Pravidlá nastavenia domácej tabuľky

Správanie sa pri jedení, stolovanie, so správnym umiestnením príborov na ňom, kultúra sviatkov vyvinutá od nepamäti. Existujú príklady ochutnávky rôznych jedál a nápojov počas prvých vládcov starovekého Egypta. Starovekí Gréci a neskôr Rimania jedli na refektárskej posteli. Na začiatku stredoveku, s mnohými monarchickými dvormi, sa šľachta zhromaždila pri dubovom jedálenskom stole. Počnúc 11. storočím, keď ženský rod začal pripúšťať ženské pohlavie, sa objavili prvé pravidlá etikety.

Teraz máme súpravy riadu, skladajúci sa z rôznych položiek, veľké množstvo príborov, ktoré umožňujú pokryť stôl s chuťou, rozložené cuverts, správne usporiadať menu. Môžete si vytvoriť útulnú, uvoľnenú atmosféru počas jedla na vlastnú päsť, stačí len dodržiavať určité pravidlá pri výbere kuchynského riadu, ďalších dekoratívnych prvkov.

Čo je nastavenie tabuľky?

Znalosť základov porcie, vymenovania rôznych predmetov, schopnosti správne sa správať pri stole, zlepšuje kultúrnu úroveň človeka. Správne usporiadanie riadu vám umožní jesť v príjemnom prostredí. Poďme sa podrobnejšie zaoberať otázkou, prečo je služba potrebná:

 1. Pri vykonávaní rôznych štúdií sa ukázalo, že čisté krásne jedlá robia pokrm ešte chutnejším.
 2. Zdravé jedlo často nespôsobuje túžbu jesť, ale jedlo, ktoré vyzerá krásne, prebúdza chuť k jedlu.
 3. Podporuje úctu k jedlu v človeku, neumožňuje neformálny prístup k nemu.
 4. Je to dôležitý ukazovateľ stavu a podľa schopnosti osoby zvládnuť príbory sa dospelo k záveru, že sú vychovaní.
 5. Všetky položky sú vyzdvihnuté a rozmiestnené na svojich miestach, čo umožňuje, aby počas jedla neboli rozptyľované hľadaním chýbajúcich zariadení a zaujímavá konverzácia nebude prerušená, nevzniknú žiadne myšlienky o nedostatku noža alebo vidlice.
 6. Prináša estetické potešenie človeka, vštípne do neho taký charakterový charakter ako presnosť, zavádza ho do pravidiel správania sa v spoločnosti.

Vlastnosti a základné pravidlá obsluhy

Stôl sa podáva v závislosti od typu jedla, či už ide o pravidelnú večeru alebo slávnostné jedlo, počet účastníkov tohto procesu. Sekvencia dizajnu začína položením obrusov, potom pristúpiť k usporiadaniu dosiek, položeniu príborov, umiestneniu pohárov, umiestneniu obrúskov, dodatočnej dekorácii. Ak chcete obálku riadne zakryť, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 1. Predtým, ako začnete podávať stôl, musíte premýšľať o menu, čo a koľko jedál sa podáva.
 2. Všetky dekorácie by mali zodpovedať rovnakému štýlu, ideálny, keď je tiež kompatibilný s interiérom /
 3. Používajte len dokonale čisté obrusy a obrúsky, všetky riady by mali byť dobre umyté, bez škvŕn, odtlačkov prstov, defektov a kontaminácie.
 4. Je potrebné mať veci tak, aby boli vhodné pre tých, ktorí jedia jedlo. Pre každú osobu by mal poskytnúť 80 cm priestoru.
 5. Vidlice sú umiestnené vľavo, lyžice, nože - vpravo, hrot hore v určitom poradí, zodpovedajúci servírovaciemu riadu.
 6. Všetky zabalené predmety by mali byť použité len na určený účel, nemôžete si ich vziať na ľavej strane, ktorá sa nachádza vpravo a naopak.
 7. Nad nôž sa umiestni pohár vody;
 8. V strede miesta, kde bude osoba sedieť, sa umiestni občerstvovacia doska, ktorá je od okraja stola odrezaná o 2 cm.
 9. Ak sú k dispozícii teplé riady, nad dekoratívny sa položí hlboká platňa.
 10. Vľavo od hlavných jedál položte koláčový tanier na vidličky.

Obrus: pravidlá výberu

Jedným z hlavných prvkov v procese nastavenia tabuľky je obrus, to všetko začína. Mala by byť dokonale čistá, žehlená, v súlade s povahou sviatku. Neformálne modely sú vhodnejšie na výber neutrálnych farieb a svetlé farby sú vhodné na večeru. Aby ste správne vybrali obrúsky, mali by ste dodržiavať určité pravidlá:

 1. Farby plátna by mali byť v súlade s inými vnútornými predmetmi. Napríklad, pre ľahký nábytok je lepšie zvoliť zelené, žlté, béžové tóny, zatiaľ čo rovnaký dizajn by mal byť nájdený na čalúnenie stoličiek, na vankúše a ďalšie prvky.
 2. Obrus ​​musí zodpovedať tvaru stola, takže okrúhly kryt bude pokaziť vzhľad štvorcového výrobku a naopak.
 3. Každodenné modely je lepšie vziať z PVC, akryl, alebo teflón, dovolenky - z prírodného vlákna (ľan, bavlna).


Je potrebné, aby látka vybraná na jedlo pokrývala celý povrch, zatiaľ čo okraje by mali visieť 20-25 cm rovnomerne zo všetkých strán, pokrývajúce nohy nábytku. Rýchlosť zostupu je veľmi dôležitá, ak je parameter viac-menej, potom krytá konštrukcia, podobne ako samotný obrus, bude vyzerať bez chuti, nedbanlivo.

Typy dosiek a ich usporiadanie

Ďalším krokom po položení vhodného obrusu bude umiestnenie dosiek. V samom centre sady dekoratívnych dosiek, na ktoré si môžete dať snack bar, av prípade prítomnosti tekutých jedál v menu - hlboký kontajner. V tomto prípade sa polievka podáva v polievkovom tanieri, vo vývare - v miske. Na ľavej strane podpery je umiestnený tanierik na chlieb.

V tabuľke sú uvedené hlavné typy dosiek používaných na podávanie

názovPriemer, cmAplikácia položky pre podanie
polievka20-24Polievky, boršč, bujóny, tekuté mliečne jedlá
Jedáleň27-32jedlá vo forme príloh, s prílohou
Snack Bar19-22Teplé, studené občerstvenie, pudingy, čerstvé ovocie
Dezert hlboký20Ovocie, bobule, cukrovinky
Dezert plytké20Sladké kaše, peny, želé
snack bar slúžiace placky17,5Koláče, toasty, chlieb, rožky, croissanty
jedlo40-45Mäso domáce, divé zvieratá, hydina, ryby
kaviár15Čierny, červený kaviár
zásuvka9-10Med marmeláda
Zmrzlinová misa9Ovocie, džem, zmrzlina
Doska - chill (shell)9-17Studené, teplé morské plody
Rozdelený pokrmĽubovoľné formy

Šaláty, predjedlá, omáčky, kusy, sušené ovocie
Šalát BowlŠaláty, nakladaná zelenina, čerstvá zelenina, marinády
Sled sleďaSleď, konzervované ryby
podšálka10-15Položte šálku, pohár

Príbory - správne umiestnenie

Tretia položka v servise je správne umiestnenie zariadení. V súlade s pravidlami etikety, lyžičiek, vidličiek by mali byť ostatné riady umiestnené takto:

 • Zariadenia sú umiestnené na oboch stranách hlavného kontajnera, v niektorých prípadoch zhora.
 • Vidlice sú umiestnené na ľavej strane, lyžice, nože na pravej strane a nôž by mal byť nasmerovaný na tanier, a nie na sediaceho hosťa. Čelné dosky všetkých spotrebičov by sa mali pozerať nahor, v opačnom smere od osoby, s výnimkou tých, ktoré sa nachádzajú na vrchu misky.
 • Ak si zoznam jedálenský stôl zľava doprava, položky by mali byť usporiadané takto: vidlice pre občerstvenie, vidlice pre hlavné chodník, stolový nôž, lyžica lyžice, lyžička. Nôž na maslo je umiestnený na tanieri, ktorý je umiestnený nad hlavnou nádobou.

Pre rôzne jedlá majú svoje vlastné objekty a spôsoby ich umiestnenia. Hlavná podmienka - rozmiestnenie nástrojov začína od platne, keď majú prioritu.

Výber a usporiadanie okuliarov

Stolové poháre, poháre, poháre na víno závisí od nápojov, ktoré budú podávané. Umiestnite ich za hlavnú jednotku v priamke alebo v polkruhu v dvoch radoch. Najskôr sa použije najbližšia položka na doske. Pamätajte si, že na to, aký nápoj je určený, jednoducho - čím väčšia je misa na nohe, tým menšia bude sila nápoj.

Okuliare sú usporiadané podľa výšky. Pre použitie vo vode je to najvyššie. Najprv stojí vľavo, nasleduje mierne menšie víno. Nízka (zásobník vodky) sa umiestni na tanier vpravo. Sklenka šampanského stojí sama za zvyškom.

Použitie obrúskov

Na servírovanie môžete použiť obrúsky z akéhokoľvek materiálu - látky, papier, bambus, patchwork. Pre každodenné použitie stačí jeden z typov, ale na dovolenkovom stole by mal byť materiál aj papier. Textílie sú rýchlo nasýtené tukom hlavných jedál, takže by ste mu určite mali poskytnúť alternatívu. Na servírovacom tanieri si môžete usporiadať bavlnený uterák vo forme slamky alebo tvarovaného dekoru.

Papierové obrúsky sú umiestnené čiastočne pod doskou vo forme obálky, na tanieriku vo forme neobvyklého dizajnu alebo v držiaku na obrúsky. Môžu mať rôzne farby a textúry. Pri výbere výrobku by ste mali vziať do úvahy zvláštnosti osláv


Dekorácie na servírovanie

Urobiť jedlo atraktívne a chutné, môžete použiť dekor. Rôzne nejedlé prvky, ktoré vytvárajú estetickú náladu, posilňujú dojem jedenia, nálady. Aby nedošlo k preťaženiu stola, je dôležité pri obsluhe umiestniť správne svetlé akcenty. Pri umiestňovaní odborníkov na vybavenie interiéru odporúčame dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Rôzne dekorácie, prírodné kvety by sa nemali dotýkať riadu;
 • Dekor by mal byť umiestnený bližšie k stredu stola;
 • Nemali by ste umiestňovať malé vázy, figuríny chaoticky, je lepšie používať špeciálne textilné dráhy;
 • Sviečky by mali stáť len na stojanoch;
 • Je potrebné pozorovať sezónnosť. Nevhodné podávanie na jar na ozdobenie tekvicami a suchými listami;
 • Ďalšie atribúty musia zodpovedať téme osláv.

Druhy porcie

Každé jedlo, dokonca aj najjednoduchšie, je oveľa príjemnejšie jesť z krásnych jedál s použitím správneho príboru. Tabuľka nastavenia je veľmi dôležité, ovplyvňuje chuť k jedlu, odráža povedomie o pravidlách etikety, zvyšuje stav každej udalosti. Počet tanierov, lyžičiek, pohárov závisí od cieľa hostiny. Nie je potrebné premeniť každodenné jedlá na veľkolepú oslavu. Prítomnosť škrobových obrusov, obrúskov, krištáľu, kvetov na stole - nevyhnutná požiadavka len na určité druhy servírovania.

Na raňajky

Ráno jedenie je tradičný proces pre mnoho rodín. Môžete si to spríjemniť, ak nastavíte tabuľku podľa všetkých pravidiel. Rozšírte svoju kreativitu v kuchyni mnohými spôsobmi. V príjemnej, elegantnej atmosfére, ani milovníci raňajok v dopoludňajších hodinách nebudú môcť odmietnuť šálku kávy a obyčajných miešaných vajec.

Ak dodržiavate nasledujúce pravidlá, nezabudnite získať skvelé služby:

 • Na stôl položíme obrus. Čistá vyžehlená handrička vytvorí pohodlie a pokojnú domácu atmosféru. Môže byť doplnená moderným bežcom (látkový pásik v strede stola). Môžete tiež použiť povlaky z plátna, ale vždy celé a s krásnym vzorom;
 • Označte stred tabuľky. Môže to byť veľký plochý tanier chleba, ovocný stojan, váza s prírodnými kvetmi;
 • Hlavné jedlo. V závislosti od typu jedla pre neho vyberte hlbokú alebo plochú platňu. Môžete ho položiť na misku na puding alebo na špeciálnu vložku;
 • Rozložte príbory. Na pravej strane je nôž otočený čepeľou na tanier, po ktorom nasleduje lyžica, potom lyžička. Na ľavej strane je vidlica;
 • Šálky a poháre. Na ľavú uhlopriečku hlavnej dosky dáme pohár vody a na pravej strane šálku kávy, čaju, pohára džúsu;
 • Ďalšie prvky. Cukrovka s pinzetou alebo lyžica je umiestnená v strede stola, tanieriky na sušienky, sendviče a zásuvky na džem na ľavej strane každej dosky.

Na obed a večeru

Spoločné večere spojiť členov rodiny, fandiť, ​​takže sa uistite, že sa konajú v krásne zdobené tabuľky. Ak hostia prišli do domu, nielen obedové menu, jeho prezentácia, ale aj stolová prestavba. V závislosti od typu, počtu jedál, veku, stavu hosťa sa tento postup môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi.

Ak chcete začať návrh tabuľky by mal byť z obrusu. Klasická postupnosť usporiadania poskytuje štandardnú sadu riadu. Najprv položte široké široké dosky, sú hlboko pre prvé kurzy. Ak sa podáva občerstvenie, súprava by mala byť doplnená o tanieriky s občerstvením zdobené obrúskom. Na ľavej strane dosky položte vidličku, vpravo je lyžica a nôž. Pre korenie, koreniny, soľničky, olejovkári vyhradia miesto v strede stola. Tam sú tiež stojany na fľaše, karafy. Okuliare a poháre sú umiestnené v hornej časti platní.

Obed, večera po práci by mala byť pokojná a menej intenzívna ako raňajky a obed. Tam bude dosť pár dosiek, umiestnených striedmo, - malé obvyklé a šalátové misy. Nôž s vidličkou je možné umiestniť vpravo od hlavných položiek alebo obvyklým spôsobom. Rezané mäso, chlieb, omáčky sú umiestnené v strede. V závislosti od vybraných nápojov a ich poradia umiestnite poháre, poháre, poháre.

Pre bankety

Tento typ porcie je vhodný pre rozsiahle rodinné oslavy, firemné akcie. V tomto prípade je stôl pokrytý rôznymi pokrmami. Poradie zariadení bude závisieť výlučne od menu, poradia podávania, od rôznych nápojov.

Banket zahŕňa prítomnosť veľkého počtu ľudí. Ak chcete ubytovať všetkých hostí pohodlne používať jeden obdĺžnikový stôl alebo niekoľko kolo. Pokryte ich obyčajnými obrusmi vo veľkosti. Začať vizuálnym oddelením povrchu rýchlosťou 1 meter pre každého hosťa.

Každé miesto na sedenie pri banketovom stole je označené ako snack bar alebo hlboká doska a krásne zložená obrúska. Mala by byť umiestnená vo vzdialenosti 2 cm od okraja. Na ľavej strane položte pokrmy na koláče a chlieb. Rôzne jedlá na bankete môžu naznačovať prítomnosť niekoľkých druhov lyžíc a vidličiek. Umiestnite ich klasickým spôsobom, rozložte všetky naraz na obe strany platní. Občerstvenie si môžete dať na tanier a prikryť obrúskom. Najvhodnejšia vzdialenosť od seba je 0,5 cm.

Umiestnenie okuliarov závisí od typu a poradia nápojov. Za tanierom, trochu doprava, je miesto pohára na nealkoholické nápoje. Ak je nápoj v hrnci (džús, pivo), rukoväť je otočená doprava. Pre alkoholické bankety je schematicky poskytnutá špeciálna porcia pohárov. Umiestnite ich do dvoch radov. Prvý riadok z taniera - vodka, moderné, poháre na víno. Druhý rad je ryneveynaya, lafit sklo, pohár na šumivé vína.

prestávka

Zvláštnosťou bufetovej recepcie je absencia stoličiek. Hostia sú samostatne podávaní, vyberajte si svoje obľúbené jedlá. Stravovanie sa vyžaduje aj pri plnom oválnom stole. Recepcia formou bufetu je častejšie využívaná na mini večierkoch, firemných recepciách, mládežníckych oslavách, v hoteloch. Nastavenie tabuľky DIY môže byť viacerých typov, z ktorých každá má svoje vlastné pravidlá. Riad sa umiestni do špecifickej postupnosti nasledovne:

 • Sklenené nádoby na nápoje. Vystaviť okuliare, poháre na víno, hromady môžu byť v dvoch radoch, had, skupiny, rybie kosti;
 • Snack, dezertné taniere. Každý hosť musí mať aspoň 2 kusy. Stoh na oboch stranách stola;
 • Instruments. Vidlice sú umiestnené na okraji 6-10 kusov vľavo od každého zväzku platní, nože vpravo od 3 kusov;
 • Zariadenia na korenie. Musí byť otvorený. Dajte ich do stredu stola.

Čaj alebo káva

Pre konferenčný stolík vhodné farebné obrusy s bohatou výšivkou. Môžete ich doplniť tkaninou alebo jednotlivými obrúskami. Moderná obsluha je bez špeciálnej služby nemožná. Ak obsahuje iba šálky a taniere, potom ďalšie misky (cukrová miska, kanvica na mlieko) sa môžu odobrať z inej súpravy. Je lepšie dodržiavať pravidlo zlučiteľnosti materiálov - porcelánu s porcelánom, keramiky s keramikou.

Obal na stôl na čaj by mal byť s usporiadaním dezertné taniere. Vpravo od nich položili šálku a šálku (rukoväť je otočená doprava rovnobežne so stolom). Lyžica na čaj sa umiestni do tanierika, tiež s perom vpravo. Dezertová lyžica je umiestnená vpravo od taniera. V strede stola, miesto je pridelené na džbán na mlieko, cukor misku.

Nápady na slávnostné prestieranie

Krásne a správne stolovanie je príjemným dojmom pre hostí o pohostinnosti hostiteľov. V príjemnej a príjemnej atmosfére pri stole je ľahké viesť dialóg, je vhodné absorbovať potraviny bez toho, aby ste sa dotkli vysokých predmetov rukami a nie je to tak, že by ste si rukávy položili na susedný tanier. Úžasný stôl je možné pokryť pomocou obyčajných domácich potrieb pre akúkoľvek tematickú dovolenku.

Nastavenie tabuľky pre Nový rok

Základným pravidlom úspešného servírovania novoročného stola je dodržiavanie štýlu, maximálne farebného dekoru, iba prírodných jedál. Plastové šalátové misky, šálky a všetky druhy misiek budú nevhodné. Je lepšie používať obyčajné modré, zelené, žlté dosky s rôznymi novoročné vzory. Sklenené poháre a poháre na víno možno ozdobiť červenou stuhou. Novoročný stôl bude vyzerať nudne bez tematického interiéru. Môžu to byť vonné sviečky, papierové obrúsky pôvodnej formy, kompozície z vianočných ozdôb. Centrum môže byť zdobené symbolom Nového roka.


Začnite podávať s obrusom. Je lepšie zvoliť si svetlé plátno so zimným vzorom. Dáme dosky a zariadenia podľa všeobecne prijímanej schémy - vidlice na ľavej strane, nôž, lyžice vpravo. Стаканы и бокалы выставляем в последнюю очередь. Количество, тип приборов зависит от особенностей блюд и закусок. По этикету тканевую салфетку сворачивают трубочкой и кладут в тарелку, бумажную частично заправляют под нее.Môžete tiež použiť niekoľko držiakov obrúskov.

Veľkonočné tabuľka

Tradičný veľkonočný stôl je rešpektovaný v každej rodine. Kulich a Krashenki umiestnili do stredu stola. Pečenie je umiestnené v krásnej miske alebo na špeciálnej doske s kruhovými dutinami na vajcia. V ponuke sú aj rôzne mäsové jedlá, klobásy, kuracie rolky. Ryby nie sú akceptované. Veľkonočné hody sú sprevádzané pitím Cahors alebo iných červených vín.

Kresťania oslavujú hlavný sviatok roka vo veľkom meradle, nie na jedlo a dekorácie. Tabuľky sú pokryté najlepšími obrusmi s veľkonočnými ozdobami alebo jarnými vzormi a na prominentnom mieste dávajú do kostola prútený kôš s osvetlenými výrobkami. Servítky, vajcovité tácky, krásne kytice dodajú slávnostnú náladu.


Pokladanie stola na Veľkú noc je lepšie s taniermi z jednej sady. Ak nie sú dosť, môžete pripojiť dva a striedať cez dosku. Poháre musia byť nevyhnutne prítomné, pretože hlavným alkoholickým nápojom svetlej dovolenky je Cahors. V prípade potreby môžu byť doplnené okuliarmi, hrnčekmi. Nástroje a sklo by mali byť umiestnené v blízkosti každej dosky, aj keď sú medzi hosťami malé deti. Nepotrebné položky možno odstrániť, keď sú všetci hostia rozhodovaní o sedadlách a sedia pri stole.

Tabuľka narodenín

Aby bola dovolenka jasná a nezabudnuteľná, musíte pri nastavovaní tabuľky dodržiavať všetky základné pravidlá. Úspech strany závisí od toho. Uistite sa, že sa postaráte o prítomnosť krásnych dezertných tanierov, tácky na tortu, poličky na ovocie, koktaily a iné slávnostné doplnky. Môžete si vytvoriť stôl doma alebo v reštaurácii nasledujúcimi spôsobmi:

 • Neobvyklé farby a štýl. Jediný servírovací koncept vždy vyzerá veľmi krásne. Môžete bývať na zvyčajnom nápoji na čaj alebo si vybrať originálny nápad, napríklad v štýle ruskej dediny s rustikálnymi motívmi;
 • Tematický návrh tabuľky. Budete musieť zakúpiť ďalšie zariadenia a príslušenstvo vo zvolenom štýle. Môže to byť špeciálna dekorácia obrúskov, tvar, farba, figúrky z tmelu na torte, menovky. Obľúbené možnosti stravovania - v štýle talianskej mafie, Gotem City;


 • Sezónny dekor, orientácia na sezónu. Stôl môže byť ozdobený prírodnými sezónnymi materiálmi. Na jar, letné dekor použiť divoké kvety, ovocie. Na jeseň môžete použiť drevené tácky, kyticu žltých listov. Zimné narodeniny budú zdobené štetcami popola, vetvy stromov v kvetináčoch.

Tabuľka nastavenia pre detskú párty

Každá dovolenka má svoju vlastnú organizáciu a tabuľku. Detská udalosť nie je výnimkou. Bez ohľadu na to, či je zvolená celková téma alebo či ide o neutrálny dizajn, tabuľka pre deti by sa mala uchovávať vo všeobecnej farebnej schéme. Poskytovanie by malo obsahovať 2-3 primárne farby.

Uistite sa, že budete potrebovať riad - poháre, dezertné taniere a lyžice, stojan na tortu a pečivo, tanieriky na zmrzlinu, vázu na ovocie. Ak existuje mnoho malých hostí, z bezpečnostných dôvodov, taniere a poháre sú lepšie vybrať plast alebo papier. Je lepšie nepoužívať vidlice. Po narodeninovom chlapci rozdelí tortu na kúsky, nôž musí byť odstránený.


Doručovanie Valentína

Tematické stolovanie na sviatok všetkých milovníkov vytvára osobitnú atmosféru romantiky a pohodlia. U stola budú dva, takže nepotrebujete veľa zariadení. Môžete ho ozdobiť rôznymi doplnkami, srdiečkami, stuhami, kvetmi. Vhodné by boli párovacie prvky.

Zvýraznite ducha dovolenky, romantická atmosféra môže byť pomocou textilu. Jednoduchý biely obrus bude skvelou kulisou pre slávnostné dekorácie. Veľké červené mašle môžu byť šité do svojich rohov a okraje môžu byť zdobené saténovou stuhou. Držiaky cukroví a poháre tiež zdobia pruhy svetlého materiálu.

Skvelá výzdoba na Valentína je získaná z jedlých dekorácií. Úžasné podávanie môže byť vytvorené z rôznych pečiva. Môžu to byť lízanky rozložené krásnym kopcom, marmeládou, marshmallows, čokoládovými loptičkami, sušienkami v podobe srdca.


Svadobné prestieranie

Pokrytie slávnostného stola je lepšie s použitím krásneho porcelánu na pravidlá porcie. Všetci hostia musia byť rovnaké, leštené a leštené.

Svadobná hostina v reštaurácii sa rozhodla slúžiť dlho pred príchodom hostí. Po prvé, čašníci vyberú oporné dosky. Ich hlavnou funkciou je chrániť obrus pred škvrnami, určiť miesto každého hosťa. Nastavujú jednotlivé príbory, ktoré sa nahrádzajú v procese osláv.

Pozdĺž okrajov dosiek umiestnite lyžice a vidličky. Ak sú vo svadobnej kaviarni pozvaní ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na etiketu, aby sa im nevedeli zahanbiť, je lepšie nevytvárať množstvo spotrebičov. Ustrice, homáre môžu byť podávané okamžite s nimi. Svadobný stôl preťažený riadom by nemal byť nútený s množstvom sklenených pohárov. Stačí, ak opustíte najobľúbenejšie.


Slúži pre večierky v prírode alebo pikniky

Každú udalosť v prírode môžete osláviť komfortom domova. Pokrýva stôl v záhrade nemôže šetriť na svetlé farby. Neobvyklé kombinácie, to by sa zdalo nevhodné v dome, tu budem vyzerať harmonicky a zábavne.

Párty v prírode zahŕňa nielen sviatok, ale aj prechádzky, užívanie si zelenej krásy, aktívne hry, kúpanie v rybníku. Preto by ste mali vopred zvážiť ochranu jedál pred prachom, pieskom, hmyzom. Potrebné budú špeciálne uzávery a sférické oká.

Nie je nutné nosiť obrovské vrecia s jedlom na lesné mýtine alebo do parku. Na servírovanie improvizovaného stola môžete použiť plastové nádoby, nádoby s vekom, do ktorých boli výrobky dodané na miesto. Z nich si môžete urobiť šalátové misy. V prírode je celkom možné robiť s jednorazovými plastovými nádobami. Existuje veľa pohodlných a svetlých setov, ktoré ozdobia akúkoľvek párty.


Tipy na usporiadanie a servírovanie jedál

Správne podávanie a konzistencia pokrmov vám umožní lepšie pocítiť chuť každého výrobku, rozpoznať arómu ingrediencií a maximálne využiť vaše jedlo. Slúžte im v nasledujúcom poradí:

 • Studené občerstvenie. Vykonávajte v porceláne, keramických výrobkoch. Pre kaviár použite špeciálny stojan s ľadom, studené rezy na oválnej doske s uhorkami;
 • Horúce občerstvenie. Podávame v jedlách, s ktorými boli pripravené - dusíme v nádobách, upečené ryby na la carte;
 • Prvé jedlá. Vyberte iba na vyhrievanej doske, misky s vekom;
 • Druhé rybie pokrmy. Varené morské plody sa vykonávajú na oválnych tanieroch, vyprážané - na špeciálnych panviciach;
 • Druhé mäsové jedlá. Pre dusené mäso, dusené mäso používa hlinené hrnce, pre steaky, rezeň - platne;
 • Teplé zeleninové jedlá. Pečený baklažán, cuketa, bulharské korenie podávané na horúcich listoch;
 • Dezerty, ovocie. Sladkosti sú umiestnené v miske, ovocie je umiestnené na stole v hlbokých vázach.


Etiketa pri stole: čo je neprijateľné

Aj tie najobvyklejšie hody v kruhu príbuzných a priateľov by sa mali konať podľa pravidiel etikety. Najmenšia odchýlka môže spôsobiť nepríjemnú situáciu a nepohodlie pre ostatných. Pri stole je neprijateľné:

 • Zobrazenie správ v telefóne, prijímanie hovorov;
 • Začnite jesť, kým nie sú naplnené všetky misky hostí.
 • Vyberte dosky s dvoma rukami;
 • Znečistenie spotrebičov na obrus;
 • Nakrájajte chlieb nožom, zahryznite veľký bochník;
 • Olej z obyčajnej ropnej konzervy možno rozprestrieť;
 • Preneste trepačku soli oddelene od trepačky na korenie;
 • Hrebeň, použite zrkadlo, špáradlo;
 • Uveďte susedovi neznalosť etikety.

záver

Nastavenie tabuľky je dôležitým aspektom v živote človeka. Správne umiestnenie zariadení vám umožňuje prijímať jedlo s radosťou, nepozorovať hľadaním chýbajúcich položiek, podporovať presnosť v osobe a schopnosť používať zariadenia označuje vzdelávanie o jedle. Táto okolnosť je tiež prejavom úcty k pozvaným priateľom alebo príbuzným. Schopnosť vhodne slúžiť stolu pomôže udržať akúkoľvek oslavu na najvyššej úrovni, prispieva k zlepšeniu rodinných vzťahov, má pokojnú, uvoľnenú konverzáciu.

Zanechajte Svoj Komentár