Stoly v interiéri: tipy na výber

História stolov zakorenená v dávnych dobách. Spočiatku boli vyrobené z kameňa a boli primitívnou konštrukciou s horizontálnym povrchom (stolová doska) a balvany, ktoré slúžili ako nohy. Samozrejme, že v tom čase nepísali na takéto „stoly“, ale boli zapojení do manuálnej práce. Prvé modely nejasne pripomínajúce moderné náprotivky sa objavili v starovekom Egypte. Boli vyrobené z dreva a posiate kovom. Egyptskí chudobní ľudia stáli priamo na zemi a len bohatí ľudia si mohli dovoliť taký luxus ako stôl. V závislosti od funkčného účelu boli rozdelené do dvoch typov:

 • Stolovanie. Takéto stoly boli okrúhle, mali statické nohy a neobsahovali viac ako pár ľudí.
 • Pracovníkov. Prvý prototyp stolov mal sklopné nohy, takže v prípade potreby bolo možné stôl umiestniť priamo na kolená.

V starovekom Grécku, Hellenes squatted a pracoval s pevnými substrátmi pri práci s papyrus. Potom, čo sa knižnice začali otvárať a ja som musel neustále písať, myšlienka stolov bola prijatá od Egypťanov. Gréci urobili viac elegantných modelov s mnohými dekoráciami. Podľa jednej z legiend sa ukázalo, že prvý stôl je z jednoduchej stolice, ktorá bola ozdobená takýmto zložitým rezbárstvom, že sa na nej nepohodlne posadila. Okrem dreva, používa mramor a kovy na výrobu tohto nábytku. S vývojom stolárstva na začiatku renesancie sa modely začali vyrábať z masívneho dreva vzácnych druhov, vykladané drahými kameňmi a zdobené rezbami. Kňazi, ktorí sa v tých dňoch angažovali v písaní rozsiahlych kníh a zbieraní nových kníh, až do začiatku storočia XVII., Trávili čas stolom za stolom - vysokými stolmi so šikmým stolom. Tento štýl práce si nezachoval svoju dôležitosť, ale je stále považovaný za najviac "zdravý" pre oči a chrbticu. Začali sa kombinovať desktopy s regálmi a kanceláriami a tajomníkmi, ktoré sa v dnešnej dobe stále stretávajú v klasickom dizajne. Teraz sa písacie stoly v stavebníctve stali oveľa komplikovanejšími, čo ich robí multifunkčnými v interiéri. O tom, ako si vybrať tento dôležitý detail kancelárie alebo detskej izby, a budeme hovoriť ďalej.

Odrody stolov

Po začatí sériovej výroby nábytku sa objemné stoly stali ľahšími a zbavili sa zbytočných častí. Ak to bolo určené na prácu s písacími materiálmi, potom model musí mať ďalšiu dosku pod svahom, ktorý bol umiestnený nad hlavnou pracovnou doskou. V moderných variáciách školských alebo študentských pultov sa zachováva uhol sklonu, čo umožňuje rozvíjať správne držanie tela. S príchodom počítačov, písací nábytok sa zmenil. Vo svojom dizajne pridané špeciálne výklenky pre monitor, systémovú jednotku a posuvnú poličku pod klávesnicou. Klasifikujte stoly podľa viacerých kritérií:

 • tvaru;
 • Navrhované umiestnenie;
 • Materiál výroby.

    

Modely sa tiež líšia v konfigurácii, to znamená v súprave ďalších prvkov: políc, výklenkov, nadstavieb, špeciálnych držiakov a krabíc. Multifunkčné stoly vyzerajú skôr ako plnohodnotné regály s dodatočne nainštalovanou stolovou doskou. Ich nákupom sa eliminuje potreba inštalácie úložných systémov.


    

Ako si vybrať

Pri výbere pracovného stola sa musíte riadiť potrebami toho, kto ho použije. Ak plánujete vykonávať rozsiahlu prácu (kreslenie, kreslenie), potom musíte venovať pozornosť priestrannému modelu so širokými pultmi. Ak potrebujete zorganizovať skladovanie pracovného príslušenstva, ktoré je k dispozícii vo veľkých množstvách, potom sa kladie dôraz na početné zásuvky a police. Tiež vziať do úvahy zvláštnosti interiéru miestnosti, v ktorej dať nábytok. Stoly zdobia so sebou nielen učebne, ale aj detské, dielne, domáce kancelárie v byte.


    

V závislosti od miesta inštalácie

Typ inštalačných pultov je rozdelený do nasledovných typov: t

 • Roh. Konštrukcia stola zahŕňa umiestnenie na križovatke dvoch stien a nezaberá veľa miesta. Možnosť je optimálna pre malé miestnosti mestských bytov. Keďže okná sú zvyčajne umiestnené ďaleko, musíte sa postarať o kvalitné miestne osvetlenie. Tento model je tiež relevantný pre kombinované miestnosti, kde je pracovnému priestoru pridelený malý priestor (obývacie izby, spálne).
 • Skrytý. Táto primitívna verzia si vo svojom dizajne zachovala len stolovú dosku av niektorých prípadoch aj sklopné nohy. Skryté stoly sú vybavené špeciálnym mechanizmom, ktorý pri aktivácii umožňuje horizontálne upevnenie pracovnej plochy. V normálnom stave je zamaskovaný iným nábytkom a šetrí miesto.
 • Vstavaný parapet. Tieto dlhé stoly sú umiestnené priamo pod oknami, čo zaručuje dostatok prirodzeného svetla počas práce počas dňa.
 • Obdĺžnikový. Stôl môže byť umiestnený v ktorejkoľvek časti miestnosti. Vyzerá pevne a pri veľkých veľkostiach sa zmestí do počítača, ďalších políc, organizátorov a zásobníkov na papier. Ak usporiadate priestrannú štúdiu v podkroví, potom sa masívny klasický stôl stane ozdobou striktného, ​​ale štýlového interiéru.

Existujú aj neštandardné modely, ktoré sú vyrobené na zákazku a sú prispôsobené charakteristike miestnosti a jej neobvyklej geometrii.

    

Optimálna veľkosť

Bez ohľadu na účel, na ktorý je tento kus nábytku zakúpený, stoly musia spĺňať všeobecne uznávané normy. Zabezpečia správne umiestnenie rúk, držanie tela, potrebnú vzdialenosť k papieru alebo monitoru pre oči. Z toho, ako človek pracuje pri stole, jeho zdravotný stav priamo závisí. Je obzvlášť dôležité zvoliť správnu veľkosť pre školákov a malé deti, ktorí sa učia rozvíjať jemné motorické zručnosti pre farbenie a modelovanie. Dodržiavajte nasledujúce požiadavky:

 • Dĺžka pracovnej plochy by nemala byť menšia ako 1 m.
 • Na stole by mal byť voľný priestor pre ruky.
 • Hĺbka stola by nemala byť menšia ako 0,5-0,6 m.

    

Čo sa týka výšky, vyberá sa individuálne, v závislosti od výšky osoby alebo dieťaťa. K tomu si sadnite na stoličku a zmerajte vzdialenosť od podlahy až po dno hrudnej kosti, kde sa nachádzajú posledné rebrá. Ak dieťa potrebuje možnosť „na rast“, potom si môžete kúpiť originálny návrhársky stôl s nohami, ktorého výška je nastaviteľná.

Tam je systém vytvorený architektom Le Karbyuz. Z jeho výpočtov vyplýva, že pre osobu so štandardnou výškou (asi 175 cm) by mal mať „ideálny“ stôl výšku 70 - 80 cm Presné hodnoty z tohto rozsahu sú určené pri meraní dolného a horného trupu, pretože ich „pomer“ závisí od funkcie.

    

Vo forme

Tvar štandardných tabuliek je rozdelený do dvoch typov:

 • roh;
 • Obdĺžnikový.

Moderný trh ponúka širokú škálu modelov komplexných tvarov s hladkými líniami, rovnými a zaoblenými rohmi a ďalšími pracovnými plochami.

    

Funkčnosť a vybavenie

V tradičných modeloch je na nohách na pravej strane skladovací systém skladajúci sa zo zásuviek. Ak existuje veľa príslušenstva, tieto police sú duplikované na ľavej strane. Keď sa nepredpokladá centrálne umiestnenie stola (v strede miestnosti), nad stolom stola sú inštalované nadstavby - ďalšie otvorené a uzavreté police na knihy, notebooky, učebnice a dekoračné prvky, ktoré zrieďujú vnútornú kompozíciu v prísnej štúdii. Veľmi obľúbené sú modely, ktoré majú ďalšiu posuvnú dosku. Prvok výrazne zvyšuje pracovnú plochu a je potrebný v domácich dielňach.


    

Výber tabuľky podľa veku

V závislosti od vekových znakov sú tabuľky rozdelené do troch typov:

 • detské;
 • dospievania;
 • Pre dospelých.

    

Všetky tri typy sa líšia veľkosťou vrcholov, hĺbkou a samozrejme výškou. Je potrebné vybrať modely individuálne pre konkrétnu osobu. Stojí za zváženie aj dizajn nábytku. Napríklad pre dievčatá môže mať žiarivo ružovú farbu a dekorácie vo forme kvetinových aplikácií. Pre chlapcov sa hodia modely modrej, modrej, šedej farby. Teenageri si vyberajú moderné dizajnérske stoly, s množstvom technických "ozdôbok".

Je vítané, ak má stôl pre dieťa alebo tínedžer nastaviteľný stolík, ktorý má požadovaný uhol sklonu. Kým telo dieťaťa rastie, je dôležité vštepiť zvyk pracovať v správnej polohe.

    

Materiály na výrobu

V závislosti od výrobného programu sú dosky rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Z MDF. Dosky sú vyrábané lisovaním drevného odpadu (hlavne pilín) s pridaním špeciálnych lepidiel.
 • Drevotrieskové dosky. Materiál je podobný MDF, ale má kratšiu dobu opotrebovania.
 • Masívne drevo. Najdrahšie, luxusné stoly sú z neho vyrobené. Sú objemné a majú veľkú váhu, ale vydržia viac ako tucet rokov. Takéto modely organicky prúdia do klasického štýlu a jeho modernej „interpretácie“ - modernej.
 • Kov. Tento materiál sa používa v kombinácii s drevom alebo sklom. Stoly s kovovými vložkami sú zvyčajne vyrobené na zákazku a vybrané pre konkrétny interiér.
 • Glass. Z neho vytvoriť len dosky. Používame tvrdené sklo alebo triplex, ktoré sú vysoko odolné. Tieto stoly sú vhodné pre high-tech, minimalizmus a podkrovie.

Plast je považovaný za najlacnejší a najpraktickejší materiál. Silné zaťaženie je v takomto stole kontraindikované, takže nebude trvať dlho.

    

Pracovný stôl pre dve pracovné miesta

Ak má rodina dve deti, potom je ich izba vybavená ergonomickým nábytkom, ktorý zanechá veľa priestoru pre aktívne hry. Tabuľka pre dve pracoviská je prakticky rovnaká ako obvyklá, len jej stolová doska je dlhá a všetky doplnky a úložné systémy sú duplikované symetricky. V niektorých modeloch sa podmienené zónovanie pracovísk vykonáva na úkor spodných boxov. Ako možnosť, môžete nainštalovať cez regály, ktoré umožnia každému dieťaťu, aby ticho ísť o svoje podnikanie a nie je v rozpore so sebou.


    

Multifunkčné modely

Ak ste "kopať" hlbšie, ukazuje sa, že všetky moderné modely stolov sú multifunkčné. Pôvodne bol tento prvok vynájdený len na písanie a prítomnosť skladovacích systémov nebola určená. Oni sa objavili oveľa neskôr, už ako výsledok odvážne nápady dizajnérov, ktorí sa snažili vytvoriť maximálny komfort pre osobu. Originálne modely môžu obsahovať kreslo v komplexnej štruktúre alebo „masku“ pod fasádou skrine. Keď otvoríte jeho spodné dvere, objaví sa úložný systém a výklenok pre nohy a horná časť sa zmení na stolík.


    

záver

Hoci storočie technologického pokroku neúprosne prežije tradičný rukopis a nahradzuje ho súborom strojového textu na klávesnici, je stále príliš skoro na to zabudnúť. Môžete si ich kúpiť v hotovej forme v predajniach nábytku alebo si vytvoriť vlastné ruky. Druhá možnosť vám umožní vybaviť ideálne pracovisko. Pre Provence je vhodný starý stôl „starej mamy“, ktorý môže byť mierne očarený. S moderným štýlom, high-tech a minimalizmus kombinované modely skla a kovu. Avantgarda rád vezme nezvyčajný stôl s abstraktným tvarom a dekoratívnym systémom osvetlenia. Klasický štýl je kombinovaný s objemnými modelmi z masívneho dreva a potiahnuté lakom. Do ľubovoľného smeru si môžete vyzdvihnúť jedinečný stôl, ktorý ozdobí súpravu nábytku a prízvuk v interiéri.

Zanechajte Svoj Komentár