Štandardné veľkosti postieľok od novorodencov až po teenagerov

Detská postieľka je najdôležitejším nábytkom pre izbu pre malé osoby, o ktorú sa musí postarať pred narodením. Štandardná veľkosť postieľky siaha od malej kolísky pre novorodenca až po tie, ktoré sú porovnateľné so starším dizajnom mladistvých. Je dôležité zakúpiť si nábytok z ekologického materiálu, ktorý nie je schopný poškodiť zdravie dieťaťa.

Hlavné kritériá pre výber detských postieľok

Pohodlie, bezpečnosť - najdôležitejšie parametre, podľa ktorých je vybraný akýkoľvek detský nábytok. Detská postieľka je vybraná v súlade s rastom a vekom dieťaťa, čo vám umožňuje, aby ste sa nepoškodili v miestnosti s produktom "pre rast", ktorý ju podľa potreby nahrádza. Nábytok pre spiace dieťa je vybavený ochrannou mriežkou, ktorá zabraňuje náhodnému pádu na podlahu.

Keď dieťa vyrastie (má už 5, 7 alebo 10 rokov), jeho pozornosť priťahujú neštandardné návrhy detských postieľok vo forme písacieho stroja, lietadla, lode, ako princezná z kresleného filmu. V tomto prípade závisí výber nielen od pohlavia detí, ale aj od súladu zakúpeného nábytku s platnými normami.

Bezpečnosť - čo treba zvážiť

Bezpečný produkt je taký, ktorý sa nedá zraniť pri interakcii s ním. Lôžko by nemalo mať medzery medzi detailami - zvedavé dieťa je schopné dať prstom tam, bolí ho zovrieť. Akákoľvek drsnosť je tiež neprijateľná - triesky sú veľmi nepríjemné pre tenkú detskú pokožku. Všetky kovové upevňovacie prvky sú zamaskované drevenými plastovými zátkami.

Vzdialenosť medzi tyčinkami postieľky pre dieťa nie je väčšia ako šesť cm, boky sú odnímateľné, stacionárne. Lôžko by malo byť dostatočne stabilné - čím užší model, tým je pravdepodobnejšie, že ho prevráti. Akékoľvek ostré rohy, rôzne traumatické dekorácie sú zakázané.

Výrobný materiál

Materiál, z ktorého je lôžko vyrobené, je lepšie zvoliť si prírodný. Najobľúbenejšie drevené výrobky nie sú ošetrené farbou, lakom, starostlivo leštené. To je dôležité najmä pre malé deti - keď sa dieťa rozsekáva, nahlodáva všetko, vrátane nárazníkov, v baroch postele. Pri nákupe potrebujete hygienický certifikát - dizajn by nemal mať nepríjemný zápach, žiadne chemické nečistoty. Keď je posteľ pokrytá farbou, jej zloženie musí byť úplne natreté na certifikáte - olovo a iné podobné látky sú neprijateľné.

Často sa tiež používajú modely zo zmiešaných materiálov - drevo s MDF, drevovláknitá doska, drevotriesková doska, ale treba objasniť, ktoré materiály sa používajú. Z dreva v kombinácii s kovom sú povolené plasty, ale musia byť veľmi kvalitné. Takéto vzory sú vymaľované v jasných farbách, majú nezvyčajný tvar.

Podmienky, pravidlá pre výmenu lôžka pre dieťa

Nahradenie detskej kolísky na väčšom lôžku je potrebné, keď sa mladý člen rodiny chystá úplne sa v ňom zdržať. Po troch alebo štyroch rokoch dieťa dosiahne výšku 100-108 cm, v štandardnom prevedení sa stáva stiesneným nárazníkom, hoci pravdepodobnosť náhodného pádu na podlahu počas spánku stále existuje. Do tejto doby je výrobok zakúpený pre predškolský vek - tu sú ešte malé škrtiace tyče, ale dieťa môže šplhať a zostupovať z postieľky.

Malý muž, ktorý sa sotva vynoril z veku batoľa, je často nútený vzdať sa kolísky svojmu mladšiemu bratovi alebo sestre, ktorá sa čoskoro narodí. Ak chcete zvyknúť dieťa na plný "presun" do veľkej postele by mala byť vopred - vyzdvihnúť podobné lôžkoviny, snažia sa do neho vložiť plyšové zajace, bábiky atď. Najprv sa vankúše a matrace umiestnia okolo nového lôžka v prípade náhodného pádu.

Približné podmienky nahradenia detskej postieľky:

 • po 6-8 mesiacoch;
 • po 2-3 rokoch;
 • po 6-7 rokoch;
 • po 12-13 rokoch.

Presnejší čas pri zmene lôžka na nový závisí od výšky a hmotnosti malej osoby. Ak je konštrukcia zlomená, deformovaná, musí sa okamžite vymeniť.

Štandardné veľkosti, modely podľa veku dieťaťa

Detská postieľka s mriežkovými stenami, ak je to žiaduce, môže byť použitá až 6 rokov - stačí odstrániť jednu z jej stien. Optimálne rozmery lôžka pre deti akéhokoľvek veku sa vypočítajú nasledovne: 35-50 cm sa pripočíta k výške dieťaťa, takže je dostatok voľného priestoru zospodu a zhora, šírka tiež nemusí byť príliš obmedzená, pretože mnoho detí chce spať s natiahnutými rukami.

Na domácom trhu sú produkty domácich a zahraničných výrobcov. Dovezené zvyčajne majú o niečo väčšie rozmery - rozdiel je asi 5 cm.

Od 0 do 3 rokov

V súlade s platnými normami, muž od narodenia do troch rokov dostane posteľ s veľkosťou lôžka 110-120 cm x 60 cm, dosky nie sú vyššie ako 85-95 cm, spodná poloha matraca je cca 30 cm od úrovne podlahy, horná je 50 cm. Spodná časť produktu je nastaviteľná v inštalačnej výške: horná úroveň je vhodná pre deti mladšie ako 1,5 roka, spodná úroveň je povolená pre trojročných.

Niekedy deti kupujú kolísky, s veľkosťou lôžka 40 x 80 cm - sú úplne čalúnené v mäkkom materiáli, existujú modely podlahy a zavesené od stropu. Horná časť detskej postieľky je zdobená textilným baldachýnom, spodná časť je zdobená záclonkou. Kolíska slúži ako druh zámotku, v ktorom je dieťa pohodlné, pretože je chránený zo všetkých strán, pričom ho využíva maximálne šesť mesiacov.

Hojdacia postieľka je určená pre deti, ktoré zaspávajú len vtedy, ak sú húpané - zvyčajne ide o posteľ s bežcami, pozdĺž ktorej sa celý objekt pohybuje zo strany na stranu. Existujú aj možnosti, v ktorých je kyvadlo naprogramované - pomocou konzoly, čas, amplitúda výkyvu.

Prístelky

Detská postieľka je skvelou voľbou pre deti. Má malú veľkosť - cca 100 až 50 cm, jednu odnímateľnú stenu, nastaviteľnú výšku dna. Dizajn je upevnený na lôžku rodičov, pevne fixovaný. Tento model je vybavený kolieskami pre ľahký pohyb okolo bytu, je obdĺžnikový, zaoblený.

Posteľná aréna

Lôžko pre veľmi malú osobu často hrá úlohu ohrádky, v ktorej je vhodné nielen spať, ale aj hrať, zatiaľ čo matka je zaneprázdnená domácimi prácami. Strany tohto multifunkčného modelu sú pokryté sieťovinou, priesvitnou tkaninou, výrobok sa dá jednoducho zostaviť a rozobrať, čo vám umožní vziať so sebou na výlet. Minimálne rozmery sú 90 x 110 cm a výška je od 65 cm.

Premena postele

Transformovateľné modely majú odnímateľnú stranu, lyže, ktoré sa ľahko odstránia, keď už nie sú potrebné, sú vybavené zásuvkami na uloženie posteľnej bielizne a hračiek zdola. Praktický transformátor pre staršie deti, z postele sa zmení na pohovku, jej približné rozmery - 1400x600 mm alebo 1700x700 mm. Šatník na ukladanie spodnej bielizne a prebaľovacieho pultu sa tu často pripája. Keď dieťa vyrastalo, stôl s komoda je rozobratý, dizajn sám je úspešne používaný takmer až do konca strednej školy. Jedinou nevýhodou transformátora je jeho relatívne veľká veľkosť.

Veľkosti pre predškolákov, školákov

Detská postieľka pre dieťa vo veku 4-7 rokov má tieto rozmery: lôžko je 60 x 140 cm, výška od podlahy je cca 30 cm, uzavreté nárazníky po troch alebo štyroch rokoch už nie sú potrebné. Posteľ študenta je o niečo väčšia: 80 x 160 cm, výška je 40 cm od úrovne podlahy. K dispozícii sú aj ďalšie parametre - 75 x 150 cm, mnohé podobné výrobky sú vymaľované v jasných farbách, štylizované ako člny, autá, zdobené čipkami, baldachýny jemných farieb, vybavené zásuvkou, ktorá môže slúžiť nielen ako úložný priestor, ale aj ako doplnková plocha pre spoločenské hry. ,

Deti všetkých vekových kategórií milujú skákať na posteľ, takže nábytok sa nerozbije príliš rýchlo, odporúča sa zakúpiť si štruktúru s najsilnejším základom.

Pre mládež

Tínedžer potrebuje takmer „dospelú“ posteľ s veľkosťou lôžka 70-90 cm x 180-190 cm, výšku až 50 cm, dovážané konštrukcie sú širšie - približne 100 cm, ale aj možnosti posuvu, ktoré sa menia pri vyrastaní. Model je pohodlný, pretože sa po niekoľkých rokoch nemusí vymeniť - posteľ je vyrobená tak silno, ako je to len možné, použitím kvalitných materiálov.

Matrac pre "rastúce" lôžko nie je vždy potrebné úplne nahradiť - jednotlivé varianty sa zvyšujú pomocou jedného alebo dvoch fragmentov rovnakej textúry ako hlavný predmet.

palanda

Lôžko je zakúpené, ak v byte nie je veľa miesta, v jednej miestnosti musíte umiestniť miesto na spanie pre dve alebo tri deti. Takýto subjekt je vhodný pre vek starší ako tri roky až do dospievania. Lôžko je druh lôžka, rôzne modely sú určené pre jednu alebo dve deti, vybavené šatníkovou skriňou, zásuvkou, športovým kútikom, pracovným stolom.

Horné lôžko dvojvrstvovej štruktúry pre mladšie deti by malo mať nízke oplotenie, ktoré zabráni pádu. To isté platí aj pre schody vedúce hore.

Vlastné veľkosti, modely

Neobvyklé produkty na spanie zahŕňajú lôžka pre dvojčatá, ich štandardné veľkosti sú 1,3 až 1,25 m. V čase, keď sú dvojčatá štyri alebo päť rokov staré, sú zakúpené dve oddelené lôžka alebo jedna poschodová posteľ. Niektoré modely pre deti sú vybavené hračkovým karuselom, hudobnými svetlami, rôznymi doplnkami pre hrkálky. Niektorí moderní tínedžeri majú abnormálne vysoký rast - potrebujú dospelú posteľ, niekedy dlhšiu ako 2,1 m.

Unikátne dizajny, ktoré slúžia ako kotvisko, ako aj priestor pre hry na pozemku, sa vykonávajú samostatne alebo na objednávku. Môže to byť hrad princezná alebo pirátska loď, pretekárske auto alebo kočár, kozmická loď alebo luxusný stan. Ak je to potrebné, schody sú tu inštalované, šmýkačky, hojdačky.

Posteľ vo forme drakových úst, boxerský prsteň, misa na nohe, kvetináč, fantasy zviera atď. Vyzerá zaujímavo, čelo a chrbát sú zdobené farebnými odtlačkami zobrazujúcimi hrdinov obľúbených rozprávok a karikatúr. Je možné vyzdobiť budovu spolu s mladým "dedičom" - maľovať kvetmi, prilepiť filmom, písmenami, číslami.

Tipy na matrace

"Správny" matrac je dôležitý pre zachovanie krásnej postavy, udržanie požadovanej polohy chrbtice počas nočného zdriemania, preto je potrebné zvoliť si objekt strednej stuhnutosti a pre deti a dospievajúcich so zlým držaním tela - tvrdé ortopedické. Cena závisí od výplne, krycieho materiálu, veľkosti, dizajnu matraca. Výrobok je vyrobený z jednej alebo jednej polovice, musí presne zodpovedať veľkosti lôžka v konkrétnom lôžku - je extrémne nepohodlné používať menšie alebo väčšie.

Matrace sa líšia tuhosťou, existujú univerzálne, kombinované možnosti, ktoré, keď je dieťa o niečo staršie, jednoducho sa prevrátia na druhú stranu. Hygiena je veľmi dôležitá - do matraca by nemali byť navíjané žiadne škodlivé mikroorganizmy, plesne atď.

"Stuffing" sa tiež líši:

 • pružinový matrac - vyrobený z doskového a latexového bloku, obsahuje sisal, kokosové vlákna, čo umožňuje vytvárať časti akéhokoľvek stupňa tuhosti, ktoré najlepšie podporujú chrbticu;
 • s pružinovým blokom - univerzálny dizajn, v ktorom sú pružiny navzájom spojené alebo sú usporiadané oddelene v jednotlivých netkaných krytoch. Matrac je doplnený vrstvou latexu alebo plsti.

Pri neštandardných modeloch sa matrac vyrába na objednávku, zvyčajné postele sa vo väčšine prípadov predávajú.

Výber textilu, vankúšov

Jeden z najdôležitejších parametrov podstielky - hypoalergénne ako kryty a výplň. V priemere, školské dieťa trávi 8-10 hodín vo sne, a dieťa trávia väčšinu dňa, takže posteľ textílie je vybraný veľmi starostlivo.

Aké príslušenstvo je potrebné pre detskú posteľ:

 • vankúše - nie menej ako matrace, ovplyvňujú tvorbu správneho držania tela, dostatočnú relaxáciu krčných svalov počas spánku. Pre dojčatá je vankúš plochý - jeho výška nepresahuje 3-5 cm, pre deti, ktoré majú problémy s chrbticou, je potrebný ortopedický vankúš, ktorý zabraňuje ďalšiemu deformačnému procesu. Existujú špeciálne podložky v tvare C pre deti, ktoré ešte nevedia, ako sa plaziť - sú umiestnené pod prsníkom tak, aby sa dieťa náhodou nevrátilo alebo „obklopilo“ dieťa dvoma takýmito výrobkami, aby sa cítil bezpečne;
 • deka je mäkká, teplá. Pre deti sa hodia štvorcové prikrývky so zipsami, ktoré sa ľahko konvertujú na obálkové vrecko, vybavené podobným krytom v rohu. Prikrývky sú vyrobené prevažne z prírodných materiálov. Najlepšie možnosti sú buď flanneck alebo holofiber. Existujú aj dvojvrstvové, z ktorých jedna sa používa v lete, druhá na jeseň av prípade studenej zimy sú obe polovice zapínané suchým zipsom, aby vytvorili najteplejšiu deku;
 • deka, prikrývka - zladená s existujúcim interiérovým štýlom, sa môže skryť len pod posteľnú bielizeň alebo zavesiť až na samotnú podlahu. Zvyčajne je zdobený obrazmi mačiek, psov, karikatúr, kvetov, zebra alebo leopardov. Výrobok často slúži ako prikrývka pri krátkom zdriemnutí;
 • Posteľná bielizeň je obliečka na vankúše, plachty, prikrývky, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s jemnou detskou pokožkou. Takéto príslušenstvo by malo byť stabilne sfarbené, priepustné pre vlhkosť a paropriepustné, umyť sa bez problémov v písacom stroji, bez straty farby, mäkkosti, nesmie byť súčasťou škodlivých chemických zložiek, byť "pichľavé", spôsobiť podráždenie pokožky, zhromažďovať statickú elektrinu. Posteľná bielizeň je zvyčajne vyrobená z kaliko, kaliko, ranfors, sateen, bambus. Ako letná možnosť pre dospievajúcich fit bielizeň možnosť, mladší potrebujú najviac hladké textúry. Veľmi pohyblivé deti sa zmestia do elastických listov;
 • mäkké boky - určené pre bábätká, vykonávajú funkciu ochrany pred náhodným zranením, keď narážajú na drevené prúty, zapínajú sa na hlavnú konštrukciu s pútkami, suchým zipsom, sú zdobené viacfarebnými obrázkami, vyrobené z penovej gumy, kaliko, hrubého kalika, flanellov. Ak je to žiaduce, ľahko sa šijú ručne, po meraní lôžka;
 • Posteľné záclony, záclonky - prvok je výhradne dekoratívny, najčastejšie sa predáva v súprave s kolískou. Všetky šnúrky, volánky, ozdoby by mali byť pevne šité, dobre sa umyť.

záver

Deti, adolescenti v ich správaní, zvyky, často kopírujú dospelých - čítajú v posteli, ležia v ňom s tabletom, telefónom, sledujúc televíziu. Pretože výber pohodlnej postele je veľmi dôležitý pre udržanie zdravia, držanie tela rastúceho organizmu. Aby bol nábytok čo najpohodlnejší, vyberie sa šírka, výška, dĺžka. Ak je to potrebné, posteľ sa dá ľahko urobiť vlastnými rukami, podľa vlastného kreslenia.

Zanechajte Svoj Komentár