Ako si vyrobiť šatňu z komory

Miestnosť na uskladnenie oblečenia vám umožní ušetriť užitočný priestor v dome, neinštalujte ďalší nábytok. Ľudia zvyknutí na pohodlie a pohodlie pri obliekaní, špeciálne vybavia tieto izby vo svojich domovoch. Ak to životný priestor umožňuje, potom vybavte oddelené priestory pre mužov a ženy. Majitelia malých bytov túto zónu nerozdeľujú, často skrývajú šatník zo skrine.

Dokonca aj kompaktná miestnosť môže zlepšiť životné podmienky. Tu sú všetky položky viditeľné na otvorených policiach, vešiakoch. To platí najmä pre tých, ktorí vedú aktívny životný štýl, pretože niekedy človek jednoducho nemá čas na skladovanie a vyhľadávanie vecí v skrini, takže vo väčšine prípadov sú rozptýlené po celom dome.

Požiadavky na šatník

Skladovacia miestnosť môže byť umiestnená v blízkosti kuchyne alebo spálne, na chodbe, majú inú oblasť, to všetko závisí od veľkosti bytu a jeho dispozície. Pred pokračovaním v rekonštrukcii miestnosti v šatníku by ste mali zistiť, či jeho parametre spĺňajú minimálne požiadavky:

 1. Podľa SNiP 2.08.01-89 str. Šírka miestnosti by mala byť väčšia ako 0,8 m, minimálna hĺbka minimálne 1,2 m. Odborníci odporúčajú pre túto miestnosť 1x1,5 m, resp. Ak je priestor menší ako zadané hodnoty, potom jeho prevádzka spôsobí problémy.
 2. Spíž nemá žiadne okno, preto nie je prirodzené vetranie. Každá šatňa je jednoducho povinná dobre vetrať. Výmena vzduchu by mala byť až 1,5 objemu celého priestoru. Preto je potrebné inštalovať vetracie potrubie, aby sa v stene vytvoril otvor. Ak sa tak nestane, v miestnosti sa nakoniec objaví zápach, mikroorganizmy, plesne, huby sa získajú.
 3. Dobré svetlo zohráva dôležitú úlohu. Nemali by ste sa obmedzovať na jeden luster, mali by ste zabezpečiť bočné osvetlenie a reflektory, aby bol všetok obsah dobre prezeraný.
 4. Na 1 m dĺžky s otvoreným skladovaním vecí nemôžete inštalovať viac ako 7 vešiakov.
 5. V rodinnej šatni sa pánske a dámske oblečenie skladuje oddelene.
 6. Malá izba musí byť pohodlná. Je potrebné racionálne používať celý obvod tak, aby všetky dostupné veci držali pohromade a zároveň ponechali priestor na pohyb.
 7. Štýl dizajnu by mal zodpovedať celkovému využitiu v celom dome.


Možnosti umiestnenia ukladacieho zariadenia

Predtým, ako urobíte konverziu, musíte urobiť plán, špecifikovať v ňom všetky veľkosti. Je potrebné premýšľať nad skladovou štruktúrou vecí, predvídať miesto pre veľké prvky, určiť počet závesov na vrchné oblečenie, vybrať si medzi uzavretým výklenkom alebo otvorenými policami.

Hlavnou podmienkou je, aby bola miestnosť pohodlná na používanie, pričom sa šetrí čo najviac voľného miesta.

V závislosti od parametrov špajze si vyberte konfiguráciu šatne. Existuje niekoľko možností na usporiadanie rozloženia použitého pre systém umiestnenia vecí:

 • jednostranné (lineárne);
 • V tvare písmena L;
 • obojstranne (paralelne);
 • tripartity (v tvare U).


Lineárne usporiadanie

Bežná metóda šatne, ktorá je vhodná pre malé priestory. Pri jednostrannom usporiadaní postačuje miestnosť so šírkou 1,25 - 1,5 m, dĺžka môže byť ľubovoľná. Police sú umiestnené pozdĺž jednej steny, tvoria priestrannú šatníkovú skriňu. Ak je stena dostatočne dlhá, potom so správnym usporiadaním vecí môžete vytvoriť priestor na uloženie ďalších zariadení, napríklad žehliacej dosky, vysávača.

Úspora miesta bude len pri použití otvorených políc, a miesto v uzavretom uzavretom priestore nika nemá zmysel. Šatník môže byť organizovaný rôznymi spôsobmi. Môže to byť samostatná skriňa, konštrukcia pozostávajúca zo závesných políc s háčikmi alebo priečnik pre vešiaky, podlaha, zásuvky na stenu na uloženie obuvi a oblečenia.

Optimálna šírka šatne je 1,35 cm, ak sú miestnosti širšie ako 1,5 m, na druhej strane je racionálne umiestniť rad políc s malou hĺbkou.

Paralelné usporiadanie

S takouto organizáciou priestoru bude možné umiestniť oveľa viac vecí ako v predchádzajúcej verzii. Rozloženie je optimálne pre celú rodinu. Jedna strana môže byť mužská, druhá žena. To umožní každému nájomcovi zhromaždiť oveľa rýchlejšie. Ak s lineárnym umiestnením políc, odborníci odporúčajú, aby sa dvere otvorili smerom dovnútra, potom pre obojstranné usporiadanie je lepšie poskytnúť externú metódu.

Vykoná sa len vtedy, ak je šírka miestnosti najmenej 1,75 m. Vzdialenosť sa vypočíta s prihliadnutím na skladovacie priestory 60 cm od oboch stien, ako aj voľný priechod, ktorý by mal byť väčší ako 0,55 m. potom tento spôsob skladovania vecí nie je vhodný pre malé sklady umiestnené vo väčšine bytov.

L-tvar / uhlové usporiadanie

Táto metóda sa používa vtedy, keď nie je možné usporiadať paralelné usporiadanie. Spolu s lineárnym umiestnením bude táto možnosť optimálna pre Chruščova, šírka skrine by mala byť tiež 1,25-1,5 m. Toto miesto je viac funkčné ako jednostranné, pretože sa používajú dve steny.

Šatňa sa dá ľahko rozdeliť do dvoch zón, ktoré používajú príslušníci opačného pohlavia. Dvere sa môžu otvárať smerom dovnútra aj von. Pre pohodlnejšie a účelnejšie využitie priestoru stojí za zváženie možnosť inštalácie rohovej skrinky. V problémovej oblasti, ktorá je roh, je lepšie skladovať zriedka používané položky.


Usporiadanie v tvare písmena U

Najpraktickejší spôsob, ako usporiadať priestor, keď sa jedná o 3 voľné plochy. Dĺžka miestnosti by mala byť minimálne 1,6 - 1,8 ma šírka 1,75 - 2 m. V šatni môžete umiestniť najväčší počet vecí. Avšak, rovnako ako pri paralelnom skladovaní vecí, na prestavbu je potrebná dostatočne priestranná izba.

Pozdĺž kolmej priehradky, vzhľadom na zostávajúce steny, je lepšie umiestniť priečku pre vešiaky namiesto políc. Je to kvôli tomu, že je ľahšie dostať oblečenie na ramienka, než sa pokúšať nájsť niečo v rohu. V problémových oblastiach môžete ukladať veľké predmety.


Typy skriňových úložných systémov

Funkčnosť skrine závisí od organizácie skladovacej štruktúry. Pozostáva z veľkého počtu častí rôznych smerov, ktorých parametre sú volené individuálne. Šatnicové systémy sa navzájom líšia materiálom výroby, počtom prvkov, spôsobom montáže.

Medzi existujúcimi typmi, ktoré môžu byť vybavené v bývalom sklade, je možné rozlíšiť tieto komplexy: t

 • bývanie;
 • rám;
 • net.

voľne stojace

Toto usporiadanie je klasické. Návrhy sú veľmi žiadané. Avšak pre malé neštandardné izby bude potrebné, aby nábytok na objednávku. Pre svoju výrobu používa prírodné drevo, MDF, drevotrieskové dosky. Tieto materiály dávajú komplexu elegantný vzhľad, ľahko sa čistia, nevyžadujú nepretržitú starostlivosť.

Výrobky sa líšia stacionárnym spôsobom inštalácie, s dostatočne veľkou hmotnosťou, pretože majú bočné steny, dno a strop. Konštrukcie sú inštalované pozdĺž steny, samostatné moduly sú prepojené väzbami. Medzi výhody systémov trupu patria:

 • prítomnosť otvorených a uzavretých prvkov;
 • široká škála rôznych odtieňov;
 • dobrá kapacita;
 • jednoduchá starostlivosť;
 • nízke náklady


Nevýhodou skladovacieho systému je stacionárna inštalácia, neschopnosť zmeniť parametre montáže, s výnimkou polohy niektorých políc, zložitej inštalácie, aby to urobil sám.

pletivo

Sieťový systém vyzerá ako voština, obsahuje rôzne koše a police. Umožňuje umiestniť každodenné veci, topánky, čiapky. Dizajn je veľmi vhodný, použiteľný pre všetky neštandardné priestory, najmä tie, kde nie je možné inštalovať masívne výrobky z dreva a jeho deriváty.

Šatníková skriňa je vybavená stojanmi na topánky, ramenami na umiestnenie, policami. Je vyrobená prevažne z kovu, ale sú tu aj drahšie drevené modely. Štruktúra má dosť nezvyčajný vzhľad, ktorý doplní akýkoľvek moderný štýl. Medzi hlavné výhody patrí:

 • dobrá cirkulácia vzduchu, veci nedostanú zatuchnutý zápach;
 • materiál sa ľahko čistí;
 • líšia sa malou hmotnosťou a vysokou trvanlivosťou;
 • existuje možnosť transformácie;
 • všetky veci sú v nedohľadne, ľahšie sa hľadajú;
 • má priedušnú štruktúru;
 • zaberá minimum miesta;
 • inštalácia je jednoduchá.

Z nedostatkov môžeme vyčísliť vysoké náklady na výrobok, nekompatibilitu s komponentmi od iných výrobcov. Ak sa náhodne dotknete, môže dôjsť k pádu oblečenia.

rám

Hlavným znakom systému je prítomnosť kovových regálov, ku ktorým sú pripevnené police, zásuvky, tyče a ďalšie funkčné prvky. Obvykle sú stĺpiky upevnené rôznymi koncami k podlahe a stropu. Dizajn nemá žiadne bočné ani zadné steny, umožňuje vám využiť všetok priestor až po strop. Dispozícia je vhodná pre klasické štýly, či už moderné alebo hi-tech. Medzi hlavné výhody tejto šatne patria:

 • sila;
 • jednoduchá inštalácia a demontáž;
 • dobrá kombinácia dreva a kovu;
 • nedostatok stien a priečok;
 • jednoduchá starostlivosť a údržba;
 • schopnosť meniť umiestnenie vnútorných prvkov;
 • umožňuje používať oblasť od podlahy až po strop.

Nevýhody tohto riešenia zahŕňajú jeho pomerne vysoké náklady. Otvorenosť regálov je pre niektorých ľudí neprijateľná, pretože sa okamžite prejaví aj mierny neporiadok.


Plánovacie zóny v šatni

Účinnosť každej šatne závisí od správneho rozdelenia priestoru. Skladovacie priestory zvyčajne nie sú veľké, takže ergonómia pri ich usporiadaní sa dostáva do popredia. Zónovanie v miestnosti s malými rozmermi by sa malo starostlivo zvážiť. Dostatok priestoru by mal byť pre celoročné oblečenie, masívne zimné topánky, posteľná bielizeň a iné veci.

Pri navrhovaní políc, skríň, stojanov je potrebné zabezpečiť prítomnosť častí rôznych veľkostí a hĺbok, dostatok priestoru na uloženie vešiakov. Šatníkový priestor podľa normy je rozdelený do troch zón.

Horná zóna

Tu je miesto pre mezanín. Horná zóna sa považuje za priestor umiestnený vo výške najmenej 190 cm od podlahy. Je to neprístupné miesto, preto je lepšie umiestniť veci, ktoré sa používajú len zriedka. Čím menej odevu dostane kufor, tým viac by mal byť stiahnutý. Výnimkou je zberač. Moderný vešiak je vhodný na použitie v akejkoľvek výške.

Poličky na klobúky, šatky, šatky sa nachádzajú tesne pod medziposchodiami. Malé predmety nezaberajú veľa miesta, takže sú dosť úzke, ale široké boxy. Mali by byť na dosah ruky.

Pred uložením políc do šatne je potrebné určiť veľkosť uložených predmetov. Bunky by mali byť ideálne vhodné do hĺbky, šírky. Na výšku, je lepšie, aby boli 2-3 cm viac ako kufre, krabice s topánkami a matrace. Pri príprave projektu malej miestnosti z bývalej špajzy je potrebné zabezpečiť dostatok priestoru v centre pre voľný pohyb schodov, schodiskový rebrík.


Stredná zóna

Podľa výkresu je stredná zóna umiestnená vo výške 60-190 cm, najvýhodnejšie miesto pre často používané veci. Ľubovoľný predmet sa dá dostať ručne, takmer z jedného miesta v strede malej šatne.

Hlavná časť priestoru strednej zóny je vyplnená tyčami na uloženie oblečenia v narovnanej forme. Vešiaky na závesoch môžu visieť v spodnej zóne, ale musia byť odstránené bez toho, aby sa ohnutia. Ak hĺbka bývalého skladu umožňuje, sú tyče usporiadané kolmo na stenu, ak nie sú - paralelne.

Zásuvky, police by mali byť v úrovni očí. Zaujímavé riešenie - prútené koše, kovové siete, priehľadné nádoby na bielizeň. Takže oblečenie je dobre vetrané, bude to ľahké vidieť. Na otvorených policiach je vhodné uložiť tričká, športové oblečenie, džínsy, svetre a ďalšie ležérne šatníky.


Dolná zóna

Priestor je určený pre topánky. V malej miestnosti, aby sa topánky a topánky lepšie v špeciálnych moduloch, naplnenie sezóny. Nepoužité modely v blízkej budúcnosti by mali byť odoslané do hornej zóny.

Poličky na ležérne topánky by mali byť umiestnené 30-40 cm od podlahy. Môžu byť vytvorené priamo alebo v uhle 45 stupňov, čo poskytuje dobrý výhľad. Pre úsporu miesta vybavte miestnosť kompaktnými konštrukciami - posuvnými časťami, koľajnicami s horizontálnym otvorom.

Nad krabicou na topánky je racionálne umiestniť otvorené police na ukladanie tašiek, opaskov, rukavíc. Ihneď umiestnené boxy na posteľnú bielizeň. Bunky môžete umiestniť pozdĺž jednej steny alebo po obvode šatne.


Metódy a povrchové úpravy

Na zmenu priestoru na uloženie oblečenia a obuvi je možné použiť rôzne materiály. Šatňa z malej špajze s prístupom na chodbu bude slúžiť hlavne na umiestnenie vrchného ošatenia, takže obklady stien musia byť praktické, odolné voči vlhkosti. Podlaha by mala byť vyrobená z dlaždíc alebo hrubého linolea, pretože na jeseň bude často mokrá od topánok po daždi, v zime sa na ňu aplikujú pieskové topánky po joggingu pozdĺž postrekovaných chodníkov a schodov. Ak môžete premeniť priestrannú miestnosť, povrchy opravy začínajú zhora nadol:

 • Strop. Najotvorenejší povrch šatne musí byť nevyhnutne jasný a výrazný. Na konečnú úpravu často používame farebný tmel, farbu, vápno, tapetu, zavesené, napínacie konštrukcie, plastové panely. Ak je miestnosť vetraná a dobre osvetlená, neexistujú žiadne závažné požiadavky na materiály.
 • Steny. Pre bočné steny si vyberte najlepšie praktické materiály bez povrchovej úpravy. Vhodné farby, plastové obloženie, umývateľné tapety. Je lepšie nepoužívať husté panely, pretože odoberú metre štvorcové, vzácne pre bývalú skladovňu. Ak je miestnosť vo veľkosti sa nepodobá skladovanie v Chruščov, môžete dokončiť steny s drevom, sadrokartón.
 • Paul. Podlahy v šatni budú vystavené vážnemu stresu. Toto by sa malo zvážiť pri výbere materiálov pre jeho návrh. Veľké množstvo oblečenia zhromaždené dohromady znamená absenciu prachu. Na podlahu môžete použiť linoleum, dlažbu, laminát, drevo.


Štýlový a farebný dizajn

Môžete vytvoriť impozantnú miestnosť z jednoduchého skladu, ak správne usporiadate povrch a urobíte úspešné akcenty na náplni. Určitý štýl je určený nielen regálovými konštrukciami, ale aj ich farbou, konkrétnym umiestnením a dizajnom. Miestnosť si môžete zariadiť v súlade s nasledujúcimi štýlmi:

 • Classic. Vhodné budú kvalitné fasády a skrine. Povrchová úprava by mala byť jasná, bez zbytočných detailov. Steny sú hladké, maľované alebo pokryté tapetou pastelových farieb, podlaha je vyrobená z prírodných materiálov (kameň, drevo). Nábytok je nevyhnutný a funkčný, ako napríklad stôl, malá pohovka.
 • Eco-style. Najpokojnejší dizajn by nemal byť preťažený zbytočnými detailmi. Na konečnú úpravu povrchov a ako materiál nábytku používajú iba prírodné materiály.
 • Minimalizmus. Žiadne doplnky a dekor. Otvorte iba prísne police. Farba bielo-čierna, béžová, hnedá.

 • Techno. Cool, premyslený štýl. V šatni sú len rovné čiary, veľa zásuviek s ozdobným príslušenstvom, kovové príslušenstvo, reflektory. Pre konečné použitie hrubé materiály: kov, sklo.
 • High-tech Vhodné pre priestranné šatne. Pre usporiadanie miestností s využitím moderných technológií a najnovších materiálov. Veľa skla, plastu, kovu. Hlavne sivé, kovové a biele farby.
 • Fusion. Umožňuje pripojenie viacerých smerov naraz. Môžete kombinovať hranaté police a látkový odtieň, plastový nábytok a drevené podlahy. Vhodná bude kombinácia svetlej textílie a chebbi-chic toaletného stolíka.


Osvetlenie a vetranie

Bývalé sklady bytových domov nemajú okná, preto pri navrhovaní šatne je potrebné zabezpečiť správne umiestnenie lámp a vetracích otvorov. Počas prevádzky bude určitá miestnosť vždy nasýtená časticami a prachom.

Ak je miestnosť ohraničená ulicou, môžete vytvoriť prirodzené vetranie vytvorením malých ventilov v blízkosti podlahy a pod stropom, ktoré zabezpečia čerstvý vzduch a odvádzaný vzduch. Tento spôsob je možné použiť aj v tesnej blízkosti ventilačných kanálov. Na zvýšenie rýchlosti výmeny vzduchu dali fanúšikovia. Приток кислорода обеспечивается естественным путём, а вывод при помощи принудительной вытяжки.Veľkosť otvorov, rýchlosť pohybu vzdušných hmôt sa vypočíta na základe veľkosti šatne.

Každá šatňa predpokladá prítomnosť veľkého množstva vecí a topánok umiestnených na jej mieste. Rýchlo nájsť potrebné oblečenie, vyhodnotiť správnu kombináciu farieb, ktoré sa získajú len pri jasnom svetle. Lepšie, ak ide o viaczónové osvetlenie. Niekoľko svietidiel je umiestnených na strope, otočný kryt v zrkadle, LED pásik nad tyčou so závesmi.

Dverový dizajn

Zmena špajze v šatni navždy zmení postoj k jednoduchému zásobe zásob, ak správne usporiadajú vchod. Miestnosť môže byť ponechaná otvorená alebo zatvorená štýlovou obrazovkou, masívnymi dverami, posuvnými konštrukciami. Ako dekor môžete použiť zrkadlá, sklo, plastové vložky, textilné prvky.

Krídlové dvere sú vhodné pre priestranné izby. Plachtu je možné vylepšiť pripojením úzkych políc zvnútra. Malé izby budú zdobené závesmi visiacimi na rímse, dvere-akordeón. Toto je najjednoduchšia a najrozpočtovejšia možnosť.

záver

Je možné urobiť bývanie pohodlným pre bývanie, ak sa každý meter štvorcový bytu alebo domu používa správne. Skutočným vrcholom bude šatňa špajzu. Na premenu miestnosti nie je ťažké, stačí urobiť opravy a integrovať štruktúry pre skladovanie oblečenia. Z domáceho skladu s akýmkoľvek miestom si môžete vytvoriť štýlovú multifunkčnú šatňu.

Pozrite si video: Šatna "raz dva" (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár