Starostlivosť o keramické dlaždice

Správna starostlivosť o keramické obklady jej pomôže po mnoho rokov zostať tak atraktívne, ako bola okamžite po inštalácii. Zlaté pravidlo kvalitnej starostlivosti možno vyjadriť dvoma slovami: pravidelnosťou a frekvenciou. Čím častejšie budete postupovať pri čistení dlaždíc, tým dlhšie zostane v stave „ako nový“. Je to jednoduché, stačí, ak budete dodržiavať pomerne jednoduché odporúčania.

Nástroje a materiály na čistenie keramických obkladačiek

nástroje

Na uľahčenie čistenia použite vhodné nástroje. Po prvé, na čistenie keramických obkladačiek budete potrebovať:

 • vedierko;
 • Mäkká kefa;
 • Mäkká tkanina;
 • Vysávač.

Varovanie! Pri čistení nepoužívajte kefu s tvrdými (železnými) štetinami.

materiály
 • pracieho prostriedku;
 • voda;
 • Vodoodpudivé pre kĺby.

Starostlivo zvážte výber pracieho prostriedku na čistenie keramických obkladačiek. Tie, ktoré obsahujú kyseliny (napríklad s pridaním chlóru) a obsahujú aj častice abrazíva, nie sú vhodné na jeho údržbu - niektoré typy dlaždíc sú skôr ľahko poškriabané a to vedie k tomu, že nečistoty začnú prenikať do pórov keramiky, odkiaľ je takmer nemožné ich odstrániť. , Okrem toho, kozmetické mydlo obsahujúce tuky a mastné kyseliny môže tiež škvrny na škvrne skôr než umyť.

Tip: Najlepšie je zaobchádzať s dlažbou teplou vodou, do ktorej sa pridá trochu tekutého čpavku alebo čističa skla - po takomto čistení bude keramická dlažba svietiť ako nová.

Postup pri ošetrovaní keramických obkladačiek

Starostlivosť o keramické dlaždice zahŕňa dve fázy: prvá metóda odstraňuje hrubé nečistoty a prachové častice suchou metódou a druhá čistí povrch.

1

Suché čistenie. Predtým, ako začnete umývať povrch, musíte ho vysať, alebo dôkladne opláchnuť mäkkou suchou kefou a potom pozbierať odpadky. To je obzvlášť dôležité, ak je dlažba podlahová krytina.

2

Mokré čistenie. Nanesenie jemného čistiaceho prostriedku na obrúsky, povrch dlažby otrite svetlými kruhovými pohybmi, potom opláchnite teplou vodou a pridajte amoniak. Ak sa na povrchu vytvoria škvrny, nechajte na nich čistiaci roztok nejaký čas a potom ich utrite mäkkou špongiou.

Rady týkajúce sa starostlivosti o keramické dlaždice: Kontaminácia tuku sa ľahko odstráni roztokom sódy, krvnými škvrnami - peroxidom vodíka. Ak je škvrna zafarbená fixkami, čo sa často stáva, keď sú v rodine deti, skúste odstrániť detské „umenie“ roztokom bežného bieliaceho bielizne.

3

Finish. V tomto štádiu môžete na obkladačku aplikovať ochranný náter a ošetrovať švy špeciálnymi zlúčeninami na ochranu pred vniknutím vody a zabránením tvorby plesní a húb.

Ochranné opatrenia proti znečisťovaniu

Na uľahčenie starostlivosti o dlaždice môžete použiť opatrenia na ochranu dlaždíc pred kontamináciou. Môžu byť rozdelené na mechanické a chemické.

 • Mechanical. Ak chcete uchýliť sa k čisteniu keramických dlaždíc zriedkavejšie, položte rošt v blízkosti vstupných dverí a za ním pevný koberec. Toto jednoduché opatrenie pomôže uľahčiť starostlivosť, oddialiť pouličný prach a piesok pri vstupe do bytu.

 • Chemical. Povrch keramickej dlažby môže byť potiahnutý špeciálnou zmesou, ktorá znižuje jeho adhezívnu schopnosť - nečistoty budú menej „lepkavé“, čistenie bude menej časté. Okrem toho musia byť kachľové spoje ošetrené špeciálnym zložením, ktoré je vodoodpudivé - malo by sa to vykonať aspoň dvakrát alebo trikrát ročne.

Užitočné tipy pre starostlivosť o keramické obklady

 • Povrch občas vyleštite. Kriedový prášok rozpustite vo vode až do hrúbky kyslej smotany a aplikujte na keramické obklady. Dajte trochu suché, potom trieť suchou handričkou. Po takejto starostlivosti bude dlažba svietiť ako nové.
 • Ak chcete pridať lesk na dlažbu, pridajte do umývacej vody čpavok (pár polievkových lyžíc na liter vody). Po vyčistení odstráňte zvyšné kvapky vody mäkkou handričkou alebo kamzíkom.
 • Veľmi špinavé dlaždice možno umyť vodou s prídavkom octu (tri polievkové lyžice na liter vody). Pre informácie o škvrnách od mastnoty, môžete použiť ocot podstatu, ale okamžite po znečistení zmizne, dlaždice musia byť umyté veľkým množstvom teplej vody.

Zanechajte Svoj Komentár