Rozloženie kuchyne v tvare L: umiestnenie náhlavnej súpravy

Pohodlie, pohodlie života, práca, odpočinok - hlavná vec v dome. Na zabezpečenie týchto faktorov je zvolený správny, ergonomický nábytok, ktorý je usporiadaný najlepším spôsobom. Kuchyňa v tvare L vám umožňuje umiestniť predmety tak, aby všetko, čo potrebujete na varenie, bolo vhodné, ale stále je tu priestor pre voľný pohyb, príjem potravy.

Vlastnosti: výhody, nevýhody

Rohové usporiadanie kuchyne má mnoho výhod:

 • umožňuje výrazne ušetriť miesto;
 • použitie jedného uhla zväčšuje plochu dostupných pracovných plôch;
 • vhodné pre izby všetkých veľkostí (šesťmetrový "Chruščov", priestranný "Stalin", dvojúrovňový apartmán, kombinovaná kuchyňa - obývacia izba, štúdio, atď.);
 • veľké domáce spotrebiče, ako napríklad umývačka riadu alebo práčka, sa ľahko zmestia pod pracovnú dosku;
 • pri použití slúchadiel v tvare L je vhodné umiestniť veľké priestory;
 • Roll-out, otočné skladovacie systémy sú často inštalované v rohu, čo zvyšuje celkovú kapacitu;
 • barový pult dokonale zapadne do takéhoto interiéru;
 • Rohová kuchyňa vyzerá krásne, najmä keď má zaoblené, zaoblené rohy.

Existujú aj nevýhody:

 • pre príliš úzke miestnosti, ako aj príliš zložitý tvar, je takáto náhlavná súprava nedostatočne vhodná;
 • Varná doska umiestnená v rohu umývadla je celkom nepohodlná;
 • prístup do skladovacích priestorov umiestnených v rohu často spôsobuje problémy osobám s nadváhou.


Druhy plánovania

V závislosti od oblasti, tvaru miestnosti je kuchyňa v tvare L vybavená rôznymi spôsobmi. Vo veľmi stiesnenom stave, okrem slúchadiel, nič nedávajú, kombinované priestory sú rozdelené barovým pultom, ostrov, polostrov je jednoducho nasadený na veľké kuchyne. Okrem samotnej náhlavnej súpravy, s niekoľkými pracovnými plochami, sa tu nachádza „kanister“, vstavaný drez, nástenné skrinky, chladnička a jedálenský kút. Ten sa nachádza samostatne alebo v kombinácii s hlavnou časťou headsetu.


S polostrovom

Najlepšie je, že toto riešenie vyzerá v štvorcových kuchyniach. Dlhá strana náhlavnej súpravy sa nachádza tu pozdĺž steny, krátka - kolmá, prístup k nej je možný z troch strán. Barový pult sa stáva polostrovom, pracovnou plochou, v spodnej časti sú miesta, kde sú uložené kuchynské riady a riad. Dispozícia je najvhodnejšia pre kombinované priestory - kuchyňa - obývacia izba, izba spojená s balkónom. Peninsular časť poskytuje krásne, ľahké zónovanie, ale v príliš úzkej miestnosti organizovať takýto plán je takmer nemožné.


S ostrovom

Kuchyňa, ktorá má ostrovný prvok, vyzerá originálne, štýlovo. Často sa jedná o jasný akcent, vyrobený v jasných farbách, odlišný od zvyšku farby nábytku. Hlavná časť náhlavnej súpravy sa nachádza pozdĺž dvoch priľahlých stien, v strede priestoru je vybratá:

 • jedálenský kút;
 • rezací stôl s umývadlom, plynovým (elektrickým) sporákom;
 • patník so skladovacími miestami;
 • otvorená vitrína;
 • cez barový pult.

Rozmery ostrova závisia od oblasti, v ktorej sa miestnosť nachádza, ale v miestnosti menšej ako 16-18 "štvorcov" je takéto usporiadanie nevhodné. Forma by mala tiež zodpovedať usporiadaniu miestnosti: pre pravouhlý, pozdĺžny, hranatý alebo oválny ostrov je vhodný pre štvorcové - v tvare štvorca, kruhu, polmesiaca.

Niekedy sa ostrov stáva zónovým prvkom, je tu jednoduché vytvoriť správny "pracovný trojuholník". Nevýhody plánovania zahŕňajú skutočnosť, že ak sa do ostrovnej zóny privedú kachle, umývadlo, rôzne elektrické spotrebiče, budú musieť byť „vytiahnuté“ vhodnou komunikáciou. Odporúčaná minimálna vzdialenosť od ostrova k iným povrchom, skrinkám, stenám je 95-125 cm.

Roll-out, zasúvateľné skladovacie systémy - najpohodlnejšia voľba pre ostrovný stôl. Je žiaduce, aby prístup k takýmto prvkom bol z viacerých strán.


Kútik s barovým pultom

Moderný barový pult bude originálnym doplnkom k jedálenskému priestoru alebo jednému jedáleňu v danej miestnosti. Tu je ľahké robiť zónovanie, oddelenie pracoviska od stolovania. Táto možnosť je vhodná pre štvorcové aj podlhovasté izby, kuchyne s arkýřovým oknom alebo balkón. V malej miestnosti je barový pult zatiahnuteľný, skladací - takto sa dosahuje maximálna úspora miesta.

Barový pult sa stáva dodatočným pracovným povrchom, najmä ak je samotná náhlavná súprava malá, prerušovaná viacerými domácimi strojmi, elektrickými spotrebičmi. Tento prvok zdôrazňuje pôvodný štýl miestnosti, mriežky kovové police sú niekedy umiestnené nad barom, s okuliarmi, poháre na víno visí na nich, ktoré dávajú miestnosti určité "veselie". Tu tiež miesto malé, nízke chladničky pre potraviny, nápoje a skrine. Najčastejšie sa dizajn vykonáva prostredníctvom, ktoré vizuálne robí kuchyne priestrannejšie.


Obyčajný tvar písmena L.

Rohová súprava bez prídavkov - ideálna pre príliš blízko kuchyne, na ploche iba štyroch až siedmich metrov štvorcových. Je takmer nemožné zorganizovať jedálenský kút - možno ho umiestniť na parapet, ktorý poskytuje skladacie stoličky. Vonkajšie rohy sú rezané, aby sa zabezpečil voľný pohyb počas varenia, samotná náhlavná súprava je o 5-10 cm užšia ako štandardná. Pozdĺž jednej steny sú umiestnené vysoké skrine-skrine, chladnička, uzavreté skrine, druhá časť je rezací stôl, sporák, umývadlo.

Vo veľkých miestnostiach je prípustné inštalovať luxusný, veľkoplošný dizajn v tvare L bez toho, aby ho dopĺňal inými prvkami. Riešenie je vhodné pre priestranné apartmány, kde sa varenie pre celú rodinu vykonáva v jednej miestnosti a jedlo je v inej.


Tvar vnútorného rohu náhlavnej súpravy: čo je pohodlnejšie

Dizajn vo forme písmena "G" môže mať rôzne typy vnútorných rohov - je rovný alebo skosený. Značne sa líšia z hľadiska jednoduchosti použitia, dostupnosti rohových skriniek, smeru otvárania dverí, ceny výroby. V zriedkavých prípadoch je dolná časť ponechaná otvorená, napríklad keď je náhlavná súprava doplnená o barový pult.

rovno

Varianty, keď sú dve časti náhlavnej súpravy spojené v pravom uhle, sú vhodné pre stiesnené, minimalistické miestnosti, kde je množstvo línií a foriem neprijateľné. Nevýhodou je obtiažnosť prístupu do samotného rohu, do "vnútorných priestorov" skrinky. Dvere sa tu často vyrábajú skladaním, čo výrazne zlepšuje praktickosť dizajnu, namontovaného vo výfuku, výsuvných, rotačných systémoch. Niekedy je rohová časť vybavená zásuvkami, z ktorých každá je zdobená konkávnou fasádou.


skosené

Zkosené alebo konkávne rohy majú niekoľko výhod:

 • nie sú potrebné výsuvné systémy, dvere sa otvárajú, užívateľ má prístup do vnútra;
 • výrobok je veľmi priestranný;
 • Je vhodné umiestniť tu umývadlo, sporák.

Hlavnou možnou nevýhodou je nadmerná hĺbka. Prostredníctvom takejto postieľky je problematické dostať predmety na stenu, blízko nej. Pozornosť sa venuje aj nákladom - podobná konfigurácia, najmä radiálna, je o niečo zložitejšia, pretože cena je vyššia.


Umiestnenie zariadenia

Zariadenie je inštalované podľa určitých pravidiel:

 • práčka, plynový sporák neumiestňujú priamo vedľa chladničky;
 • chladnička nie je umiestnená v blízkosti batérie;
 • umývačky riadu a umývačky riadu by mali byť umiestnené v blízkosti umývadla, aby sa nevytiahla potrebná komunikácia príliš ďaleko;
 • mikrovlnná rúra, iné podobné malé zariadenia je zakázané vkladať do chladničky, práčky;
 • TV je lepšie zavesiť na stenu, ale nikdy by ste ho nemali umiestniť na chladničku, umiestniť ju do blízkosti sporáka, umývadla;
 • Umiestnenie odsávača závisí od umiestnenia varnej dosky. Čím väčšia je miestnosť, tým silnejší je ventilačný systém.

V kuchynskom priestore sa zvyčajne dodržiava pravidlo „pracovného trojuholníka“, takže majitelia pri varení nestrávia veľa energie.


Umiestnenie umývadla, varnej dosky

Varná doska a drez nie sú v tesnej blízkosti - je vhodnejšie položiť stôl medzi ne najmenej 80 cm dlhý. O platni ponechajte najmenej 40-50 cm pracovného povrchu. Plynový sporák tiež nie je umiestnený príliš blízko okna - dokonca aj ľahký ťah môže vyhodiť oheň.

Je vhodné namontovať umývadlo nie v samotnom rohu (najmä v obdĺžnikovej miestnosti), ale mierne posunuté doprava alebo doľava. Na vrchole často majú sušičku na riad, otvorené police. Ak je na vrchole niekoľko skriniek, ich dvere by sa mali otvárať v rôznych smeroch, sklápať alebo pohybovať.

V každej kuchyni je dôležité dodržiavať pravidlo "pracovného trojuholníka" - chladničky-drez-sporák, kde je každý prvok dôležitý. Všetky vyžadujú spojenie s komunikáciou. Približná dĺžka "strán" tohto trojuholníka je asi dva metre. Chladnička tu je lepšie dať do voľného rohu, ale tak, aby bolo vhodné otvoriť.

Chladnička, skriňa, iné vysoké predmety sú umiestnené tak, aby neroztrhávali pracovný priestor.


Rohová kuchyňa s ventilačným boxom, rímsou

Prítomnosť v kuchyni vetracej skrinky, všetky druhy projekcií, sťažuje usporiadanie nábytku - obyčajne musíte robiť súpravy na objednávku tu. Výstupok sa nachádza v strede steny, v rohu, pri vstupe do kuchyne. Je zakázané ho demontovať - ​​je to nebezpečné pre všetkých obyvateľov domu.
Úlohou projektanta v tomto prípade je starostlivo obísť zbytočný prvok alebo ho premeniť na užitočnú, funkčnú časť interiéru kuchyne. Ak sú rozmery škatule malé, je ľahké ich ignorovať, robiť len malú štrbinu v stolovej doske, ale veľkosť výčnelku často presahuje 50 x 50 cm, potom nie je možné nevšimnúť si.
Čo je prípustné pre hromadnú schránku:

 • mierne znížiť získaním špeciálneho povolenia od stavebnej spoločnosti;
 • skryte ho v zabudovanej skrini, až po strop;
 • zvýraznenie s jemným dekorom;
 • zavesiť malú televízor na držiak;
 • zdobia úzke poličky na ochutené poháre;
 • zdobia zrkadlá alebo dlaždice.

Veľké, ťažké predmety priamo na potrubnom držiaku sú zakázané - často porušujú jeho integritu, znižuje funkčnosť.


Ako vybaviť jedálenský kút

Jedálenský priestor sa zvyčajne nachádza oproti alebo s uhlopriečkou od slúchadiel a ponecháva dostatok miesta na pohyb. Hlavné možnosti sú:

 • Jedálenský kút so stolom a stoličkami je štandardným, najobľúbenejším riešením. Rozmery stola, počtu sedadiel závisia od plochy miestnosti, počtu osôb v rovnakom čase pri stole;
 • so stolom a pohovkou - pohodlná, najpohodlnejšia možnosť. V malej miestnosti položte kompaktný rohový gauč. V priestrannejšom produkte je v prípade potreby povolené, aby sa jedna alebo dve osoby premenili na posteľ s priestrannými úložnými boxmi;
 • s barom, vysokou stoličkou - vhodné ako zónový detail, ako aj v kuchyniach, kde nie je vhodný kompletný jedálenský kút. Konštrukcia je umiestnená v strede miestnosti, pozdĺž okna, priľahlej k stene;

 • modulárna konštrukcia - keď je zložená, je to skrinka, ktorá má sekcie na uskladnenie alebo je bez nich vyhotovená. Stoličky alebo stolice sú kompaktne umiestnené vo vnútri, čiastočne alebo úplne skladacie;
 • rozkladacia pohovka - ideálna pre stiesnené štúdiové apartmány, veľmi malé kuchyne, kde je potrebné umiestniť jedáleň a kompaktné miesto na spanie. Stôl je zvyčajne tvorený pohovkou a pevnými podrúčkami, ktoré sa stávajú oporami stola. Dizajn je pripevnený na pohovke na dvoch miestach po stranách, ľahko sa sklopí a zasunie.

V priestranných izbách, kde je k dispozícii viacúrovňová podlaha, je obedová zóna umiestnená na pódiu. Pre miestnosti s komplexnou konfiguráciou je možné zariadiť jedáleň v arkýřovom okne, výklenok, loggiu, vyhrievaný balkón v kombinácii s kuchyňou.


Štýl, interiér palety farieb

Štýlový dizajn Interiér v tvare L ponúka niekoľko:

 • klasické - zarámované fasády, prírodné materiály výroby, malý počet vyrezaných prvkov na nábytku, štuky na strope, steny. Prítomnosť viackoľajových lustrov, dosky z kameňa;
 • Podkrovie - vhodné pre priestranné izby s vysokými stropmi, panoramatickými oknami. Súprava je zvyčajne tmavá, umelo starnúca, dizajn takejto kuchyne je prijateľný, rovnako ako originálny starožitný nábytok vysokej kvality obnovený;
 • Provence - svetlé, väčšinou pastelové farby fasády z prírodného dreva, kvetinové záclony. Rovnaké farebné závesy namiesto niekoľkých dverí v podstavcoch, závesných skrinkách;
 • Škandinávska - hrubá biela, béžová, pieskové odtiene náhlavných súprav, dobrý jedálenský stôl.


Väčšina vybavenia izieb je vyrobená z dreva, dekor s textúrou je takmer neprítomný;

 • Barokový - používa sa vo veľkých miestnostiach, čo znamená prítomnosť veľkorozmerného nábytku, bohato zdobeného rezbami, mozaikami, intarziou, vitrážami. Skutočná „kožená“ pohovka z hnedej alebo červenej farby sa tu dokonale hodí;
 • minimalizmus - číre línie a tvary, fasády bez dekoru, z materiálov vhodných ako prírodné drevo a laminovaná drevotriesková doska, MDF. Farby sú prevažne „čisté“ - biele, žlté, čierne, červené;
 • high-tech - tam je veľa svetla, najnovšie kuchynské vybavenie, ktoré značne zjednodušuje varenie, ale takmer všetko sa skrýva za hluchými fasádami. Povrchy sú lesklé, primárne farby sú sivé, modré, strieborné. Mnoho kovových častí.

Vybavenie vhodné pre konkrétny štýl je jednoduché vybrať zo vzoriek prezentovaných v predajniach nábytku, obrázkov a fotografií na internetových stránkach.


osvetlenie

Časy, kedy bola celá kuchyňa osvetlená jednou alebo dvoma lampami, sú dávno preč. Okrem centrálneho stropného svietidla je každá logická zóna samostatne osvetlená. Pre prácu s preferovaným studeným svetlom, bez skreslenia skutočných farieb jedla. V jedálenskom priestore je teplejšie prúdenie av prítomnosti miesta odpočinku je preferované nastaviteľné osvetlenie jasu. Svietidlá na špeciálnych koľajniciach, vybavené rotujúcimi mechanizmami, ako skutočné reflektory, sú veľmi pohodlné. Nástenné svietidlá, stojanové lampy, elektro-lustre, nástenné alebo podlahové lampy sú prípustné v jednotlivých interiérových štýloch. Nadmerne ťažké, veľké lustre visia v priestranných izbách, reflektoroch - vo väčšej blízkosti.

LED pás zdobí headset, beží na jeho hornej alebo dolnej, dekoratívne lampy sú namontované vo vnútri zasklených skrine. Svetelné zdroje za hluchými fasádami umožňujú rýchlo nájsť potrebný objekt vo vnútri.


Užitočné tipy od dizajnérov na usporiadanie, dizajn L-tvaru kuchyne

Pri vytváraní projektu kuchynského dizajnu je dôležité rozhodnúť, čo sa bude nachádzať presne tu - len apartmán alebo aj jedálenský kút, miesto odpočinku. Uhol je tu potrebný na čo najúčinnejšie použitie, bez vytvárania neprístupných „mŕtvych zón“. Na začiatku opravy kuchyne je potrebné nakresliť náčrt, kresliť s rozmermi, aby bolo jasné, čo a kam umiestniť. Priestranné izby sú lepšie pre zónovanie - takže miestnosť bude vždy v poriadku, bude to vyzerať estetickejšie. Je tiež dôležité dodržiavať minimálnu prípustnú vzdialenosť medzi kuchynskými predmetmi - čím viac obyvateľov v byte, tým väčšie sú uličky.


záver

Dizajn modernej rohovej kuchyne, vrátane priestoru v kombinácii s obývacou izbou, lodžiou, sa vykonáva v rôznych štýloch. Bez pomoci odborníkov to nie je ťažké urobiť sami. Najlepšie nápady a príklady s podrobným popisom sú publikované denne na webových stránkach dizajnu, ktoré obsahujú aj online programy na vytvorenie kuchynského plánu, plnohodnotné rozloženie v 3D formáte.

Zanechajte Svoj Komentár