Regály v interiéri - 50 originálnych príkladov

Prefabrikované regálové návrhy získali zaslúženú popularitu ako riešenie na rozšírenie využiteľného priestoru obydlia, riadne usporiadanie skladovania vecí. Kuchynský priestor, bytové priestory vyžadujú predovšetkým pridanie políc do interiéru, čo zvyšuje funkčnosť priestorov. Vďaka svojej vzdušnosti, tento skrinkový nábytok uľahčuje priestor, „dýchanie“; umožňuje vyhnúť sa pocitu utláčajúcej gravitácie, ktorá sa vyskytuje pri zdobení malých stôp s objemnými drevenými slúchadlami klasického vzhľadu. Varianty regálových konštrukcií existujú v širokej škále od ľahkých dekoratívnych elegantných riešení až po sekcie so zvýšenou mierou bezpečnosti, ktoré sa nelíšia v atraktívnom vzhľade.

Dôvody použitia

Medzi inými typmi nábytkových regálov vyzdvihuje množstvo zjavných výhod:

 1. Cena regálov je podstatne nižšia ako pri nábytku;
 2. S relatívne nízkou cenou nie je dekoratívny komponent horší ako plnohodnotné skrine. Naopak, vždy existuje možnosť obnoviť vzhľad miestnosti preusporiadaním obsahu inak, prelakovaním, zdobením políc;
 3. Poličky môžu slúžiť ako priehradka pri riešení problémov spojených s riadnym zónovaním okolitého priestoru;
 4. Štruktúry zaberajú minimálny priestor a poskytujú priestor na uloženie maximálneho množstva vecí;
 5. Zberatelia, milovníci umenia ocenia možnosť predviesť svoje exponáty bez toho, aby museli dlho hľadať správnu vec v hlbinách zaprášenej skrinky, čo sa týka aj skladovania kníh, najjednoduchším spôsobom je získať masívny objem z otvorenej police;
 6. Takýto nábytok je všestranné riešenie pre akúkoľvek veľkosť miestnosti;
 7. Regály sa harmonicky hodia do interiéru každého štýlu vďaka kombinácii jednoduchosti vzhľadu s dostatočnými možnosťami pre výber tvarov a veľkostí políc.


    

Typy a ich použitie

Bez ohľadu na formu, účel, všetky regály sú spojené prítomnosťou horizontálnych políc umiestnených medzi ložiskovými priečkami, absencia fasády, často absencia zadnej steny. Rozdelené do niekoľkých hlavných tried:

zapustenáPolice týchto regálov sú pripevnené priamo na steny výklenku, spoločné vo výzdobe kancelárskych priestorov, kuchyne vďaka svojej kompaktnosti, ergonómii, to zahŕňa aj sadrokartónové priečky s priehradkami.
Štandardné rovnéSú to jednoducho skrine bez predných dverí, dizajn má samostatné body podpory.
rohovýV porovnaní s rovnými čiarami majú veľkú využiteľnú plochu, keď potrebujú vyhovieť veľkému množstvu vecí.
nepravdivýNiesť skôr dekoratívnu funkciu, sa vyznačuje ľahko, zložité formy výkonu.


    

Niektoré časti sú čiastočne zatvorené dverami, doplnené o nočné stolíky, ktoré predstavujú prakticky kompletnú šatníkovú skriňu.

zónovania

Použitie stojanových konštrukcií namiesto steny umožňuje rozdeliť priestor miestnosti na pohodlné funkčné priestory. Každá miestnosť môže potrebovať rozdelenie na zóny: je vhodné rozdeliť priestor na varenie a jedenie, pričom takéto rozlíšenie je vhodné na oddelenie obývačky od postele. Pracovisko nachádzajúce sa v spálni je tiež izolované. V detských izbách sú police oddelené od detského ihriska, športového kútika.

    

Konštrukcia typu end-to-end vám umožňuje nastaviť úroveň priehľadnosti oddielu. Čím väčšia je vzdialenosť medzi policami, tým ľahšie bude vyzerať dizajn. Pridanie zadnej steny do políc robí stavbu s priľahlým stropom zmení stojan na plnohodnotnú stenu s dodatočnou funkciou skladovania, priečna stena sadrokartónu je omnoho ľahšie postaviť ako prázdna tehlová stena.

Použitie v interiéri

Správne používanie políc na dekoratívne účely vám umožní oživiť okolie, vizuálne rozšíriť objem, dať modernejší vzhľad klasickému interiéru, niektoré tajomstvá na správne zdobenie políc:

 • Police, vyrobené z masívneho dreva, tmavej farby musia byť osvetlené zvnútra. Takže stojan sa nebude podobať väzenskej mriežke, najmä ak sú časti štvorcového tvaru umiestnené husto. Reflektory zhora nadol môžu výhodne poraziť keramiku a iné ozdobné predmety na policiach;
 • Prostredníctvom políc sú natreté farbami s dôrazom na interiérové ​​farby, táto technika vám umožní spojiť celý interiér. Zadná stena slúži aj ako prvok dekoru - napríklad moderný štýl zabezpečuje kontrastné sfarbenie, prilepenie textúrami. Stopy ľadovo bielych odtieňov striktných geometrických tvarov sa stali klasikou škandinávskeho štýlu, príkladom je kolekcia Callax;
 • Úzke úzke miestnosti sa opticky rozširujú, keď je zadná stena vyrobená zo zrkadlového skla.

Takéto regály by nemali byť preťažené predmetmi, pretože sa zdajú byť dvojité, je tu pocit neporiadku.

vstavaný

Vstavané regály umožňujú použiť každý štvorcový centimeter bývania čo najužitočnejšie, čo môže byť užitočné pre malé priestory. Vstavané konštrukcie políc sú upevnené v priehlbinách stien, medzi inými prvkami nábytku, okolo okenných otvorov. Dlhé rady políc sú namontované na celej ploche steny. Súkromné ​​domy sú vybavené prídavnými policami pod schodmi, v podkroví.


    

Originálne riešenie pre nepravidelné drážky je vývoj asymetrického nábytku s policami rôznych výšok, ktoré sa líšia do hĺbky. Vstavané viacdielne regály vytvárajú ilúziu dodatočného objemu. Niektoré časti tohto typu regálov sú mobilné, na nohách sú namontované kolesá, ktoré umožňujú zmenu polohy.

podlaha

Klasika žánru - stojany na podlahe, jednoduchým spôsobom, skrine bez predných dverí. Výška nábytku mení účel horného povrchu - to je buď stolová doska alebo iná funkčná polica. Tento typ je typický pre:

 • Obývacie izby - pomáhajú udržiavať výtlačky, zobrazovať umelecké predmety, memorabílie, rodinné portréty. Horná časť slúži ako stojan na TV, domáce kino. Jednou z odrôd podlahových regálov je sklenená šmýkačka, ktorá sa stala nepostrádateľným atribútom vintage štýlu, vystavuje krištáľ, hodnotný porcelán, fľaše s elitnými odrodami alkoholu;
 • Spálňa - nahradí nepohodlnú komodu, kompaktné modely namiesto nočných stolíkov, toaletný stolík;
 • Deti - vyrovnať sa s hromadením hračiek, jasných malých vecí, časopisov, kníh. Všetky tieto veľkoleposti sú rýchlejšie, ľahšie sa skladajú na otvorených policiach.

Originálne modely

Mestské, podkrovné interiéry sú doplnené policami originálnych dizajnov. Predstavte si mriežku tvorenú efektným prepletaním kovu, ratanu, plastových prvkov diagonálne, vertikálne, horizontálne. Mriežkové regály sú zbavené strán, zadná stena, môže byť inštalovaná proti stene, zavesená.

Regály odliate z jasného plastu, okrúhleho tvaru, s policami v tvare cikcak, vlnami v modernom štýle. Umiestnenie môže byť tiež originálne - police sa môžu vznášať vo vzduchu v strede miestnosti, čo je dosiahnuté spojením so silným transparentným vlascom. Policové sekcie môžu byť navrhnuté tak, aby sa dali bez problémov vymeniť, kombinované vo forme skladacej sypkej zmesi pripomínajúcej sochu.

    

dekoratívne

Police, namontované na zlepšenie celkovej estetiky miestnosti nie sú veľmi funkčné, ale atraktívne, originálne vo vzhľade. Dekoratívny nábytok môže byť tak zručne, jedinečne popravený, že sa sám stáva umeleckou hodnotou. Nemusí byť pohodlná, pokiaľ ide o priestrannosť, jednoduché čistenie, inštaláciu. Hlavným cieľom je stať sa centrom pozornosti, zatknúť názory, byť vrcholom, dizajn regálov by sa mal pamätať.

Akvizícia regálov na autorské práva môže byť investíciou do vzhľadu bytu po celé desaťročia, ale zároveň by malo bytové priestory umožňovať umiestnenie niekedy pôsobivých dizajnérskych diel, je potrebný manévrovací priestor - obvyklé usporiadanie v priebehu rokov sa môže nudiť. Malé štvorce môžu byť tiež zdobené dekoratívnymi regálmi, dobrým príkladom sú miniatúrne police zabudované do dverí pre malé detaily.

materiály

Lacné modely segmentu masovej ekonomiky sa vyrábajú kombináciou častí rezaných z MDF, drevotrieskovej dosky. Napriek svojej nízkej cene je takýto nábytok všestranný - vhodný pre akýkoľvek štýl interiéru. Trvanlivejšie, drahé možnosti sú vyrobené z dreva, pretože základom luxusnej triedy je odobraté drevo cenných druhov.

Sklenené regály vyzerajú dobre v modernej téme, v biznis štýle. Ale sú dosť krehké, vyžadujem veľmi opatrné zaobchádzanie, povrch políc sa rýchlo poškriabe. Regály z takého nábytku buď kovové, alebo pre klasické formy - drevené. Moderné zástupcovia sú tvarované z vysoko kvalitných polymérnych materiálov. Eco štýl umožňuje ratanový, bambusový nábytok. Lisované modely z lacného čínskeho plastu by mali byť vyhradené pre práčovne, pivnice, tmavé skladovacie miestnosti.

Pravidlá umiestnenia

Veľké svetlé izby umožňujú inštalovať regály bez obmedzenia v mieste inštalácie: v strede, vo forme priečky, plnej steny, nahrádzajúcej dlho zastarané sovietsky "steny". Najdôležitejšia vec je farba, tvar by mal zodpovedať zvyšku nábytku. Situácia je trochu komplikovanejšia s miniatúrnymi miestnosťami - nábytok by nemal byť príliš preplnený, mal by byť vybraný tak, aby kompenzoval nedostatok priestoru, netlačil všeobecnú atmosféru a dokonale plnil svoje organizačné funkcie. Nezanedbávajte mobilné možnosti na kolieskach, ktoré sa dajú ľahko odstrániť do ďalšej miestnosti počas všeobecného čistenia, odstrániť z dohľadu, ak očakávate príliv hostí.

Originálne architektonické riešenia pre bytovú výstavbu často znamenajú výklenky, skryté výklenky a odľahlé rohy. Nenechajte si ujsť príležitosť dať im vstavaný nábytok. Izby nepravidelných tvarov sú jednoducho požiadané, aby pridali svoje autorské modely, takže situácia bude ešte originálnejšia.

V interiéri rôznych miestností

V obývacej izbe

Spoločenská miestnosť je neustále využívaná všetkými členmi rodiny, nábytok v nej je nastavený najpriestrannejším, funkčným, objemovým. Tmavé, nemotorné "truhly" obývacej izby, charakteristické pre sovietsky interiér, už dlho nahradili modernejšími policovými vzormi. Kombinácia otvorených políc so zatvorenými, rôznymi nočnými stolíkmi, ľahkými skriňami. Povinným atribútom je miesto pre TV, domáce kino, audio systém. Za mäkkým nábytkom sú inštalované úzke regály, doplnené reflektormi.

V spálni

Okrem tradičných riešení sú čelo často vybavené policami v spálni. V tomto prípade má stojan tvar písmena "P", tento neštandardný ťah vám umožní dodatočne použiť použiteľný priestor. Alternatíva k uzavretému nočnému stolíku je inštalovaná v čele postele - malé regály v niekoľkých policiach, okuliare, časopisy, krémy sú nainštalované, lampy na večerné čítanie sú nainštalované. Stredne veľký stojan, doplnený zrkadlom, úspešne nahrádza tradičné zrkadlo. Vonkajší nábytok sa používa na skladovanie oblečenia s výnimkou spodného prádla.

kancelária

Osobný účet je vybavený nábytkom v tóne pracovnej plochy, ktorý sa nachádza na dĺžke ramena tak, aby nebol odvrátený od intenzívneho pracovného postupu. Regály v interiéri skrine sú inštalované podľa všeobecných pravidiel pre umiestnenie nábytku. Samostatná pozícia je obsadená nábytkom osobnej knižnice - police sú masívne, hlboké, dosahujú až k stropu.

Detská izba

Hlavnou požiadavkou sú šťavnaté, pútavé farby, tvary vo forme strojov, domov, chát, ktoré umožňujú použitie nábytku ako herného prvku. Konštrukcia musí vyhovovať bezpečnostným požiadavkám, musí byť ľahká, pevne fixovaná, náhle sa dieťa chce na ňu vyšplhať. Výška políc by nemala byť veľká, dieťa dosiahne natiahnutú ruku až na vrchol.

V kuchyni

Police vo forme priečok vymedzujú veľkú kuchyňu do pracovného, ​​jedálenského priestoru. Kompaktnejšie typy slúžia ako náhrada bufetov babičky, skladujú „strategické“ zásoby. Mobilné kovové verzie na kolesách uľahčujú pohyb riadu, vybavenie v obrovských kuchyniach súkromných domácností. Malé kuchyne bytových domov sú vybavené policami po takmer celom obvode, takže každý kus kuchynského riadu nájde svoje miesto.


    

Vytvorenie vlastných rúk

Krok za krokom popisujeme proces tvorby jednoduchého racku:

 • Budete potrebovať: ceruzku, skrutkovač, skrutky, tyče, materiál pre police, lamely, skladačky, pásky, metre;
 • Zmerajte miesto inštalácie nábytku, určte počet, výšku, šírku políc;

Pri skladovaní ťažké predmety nerobia police dlhšie ako 90 cm, inak sa prehnú.

 • Nakreslite budúci stojan vo forme hrubého náčrtu s rozmermi;
 • Po predbežnom označení steny pokračujte s montážou nosných tyčí;
 • Potom sú nosné lišty priskrutkované k tyčiam, poličky sa na ne položia;
 • Ďalším krokom je odrezanie políc požadovanej veľkosti, položenie na nosné lišty, dodatočne upevnenie pomocou skrutiek. Nezabudnite kontrolovať uhol sklonu v procese práce.

Po montáži políc, môžete začať dokončovať hrany melamínovou páskou, lepiť horúcim železom. Drevené regály môžu byť natreté farbou, aby zodpovedali zvyšku nábytku. Zhora sa strom otvára lakom. Ak vo vás spí umelec - bočný povrch môžete ozdobiť maľbou.

Dekor a výplň

Na policiach si môžete ponechať všetko, čo vám príde na hlavu, ale ak chcete pridať umelecký komponent, nezabudnite na základné princípy naplnenia stojana:

 • V popredí sú vystavené len veci, ktoré si zaslúžia pozornosť. Nemali by ste mať na pamäti príliš osobné, žiadne odpadky;
 • Vyvarujte sa farebnému chaosu, nekompatibilným odtieňom, ktoré sú vhodné pre oči;
 • Pokúste sa správne zostaviť položky vo forme, veľkosti, mala by existovať určitá tendencia - pyramidálne umiestnenie, od veľkých po malé, naopak;
 • Medzi objektmi ponechajte dostatok miesta;
 • Pamätajte na princíp symetrie umiestnených vecí;
 • Väčšie veci - odspodu, maličkosti - hore;
 • Zbierky venované jednej téme vyzerajú víťazne.


    

záver

Vzhľad moderných regálov je ďaleko od obyčajného hranola s vyvŕtavými radmi políc, možnosti dizajnu sú takmer nekonečné kvôli rôznym použitým materiálom, veľkostiam, textúram. Okrem toho, prielom v dizajne takéhoto nábytku nastal pomerne nedávno, otvorené police v obytných budovách sa začali objavovať s rýchlym rozvojom urbanistického smeru na začiatku minulého storočia. Do tej doby, veľa takýchto stavieb bolo skladovanie veci v skladoch, priemyselných priestoroch, o niečo neskôr sa presťahovali do kancelárií až po tom, čo sa stal nielen užitočným, lacným typom nábytku, ale aj predmetom tvorivosti špecialistov v oblasti bytového dizajnu interiéru.

Zanechajte Svoj Komentár