Barokový štýl v interiéri bytu: dizajnové prvky, dekorácia, nábytok a dekor

Barokový štýl v interiéri vznikol v 18. storočí v Taliansku a napriek tomu je populárny medzi súčasníkmi, ktorí chcú zdôrazniť svoj vkus. Od talianskeho "baroka" je preložené ako fantázia, zbytočná, ktorá najlepšie vystihuje tento štýl.

Charakteristika a história

Barokový interiér je podobný rokoku, vetve klasicistického slohu zo začiatku 18. storočia, ktorá sa zameriava na ornament, mytologické motívy a množstvo dekoratívnych prvkov. Interiér baroka je charakteristický kontrastom farieb, šperkov a elegantných zlatých vložiek, dekorácie.

Fotografia zobrazuje klasický barokový interiér bez TV. Otvorený krb, klavír a krištáľ a špeciálna úprava vytvárajú v obývacej izbe sviatočnú atmosféru.

Barokové prvky v interiéri:

 • prítomnosť obrazov, fresiek;
 • povrchová úprava zlata a príslušenstvo, zložité vzory a modelovanie;
 • nábytok z masívu;
 • veľký priestor;
 • drahé a objemné textílie;
 • symetrické usporiadanie nábytku.

Výber farebnej palety

Farby sú vybrané na základe veľkosti miestnosti, ale prednosť sa dáva v odtieňoch burgundskej, smaragdovej, modrej v kombinácii so zlatom a striebrom v dekore. Biela a béžová sú tiež základnými farbami interiéru, ktoré sú kombinované s dodatočným dotykom.

Barok je charakteristický kontrastom farieb, takže v miernej veľkosti môžete kombinovať teplé a studené farby na pozadí svetlých farieb so zlatým lemom. Obyčajná tapeta je tiež relevantná, môžete použiť kvetinový vzor alebo ozdoby.

Na fotografii je priestranná baroková obývacia izba, kde okná a ich textílie slúžia ako hlavný prízvuk miestnosti a sú v súlade s ostatnými farbami interiéru.

Materiály a povrchové úpravy

Na steny sa používajú tapisérie (dekoratívne textílie na steny) a môžete použiť aj tapetu na moderný barokový interiér.

Vhodné textilné tapety, netkané alebo vinylové. Látka je najviac podobná gobelínu a moderná tlač vám umožní stelesniť rôzne vzory. Netkané a vinylové tapety môžu skryť nepravidelnosti stien, čo je plus. Farebná schéma vybranej tapety by mala zodpovedať farebnému barokovému štýlu.

Na fotografii, biele zlato-netkané tapety s veľkým kvetinovým ornamentom, ktoré sú kombinované s nádychom pozlátených dekoratívnych prvkov a zrkadlový panel dodáva priestrannosť.

Na podlahy sú vhodné tmavé laminátové alebo parketové podlahy, ako aj mramor. Klenutý alebo plochý strop je zdobený veľkým lustrom, maľbou, zlátením, liatím omietky, zobrazujúcim hrozno a listy, freskami.

Výber nábytku a jeho funkcie

Pre výrobu nábytku si vyberte typ dreva, ktorý môže byť leštený a zdobený rezbami, napríklad orech. Na dokončenie použitia slonoviny, korytnačiny shell, pozlátenie, bronz.

Interiér baroka sa vyznačuje kvalitným textilným čalúnením, okrajmi, zakrivenými čiarami, vysokými nohami. Pohovka je doplnená dvoma kreslami, stôl je zdobený rezbami alebo mozaikami, stoličky sú nevyhnutne vyrezávané. V posteli je zvolená veľká veľkosť, dvojdverová skriňa, skriňa a pohovka v blízkosti sedadiel.

Na fotografii je znázornený barokový nábytok, ktorý sa vyznačuje jedinečnosťou, dlhými krútenými nohami a zlatým kovaním.

Dekor, textil a doplnky

Interiér baroka často používal tapisérie alebo textilné tapety, čalúnené brokáty, zamatové tkaniny, štetce a strapce.

 • Baroko je charakteristické prítomnosťou výklenkov v stenách, ktoré sú zdobené sochami a iným dekorom.
 • Uprednostňujú sa maľby, maľby a diela renesancie.
 • Vo veľkej miestnosti si môžete vytvoriť falošný stĺpec, falošný krb alebo pilastre.
 • Podlaha je zdobená vzorovaným kobercom, ktorý zaberá menšiu časť miestnosti.

Na fotografii sú hlavnými prvkami barokového štýlu, ako je falošný krb, sochy, maľby a výlisky.

Interiér baroka je poznačený luxusným závesom tkaniny, ktorý textílie na oknách prenášajú, podväzky, palice a kefy. Mäkká svieža lambrequin kontrastnej farby so zlatým listom zdobí obývacia izba alebo spálňa. Na záclony používa zamat, brokát, satén, žakár. Ak v miestnosti nie sú žiadne dvere, dvere môžu byť zdobené závesmi.

Vnútorné osvetlenie

Svetlo by malo byť rozptýlené, mäkké. Predtým sa používali iba sviečky, dnes sa imitácia vytvára pomocou elektrických svietidiel v podobe svietnikov a svietnikov. Hlavné osvetlenie dáva závesný krištáľový luster. Je mimoriadne dôležité mať veľké okno alebo niekoľko okien, ktoré by poskytli dostatočné prirodzené svetlo. Pre viac efektov môžete použiť zrkadlá.

Na fotografii je interiér jedálne v bielej farbe, kde je špeciálne teplo doplnené mäkkým svetlom masívneho príveskového lustra a nástenných svietidiel, ktoré boli vybrané pre tento štýl.

Fotografie v obývacej izbe, spálni a kuchyni

Ak chcete vytvoriť interiér v barokovom štýle, nemôžete použiť štandardný nábytok, mal by to byť luxusný set s prírodným čalúnením.

Obývacia izba

V obývacej izbe si musíte vybrať nábytok na vyrezávaných nohách, so zakrivenými lakťovými opierkami, hlbokými chrbátmi. Z farby si môžete vybrať kombináciu zlata so zelenou, béžovou alebo rubínovou. Pre dekoráciu stien vhodné tkaniny alebo tekuté tapety. Bohatá výzdoba stropu je vhodná, ak je dostatočne vysoká. Ozdoby a vzory sochárstva sa môžu pohybovať od steny k stropu a vymazávať hranicu.

Na podlahe sa hodia parkety s veľkým kobercom, ktorého ozdoba zodpovedá interiéru v barokovom štýle. Pre malú obývaciu izbu je dôležité zvoliť si svetlý odtieň povrchovej úpravy a textilu, ako aj lesklú podlahu. Z dekoru je potrebné uprednostniť maľby s rámami, zrkadlami, vázami, klasickými brokátovými alebo zamatovými závesmi s podväzkami a závesmi.

Na fotografii je modrá obývacia izba, kde bohatstvo prechádza dobrá koža a zamatové čalúnenie. Pastelové odtiene sú v kontraste so zlatom a luxusom.

kuchyne

Pre kuchyňu by ste si mali vybrať nástenné dekorácie s farbou alebo omietkou, na podlahu budú vhodné keramické obklady na parkety alebo mramor. Najatraktívnejší vzhľad bielej kuchyne so zlatým lemom. Kuchynská súprava by mala byť masívna z dubu, gaštanu, popola, zdobená rezbou a lakovaná. Skrinky môžu byť so sklenenými vložkami.

Jedálenský stôl môže byť umiestnený v samostatnej jedálni alebo v kuchyni, mal by byť okrúhly alebo obdĺžnikový. Stoličky na vyrezávané nohy a pokryté brokátom. Pracovný povrch by mal byť vyrobený z kameňa. Na dekoráciu sú vhodné porcelánové riady so zlatým okrajom, starožitné hodiny a svietniky.

Fotografia ukazuje príklad usporiadania úzkej barokovej kuchyne. Svetlá súprava s geometrickými zlatými ozdobami a zrkadlovými vložkami robí interiérové ​​svetlo.

spálne

Interiér spálne v barokovom štýle sa vyznačuje luxusom a veľkým priestorom, v ktorom sú umiestnené kráľovské komory. Na steny vhodné monochromatické tapety tmavé alebo svetlé palety s veľkolepým okrajom zlata alebo iných nasýtených farieb.

Hlavným bodom pozornosti je široká posteľ s nohami a luxusným chrbtom. Nad posteľou môžete zavesiť baldachýn. Z nábytku je tiež vhodné kreslo s pohovkou, toaletný stolík, komoda s nohami.

Pre osvetlenie sú vhodné krištáľové lustre a stojanové lampy. Z textílií sa hodia ťažké materiály so sypkým závesom a garážou. Z kvetov je potrebné dávať prednosť béžovej, svetlohnedej, zlatej, zelenej a modrej.

Na fotografii je spálňa v odtieňoch žltej a hnedej, kde správny štýl nábytku, baldachýnu a textilu zdôrazňuje bohatstvo baroka.

Barokový v modernom interiéri

Pri vytváraní barokového štýlu v modernom interiéri si musíte uvedomiť, že:

 • To je jeden z najdrahších interiérov, ktorý netoleruje falošný a vyžaduje štúdium;
 • v malých miestnostiach a malom byte je ťažké to dať do konca, pre baroko potrebujete priestor;
 • Moderné stavebné materiály ako zadná tapeta, linoleum alebo moderné strešné stropy, PVC fólie sú nevhodné;
 • kuchynské spotrebiče, televízor a iné domáce spotrebiče by sa mali po použití skryť alebo zamaskovať predné dvere;
 • Môžete vytvoriť kompromisný štýl moderného baroka, ktorý dobre prilieha k moderným prvkom života.

Na fotografii je príklad toho, ako môžete kombinovať moderný rytmus života a lásky k klasike. Moderná skriňa sa dobre hodí k barokovému zariadeniu a nábytku.

Barok je jedným z najnáročnejších štýlov, ale aj v malej miestnosti ho môžete obnoviť, nie všetkými kúskami nábytku, ale len prvkami. Charakteristický dekor a textílie zdôrazňujú interiér a nastavujú náladu pre hostí doma.

Fotogaléria

Nižšie sú fotografie, ktoré odrážajú hlavné črty barokového štýlu v rôznych priestoroch.

Zanechajte Svoj Komentár