Prútený plot to urobíte sami

Nie je to tak dávno, čo bolo prútené oplotenie hlavným spôsobom oddelenia súkromného vlastníctva. Podčiarknuté starožitnosti a prírodný pôvod surovín umožňujú prútiu, aby sa organicky zapadol do krajiny. Z tohto dôvodu sú žiadané vo veľkých oblastiach okolo ľudských sídiel a medzi nimi, ako aj v parkoch a rôznych prírodných objektoch. Ak potrebujete vytvoriť rustikálne prostredie alebo atmosféru starého nádvoria - v prvom rade by ste sa mali starať o vzhľad plota. V závislosti na smere tyčí je pletené oplotenie rozdelené na horizontálne a vertikálne. Prvá možnosť je zvyčajne hustejšia a vyžaduje oveľa viac pobočiek. Populárne a populárne divákov. Vyzerajú sviežejšie a niekedy sú navyše tvorené živým plotom sviežich rastlín. Wattle sa vzťahuje na typ štruktúr, ktoré môžu byť vyrobené bez špeciálneho vzdelávania.

rysy

Pravidelný prútik je svetelná bariéra z výhonkov a pružných vetiev. V takomto plote sa rozlišujú chaotické línie a provizórna štruktúra. Materiál sa aplikuje vo svojej prirodzenej forme, takmer bez spracovania. Prútené ploty sú väčšinou dekoratívne konštrukcie, pretože sú zriedka postavené do výšky viac ako 1,5 m. Vyskytujú sa aj vysoké úpravy, ale táto možnosť nie je vždy opodstatnená, pretože veľké rozmery neriešia problém krehkosti samotného materiálu a viac trhliny a v zásade sa zväčšia.

Vyššie uvedené nuansy znamenajú častú opravu plotu, ako aj väčšiu otvorenosť miesta na preskúmanie outsidermi. Hlavnými výhodami pohromy sú lacný a jednoduchý spotrebný materiál. Prútené ploty sú relevantné pre súčasnosť a sú kombinované s mnohými štýlmi dizajnu stránok.

Kde používať plot

Tak chrániť malé pozemky. Pletni sa používajú aj ako ďalšie ploty v súkromnom vlastníctve. Nízke možnosti tiež vztýčené pozdĺž ciest. Často sa používajú na oddelenie záhrad, záhrad a kvetinových záhonov od zvyšku priestoru. Pletnev dokonale vymedzuje územie dvoch priľahlých lokalít. Nízke a stredné ploty nebudú vrhať veľký tieň v žiadnom smere. Pobočky sú skvelé pre výstavbu priečok používaných na zónovanie. Tak vybaviť leto a detské ihriská, altány, terasy. Ploty sa používajú na ozdobenie grilovacieho priestoru. Nízke prútené ploty možno vidieť v tematických reštauráciách. Pletni - dôležitý prvok pre vyjadrenie etnického štýlu. Pri dachách a iných majetkoch je prútený plot dokonale kombinovaný s inými prútenými predmetmi - stoličkami, hojdacími stoličkami a stolíkmi.


Výber a výpočet materiálu

Takéto ploty sa zvyčajne splietajú z vŕby alebo liesky. Tieto rastliny majú dlhé, hladké a pružné vetvy s prakticky žiadnymi priečnymi procesmi. Táto surovina je symetrická, je to dôležité plus. Niekedy sa používajú trstinové stonky, pretože sa dobre ohýbajú, ale stavba je krehká. Bambus je obzvlášť trvanlivý, ale bude musieť byť objednaný. Ak chcete vytvoriť prútené výrobky používané viniča bez kôry. Výpočet požadovaného množstva materiálu sa robí "okom". Jedno rameno je dosť na plot a výšku 50 cm, táto hodnota nie je konštantná a môže sa líšiť v smere znižovania alebo zvyšovania, pretože priemer tyčí je odlišný a hustota tkania sa volí individuálne. Týn môže byť postavený z mladých konárov mnohých kríkov a stromov, ale len v určitej dĺžke - od 1 metra. V tomto prípade bude práca ťažšia a samotné tkanie - chaotické.

Iné nuansy:

 1. V úlohe podpory sa používajú veľké ploché konáre s priemerom 4 cm. Je vhodné použiť kovové tyče, dosky, guľatinu, ak nepokazia celkový obraz a nevyniknú.
 2. Krok medzi priečkami je zvyčajne 0,3-0,5 metra.

Druhy tkania pletív

Možnosti tkania sa odlišujú niekoľkými kritériami. V závislosti od výšky je vysoká (výška plota je viac ako 2 m), stredná (1-2 m) a nízka (pod 0,7 m). Prvý typ tkania zahŕňa vytvorenie kapitálových štruktúr, napríklad externý plot. Druhá je využívaná na samostatné zóny a samostatné malé letné chaty. Tretí typ je spojený s tvorbou dekoratívnych priečok, oplotením záhonov a chodníkov. V závislosti od princípu spojenia prvkov sa rozlišujú horizontálne, vertikálne a šikmé tkanie, ako aj menej bežné zaoblené a šachovnicové dosky. V prvom prípade hovoríme o položení dlhých tyčí kolmo na zvislé podpery. V druhom prípade horizontálne žily slúžia ako základ pre vertikálne umiestnenie vetiev. Šikmý variant predpokladá uhlopriečnu polohu v prírastkoch až 0,3 m. Podľa spôsobu inštalácie sa tkanie odlišuje na stĺpoch, ktoré sa vyrábajú priamo na podperách a v úsekoch, keď sú rúna tkané oddelene a potom umiestnené medzi kolíky.


Pokyny krok za krokom

Plot je postavený v niekoľkých krokoch:

 1. Príprava materiálov: vetvy rôznej hrúbky oddelene pre podklad a pre sieťovinu.
 2. Nástroje na prípravu.
 3. Výpočty na území.
 4. Vytvorenie základu.
 5. Montáž tyčí na základňu.
 6. Odstránenie nedostatkov ihneď po vytvorení plota.

V prvom rade sa rieši otázka výberu surovín. Konečné rozhodnutie na prvom mieste by malo byť ovplyvnené plánovanou konfiguráciou a účelom opletenej konštrukcie. Materiály je potrebné zbierať alebo nakupovať. Prvá možnosť je vhodnejšia, pretože zber stoniek netrvá dlho. V tomto roku však existujú dve malé časové obdobia. Zozbierané vetvičky sa triedia podľa hrúbky. Musia byť spracované veľké pobočky pre podporu. Potom určuje presné umiestnenie základnej inštalácie. Kolíky sú vháňané do pripravenej pôdy v požadovanej hĺbke. Ďalšie kroky závisia od voľby tkania. Dva hlavné spôsoby: horizontálne a vertikálne. Prvá sa používa častejšie. Keď sa plot stane dostatočne hustým, len ozdobí. Existuje niekoľko tradičných možností dekorácie, doslova dva alebo tri, ale existuje oveľa viac spôsobov, ako ozdobiť ploty.

Materiály a nástroje na stavbu plota

Prvá vec, ktorú musíte rozhodnúť, aký druh rastlín bude slúžiť ako základ pre získanie prvkov budúcej štruktúry. Odporúča sa vybrať medzi vŕbou a lieskou. Vyžaduje hladké, pružné a dlhé vetvy. Minimálna prípustná hrúbka je asi 1 cm, úloha je určená pre vetvy s priemerom najmenej 4 cm, namiesto ktorých je prípustné použitie kruhovej tyče a železných tyčí, hoci v dôsledku porušenia prirodzenej formy je táto možnosť nežiaduca. Bary by sa mali zbierať začiatkom jari alebo v jesenných mesiacoch. Budú musieť byť zmäkčené vo vode a očistené od kôry. Okrem toho musíte zbierať nástroje. Ak chcete vytvoriť prútený plot, budete potrebovať nástroje, ako sú klince, skrutkovač, lešenia alebo nite, drôty, kladivom alebo veľké kladivo, zvinovacie metre, drevené kladivo, píly a záhradnícke nožnice.

Príprava bázy

Základ môže byť vyrobený z takmer akéhokoľvek typu dreva. Z materiálu budete musieť dostať špicaté kolíky pre zavedenie do pôdy. Inštalujte ich v rovnakej vzdialenosti od seba. Odporúčaná hĺbka nosných tyčí do zeme sa začína od 20 cm a zvyšuje sa v závislosti od výšky plánovanej stavby až do 50 cm Ideálna konštrukcia odolá silným vetrom a prievanu. Minimálny povolený priemer nosných kolíkov je 4 - 5 cm, pričom jeden z najodolnejších sú stĺpy smrekovca. Ak sú kolíky vyrobené v klasickom prevedení (tzn. Z dreva), sú ošetrené impregnáciami, antiseptikami a lakami. Tieto opatrenia sú zamerané proti hnilobám a krehkosti. Rezy potrebujú extra zuhoľnatenie. Pod základňou je potrebné vykonať odvodnenie piesku a sutiny. Výška plota je určená podľa určenia a individuálnych želaní.

Príprava tyčiniek

Príprava materiálu sa vykonáva na jeseň alebo na začiatku jari. Pohyb šťavy v tomto okamihu je minimálny a na závode nie je veľa listov. Prioritu majú najrovnomernejšie a dlhé stonky. Ak plot nebude postavený v krátkom čase, vetvy sa sušia. Pri štandardnom oplotení sa výhonky vyberú do šírky 3 cm. Širšie tyče posilňujú plot. Krátko pred začiatkom tkania sú vetvy namočené vo vode, aby sa dosiahla flexibilita a odstránenie kôry. Trvanie tejto fázy práce je asi týždeň, ale v prípade čerstvo urezaných tyčí sa redukuje na niekoľko dní. Na spracovanie pobočiek používa shmilka. Môžete tiež použiť kliešte alebo kliešte. Koniec vetvy je umiestnený medzi svorky a pretiahnutý. Ak je únik dobre mokrý, odstránenie kôry sa uskutoční bez ťažkostí. Ideálne čistené vetvičky lepšie krycie škvrny a antiseptické. Môžete nastaviť ich farbu. Ak však plánujete postaviť veľký plot, bude to trvať príliš veľa času.

Horizontálne prútie

Ložiskové prvky horizontálnej verzie sú stĺpiky, ktoré sú vedené do zeme. Základ by mal pozostávať nielen z kolíkov, ale aj z drenáže piesku a sutiny. Hladké hrubé póly sa zavádzajú do pôdy s intervalom 1-1,5 m medzi susednými prvkami. Ak sú vetvy na formovanie úseku veľmi tenké, potom sa zvolí minimálna vzdialenosť 1 m. Tyč vezmeme za hrubú hranu a navineme druhý pilier, pokračujeme v bicykli pokračovaním vetvy a pohybujeme sa po všetkých pilieroch osem. Je žiaduce, aby jeden vinič stačil na pokrytie aspoň troch kolíkov. Každý nasledujúci riadok začína od protiľahlého okraja. Je potrebné pozorovať rovnomernosť umiestnenia hrubých a tenkých tyčí, a tak ďalej po celom plote. Hrúbka plota v rôznych bodoch by nemala byť veľmi odlišná. Keď konštrukcia dosiahne požadovanú výšku, budete musieť urobiť orezanie dĺžky tyčí.

Aby boli rady tyčí hustšie, mali by byť poklepané dreveným kladivom zhora nadol.

Vertikálne prútie

Spôsob inštalácie základne je spočiatku podobný horizontálnej možnosti. Nosné stĺpiky sú poháňané rovnakým spôsobom. Paralelne so zemou bude potrebné nainštalovať minimálne 3 tyče približne rovnakej hrúbky ako kolíky, alebo menej. Sú pripevnené alebo pribité k podperám. Celkový počet lamiel závisí od výšky plota - nemali by byť umiestnené ďalej ako 25 cm od seba. Aby mal plot pekný vzhľad, je na hornej strane umiestnená priečka, ktorá je po dokončení práce odstránená. Na nosné tyče vertikálne pripevnené tyče, ktoré sa zhodujú vo výške s plotom. Pri hrubých okrajoch tieto vetvy priliehajú k zemi a potom sa prepletajú s horizontálnymi podperami. Nad pruhmi je potrebné opraviť. Pre túto úlohu je určený drôt. Alternatívne môžete použiť tenké lano alebo splietať niekoľko horizontálnych tyčí.


výzdoba

Predtým v blízkosti prútia ploty zasadil slnečnice a kukuričné ​​polia. Takáto dekorácia je považovaná za klasiku. Moderné možnosti zahŕňajú pestovanie živých kvetov, ako aj využívanie umelých kvetov. Aranžovanie kvetov môže byť vytvorené z žeruchy, chryzantém, astry, sedmokrásky. Látkový plot - vhodné miesto pre horolezcov. Diverzifikuje monotónny rad lavičiek, rezov a pňov. Obvykle je zavesiť hrnce na podporné miesta. Podobne môžete použiť malé vycpané zvieratá, topánky atď. Napríklad vyzdvihnúť a umiestniť niekoľko desiatok veľkých ozdobných kameňov rôznych farieb okolo plotu, nainštalovať 1-2 vázy s bohatou zelenou vegetáciou a koleso zo starého vozňa na nich. Získajte veľkolepé a lacné zloženie. Vedľa brány môžete vybudovať prútený oblúk.

Vysádzame živú prútie

Takýto plot vyrastie a bude mať hrúbku. Pobočky, ktoré sú príliš vysoké, rezané alebo priamo pod. Žijúci plot takmer nechráni územie, ale môže byť urobený zónovým oddeľovačom v rámci areálu. Ak chcete zostaviť živú prútik vertikálneho smeru, musíte najprv pripraviť pôdu. Za týmto účelom vyberte miesto pod opornými stĺpikmi. Vzdialenosť medzi prvkami je zvolená v rozsahu 1-1,5 metra. Potom sa podpery (4 - 5 cm hrubé) vnesú do zeme o 40 alebo 50 cm, aby sa tento proces uľahčil, dolné konce podpier by sa mali ostriť. Následne upevnite priečne oneskorenia. Pomocou drôtu sú v niekoľkých radoch inštalované tenšie prúty (3 je postačujúce s výškou 1,5 m). Potom je čas zasadiť konáre. Výhonky do hrúbky 3 cm sa ponoria do pôdy o 30 cm, vzdialenosť medzi stonkami by nemala byť menšia ako 10 cm a väčšia ako 30 cm.

Vetvičky by mali byť umiestnené s miernym sklonom, takže v prípade potreby bolo ľahšie zmeniť zloženie.

Plastová prútia

Veľkou alternatívou k bežnému prútenému plotu je plastový plot. Tento typ oplotenia je "nie je desivý" čas. Sú tiež atraktívny vzhľad - vyzerajú moderne a originálne. Plast môže mať vysokú pevnosť, ktorá chráni výrobok pred drobnými mechanickými nárazmi. Jedným z najobľúbenejších materiálov je polyvinylchlorid (PVC). Z neho sú vytvorené ploty, oddiely a iné objekty. PVC je odolný voči korózii, rozkladu, extrémnym teplotám a ich rozdielom, priamemu slnečnému žiareniu. Z plastového plotu sa dá ľahko spláchnuť špina, nie sú potrebné špeciálne riešenia. Plastové konštrukcie sú ľahké, takže preprava a inštalácia prejdú rýchlo a bez komplikácií. Dajte taký plot pod silu netrénovanej osoby. Zásadne dôležitou vlastnosťou takéhoto materiálu ako PVC je odolnosť proti ohňu.

Nevýhody inštalácie plastového plotu:

 • zo silného vplyvu na neho zostanú chyby, ktoré budú jasne viditeľné;
 • vysoká cena.

Prútený plot dosiek

Štádiá samo vytvárania plotov z dosiek:

 1. Počiatočné výpočty;
 2. Značenie a inštalácia oporných stĺpikov;
 3. Inštalácia oplotenia;
 4. Dokončovacie práce.

Tkanie s použitím dosiek umožňuje vytvorenie rôznych tvárí a prechodov. Výsledkom je zaujímavá "dizajnérska" konštrukcia. Ak chcete nainštalovať plot vlastnými rukami, musíte najprv urobiť výpočty. Prvým krokom je uhlové označenie plota. V rohoch prípojky bude potrebné nainštalovať stĺpiky a zabezpečiť vstupné a bránové zóny (zvyčajne sú kombinované). Potom výpočet kroku medzi podperami. Ak sú stĺpy betónové alebo drevené, hrúbka 8-10 cm, môže byť umiestnená v 3-metrových intervaloch, tenké nosníky (5-7 cm) - do 2,5 m. Ďalej sa vykonávajú prípravné práce: značenie sa vykonáva, stĺpiky sú inštalované. Hlavnou fázou je inštalácia samotných dosiek. Najprv musíte namontovať dno, striedavo ohnúť dosku. Túto úlohu musia splniť dvaja ľudia. Na stĺpiky dosky sú pripevnené pozinkované klince. Práca sa vykonáva bezprostredne po obvode: prvý riadok sa umiestni všade, potom druhý a tak ďalej.

Ako sa starať o hotové oplotenie

Životnosť prúteného plota dosahuje 5-7 rokov. Po tomto období sa plot rýchlo zhorší. Hlavným faktorom, ktorý zhoršuje jeho stav, je vlhkosť a v dôsledku toho hniloba spodnej časti plota a základ. Predĺži životnosť základnej starostlivosti, ktorou je zabrániť hromadeniu vody pod plotom. V tomto mieste je tiež nežiaduca hustá vegetácia a vysoká tráva, pretože vlhkosť v húštinách sa zvyšuje. Ako ochrana sa odporúča použiť matné laky a antiseptiká. Tvoria bariéru proti vplyvu vlhkosti na nadzemnú časť plota. Z lakových prípravkov by sa malo uprednostniť matné, pretože po použití lesklého laku sa plot stane neprirodzeným. Spracovanie by sa malo vykonávať najmenej 1 krát ročne - potom je šanca na predĺženie životnosti vyššia.

záver

História výstavby prúteného plota začína vzdialenou minulosťou. V súčasnosti je prútik pôvodnou architektonickou formou, ktorá je veľmi obľúbená. Prútený plot nájdete na veľkých súkromných pozemkoch, letných domoch, pri altánkoch, grilovaniach, kvetinových záhonoch, záhradách, reštauráciách a skanzene. Napriek malému počtu druhov tkania môže byť vzhľad štruktúr veľmi odlišný. Živá prútie a pevné oplotenie dosiek - príklady pôvodných stavieb. Pre priemerného muža na ulici postaviť plot - okupácia je relatívne jednoduchá. Najprv musíte zbierať pobočky a triediť ich do 2 kategórií. Základ je postavený z hrubých, tenké priamo plnia funkciu plota. Môžete napredovať a robiť živú prútiku s následnou úpravou dĺžky vetiev a smerom ich rastu. Plot by mal byť zdobený v rustikálnom štýle.

Zanechajte Svoj Komentár