Ako si vybrať obrázok pre interiér

Na prvý pohľad sú maľby len ďalšou dekoráciou interiéru, ktorá v tomto prostredí nezohráva žiadnu osobitnú úlohu. Ale s pomocou dobre zvoleného obrazu môžete veľa zmeniť: vyhladiť nadmernú uhlovosť nábytku, vady masky na stenách, zvýrazniť akcentnú zónu, ktorá priťahuje pozornosť, zdôrazniť štylistickú koncepciu, oživiť dizajn alebo naopak, urobiť ju prísnejšou a pevnejšou. Obrázky s perspektívou zväčšujú priestor, robia ho hlbšie. Farebnosť interiéru vytvára náladu v miestnosti a obrazy v nej opravuje, pridáva svetelné poznámky a polovičné tóny. Pokúsme sa prísť na to, ako si vybrať správny obrázok pre interiér a kam ho umiestniť do miestnosti.

Kritériá pre výber obrazov

Je potrebné zvoliť maľby s prihliadnutím na ich hlavné charakteristiky:

  • Veľkosť. Dĺžka a šírka obrazu majú veľký význam vo vizuálnom vnímaní priestoru miestnosti.
  • Farebná paleta. Obraz sa môže stať živým, prízvukovým prvkom v interiéri, alebo naopak, môže vyvolať príliš svetlé prostredie.
  • Pozemok. Jedna z najdôležitejších charakteristík. Je potrebné vybrať maľby tak, aby ich obsah zodpovedal estetickým potrebám majiteľov domov, ale zároveň podporuje štylistické rozhodnutie dizajnu miestnosti.
  • Formulár. Štvorcové, okrúhle, oválne alebo obdĺžnikové rámy vytvárajú špeciálnu geometriu, ktorá buď zvýrazňuje hladkosť čiar v nastavení, alebo vyhladzuje zložité konfigurácie a celkovú uhlovú polohu.


    

Zohľadňuje tiež kompatibilitu náteru s povrchovou úpravou steny, na ktorej bude umiestnená. Rám - samostatný príbeh. V závislosti na materiáli, farbe, štruktúre a sekundárnej dekorácii sa môže premeniť na luxusný doplnok, ktorý dokonca mierne zatemní obraz, alebo sa stane svetlým tieňom obrazu, ktorý len ohraničuje jeho hranice.


    

Podľa veľkosti

Veľkosť obrázku je spojená s rozmermi objektu, ktorý sa nachádza nižšie. Ak je k stene pripevnená posteľ, stôl, pohovka alebo iný veľký prvok, obraz by mal mať šírku zodpovedajúcu aspoň polovici dĺžky nábytku. V opačnom prípade bude obrázok vyzerať osamelý a nevhodný. Zvyšok steny konečne "rozdrví" malý dekor. Výnimkou z pravidla budú len modulárne obrazy, pretože výpočet ich šírky neberie do úvahy vzdialenosť medzi komponentmi. Preto sa diptychy a triptychy môžu vzťahovať na dĺžku nábytku v pomere 2: 3. Záleží aj na výške obrazu. Ak má miestnosť nízke stropy, potom použite vertikálne obrazy, ktoré rozprestierajú priestor.


    

Obrázok so strednou veľkosťou (približne 1 m na výšku) by mal byť umiestnený vo vzdialenosti 2 m od zamýšľaného pohľadu. Ak je plátno bližšie, kontemplator bude intuitívne chcieť ustúpiť o pár krokov, aby ocenil kúzlo pozemku. Vzdialenosť by sa preto mala rovnať dvojnásobku výšky obrazu.


Podľa farebného rozsahu

Výber farieb sa vykonáva v súlade s farebným zložením miestnosti. Najprv sa musíte rozhodnúť, akú úlohu dizajnér priradí tomuto dekoru. Ak sa obraz stane prízvukom, potom by mal byť jeho graf vyhotovený v jasných farbách, ktoré budú kontrastovať s dekorom. Napríklad v modrom a bielom prevedení miestnosti bude obraz zvýraznený žltou alebo červenou farbou. Keď by sa mal obraz zlúčiť s interiérom, podporovať farebný koncept, potom jeho farby sú vybrané podľa princípu analógie. Napríklad v hnedo-béžovom prevedení s tónmi belosti, plátna vyrobené z orechového, piesočnatého, svetložltého odtieňa so zlatom. Ideálnym sprisahaním bude slnko pri západe slnka nad jasnou vodou alebo na jeseň.


    

Podľa pozemku

Pozemok by mal zodpovedať funkčnému účelu miestnosti. Chutné, „chutné“ zátišie alebo obrazy gastronomických špecialít sú vhodné do kuchyne: voňavé jedlá s chrumkavou kôrou a údeným dymom, šťavnaté ovocie, čerstvá zelenina s kvapkami vlhkosti na šupke, šťavy v zahmlených džbánoch, sladké bobule v prútených koši s kostkovanými obrúskami ako substrátom , Pre spálňu, vyberte mäkké, pokojné kompozície, ktoré sú spojené s pokojom a relaxáciou: lesné hrany, rákosie v blízkosti brehov rieky, morské scenérie, hviezdna obloha nad ospalým mestom. Alternatívne môžete použiť reprodukcie obrazov slávnych majstrov: Savrasov, Shishkin, Levitan. Nezamieňajte si tiché scény so smutným a beznádejným. V obývacej izbe je atmosféra úplne iná. Spoločnosti a rodinní príslušníci sa tu zhromažďujú, rekreácia spravidla zahŕňa aktívne hry, sledovanie televízie a hlučné stretnutia. Atmosféra haly je energická, takže obraz pre ňu by mal mať osobitnú dynamiku. Panorámy miest, obrazy vodného prvku v celej ich sláve, dobrodružné scény budú robiť. Pre chodbu vybrať neutrálne plátna, ktoré pomôžu hosťom dať dohromady správny názor na majiteľov bytu. Nezúčastňujte sa surrealizmu alebo abstrakcie. Medzi pozemkami sa uprednostňujú portréty, aranžovanie kvetov, zátišie alebo prírodné krajiny. Vzhľadom k tomu, vstupná hala je tvár bytu, vyhnúť sa obrázky, ktoré nesú záporný náboj, so scénami násilia, smrti, zničenia alebo katastrofy.

    

V štylistickom smere

Maľba má mnoho trendov, z ktorých väčšina dala vzniknúť návrhovým smerom. V klasickom interiéri zapadajú maľby z rovnakého štýlu, romantizmu, realizmu, impéria, akademického, sentimentálneho, symbolického, estetického. Môžu to byť reprodukcie slávnych obrazov vystavovaných v múzeách, ktoré sa stali súčasťou kultúrneho dedičstva, alebo originálne diela neznámych umelcov. Pre minimalizmus, high-tech, moderné štýly, avantgardu, surrealizmus, chinoiserie, underground, kubizmus, impresionizmus, expresionizmus sú vhodné. K moderným výberom obrazov z toku secesie alebo anachronizmu, neoklasicizmu. Pre art deco a pop art sú vhodné scény v rovnakom štýle maľby. Provence kombinuje obrazy napísané podľa princípov Biedermeieru. Pre eklektiku alebo fúziu, vyberte maľby v štýle umenia Brut, Luchizmus. Futurizmus je kombinovaný s maľbami, ktoré súvisia s fantáziou a kozmizmom. Loft preferuje street art, gýč, hyperrealizmus.


    

Rámovanie obrázkov

Rám je vybraný primárne na samotný obrázok. Jeho kompatibilita s interiérom ide na vedľajšej koľaji. Rám je oblečenie z látky, v ktorej môže vyzerať dobre alebo úplne smiešne. Tradične je rámovanie vyrobené z bagety. Jedná sa o klasickú verziu reliéfneho rámu. Rámovanie je rozdelené do troch typov: plochý, skosený / zkosený. Môže mať inú farbu, tvar a ďalší dekor. Pre klasické maľby vhodný pozlátený rám s mnohými kučerami alebo rezbami. Pre moderné maľby vyberte sklo a kovové rámy. Alternatívne môže byť obraz zavesený vôbec "bez čohokoľvek". Podľa uvedenej analógie bude obraz „nahý“, ktorý je vhodný len pre odvážne interiéry.


    

Jedinou výnimkou sú diptychy, polyptychy a triptychy. Modularita obrazov nevyžaduje rámovanie, čo v tomto prípade bude ďalším prvkom, ktorý odvráti pozornosť.

Ako zavesiť obrázky

Každý vnútorný prvok by mal byť na svojom mieste, len v tomto prípade bude situácia vyzerať kompletne. Toto pravidlo platí pre maľby. V spálni bielizeň je lepšie visieť nad posteľou. Ak v miestnosti nie je televízor a opačná stena je prázdna, je na nej umiestnené dvojité plátno. Na chodbe sú obrazy umiestnené na oboch stranách zrkadla alebo pozdĺž chodby na prázdnom povrchu. V obývacej izbe je najlepšia voľba je stena, ktorá má pohovku. V detskej izbe sa obrázky nachádzajú v hracom kútiku alebo nad posteľou.


    

Zvážte aj dekoráciu steny, na ktorej bude obraz zavesený. Napríklad kontrastné pruhované tapety sú kombinované s jasným plátnom, ktoré rozbije celkovú ideálnosť geometrie.


    

Modulárne maľby

Modulárne obrazy sa v závislosti od počtu zložiek klasifikujú do diptychov, triptychov, polyptychov. Prax rozdelenia obrazu do segmentov sa objavila v stredoveku, ale v interiéri sa podobné riešenie použilo pomerne nedávno. V klasickej verzii je centrálne plátno najväčšie a veľkosť strany je 1/2 alebo 1/3 hlavnej časti kompozície. Celá scénická skupina vyzerá skôr ako okno s oknami. Modulárne maľby tohto formátu sa stále používajú v dizajne oltárov v kostoloch a chrámoch. Hlavným pravidlom pre vytváranie triptychov a diptychov je jediná téma v segmentoch, to znamená, že nemusia byť vzájomným pokračovaním.


    

A v interiéroch používame techniku ​​"rezania" jedného obrazu do mnohých častí. Modulárne obrázky sa stanú prízvukom bez ohľadu na to, na akom pozemku sú. V tomto prípade úlohu zohráva nezvyčajná forma kŕmenia obrazu, segmentová štruktúra. Časti obrazu je možné umiestniť horizontálne alebo vertikálne. Komplexné kompozície, ktoré sa skladajú zo štyroch alebo viacerých segmentov, sa môžu podľa zložitejších schém „zložiť“ do jedného celku. Kvety, stromy, panorámy mesta sa stali populárnymi predmetmi pre modulárne obrazy.

    

Ako urobiť kompozície

Pri skladaní kompozície dbajte na veľkosť steny. To je dôležité pre získanie správneho pomeru. Podľa pravidla „zlatého rezu“ by sa veľkosť skupiny obrazov mala vzťahovať na pozadie v pomere 3: 1. Tkaniny môžu byť usporiadané podľa rôznych schém: lineárne, paralelné, kruhové, kosoštvorcové, trojuholníkové, obdĺžnikové, asymetrické. Ak používate obrázky rovnakej veľkosti, je lepšie ich zavesiť na líniu v rovnakej vzdialenosti od seba. Pre usporiadanie obrazov rôznych veľkostí je potrebné zvoliť skupinový princíp, keď je veľké plátno umiestnené v strede kompozície v úrovni očí a tie, ktoré sú menšie. Neobvyklým riešením by bolo lineárne usporiadanie obrazov od najväčších po najmenšie. Krásne asymetrické kompozície, ktoré zaberajú dve susedné steny a roh. Ak sú povrchy natreté v rôznych farbách, môžete hrať na kontrast. Napríklad, na žltej stene majú obrázky v modrých rámoch, a na azúrovom - v rámci slnečného tieňa alebo so zlatom.


    

záver

Niekedy nájsť vhodný obrázok je veľmi ťažké. Maľovanie, ako viete, nielen "zastaví čas", ale aj dáva obraz duši. Ak duchovná zložka obrazu nenájde odpoveď od osoby, znamená to, že plátno ešte nenašlo svojho majiteľa. Musia sa zvážiť pravidlá pre výber obrazov pre interiér, ale estetika plátna musí v prvom rade zodpovedať vkusu kupujúceho. Ak obraz dokonale zapadne do interiéru, ale majiteľovi sa niečo nepáči, v miestnosti sa nevytvorí požadovaná aura.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár