Florarium to urobte sami

Vytvorte špeciálny interiér v byte alebo dome pomôže miniatúrne záhrady za sklom. Kus prírody, privedený do bežnej situácie, naplní miestnosť svetlými prírodnými farbami. Je veľmi jednoduché, aby sa florarium vlastnými rukami, skôr krok za krokom nasledovať pokyny. Kreatívny proces si vyžaduje trpezlivosť, nízke finančné a časové náklady, ale vyzerá oveľa pôsobivejšie ako obyčajné kvety v kvetináčoch.

O floráriu

Kompozície rastlín v priehľadných nádobách žijú v uzavretom prostredí. V takýchto stenách prebiehajú všetky druhy prírodných procesov: fotosyntéza, rastový cyklus, tekutá výživa. Na vytvorenie prírodného príslušenstva môžete použiť akýkoľvek sklenený objekt - akvárium, karafu, nádobu.

Hlavnou výhodou záhrady fliaš je kompaktnosť. Mini kvetinová záhrada sa ľahko zmestí na parapet. Dekor dokonale zapadne do každého interiéru, ale v ekologickom štýle bude vyzerať obzvlášť harmonicky.

Táto metóda fyto dizajnu bola použitá vo viktoriánskej dobe. Predchodcami moderných florária boli veľké boxy so sklenenými vložkami. Priniesli exotické rastliny do Európy. Európania začali s prijatím tejto myšlienky a začali v nej nepriaznivých regiónoch rásť vlhkosťou, náladovými greeny. Boli to paprade, orchidey, antúria.

Typy a zariadenia

V závislosti od typu kontajnera, tvaru vysadených rastlín, miniatúrne skleníky za sklom sú rozdelené do niekoľkých typov. Z botanického hľadiska možno florárium uzavrieť len s obmedzeným prístupom vzduchu z miestnosti. V takýchto produktoch vytvárajú najpriaznivejšiu atmosféru pre náročné rastliny, optimálnu vlhkosť a teplotu. Tam sú tiež suché záhrady s pieskom, ktoré nevyžadujú zavlažovanie.

Florária s otvoreným prístupom k rastlinám sú častejšie. Ekosystém v skle alebo akváriu je tiež individuálny, ale sústreďuje sa na dno nádrže. Môžu to byť jednotlivé rastliny alebo celá skupina. Môžete vytvoriť jednostupňové, viacvrstvové kompozície.

Aká kapacita je vhodná

Vytvorte živé príslušenstvo z najneobvyklejších sklenených predmetov. Líšia sa v geometrickom tvare, veľkosti, dekoratívnych prvkoch. V závislosti od typu kontajnera dostanete tieto prírodné skleníky:

 • Aquarium. Vhodné nádoby akéhokoľvek tvaru (okrúhle, štvorcové) otvorené, uzavreté. Môžete sa zapojiť do pestovania rôznych rastlín, používať akékoľvek dekoratívne odvodnenie;
 • Bottle. Vytvorte z každej lode s úzkym hrdlom, veľkou kapacitou. Rastliny, ktoré sa nerozlišujú rýchlym vývojom, sa vysádzajú do takejto nádoby. Plavidlo je ťažké dať krásny vzhľad. Skvelé na drevo.
 • Nástenné. Výrobky sú pozoruhodné zavesením na stenu. Sú oveľa menšie ako podlaha. Môžu byť uzavreté a otvorené;
 • Mini florariumy. Na výrobu kompozícií používajúcich malé sklenené atribúty: transparentné vianočné ozdoby, poháre, poháre, vázy. Rastliny by mali byť tiež miniatúrne. Sukulenty, mini-fialky, brečtan a iné.

Rastliny - výberové smernice

Pre okrasné fľaše záhrad vhodné pre nízku zeleň s pomalým rastom. Ak sa vytvorí zloženie rôznych druhov, potom sa najvyššia vzorka umiestni do stredu, okolo nej sa zasadia stredné. Najmenšie sú umiestnené na okrajoch. Rastliny, ktoré rastú v tej istej nádobe, by mali mať rovnaké požiadavky na starostlivosť, mali by byť kombinované vo farbe a textúre. Môžu byť zhromažďované samostatne v lese, pristátie, kúpiť v špeciálnom obchode. Pre kvetinové terárium sú najvhodnejšie tieto typy:

 • Mechy a paprade. Cítiť sa skvele vo vlhkom prostredí. Sphagnum v floráriu sa používa na vyplnenie priestoru. Tento druh machu má belavú až bohatú zelenú farbu. Maskujú hrnce, obaľujú záhyby. Fern použitie nephrolepis. Banda opeřených listov vyzerá krásne ako samostatná rastlina alebo pozadie kompozície, vyžaduje to časté riedenie, pretože rýchlo rastie.
 • Krásne kvitnúce rastliny. Najkrajšie záhrady pre sklo uznávané orchidea. Na pestovanie náladových rastlín je potrebné špeciálne kvetinárstvo vybavené vykurovacím a ventilačným systémom. Saintpaulias (trpasličí fialky) rastú obklopené zamatovými listami. Je tiež možné pestovať hybridy cyklámen, gusmania, azalea, ale pod podmienkou, že sú stabilizované glycerolom.
 • S nezvyčajnými listami. Jedným z najpopulárnejších rastlín pre florárium je fittonia. Všetky listy majú ružové alebo biele pruhy. Vhodné len pre otvorené akvária. Crotons zdobia zlaté škvrny na listovej doske. Zelený alokazi natiahnutý, má špicatý tvar.
 • Pre suché skleníky. V takomto prostredí sa zvyčajne pestujú kaktusy a iné druhy sukulentov. Rastliny sú schopné dlhodobo existovať na vlastných vlhkostných rezervách. Pre nich vytvárajú špeciálne púštne krajiny. Pozornosť by sa mala venovať echinopsis, rebution, pichľavým hruškám a pľúcnym odrodám.


Pôda pre florárium

Pôda by mala byť vybraná na základe potrieb závodu. Začiatočníci kvetinárstva lepšie vziať hotové zmesi a substráty. Pre vlastnú prípravu univerzálnej pôdy je potrebné ju zmiešať s pieskom v pomere 1: 1. Pre sukulenty a kaktusy je potrebná ľahšia pôda, do piesku by sa mali pridať dve časti.

Pretože v floráriu nie sú žiadne drenážne otvory, jednoducho sú potrebné umelé dezintegrátory pôdy. Šírka kamienkov na dne nádrže, prikryte ich machom alebo kusom pytloviny a prikryte ich vrstvou dreveného uhlia. Pre nenáročné rastliny, môže byť pôda odobratá zo zeleninovej záhrady alebo lesa. Musí byť dezinfikovaný, pretože vlhké prostredie je priaznivé pre rozvoj plesní a húb.

Ak potrebujete vytvoriť zloženie rastlín s rôznymi požiadavkami na pôdu, sú zasadené v kvetináčoch, balenie dekoratívne fragmenty, napríklad, mach. Táto technika vám umožní starať sa o každý prvok individuálne.

Varianty zloženia a ich vlastnosti

Vnútorný obsah florária je určený jeho dizajnom. Najprv by ste sa mali rozhodnúť o umiestnení dekoru a jeho typu, či to bude stáť na stole, parapete alebo visieť na stene. Potom zvoľte veľkosť a tvar skleníkového skleníka, typ výsadby. Po dôkladnom preskúmaní charakteristík každej rastliny, možných možností okolia, je možné pristúpiť k kompozičným kompozíciám.

Púšť

Nenáročná florária vhodná pre tých, ktorí nemajú dostatok času na starostlivosť o rastliny. Hlavným prvkom kompozície sú sukulenty (agáve, kaktus, aloe). Sú schopné hromadiť vlhkosť, ideálnu pre vyprahnuté oblasti. Miniatúrne kríky sa zapustia do každého uzavretého alebo otvoreného kontajnera. Pre použitie v pôde, piesok, zdobené keramickými hranolkami, malé kamienky.

Zloženie "púšte" môže pozostávať len z rastlín v piesku alebo môže byť doplnené umelými prvkami. Dobre vyzerajúce solitérne kaktusy vo veľkej váze alebo akváriu. Vedľa centrálnej figúrky sú umiestnené kamene rôznych veľkostí, ktoré napodobňujú skaly, mini-táborák je vyrobený z tyčiniek. Pre plný efekt, môžete pridať plastové postavy Indov, autíčko a ďalšie tematické drobnosti. 

hory

Základom kompozície je vysokohorská krajina. Rastliny na takéto florárium možno rozdeliť do dvoch typov: obyvatelia lesného podhoria a zeleň skalnatej polopúštnej plošiny. Semidesert rastliny sú charakteristické pre suché oblasti, vlhko-milujúci pre zalesnené lesy. Častejšie sa skladajú z gesneriyevy a horolezeckých typov.

Ak by hory v akváriu mali byť pochované v zeleni, pôda by mala byť mastná, nasýtená organickou hmotou a dobre odvodnená. Pre púštne kompozície je potrebné pripraviť kamienky. V strede vázy sú kamene s ostrými hranami, štiepané, nepravidelne tvarované. Rastliny pre florarium "hory" nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Dosť na udržanie požadovanej teploty, pridajte vlhkosť, keď sa odparuje. Pre väčší estetický efekt by sa mali používať úzke nádoby (obdĺžnikové akvária, koše).drevo

Prostriedok môže napodobňovať mokrý listnatý les v tropických oblastiach, pobrežných, viacvrstvových lesoch. Základ tohto dekoru bude zelený. Nie je potrebné hľadať exotické rastliny. Kompetentne vybraté dostupné možnosti túto myšlienku plne sprostredkujú. Môžete použiť jeden typ zariadenia, umiestnenie v jednej rovine alebo viac, pristál v úrovniach. Najvyššie a najrýchlejšie rastúce, napríklad brečtan, sa nachádzajú na pozadí, sadia sa pestovatelia s nízkym rastom, čo dáva možnosť preskúmať všetky prvky kompozície.

Vzhľadom k tomu, všetky zelené sú zasadené v rovnakej pôde, je potrebné, aby mal rovnaké požiadavky na to, potreba vlhkosti. Pôda by mala byť komplexného zloženia, vrátane piesku, listovej pôdy, rašeliny. Aby sa udržala konštantná vlhkosť, môže sa za pohár umiestniť pohár vody a ozdobiť ho pod rybníkom. Ak je otvorený skleník, rastliny by sa mali postrekovať denne zo spreja.


orchidey

Polouzavreté florária sú ideálnym miestom pre pestovanie nezdravých orchideí. Takéto konštrukcie poskytujú konštantnú vlhkosť a čo najbližšie k prírodným trópom. Ich veľkosť môže byť ľubovoľná - obdĺžniková sklenená skriňa a predĺžená miniatúrna váza budú vyzerať skvele.

Pre rast kvetov je dôležité vytvoriť priaznivé podmienky. V prostredí prijateľnom pre iné rastliny budú neustále v depresívnom stave. Môžete zasadiť jednotlivé kvety alebo ich kombinovať s inými typmi epifátov. Ukazuje sa, že skvelá kompozícia, ak zasadíte papraď na dne nádrže, peperomia. Orchidea sklenený dom môže byť nazývaný orchidarium, ak sú splnené tieto podmienky: t

 • Inštalácia osvetlenia. Použite špeciálne fitolampy, ale zvyčajné - denné svetlo;
 • Systém vetrania. Sklenená konštrukcia by mala obsahovať otvory, ventilátory na prívod čerstvého vzduchu;
 • Communications. Pre elektrické vodiče a iné funkčné prvky by mali byť vytvorené otvory;
 • Upevňovacie prvky, ochranné prvky. Je potrebné zabezpečiť stabilitu prvkov kompozície a zachovať izoláciu florária.bonsai

Harmonické východné remeslá za sklom s bonsajovým stromom naplnia miestnosť komfortom a pokojom. Zníženú kópiu prírodného prvku dopĺňajú kamene, mach, zeleň, drevné štiepky a tematické plastové figúrky. Môžete vytvoriť kompozíciu pomocou rôznych štýlov a typov rastlín. V miniatúrnej verzii bude vyzerať skvele:

 • Karbonská krajina;
 • Rybník a fontána;
 • Paprade a machy;
 • Latinskoamerický dizajn;
 • Grotto a iný povrchový reliéf.


voda

Vytvorenie vodnej záhrady, jej údržba si vyžaduje veľké úsilie. Takéto florárium napodobňuje skutočné vodné telo. Môže pestovať iba plodiny, ktoré milujú vodu. Vďaka modernej technológii sa organizovanie paludária v interiéri stalo oveľa ľahším a dostupnejším.

Kapacita pre vodnú záhradu by mala byť zapečatená. Môžete ho naplniť akýmikoľvek rastlinami, ktoré sa zvyčajne používajú pre akváriá alebo mini-záhrady. Cryptocorynes, Lagenandras, Anubiasas. Základná časť kompozície je tvorená klasickými kultúrami pre takýto dizajn - cissus, tillandsia. Ak horná oblasť znamená prítomnosť hrncov, môžete použiť akékoľvek rastliny, ktoré milujú vlhkosť. Zadná stena akvária môže byť ozdobená epifytmi, kamienkami, mušlami.


Majstrovská trieda na tvorbu florária

Ak chcete urobiť florarium s vlastnými rukami pod mocou akejkoľvek osoby. Unikátne živé objekty nevyžadujú serióznu starostlivosť, s výnimkou niektorých zložitých štruktúr. Neskúsení floristi lepšie začínajú s jednoduchými otvorenými možnosťami. Ako kapacitu môžete použiť vysokú nádobu. Výplň je možné zakúpiť v špeciálnej predajni alebo zbierať v neďalekom parku alebo pristávať. Môžete tiež kopať do pôdy a zbierať malé kamene.

Požadované materiály a nástroje

Vytvorte krásne florarium možné z najjednoduchších a cenovo dostupných materiálov. Charakteristiky voľby sú ovplyvnené typom sklenenej nádoby, zložitosťou a plnením kompozície. Skôr ako začnete, mali by ste skontrolovať dostupnosť potrebných materiálov a nástrojov na nasledujúcom zozname:

 • Vysoká transparentná plechovka;
 • Hnojená, dezinfikovaná pôda;
 • Piesok, malé kamienky;
 • Drevo, aktívne uhlie;
 • Rastliny pre skleník;
 • Dekoratívne predmety (plastové domy, rebríky, pramene);
 • Nástroje: stierka, sprej, kanva.

Príprava nádrže

Sklenená nádoba na florarium by nemala mať triesky a cvrlikanie. Mal by sa dôkladne umyť pod tečúcou vodou bez použitia chemických čistiacich prostriedkov. Pre ťažké nečistoty, vodný kameň, mastné škvrny, môžete použiť jedlá sóda. Potom by mal byť obal zakrytý vriacou vodou a odmastený. Navlhčite kúsok bavlny alkoholom a dôkladne ho utrite. Osobitná pozornosť by sa mala venovať jeho spodnej časti, kde sa bude nachádzať odvodnenie a pôda.

Je potrebné vykonať postupy na prípravu nádrže tesne pred začiatkom spánku pôdy. Ak sa má práca odložiť, nádoba by sa mala prikryť čistým vekom.

Prejsť na náplň

Ak sa chystáte pracovať s pôdou a rastlinami, nemali by ste zabúdať na hygienické a bezpečnostné opatrenia, najmä ak sa v parku alebo lesnom páse zhromažďovali zelené a zeminy. Vždy používajte ochranné rukavice. Plnenie kapacít by sa malo vykonávať presne podľa podrobných pokynov:

 1. Položte drenážnu vrstvu na dno plechovky. Môže to byť drevo, aktívne uhlie alebo ich zmes. Potom umiestnime malé kamienky alebo expandovanú hlinu. Odvodnenie by malo byť najmenej 3 cm;
 2. Pôdu vylejte špachtľou a vyrovnajte. Okamžite ho musíte postriekať vodou zo spreja tak, aby sa dobre usadila. Pôda a drenáž by mali zaberať jednu tretinu plechovky;
 3. Oddeľujeme potrebné množstvo machu, triedime zelené a pripravujeme dekoratívne prvky;
 4. Vytvorte krajinu. Určíme umiestnenie každej rastliny, urobíme malé zárezy v zemi prstom a umiestnime do nich sadenice. Musíte zabezpečiť, aby sa listy nedotýkali stien akvária, inak sa hromadia vlhkosť a plesne;
 5. Rozprestierame mach, krásne kamienky, pramene medzi rastlinami, usporiadame rôzne postavy a ozdobné prvky;
 6. Zalejte florárium s filtrovanou vodou a posypte listy zo spreja.

Sukulentné semidesert v miske cukroví

Neobvykle krásne florárium sukulentov a kaktusov v miske na sladkosti je jednoduché v dizajne a starostlivosti. Ak chcete vytvoriť miniatúrny životný roh bude vyžadovať rastliny, plytké vázy, cukríky, rašeliny zmes, piesok, malé kamienky pre odvodnenie a dekor pre hornú vrstvu.

V prvom rade pripravujeme základ pre pristátie. Nádobu opatrne opláchnite a vydezinfikujte. Po úplnom vyschnutí skla sa dno položí drenážou. Tak, aby korene rastlín hniloby, drevené uhlie musí byť umiestnený na vrchole kameňov. Obraciame sa na prípravu pôdy - miešame rašelinu s pieskom a dáme ju do hrubej vrstvy. Mala by byť najmenej 6 centimetrov. Vyrovnajte povrch špachtľou a vytvorte priehlbiny. Rastliny budú vyzerať čo najprirodzenejšie, ak budú zasadené v rôznych vzdialenostiach od seba. Po výsadbe zalievame kompozíciu z kanvice s deličom.

Florarium môže byť zdobené všetkými dostupnými materiálmi. Môže to byť štrk, sklo, figúrky, ktoré sa hodia do štýlu. Ak chcete urobiť polopúštny vzhľad, posypte farebným pieskom na niektorých plochách medzi rastlinami, vyrovnajte ho štetcom. Môžete robiť vrúbky a nízke kopce.

Florarium z akvária

Predtým používané akvárium je vhodným kontajnerom na vytvorenie florária. Môžete si vytvoriť svoj vlastný zelený kútik za pár hodín. Dodržiavanie určitej postupnosti pri pokládke vrstiev a výsadbe rastlín, zaručene získať originálny skleník. Priebeh základnej triedy je nasledovný:

 1. Akvárium umyte, osušte, odmasťujte;
 2. Vylejeme drenáž (kamienky, drevené uhlie) na dno nádrže;
 3. Zem premiešame s rašelinou a ukladáme hlavnú výživnú vrstvu;
 4. Pripravte rastliny, odstráňte žlté listy, uvoľnite koreňový systém z prilepenej pôdy;
 5. Vyznačte otvory podľa zamýšľaného zloženia;
 6. Umiestnime korene rastlín do jamy a mierne zľahčíme;
 7. Voda práve zasadila zelene;
 8. Vyzdobíme povrch, držíme sa plánu (umiestnime mach, farebné kamienky, piesok).

Ako sa starať o florarium?

Miniatúrne záhrady pripomínajú skleníky vďaka vytvorenému vnútornému prostrediu. Každá vysadená rastlina alebo celé zloženie vyžaduje určitú starostlivosť. Mali by ste tiež sledovať čistotu samotného tanku. Na vonkajšej strane sa musí utrieť vlhkou handričkou, aby sa nezanechali škvrny, inak môžu pokaziť celý obraz. Starostlivosť o zelené plochy je nasledovná:

 • Zalievanie. Флорариум необходимо поливать умеренно, не допуская чрезмерного увлажнения. Закрытая экосистема лишена дренажных отверстий, излишек жидкости останется на дне емкости и приведет к корневой гнили, гибели растения.Navlhčite pôdu len v neprítomnosti kondenzácie na vnútorných stenách skla;
 • Orezanie. V procese pestovania rastlín bude zaberať viac a viac priestoru. Ale pretože je obmedzená, budú musieť byť rezané a pripnuté. To pomôže zachovať dekoratívne. Mali by ste tiež odstrániť listy s príznakmi plesňových, bakteriálnych ochorení.
 • Hnojivo. Make návnada by mala byť len s viditeľné žltnutie, sfarbenie listov. Dávkovanie by malo byť minimálne. Nadmerné hnojivo povedie k urýchleniu rastu a akumulácii solí v pôde.

Kde umiestniť

Najpohodlnejším miestom pre florárium je parapet na tienistej strane. Negatívne ho ovplyvňujú priame slnečné lúče. Teplota v nádrži stúpa, čo vedie k narušeniu prirodzených procesov. Výnimkou sú záhrady so sukulentmi. Kvitnúce rastliny budú pohodlné v miestach s rozptýleným jasným svetlom. Ak nie je takéto miesto v byte, je nutné použiť umelé osvetlenie, inak kvety budú sklon k oknu a strácajú svoju príťažlivosť. Paprade, fittonia lepšie umiestnené na severe, severovýchod. Mierne pokrytie ich nepoškodí.

Florarium - originálny dekoratívny prvok. Na konferenčný stolík môžete umiestniť moderný doplnok. V strede miestnosti bude obsadiť čestné miesto. Váza so sukulentmi bude vyzerať organicky na počítačovom stole. K dekorácii môžete pridať kreativitu, ak ju umiestnite na knihy alebo časopisy. Na regáloch môže byť symetricky usporiadaných niekoľko zariadení s jedným typom. Závesné poháre zoradené budú zdobiť akúkoľvek stenu.

záver

Vytvorenie florária vlastnými rukami nie je len zábavným koníčkom, ale aj dobrou príležitosťou na zobrazenie tvorivých schopností. Je zaujímavé pozorovať rast rastlín. Je to skvelý darček pre dospelých i deti. Exotické kompozície oživia interiér, urobia ho štýlovým a originálnym.

Zanechajte Svoj Komentár