Remeslá z obilnín a semien

Pre výrobu jednoduchých a zároveň krásnych originálnych figúr, aplikácií, môžete použiť rôzne prírodné materiály. Najneobvyklejšie remeslá sa získavajú zo semien ovocia a rôznych listnatých stromov. Tiež, chladné remeslá môžu byť vyrobené z obilnín, ktoré možno nájsť v kuchyni všetkých hostesiek. Prírodné materiály sa ľahko lepia na akýkoľvek povrch pomocou plastelínu alebo silikónového lepidla. Preto môžu byť použité aj na čiastočnú dekoráciu hodiniek alebo vázy. Ale deti, ktoré študujú v materskej škole alebo v škole, budú môcť ľahko z nich vyrobiť originálne objemové figúrky alebo si urobiť vtipné obrázky. Nižšie sme preskúmali mnoho nápadov na výrobu takýchto remesiel. Pomocou jednoduchých príkladov a workshopov krok za krokom môžete vy a vaše deti ľahko a rýchlo urobiť také remeslá vlastnými rukami.

Vlastnosti použitia semien pre kreativitu

Z takých prírodných materiálov, ako sú kosti, semená a obilniny, si môžete urobiť rôzne remeslá. Z nich môžete urobiť:

 • aplikácie: je možné šíriť obrázky na šablónu alebo vytvárať vzor vo výrobnom procese;
 • objemové obrázky: veľké prvky môžu byť prepojené pomocou silikónového lepidla, malé sú zvyčajne lepené ílom a penové polotovary môžu byť tiež zlepené semenami a krupicami;
 • malý dekor: jemný prírodný materiál vhodný na nalepenie jednotlivých častí veľkých remesiel alebo malieb, hodiniek;
 • prívesky a korálky: lepenie semien na stuhy alebo ich lepenie vo forme rôznych predmetov (snehové vločky, vianočné stromčeky) vám umožní získať vlastný dekor pre váš domov alebo originálne šperky.

Pre zobrazenie obrázkov semien a obilnín sa odporúča použiť kartón. Papier pre takéto remeselné výrobky je nevhodný, pretože pod hmotnosťou prírodných materiálov sa silne ohne.

    

Rozmanitosť semien

Kombináciou rôznych druhov semien, môžete získať najviac neobvyklé a úžasné remeslá. Takéto prírodné materiály možno rozdeliť do nasledujúcich skupín: t

 • Pravidelné semená (vo forme kvapiek a oválov).

Patria sem slnečnicové semená, melón a tekvica. Najčastejšie sa používajú na vytváranie objemných remesiel alebo lepenie základov.

 • Obilniny.

Z obvyklej pohánky, proso, ryže, môžete vytvoriť jasné chladné aplikácie a plnohodnotné maľby. Pri použití rôznych typov materiálov môžu byť prilepené vedľa seba alebo sa môžu mierne prekrývať (držať) k sebe, aby sa vytvorili trojrozmerné obrázky.

 • Semená stromov (javor, jaseň, jilm).

Vzhľadom na veľkú veľkosť a nezvyčajné formy sa častejšie používajú na výrobu detských objemových remesiel.

 • Strukoviny (fazuľa, fazuľa, hrach).

Rozmanitosť odtieňov takýchto semien uľahčuje ich použitie na vytvorenie farebných neobvyklých obrazov a aplikácií.

 • Rôzne kosti a zrná (jablká, orechy, káva).

Používa sa na lepenie základov alebo na zostavovanie trojrozmerných obrázkov.

Zvlášť stojí za to zdôrazniť hrbole. Ich individuálne váhy sú skvelé pre zdobenie. Jednodielne kužele sa však často používajú na výrobu detských remesiel pre materské školy a školy.

Ako sa pripraviť

Na vytvorenie originálnych remesiel pomocou semien je potrebné pred použitím dobre vyschnúť prírodné materiály. To je jediný spôsob, ako zaručiť ich dlhodobé uchovanie v budúcnosti (nebudú sa odlupovať alebo zmenšovať) a tiež vylúčiť možnosť deformácie hotového obrazu alebo trojrozmerného dekoru. Ak chcete pripraviť na prevádzku melón semená, tekvice, musia byť dobre očistené od zvyškov buničiny, potom sa rozloží v jednej vrstve a čakať na prirodzené sušenie (môžu byť tiež sušené v peci). Ak je to potrebné, môžete stráviť sfarbenie semien (často používané na ryžu, tekvicové semená):

 1. Semená vložte do vrecka, pridajte akrylové farby (v extrémnych prípadoch možno použiť potravinárske farbivá - kvaš).
 2. Vrecko zatvorte a semená dobre premiešajte, rovnomerne rozložte farbu alebo farbivo. Nechajte pôsobiť 30-60 minút.
 3. Nasaďte na rovný povrch a úplne vysušte.

Semená môžu byť tiež natreté priamo po montáži remesiel alebo kladení.

Remeslá zo slnečnicových semien

S pomocou slnečnicových semien, ktoré sú k dispozícii všetkým a všetkým, sa takéto remeslá ľahko a ľahko získajú:

 • Krásny dekor "Slnečnica".

Ako základ sa použije platňa na jednorazové použitie. Je pokrytý žltým papierom. V strednej časti dosky je čierna hlinka prilepená tenkou vrstvou. Na túto plastelínu sa nalepia slnečnicové semená.

 • Obrázok "Ježek".

Kmeň a nohy ježka sú vyrobené z plastelíny. Slnečnicové semená sa lepia na chrbát s ostrými hranami nahor. Postava je doplnená o oči a nos hliny.

 • Obrázok "Sova".

Penová guľa je úplne nalepená tenkou vrstvou čiernej hliny. V prednej časti gule slnečnicových semienok sú rozmiestnené dva kruhy po dvoch radoch. Bude to sova oči. Môžu byť doplnené o vrcholy z bielej hliny. Zvyšok gule je úplne zlepený semenami, aby vytvoril perie.

Remeslá tekvicových semien

Semená tekvice sú ideálne na farbenie, takže z nich môžete vyrábať svetlé a neštandardné remeslá. Napríklad spolu s dieťaťom môžete pomocou tohto prírodného materiálu:

 • Aplikácia "Plachetnica".

Farba semien v modrej, modrej a hnedej farbe. Loď a stožiar sú umiestnené z hnedých semien, z bielych - plachty. A z modrých a modrých semien sa rozložilo more a obloha.

 • Maľovanie "Mrkva".

Semená slnečnice zhnednú, oranžovú a zelenú. Mrkva je vyložená z pomarančových semien, zo zelených - ich chvostov. A z hnedej - krajiny, v ktorej tieto mrkvy rastú. Pozadie zostáva nezdobené, preto sa ako podklad odporúča biely alebo svetlomodrý kartón.

Semená melónu

Malé semená melónu sú vhodnejšie na zobrazovanie rôznych aplikácií. Napríklad pomocou takéhoto prírodného materiálu môžete vytvoriť nasledujúce remeslá:

 • Aplikácia "Cheburashka".

Cheburashka je nakreslený na bielom hárku lepenky. Jeho malé telo a uši sú zapečatené melónmi. Ako kukátko si môžete dať hrášok z čierneho korenia alebo urobiť oči čiernej hliny.

 • Obraz "Peacock".

Páv je nakreslený na biely list lepenky. Pásy, ktoré delia chvost na perie, sú rozložené semenami melónu. Na špičkách môžete držať šupiny šišky alebo fazuľa. Zvyšné "prázdne" prvky obrazu sú jednoducho maľované.

 • Neobvyklé kuchynské hodiny.

Staré kuchynské hodiny možno rozobrať na jednotlivé časti. Základ (do ktorého je vložený hodinový mechanizmus) je prilepený semenami. Z zlatého papiera je vyrezaný údaj a nalepený na semená. Hodiny sú zostavené v opačnom poradí.

Semená javora, brestu a popola pre kreativitu

Neobvyklé semená stromov sú ideálne ako doplnok k hotovým figúrkam. Robia zaujímavé krídla, uši. Okrem týchto prírodných materiálov môžete vyrobiť aj tieto originálne remeslá:

 1. Môžete urobiť hromadné chryzantémy alebo skutočné dikobraz z popola semien. Na tento účel sa hlinka prilepí na lepenkovú podložku v tvare kruhu a semená sa na nej nalepia.
 2. A javor semená môžu byť vo forme vianočného stromu, nezvyčajné snehové vločky. Takéto prírodné materiály sú veľmi vhodné na výrobu jednoduchých remesiel pre Nový rok.
 3. "Fluffy" elm semená budú vynikajúcim základom pre vytváranie aplikácií s rôznymi kvetmi. Vzhľadom k tomu, stredy kvetenstvo môže použiť polovice hrášku. Semená popola budú krásnymi lístkami. Takéto aplikácie je možné doplniť o motýle zo suchých listov a vetiev - stonky.


    

Nápady semien remesiel

Ak chcete vybrať, aký druh remesiel urobiť pre zdobenie vášho domova alebo pre účasť v súťaži v materskej škole a škole, odporúčame, aby ste sa zoznámili s jednoduchými pokynmi na výrobu originálnych výrobkov. Môžete použiť rôzne druhy semien pre:

 • Výpočty jednoduchých aplikácií.

Na kus lepenky musíte nakresliť obrázok (napríklad slnko, sova, mačka). Pozadie je vyložené z malých zŕn alebo obilnín, samotný obraz môže byť prelepený väčšími semenami rôznych odtieňov: slnko môže byť vyrobené zo slnečnicových semien, krídla sovy môžu byť zdobené fazuľami.

 • Kríkov.

Veľmi jednoduché remeslá, ktoré je založené na veľkej penovej guličke. Takýto loptičku je možné prelepiť semienkami melónu, kávovými zrnami. Ak je to potrebné, môže si postaviť špíz alebo pobočku. Samotný dizajn je inštalovaný vo vnútri malého kvetináča.

 • Kuchynské panely.

Komplexnejšie remeslá, ktoré sú vyrobené na preglejke. Tenké lamely sa prilepia na preglejku, čím sa vytvoria početné bunky. Bunky samotné sú zlepené rôznymi zrnami a obilninami.

Ježek zo semien

Krásne a realistické ježko môže byť vykonané pomocou slnečnicových semien. Budete potrebovať aj kartón, silikónové lepidlo alebo hlinku, plastový dekor vo forme húb, jabĺk. Práca sa vykonáva postupne v nasledovnej hlavnej triede:

 1. Na kus lepenky ťahané ježko. Jeho labky a tvár sú natreté ružovou farbou (ceruzkou, fixkou, farbami).
 2. Zadná strana je prelepená plastelínou.
 3. Opatrne, počnúc zhora a idúc dole, sa slnečnicové semená lepia na hlinku. Nasledujúce riadky by sa mali mierne prekrývať s predchádzajúcimi riadkami.
 4. Plastové jablká a huby sa lepia na zadnú časť ihiel silikónovým lepidlom (alebo lepiacou pištoľou).
 5. Ako výtok môže byť ježko prilepený sušeným bobuľou alebo guľou z čiernej hliny.

Obrázky semien

Jasné obrázky rôznych materiálov je možné vyrobiť s použitím rôznych semien farby. Bez ich prelakovania a výberu prvkov aplikácie v tieni môžete vytvoriť nezvyčajné remeslá so svojím dieťaťom, ktoré sa podriadi súťaži. Práca by sa mala vykonávať podľa nasledujúcej schémy: t

 • Prilepte kus lepenky na kartón.
 • Smerom k pravému hornému rohu, oddelene vložte 3 hrachové zrná - budú pôsobiť ako centrum kvetov.
 • Okolo jedného hrachu v 2 radoch držte proso v blízkosti ostatných - šošovica a ryža.
 • Okolo hotových jadier rozmiestnených v 1-2 radoch lístkov z tekvicových semien, slnečnice, melónu.
 • Každý kvet je nalepený na 1 tenkú vetvu - bude pôsobiť ako stonka.
 • Môžete pridať "kyticu" so sušenými listami, ktoré sa stanú listy kvetov sami.


    

kvety

Na prípravu jesenných súťaží remesiel v materskej škole a škole je možné nielen aplikácie vo forme kvetov z tekvicových semien, ale aj objemové kvety. Pre prácu bude vyžadovať: lepenka, tekvicové semená, hlinka, hustá vetva, lepiaca pištoľ. Samotné plavidlo môže byť vyrobené podľa nasledovnej hlavnej triedy:

 1. Jeden kruh je vyrezaný z hárku kartónu (s priemerom asi 7 cm).
 2. Plastelíny sa prilepia na kartónový kruh s tenkou vrstvou.
 3. V centrálnej časti kvetenstva sa vertikálne vysádzajú 3 tekvicové semená.
 4. Pozdĺž obvodu hrnčeka sa horizontálne prilepia 2 rady semien.
 5. Pohyb z okrajov kvetenstva do jeho stredu (tyčinky zo semien), zostávajúci prázdny priestor je vyplnený.
 6. Lepidlo na hrnček nalepený na dno tenkej vetvy - stonka kvetu.
 7. Ak je to žiaduce, sušené listy alebo listy papiera sa môžu prilepiť na samotný driek.

    
    
    

Novoročné aplikácie

Môžete urobiť nielen jesenné remeslá zo sušených semien, ale tiež vytvoriť úžasné novoročné aplikácie. Toto remeslo môžete urobiť pomocou jedného z nasledujúcich workshopov:

 • Snehuliak.

Na kus lepenky nakreslené siluetu snehuliaka. V hornej časti obrázku je vložená tenká vrstva bielej hliny. Na ílovo nalepenej ryži. Oči, gombíky a nosné mrkvy môžu byť vyrobené z papiera alebo plastelíny.

 • Rybie kosti.

Z popola semená vyložili kmeň vianočného stromu. Nad ním je nakreslený vianočný stromček. Dýňové semená sú nalepené na nakreslenú siluetu ostrými hranami smerom nahor. Potom sú tekvicové semená maľované zelenou kvaš. Rybia kosť je zdobená svetlými "hračkami" vo forme fialových fazuľiek a žltého hrachu.

 • Snehová vločka.

Na kus lepenky nakreslené snehová vločka s minimálnym počtom vzorov. Z nakresleného obrázku sú nalepené malé biele fazule (na lepidlo alebo plastelínu).

záver

S pomocou semien z rôznych druhov ovocia, listnatých stromov, ako aj strukovín, môžete ľahko urobiť chladné remeslá. Môžu to byť aplikácie vo forme zvierat, prírodnej krajiny alebo akékoľvek siluety. Ale aj maľovanie rôznych prírodných materiálov, môžete ľahko vytvoriť jasný obraz na akýkoľvek motív. Pri použití ako doplnok k lepenke, papieru a plasteline budú rôzne semená dobrými pomocníkmi pri vytváraní trojrozmerných obrázkov pre jeseň a zimné motívy. Ak ich použijete na zdobenie a vytváranie panelov, môžete si jednoducho vytvoriť vlastné ruky štýlového prírodného dekoru pre izby a kuchyne. Okrem toho, s takými materiálmi, ako je práca aj dospelých a detí. Ukázať svoju fantáziu a používať jednoduché workshopy ako tipy, môžete vytvoriť úžasné figúrky alebo ploché remeslá bez väčších ťažkostí.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár