Ako si vybrať vankúš pre dieťa?

Vankúše pre deti od určitého veku sú absolútne nevyhnutné. Ak deti môžu spať na rovnom povrchu, potom deti staršie ako jeden rok už budú potrebovať podporu chrbtice v krčnej oblasti. Samozrejme, pri niektorých ochoreniach Vám lekár môže odporučiť, aby ste začali používať vankúše pre deti skôr, ale dieťa „rastie“ fyziologicky pred použitím tejto podstielky približne jeden a pol roka, hoci vývoj každej osoby individuálne a vaše dieťa môže potrebovať vankúš skôr a neskôr. obdobie.

Ak sa dieťa otočilo o jeden a pol roka, ale nechce spať na vankúši, položí si vedľa neho a pohybuje sa alebo vrhá vankúš - nenútia ho, radšej hľadaj pre neho ďalšiu kópiu: toto správanie je jasným signálom, že mu tento model nevyhovuje.

Ako si vybrať vankúš pre vaše dieťa: odporúčania

Majte na pamäti, že aj starostlivo vybraný vankúš, berúc do úvahy všetky rady od odborníkov, nemusí vyhovovať vášmu dieťaťu, pretože je takmer nemožné brať do úvahy všetky vlastnosti tela a preferencie pohodlia. Okrem toho, výber je komplikovaný tým, že dieťa ešte nie je schopné vysvetliť, čo má rád a čo nie, a prečo. Takže to sotva stojí za to utrácať veľa peňazí - možno bude potrebné okamžite zmeniť vankúš. Pri výbere sa však riaďte odporúčaniami odborníkov:

 1. Vankúš tvar pre dieťa - obdĺžnik. Vankúš by nemal byť veľký čo do veľkosti a výšky, tuhosť by mala byť stredná.
 2. Dekorácie vo forme konvexných aplikácií, gombíkov, perličiek nie sú na vankúši povolené - dekoratívne prvky dokážu vyzdobiť spálňu, ale je zakázané používať dieťa na spanie.
 3. Počas spánku by ramená dieťaťa mali ležať na matraci a hlavu na vankúši. Spravidla je najvhodnejšie používať vankúše s dĺžkou od 30 do 40 cm, šírka sa volí podľa šírky lôžka (od 40 do 60 cm). Výška vankúša závisí od dĺžky ramien dieťaťa, v jednom roku to zodpovedá asi 4 cm, za tri roky až do 6 cm, keď dieťa rastie, musí byť vankúš nahradený vyšším.
 4. Veľmi dôležitým ukazovateľom je tuhosť. Ktorý vankúš je pre dieťa lepší - tvrdší alebo mäkší? Na jednej strane mäkkosť poskytuje pohodlie, ale na druhej strane treba mať na pamäti, že mäkký výrobok nebude schopný poskytnúť chrbticu potrebnou oporou a povedie k oslabeniu krčnej oblasti. Vo sne, dieťa bude inštinktívne napínať svaly na krku, a prebudí sa ráno s bolesťou v krku a hlavy. Môžu existovať ešte závažnejšie zdravotné účinky vo forme závratov, porúch vestibulárneho aparátu.
 5. Výplne do vankúša pre deti musia spĺňať nasledujúce požiadavky:
  • Majú dostatočnú pružnosť;
  • Nespôsobujú alergickú reakciu;
  • Dobre prejsť vzduchom;
  • Ľahko sa vstrebáva a rovnako ľahko sa odparuje;
  • Neobsahujú škodlivé zložky alebo látky, ktoré uvoľňujú nebezpečné látky do ovzdušia.

Vankúš výplne pre dieťa

V závislosti od materiálu použitého pri výrobe vankúšov sa ich cena líši. Modely z rôznych materiálov môžu často stáť rovnako, takže by ste sa nemali zamerať na cenu, ale na kvalitu výplne. Treba mať na pamäti, že plnivá z prirodzenej skupiny sa vyznačujú dobrou priepustnosťou, dieťa sa pod nimi nebude potiť. Je však potrebná komplexná starostlivosť, ktorá môže spôsobiť alergické reakcie.

Plnivá, získané umelo z prírodných alebo syntetických vlákien, sú hypoalergénne, slúžia dlhú dobu, len sa o ne starajú - je tu možnosť čistenia v práčke. Existuje však aj výrazný mínus - nízky prenos vzduchu, ktorý vedie k poteniu a prípadne k plienkovej vyrážke.

Prírodné výplňové materiály pre detské vankúše

nadol

Vtáčia chmýří je jedným z najznámejších materiálov na plnenie matracov, prikrývok a vankúšov. Je cenený pre svoju výnimočnú, jemnú mäkkosť a prírodný pôvod. Ale to, čo je dobré pre dospelých, nie je vždy vhodné pre dieťa. Príliš mäkké vankúše zospodu nepodporujú krehkú chrbticu dieťaťa, v dôsledku čoho sa krk unavuje, je tu pravdepodobnosť deformácie stavcov. Okrem toho, roztoče žijú v daždi vankúš, ktorý spôsobuje ťažké alergie. Výplň pre dieťa vtáčej chmýří nie je najviac hodný, môže byť veľmi horúce, najmä v lete. Tiež si všimnite, že nadol netoleruje časté umývanie.

 

vlna

Prírodné vlnené vlákna sú veľmi elastické, nie je horúce spať na nich, výplň môže prejsť vzduchom a vlhkosťou. Výplň vlny má však významnú nevýhodu - vytvorenie priaznivého prostredia pre roztoče. To znamená, že dieťa je ohrozené alergiami. Okrem toho, tieto vankúše nie sú dlhé - vlna výplň rýchlo padá do zhlukov.

Detský ortopedický vankúš z vlny si udržiava svoj tvar dobre, je ľahké odpariť vlhkosť, ktorá neumožní nadmerné potenie a vzhľad plienkovej vyrážky. Vlna oviec je mäkšia, ale ťava bude vztýčená, čo pravdepodobne neprispieva k pokojnému spánku malého muža. Ak ste sa nakoniec rozhodli kúpiť vlnený vankúš, zastavte výber na kombinovanom výplni zo zmesi vlny a syntetických vlákien. Vďaka tomu bude výrobok trvanlivejší a uľahčí starostlivosť.

pohánka

Šupka alebo pohánková šupka je jedným z najlepších výplní vankúšov pre dieťa. Vedie vzduch dobre, ľahko sa vstrebáva a vydáva vlhkosť, nie je alergénom, ľahko získava anatomický tvar hlavy a krku, „prispôsobuje“ sa individuálnym charakteristikám. Prírodný pôvod šupky je zárukou jej šetrnosti k životnému prostrediu, nebudú žiadne škodlivé výpary a pachy.

Výška takéhoto vankúša sa dá ľahko nastaviť podľa potreby, môže sa vyrobiť pevnejšie a tuhšie alebo mäkšie jednoduchým pridaním alebo rozliatím časti plniva (to sú prakticky všetci výrobcovia). Ďalším plus šupiek sú malé šupinaté častice, ktoré jemne masírujú pokožku hlavy a krku, čo zlepšuje krvný obeh. Nevýhody takýchto výplní pre detský vankúš sú tiež: vážia dosť veľa a sú na dotyk neobvykle ťažké. Okrem toho, keď sa pohybujú, šukajú, čo môže byť nepríjemné. Ak je vankúš špinavý, umyje sa iba kryt a plnivo je prevzdušnené.

latex

Ortopedické vlastnosti latexu sú veľmi vysoké, sú pružné, elastické, nie sú živným médiom pre kliešte, a preto nemôžu spôsobiť alergie. Výmena latexového vzduchu je pomerne aktívna, ľahko absorbuje vlhkosť a voľne ju odvádza. To je optimálny výplň pre detský vankúš, má len jednu mínus - pomerne veľkú cenu.

Umelé výplňové materiály pre detské vankúše

Syntetické vlákno

Syntetické vláknité materiály - tinsuleyt (labuť dole), holofiber, strutfayber, syntetický winterizer a niektoré ďalšie - sa často používajú na vyplnenie detského vankúša. Majú spoločné výhody a nevýhody. Medzi výhody patrí hypoalergénnosť, jednoduchosť starostlivosti (povolené pranie v práčke) a prijateľná cena.

Hlavnou nevýhodou je nízka hygroskopickosť a schopnosť akumulovať statickú elektrinu. Tuhosť týchto materiálov sa líši. Tinsulate je najjemnejšia, v tomto ohľade vyzerá ako vtáčia chmýří, preto nie je veľmi vhodná pre deti. Holofiber má najvyššiu tuhosť, preto je považovaný za najvhodnejší. Môžete tiež nastaviť tuhosť stupňa polstrovania.

Syntetická pena

Táto skupina zahŕňa materiály na báze penového polyuretánu. Jedná sa o pomerne lacnú polyuretánovú penu alebo PU penu a moderné modifikované verzie, ktoré majú pamäťový efekt (memoriform). Z výhod možno konštatovať dobrú elasticitu, hypoalergénnu, dlhú životnosť, strednú tvrdosť. Nevýhody syntetických materiálov sú bežné: sú slabo absorbované a uvoľňujú vlhkosť, môžu hromadiť teplo, čo spôsobuje prehrievanie, môžu uvoľňovať škodlivé látky do ovzdušia.

PPU je rozpočtová možnosť, jej životnosť je krátka. Memoriform - drahý materiál, ktorý bude trvať dlho. Ortopedické vankúše sú z neho vyrobené pre deti, pretože majú schopnosť tvarovať telo a zapamätať si ho, poskytovať plnú podporu počas noci. Hlavnou nevýhodou „pamäťovej peny“ je možnosť prehriatia v dôsledku zlej termoregulácie a „tajného“ zloženia: nie je možné zistiť, ktoré zložky sú zahrnuté v zložení peny, a teda hodnotiť jej environmentálne vlastnosti. Zostáva sa spoliehať na certifikáty kvality poskytnuté predávajúcim.

Ako si vybrať vankúš pre dieťa: odborné poradenstvo

Ak chcete urobiť správnu voľbu, postupujte podľa odporúčaní odborníkov:

 1. Skontrolujte, ako pružný je vankúš: stlačte ho stredným tlakom a uvoľnite. Po niekoľkých sekundách by mal obnoviť svoj pôvodný tvar.
 2. Obliečka na vankúš pre deti by mala byť len z prírodných materiálov: chintz, ľan, hodváb, bavlna. Je lepšie, ak je monofónne a biele, alebo pokojné, matné farby - farbivá môžu spôsobiť alergie. Skontrolujte, či švy idú na vnútornú stranu, sú silné a ľahko sa natiahnu.
 3. Blesk na kryte vám umožní nastaviť jeho tuhosť zmenou množstva plniva, a navyše, ľahkú starostlivosť - nemusíte umývať celý vankúš, bude stačiť odstrániť kryt a umyť ho.
 4. Detský ortopedický vankúš pomôže správne vytvoriť chrbticu, v budúcnosti položí základy dobrého zdravia detí.
 5. Opatrne si vyberte vankúš vo veľkosti - to je dôležité pre tvorbu kostry a svalov dieťaťa.
 6. Najvhodnejšie v rôznych cenových kategóriách sú také plnivá ako latex, pohánkové šupky a holofiber.
 7. Uistite sa, že ste si vyžiadali osvedčenie o zhode od obchodnej organizácie, uistite sa, že výrobok je pre dieťa bezpečný.

Nestačí si kúpiť vhodný vankúš - stále je potrebné ho správne používať. Pamätajte, že dieťa by nemalo stúpať príliš vysoko na vankúš - mal by mať len hlavu s krkom. Pokusy o prekĺznutie ruky pod vankúš alebo "šmýkačku" z nej s najväčšou pravdepodobnosťou znamenajú, že dieťa je na tom nepohodlné spať na ňom, a ďalšie by sa malo kúpiť.

Dôležité: Každý výrobok má svoje vlastné obdobie, na ktoré je určené. Aj keď vankúš vyzerá ako „nový“, je potrebné ho vymeniť - to je v záujme zdravia a bezpečnosti vášho dieťaťa.

 

Zanechajte Svoj Komentár