Dekoratívne osvetlenie vidieckeho domu

Je veľmi ťažké vytvoriť maximálne pohodlie a útulnosť v chatkách, ktoré sú ďaleko od hlučných ulíc metropoly, bez toho, aby sa vytvorilo správne osvetlenie budovy a samotného areálu. Vykonávanie dekoratívneho osvetlenia vidieckeho domu môže byť rôznymi spôsobmi, s použitím rôznych svietidiel.

Okrem toho je možné osvetliť dvornú plochu: vegetáciu, chodníky, altány alebo malé architektonické formy. Práca na osvetľovacích stanovištiach je starostlivá a vyžaduje si dôkladné preštudovanie nuly výberu iluminátorov, zapojenia, vypracovania projektu. Nižšie sme povedali všetko o vlastnostiach takéhoto osvetlenia a jeho schopnostiach.

So správnou kombináciou rôznych funkcií, typu ovládania a charakteristík osvetľovacích zariadení môžete ľahko vytvoriť úžasný exteriérový dizajn vášho domu a zdôrazniť originalitu krajinného dizajnu.

O dekoratívnom osvetlení

Pouličné dekoratívne osvetlenie je fasádne osvetľovacie zariadenie. Môže sa vykonávať ako pre všetky steny, tak aj pre jednotlivé prvky konštrukcie. Používa sa na vytvorenie pohodlných podmienok pre pohyb po dome alebo pre bezpečnú prechádzku na najbližšom pozemku. Samostatnou vetvou dekoratívneho pouličného osvetlenia je osvetlenie určitých prvkov záhrady: chodníky, rastliny, pergoly a altány, umelé rybníky.

Pri organizovaní dekoratívneho osvetlenia doma sa uplatňujú tieto zásady:

 1. Účtovníctvo pre krajinnú architektúru, vonkajšiu štruktúru a štýl samotných osvetľovačov.
 2. Presné plánovanie umiestnenia objektov, kladenie drôtov.
 3. Vyhodnotenie celkového vzhľadu lokality a primeranosť podsvietenia (okrem nadmerného množstva alebo nedostatku svetla).
 4. Zváženie vlastností pripojenia svetla (alebo výberu samostatných iluminátorov).
 5. Plná bezpečnosť vybraných objektov a ich súlad s existujúcimi požiadavkami (najmä pre svietidlá v blízkosti vodných útvarov).

Druhy pouličného osvetlenia

Pred výberom optimálneho plánu osvetlenia vidieckeho domu a jeho okolia je potrebné vziať do úvahy iný účel pouličného osvetlenia. Dá sa rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

 • Užitočné (funkčné).

Zaisťuje bezpečnosť pohybu po stavenisku av blízkosti budov. Dodatočne rozdelené do niekoľkých typov: sprievodné, značenie, technologické. Sprievodným svetlom sú svietidlá s pohybovými senzormi, ktoré sa rozsvietia v čase prechodu vedľa nich. Technologické svetlo sa používa na osvetlenie budov. Značky sú však určené najmä "nebezpečné" oblasti a objekty: vstup do dvora a garáže, schody, všetky druhy prekážok, neviditeľné v noci.

 • Dekoratívne.

Používa sa na zlepšenie vzhľadu záhrady a nádvoria, samotného domu. Dôležitou požiadavkou pre takéto vrcholy je estetika a príťažlivosť.

Funkčné aj dekoratívne svetlo by nemalo rušiť so susedmi. Zvážte túto požiadavku pri organizovaní vašej stránky.

Typy a rozmanitosť svietidiel

Pouličné osvetľovacie zariadenia sa predávajú v moderných obchodoch v akomkoľvek formáte a s akoukoľvek vlastnosťou. Prvky použité na dekoratívne osvetlenie zahŕňajú:

 • svetlomety: dávajú jasný prúd svetla, optimálny pre zvýraznenie veľkých plôch alebo objektov, môžu byť upevnené na ľubovoľných miestach;
 • nástenné pouličné osvetlenie: používa sa na osvetlenie fasád budov, altánkov, pergol;
 • dekoratívne žiarovky: reflektory používané na osvetlenie určitých oblastí (nachádzajúcich sa na obvode) alebo na bodové osvetlenie záhrad (kríky, záhony);
 • girlandy a stuhy: jasné osvetlenie, ktoré vytvára mäkké svetlo po celej dĺžke, ideálne na dekoráciu a diskrétne osvetlenie koľají, budov;
 • svietidlá pre rybníky: samostatný typ zariadení s vysokou ochranou proti vlhkosti.

Treba mať na pamäti, že existujú konvenčné aj samostatné modely (so solárnymi panelmi). Pravidlá ich inštalácie a použiteľnosti priamo závisia od špecifík zariadení.

Typ osvetlenia

Celkový vzhľad vybaveného priestoru a exteriér domu priamo závisí od jasu a teploty vybraných svetelných zdrojov. Preto je potrebné pri výbere svetiel venovať pozornosť teplote výsledného svetla.

Studené svetlo zabezpečí viac harmonické osvetlenie areálu, pomôže zvýrazniť jednotlivé prvky záhrady alebo časti fasády. Teplé svetlo (podobné rannému slnku) zdôrazní pohodlie rekreácie v prírode, poskytne osobitnú atmosféru. Čo sa týka samotnej farby žiary, ovplyvňuje aj ľudské vnímanie celkového obrazu. Žltý odtieň musí oddychovať, podporuje harmóniu.

Biele svetlo možno nazvať neutrálne: minimálne ovplyvní majiteľov domu a zároveň nezmení vnímanie farebného spektra. Farebné lampy (monotónna alebo meniaca sa farba v procese práce) sú vhodnejšie na slávnostnú výzdobu lokality. Pretože s neustálym používaním nebudú poskytovať dostatočne kvalitné pokrytie dôležitých oblastí.

Návrh osvetľovacej siete

Pre vytvorenie kompetentnej schémy osvetľovacej siete je nevyhnutné vypracovať podrobný nákres vybaveného priestoru (alebo jednoducho urobiť fotokópiu existujúceho projektu lokality). Ďalšia práca na príprave plánu sa vykonáva takto:

 1. Umiestnenie spínačov k jednotlivým systémom osvetlenia a elektrickému panelu sú označené. Musia byť umiestnené v dome (v extrémnych prípadoch, v garáži, kde je priamy výstup z domu).
 2. Označujú sa polohy rôznych typov svietidiel s ich krátkou charakteristikou (typ, výkon).
 3. Svietidlá toho istého systému (oddelene pre koľajnicu, samostatne pre trn) sú spojené líniou, ktorá určuje umiestnenie kábla počas inštalácie. Pre každú jednotlivú trasu je potrebné uviesť požadovanú dĺžku kábla a jeho parametre.

Pri zostavovaní schémy a jej označení vo výkrese použite značky rôznych farieb (pre rôzne stopy). Tým sa výrazne zjednoduší následná inštalácia.

Pokládka a výber káblov

Ak je možné položiť kábel pre pouličné osvetlenie vzduchom (s malou vzdialenosťou objektu od elektrického panelu), mali by ste použiť vodiče tried SIP-2, SIP-4, AVT, VVG-HL. Inštalácia sa vykonáva spolu s káblom: táto miera ochrany zabráni pretiahnutiu a zlomeniu kábla.

Pri podzemných inštaláciách sa inštalácia vodičov bez panciera (pomocná ochrana) nevyhnutne vykonáva v plastových boxoch, rúrach alebo vlnách. Najobľúbenejším káblom pre takúto prácu je VVG. Menej bežne používaný kábel VBBSHv so špeciálnym pancierom. Pokládka káblov by sa mala vykonávať v priekope do hĺbky najmenej 40 cm so skrinkou alebo do hĺbky najmenej 80 cm bez použitia skrinky (s dostatočnou ochranou samotného kábla).

Výber požadovaného typu vodiča sa vykoná po spočítaní celkového výkonu svietidiel, ktoré budú pripojené k jednej trase. Napríklad pre 6 diódových iluminátorov s výkonom 36 wattov bude každý celkový výkon 216 wattov. To znamená, že na prevádzku je vhodný 1-žilový kábel VVG s minimálnym prierezom.

Možnosti osvetlenia domácnosti a krajiny

Vytvorenie dekoratívneho osvetlenia vidieckeho domu alebo obytného domu a záhrady je možné vykonať rôznymi spôsobmi. Osvetlenie je možné použiť výhradne na osvetlenie jednotlivých „dôležitých“ objektov (napríklad garáže, spíž, letná kuchyňa) alebo ako doplnok k krajinnému dizajnu. Okrem toho, s jeho pomocou, môžete štýlovo vybrať rastliny na mieste alebo vytvoriť bezpečnú zónu okolo umelej nádrže. Ak však chcete nainštalovať správne pouličné osvetlenie, musíte zohľadniť tieto funkcie:

 • Plocha pozemku

Malá plocha v blízkosti domu by nemala byť príliš "zdobená" lampami, inak bude prebytočné svetlo pokaziť design krajiny. V priestranných priestoroch môžete použiť väčší počet lámp.

 • Pohľad z okna domu

Je veľmi dôležité, aby osvetlenie vytvorené vonku vyzeralo dobre z chaty, krásne zvýrazňovalo objekty a umožňovalo im byť dobre videné.

 • Špecifiká práce svietidiel

Ako presne bude dodávaný výkon a v akom režime budú pracovať: permanentne alebo zapnuté snímačom pohybu.

Domáce osvetlenie

Jeden z najobľúbenejších možností pre vonkajšie osvetlenie súkromných domov je architektonický. Ide o osvetlenie fasády budovy. V závislosti od umiestnenia a špecifík osvetlenia objektu sa rozlišujú tieto typy architektonického osvetlenia:

 • Všeobecné (svetlomety)

Poskytuje kompletné vonkajšie osvetlenie doma vďaka umiestneniu okolo neho (alebo po obvode fasády alebo suterénu) mnohých nízkoenergetických reflektorov.

 • škvrna

Umožňuje vybrať najzaujímavejšie prvky konštrukcie (napríklad strecha stĺpa, dekoratívne prvky fasády).

 • skrytý

Ak chcete vytvoriť také osvetlenie krajiny chaty nainštalované špeciálne lampy, ktoré sú takmer neviditeľné. Zvyčajne sú vybavené hlbokým telom a jasnými lampami. Namontované na fasáde pre zlepšenie vzhľadu budovy, silueta výber jednotlivých častí.

Osvetľovacie tŕne a verandy

Vo verandách pripojených k samotnému domu sa často inštalovalo niekoľko stropných svietidiel. Môžu byť tiež nahradené nástennými modelmi, ktoré majú vzhľad pouličných svietidiel (lampióny, hemisféry). Elektroinštalácia sa vykonáva priamo z domu. V prípade osvetlenia altánkov vzdialených od hlavnej budovy môžete využiť nasledujúce možnosti:

 • dekoratívne girlandy: pouličné girlandy môžu byť zavesené zo stropu po obvode vrchlíka, ovinuté okolo samostatne umiestnených stĺpov - podpery z kovových a drevených tŕňov;
 • LED pásy: na rozdiel od girlandy nie sú zavesené, ale sú pripevnené priamo na strop, stĺpové stĺpiky;
 • Závesné svietidlá: upevnené pod stropom altánku, ale vyžadujú opatrné vedenie káblov a spoľahlivú fixáciu (ak je to potrebné, na podoprenie vodičov budú potrebné ďalšie podpery).

Podsvietenie stopy

Krásne a vysoko kvalitné osvetlenie záhradné cesty majitelia môžu ľahko robiť s vlastnými rukami. Na osvetlenie priestoru a vytvorenie bezpečných podmienok pre pohyb v noci sa odporúča používať bezdrôtové osvetlenie. Napríklad pozdĺž trate môžete inštalovať čisté LED svetlá na stĺpoch (cca 30-50 cm), vybavené solárnou batériou.

Autonómny iluminátor bude hromadiť energiu počas dňa a neustále svieti v noci. Existujú podobné zariadenia, ktoré sú takmer úplne zapustené do zeme. Ďalšou možnosťou na osvetlenie tratí sú LED pásy namontované na vnútornej strane obrubníka, ktorý rámuje dráhu. Pre chodníky s dlažbou alebo kameňom je prípustná aj montáž podlahových zapustených svietidiel. Sú vybavené odolným a odolným sklom.

Osvetlenie postelí, kríkov a stromov

Vytvorenie neobvyklého krajinného dizajnu na priestrannom nádvorí zahŕňa inštaláciu lámp, a to nielen okolo tratí, ale aj v blízkosti kríkov, stromov a kvetinových záhonov. Osvetlenie stromov a kríkov sa odporúča používať silné reflektory.

Musia byť inštalované pod zariadením, zatiaľ čo svetlo je nasmerované na objekt. Takéto osvetlenie miestnej oblasti vytvára osobitný komfort pohybu a harmóniu všeobecného vzhľadu územia. Na usporiadanie osvetlenia bude potrebné starostlivé vyhotovenie s prihliadnutím na krajinu a vzdialenosť objektov od seba.

Elektroinštalácia by mala byť skrytá (podzemná inštalácia alebo zaprášenie zvlnenia sutinami, mulčovaním) Vonkajšie LED struny môžu byť tiež použité ako osvetľovače stromov. Zvýraznenie veľkých kvetinových záhonov reflektormi alebo LED pásmi. Tie sú umiestnené po obvode obrubníka, vďaka čomu z neho mäkké svetlo padá na záhony.

Osvetlenie rybníkov a bazén

Okolo bazénov a umelých rybníkov sa organizuje podsvietenie pomocou svietidiel odolných voči vlhkosti. Majú utesnené puzdro, ktoré zabraňuje vniknutiu vlhkosti do batérií alebo obvodov zariadenia.

Inštalácia výrobkov sa vykonáva po obvode bazéna alebo do plošiny, ktorá ho rámuje z palubovky a iných materiálov. Priame osvetlenie interiéru by sa malo vykonávať špeciálnymi zariadeniami inštalovanými v stenách a podlahe nádrže. Doplnkové osvetlenie bazéna a rybníkov je možné vytvoriť pomocou plávajúcich svetiel. Takéto modely môžu navyše vytvárať hmlu nad povrchom nádrže.

Inštalácia vnútorných lámp v bazéne alebo rybníku by mala byť vykonaná v čase výstavby (alebo úplného odvodnenia nádrže) pomocou utesnených vodičov chránených pred vodou.

Slávnostné dekoratívne osvetlenie

Neštandardné dekoratívne osvetlenie, mnoho majiteľov vidieckych chát často trávia v predvečer sviatkov (Nový rok, Veľká noc, 8. marca). Ak chcete vytvoriť špeciálnu atmosféru, môžete použiť nasledujúce typy svetiel:

 • girlandy

Môžu byť úplne omotané okolo stromov alebo použité na štýl fasády: umiestnené cez okenné otvory, po obvode strechy. Pre stromy je možné použiť aj girlandy vo forme tenkých tyčiniek s LED diódami.

 • Mriežky s LED diódami (poddruh moderných girlandy)

Môžu byť upevnené v kvetinových záhonoch, umiestnených na stenách domu.

 • Žiariace postavy

Predstavuje kovový rám doplnený LED diódami. Vydávajú svetlé mäkké svetlo, ktoré vám umožňuje osvetliť malú oblasť okolo nich. Tam sú tiež malé postavy (v podobe vianočné vence, kvety alebo ploché siluety), ktoré môžu byť namontované na fasáde pre jeho slávnostné osvetlenie.

Bezpečnosť na prvom mieste!

Zabezpečenie správneho a čo je najdôležitejšie, bezpečná prevádzka pouličného osvetlenia doma pomôže dodržať pravidlá a dodržiavanie predpisov. Pred začatím práce je preto potrebné preskúmať nasledujúce požiadavky: t

 • Spoľahlivosť systému

Pre osvetľovacie zariadenia musíte použiť káble a svetlá, určené pre vonkajšie použitie. Okrem toho stojí za to vziať do úvahy pri výbere poveternostných podmienok vášho regiónu: maximálna teplota v lete av zime, frekvencia zrážok.

 • Nosnosť

Pripojenie svietidiel k stroju by malo byť založené na ich počte, spotrebe energie. V prípade potreby musia byť k samostatným strojom pripojené rôzne typy osvetlenia (chodníky, altány, fasáda).

 • Vysoko kvalitná kabeláž

Ak je to možné, zapojenie by sa malo vykonávať vzduchom. Ale na pripojenie kábla k vzdialeným prvkom sa odporúča položiť podzemnú metódu.

Do-it-yourself môže inštalovať samostatné svietidlá so solárnou batériou. Priame vedenie, inštalácia svietidiel by mala byť dôveryhodná len pre odborníkov, ktorí majú rozsiahle skúsenosti v oblasti pouličného osvetlenia.

záver

Ozdobné osvetlenie súkromného domu a pozemok priľahlý pozemok vám umožní doplniť vašu krajinu design nákladovo efektívnym a praktickým spôsobom. Okrem toho, inštalované osvetlenie môže tiež plniť funkčnú úlohu, čo zaisťuje pohodlie pri pohybe po záhrade alebo na dvore v noci. Pri výbere optimálneho usporiadania svietidiel (ako aj samotných zariadení, vodičov) je potrebné zvážiť podmienky ich prevádzky.

Existuje veľký počet rôznych vzhľad a parametre modelov, ktoré vám pomôžu vyzdobiť dom vyplnením prednej dekor s lampami a vytvoriť útulnú atmosféru v záhrade oblasti. Predpokladom na usporiadanie pozemku letného domu alebo obytnej chaty je vypracovanie plánu s legendou, v ktorom budú uvedené parametre požadovaných sieťových prvkov.

Samotné práce by sa mali vykonávať výlučne s odborníkmi: iba kvalifikovaný elektrikár bude môcť bezpečne a efektívne vykonávať dekoratívne pouličné osvetlenie.

Zanechajte Svoj Komentár