreby je horná časť krbu vyrovnaná sadrovou omietkou. Na spevnenie povrchu sa používa sklenená sieťovina s veľkosťou buniek 5x5 mm.

Rozpočet dekor zahŕňa výrobu špeciálnej krabici sadrokartónu, po ktorom nasleduje obloženie.

Vonkajší plášť môže byť veľmi rôznorodý, či už v textúre alebo vo farbe. Omietka sa aplikuje na vopred pripravené vzorky dekoratívnych materiálov, po ktorých sa dlažba položí na plochu podlahy okolo krbu. Nasledujúce práce na dokončovaní krbu sa vykonávajú najskôr dva dni.

záver

Krb - skvelý vynález, prinášajúci teplo a pohodlie do domu, v ktorom je inštalovaný. Aby vám mohla slúžiť dlhú dobu, mali by ste pri navrhovaní a inštalácii dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá a nezabudnite ich včas vyčistiť aj zo sadzí a popola.

Pre krbovú vložku používajte iba palivo špeciálne určené na tento účel. Sila moderných krbov stačí na vykurovanie miestnosti až na 200 m2. V takomto dome nebude nikdy vlhký a zatuchnutý zápach, ktorý je dôležitý pre udržanie tepla a pohodlia. Po inštalácii krbu v hale, budete môcť vychutnať pohodlie každý deň, stráviť krásny čas s rodinou, pozvať priateľov, aby si schôdzku nad šálkou čaju, a majú strany.

Zanechajte Svoj Komentár