Pohovka v obývacej izbe: dizajn, typy, materiály, mechanizmy, tvary, farby, výber umiestnenia

Ak si chcete vybrať pohovku v obývacej izbe, nestačí sa riadiť iba finančnými možnosťami a vizuálnymi preferenciami. Ak prídete na nákup s plnou zodpovednosťou, potom vybraný nábytok bude dlho potešiť kvalitu, vzhľad a pohodlie.

Ako si vybrať pohovku v obývacej izbe?

Je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 • Účel pohovky: bude to centrum interiéru alebo bude doplnkom k zvyšku nábytku? Bude sa aktívne používať? Bude slúžiť ako posteľ pre hostí?
 • Veľkosť obývacej izby. Rozmerná pohovka sa nezmestí do stiesnených izieb a miniatúrne - "stratené" v priestrannej izbe.
 • Štýl interiéru. Vybraný nábytok by mal byť v súlade s dekorom a výzdobou miestnosti.

Aký materiál čalúnenia je lepší v obývacej izbe?

Pohodlie je hlavným ukazovateľom pohovky, ale praktická stránka tohto problému je rovnako dôležitá.

Zvážte tri hlavné typy čalúnenia:

 • Useň. Drahý materiál, ktorý dá situácii nádech luxusu. Odolný voči opotrebeniu, ale líši sa v slabej priepustnosti vzduchu. Nie je pohodlné pre otvorené časti tela.
 • Z ekologickej kože. Kombinuje výhody koženého čalúnenia (pevnosť, vzhľad), ale je to lacnejšie a hmatové pocity sú mnohokrát príjemnejšie.
 • Handričkou. Poskytuje neobmedzené možnosti pre dizajn a textúru. Tkanina sa odporúča zvoliť odolná voči nečistotám a stresu: rohož, velúr, kŕdeľ, žakár, gobelín.

Na fotografii je štýlová kožená pohovka v podkroví pre mládež.

Ktorý transformačný mechanizmus je lepší v obývacej izbe?

Pri výbere pohovky podľa typu transformácie by ste mali venovať pozornosť dizajnovým vlastnostiam, jednoduchosti skladania a prítomnosti šuplíkov na bielizeň. Existuje niekoľko typov mechanizmov:

 • Book. Nenáročný dizajn, overený v priebehu rokov. Dve časti sa ľahko zmenia na jednu, je tu priestranná skrinka na bielizeň.
 • Click-klyak. Vylepšená verzia "knihy" mechanizmu. Okrem opierky chrbta a sedadiel sa tiež menia podrúčky. Má tri úrovne rozvinutia: sedenie, ležanie a stredná poloha odpočinku.
 • Evroknizhka. Na rozdiel od „knihy“ sa nemusí rozkladať od steny, aby sa rozložila. Sedadlo sa vysunie dopredu a chrbát klesne. K dispozícii je box na bielizeň.
 • Akordeón. Ak sa sedadlo posúva smerom k sebe, rozloží sa na dĺžku. Plná posteľ sa skladá z troch častí, ktorých spoje nie sú pociťované.
 • Skladacia posteľ Pohovka s kovovým rámom a tenkým matracom, zložená trikrát a skrytá zo sedadla jednotlivých vankúšov.
 • Sedafleks. Modifikovaný véčkový model. Okrem čalúnenia sedadiel sa vankúše z operadla menia.
 • Dolphin. Spodná časť lôžka rýchlo a ľahko "skočí" pri rozbaľovaní, vďaka čomu mechanizmus dostal svoje meno.

Na fotografii je priestranná obývacia izba s rozkladacou pohovkou.

Tvary a veľkosti sedacích súprav

Okrem štandardných rovných sedacích súprav ponúka výrobca originálny dizajn pre každý vkus.

rohový

Charakteristické vlastnosti sekčných rohových pohoviek - priestrannosť a všestrannosť. Spravidla majú boxy na bielizeň. Pozrite sa skvele v spoločnosti obdĺžnikové alebo oválne konferenčné stolíky.

Roh na pohovke v tvare písmena L sa nachádza vpravo alebo vľavo. Tam sú tiež univerzálne návrhy, kde modulárny diel, v prípade potreby môže zmeniť svoje umiestnenie.

Polkruhové a okrúhle

Takéto modely nie sú vždy praktické, ale v interiéri obývacej izby vyzerajú veľmi originálne.

Na fotografii je krbová miestnosť so zaoblenou pohovkou, ktorá je v súlade so stolom a štukom na strope.

tvaru U

Vhodné pre veľké apartmány. V obývačke je možné ubytovať maximálne ľudí, pričom nie je potrebné kupovať ďalšie stoličky.

Malé pohovky

Praktický typ nábytku: vďaka svojej kompaktnej veľkosti sa zmestí do malej obývačky alebo ateliéru.

Vo fotografii úzka pohovka vyplní priestor, ktorý sa nachádza v stene výklenku.

Veľká pohovka pre celú obývaciu izbu

Ak rozloženie vám umožní dať pohovke veľkú časť priestoru, je celkom možné nájsť päť alebo šesťmiestne stavby na modernom trhu. Taký kráľovský nábytok zaberá celú stenu. Vhodné pre veľkú rodinu alebo veľmi pohostinní hostitelia.

Na fotografii je dlhá rohová pohovka s pohodlným vysokým chrbtom, ktorá sa nachádza oproti TV.

Možnosti dizajnu sedacích súprav v interiéri

Dnes návrhári prestali obmedzovať svoju fantáziu, pretože moderní výrobcovia nábytku si môžu uvedomiť akúkoľvek predstavu.

S obrázkami a vzormi

Viacfarebné vzory na čalúnení oslovia znalcov retro. Tkanina s kvetmi sa zmestí do viktoriánskeho štýlu aj do Provence. Látka v tradičnej klietke prinesie do atmosféry slušnosť. Pruhované čalúnenie zdôrazní grafický interiér, dodá mu dynamiku.

Na fotografii je tenký biely pruh na modrej pohovke bežnou technikou na vytvorenie námorného štýlu.

Dve pohovky v obývacej izbe

Pár pohoviek v hale je dobrý spôsob, ako zariadiť priestrannú izbu. Vytvárajú pravý uhol alebo sú umiestnené oproti sebe. Zároveň nie je potrebné zvoliť identické modely - zaujímavejšie sú dvojfarebné kombinácie.

Chester

Legendárna pohovka anglického pôvodu. Má niekoľko rozpoznateľných znakov: elegantné zakrivené lakťové opierky, kravatu na chrbte, kožené (menej často - látkové) čalúnenie. Chesterfield sa vždy stáva ozdobou každej - nielen klasickej - obývačky.

S pohovkou

Ottoman - veľmi funkčný prvok čalúneného nábytku, ktorý slúži ako podnožka, stôl alebo hrudník. Osman môže byť štvorcový, obdĺžnikový alebo kruhový.

Fotografie ukazuje obdĺžnikový osmanský na nohách. Súčasťou balenia je pohovka s horčicovou farbou.

Ako si vybrať farbu pohovky v obývacej izbe?

Dizajnérom sa odporúča, aby sa vyhli kombináciám v blízkosti tieňa stien: je lepšie vybrať si nábytok, hrať na kontrastoch. Ľahká pohovka sa hodí lepšie do tmavej obývacej izby a naopak: vo svetlom interiéri bude výhodné vyzerať tmavý alebo svetlý nábytok z nasýtených tónov. Monofónny gama je vhodný, ak je cieľom "rozpustiť" pohovku v nastavení.

Vo foto mincovni sedačka dokonale zapadne do atmosféry tlmených tónov. Chladný odtieň čalúnenia je v súlade so skrinkou bohatej smaragdovej farby.

Sofa farby

Pri výbere palety farieb sa musíte spoľahnúť na vlastné preferencie. Najbežnejšia základňa nábytku - biela, šedá a čierna - tóny. Nasýtené farby sa však úspešne používajú v interiéri obývacej izby, pretože je to farba, ktorá dodáva atmosfére osobitný charakter a ovplyvňuje náladu.

V dizajne môžete dosiahnuť harmóniu kombináciou teplých (alebo studených) farieb čalúnenia s neutrálnym povrchom alebo medzi sebou. Studené odtiene - fialová, tyrkysová, modrá, smaragdová, tmavo modrá, fialová - sú energeticky neaktívne, pomáhajú relaxovať.

Fotografia ukazuje harmonickú kombináciu lila pohovky a teplý rozsah podlahy a stien.

Teplé odtiene - oranžová, červená, žltá, zelená tráva, bordó, hnedá - urobia z izby útulnú, zdvihnú váš duch.

Ako dať pohovku do haly?

V dizajnérskych interiéroch na pohovke je zvolené optimálne miesto a nie vždy sú to obľúbené možnosti „proti stene“, „oproti televízoru“ alebo „pri krbe“.

Ak je obývacia izba malá, môže byť umiestnená pri okne: uvoľní sa tak tri steny pre manévre a šetrí miesto. Jedinou nevýhodou - spať v blízkosti radiátora nie je vždy pohodlné.

Ak je okno v obývacej izbe arkierovým oknom, je potrebné umiestniť pohovku tak, aby poskytovala okružnú prechádzku. Toto je možné len v priestrannej miestnosti, ako je možnosť „uprostred miestnosti“, keď je to potrebné. Vhodné do kuchyne a obývačky.

Podľa odporúčaní východného učenia Feng Shui, čalúnený nábytok by nemal byť umiestnený oproti dverám, pretože všetka nepriaznivá prichádzajúca energia bude smerovaná na osobu. Ale niekedy v úzkych izbách je to jediná cesta von.

Ak je obývacia izba má výklenok alebo nič vyplniť priestor pod schodmi - mini-pohovka sa stane ďalším miestom pre samote relaxáciu.

Navrhnite nápady v rôznych štýloch obývacej izby.

Ak chcete vydržať určitý štýl, je dôležité vybrať si nábytok, ktorý zdôrazňuje jednotu dekoru.

Moderné štýlové pohovky

Zdobenie obývacej izby v modernom štýle sa nelíši v rôznych farbách. Nábytok je tu funkčný, pohodlne a stručne usporiadaný. V jeho dizajne dominujú geometricky pravidelné tvary.

Fotografia zobrazuje nezvyčajnú štvormiestnu pohovku s nízkym chrbtom a zabudovaným stolom.

klasický

Nadčasová klasika zdôrazňuje lásku majiteľov k luxusu a sofistikovanosti. Dekor je vyberaný rafinovaný, v pastelových farbách a čalúnení - z drahých látok, napríklad zamat.

neoklasický

Je to kombinácia šľachty a pragmatizmu. Nábytok sa vyznačuje vysoko kvalitnými tkaninami a výplňou, dekor využíva prírodné palety a jednoduché ozdoby.

Na fotografii je obývacia izba spojená s kuchyňou. Nábytok vyzerá uprataný a drahý a vzor na vankúšoch odráža textílie na oknách.

Provence

Upokojujúce Provence nie je spojené s domýšľavosť - to fúka domáce pohodlie. Mäkké pohovky s kvetinovým vzorom, prešívané prikrývky, levandulové odtiene dokonale zapadnú do interiéru.

Na snímke je provinčná obývacia izba s bielym trojlôžkovým gaučom.

minimalizmus

Popredné farby v tomto štýle sú biele a sivé rozptýlené odtieňmi prírodného dreva. Priestor nie je preplnený nábytkom. Materiál čalúnenia je prezentovaný vo svetlej palete a bez zložitých vzorov.

moderný

Moderná obývacia izba kombinuje lesklé povrchy a jasné osvetlenie. Používa modulárny nábytok s kovovými prvkami a bez objemných dekoratívnych prvkov.

Na fotografii sa nachádza obývacia izba v secesnom štýle, kde trojuholníkový gauč susedí s lesklým konferenčným stolíkom.

Typy pohoviek pre sálu

Nábytok pre rekreáciu sa tiež líši podľa typu stavby:

 • Modulárny. Skladá sa z oddelených častí, s ktorými môžete ľahko meniť usporiadanie nábytku.
 • Priame čiary Tradičné modely. Výherná možnosť pre každú izbu.
 • S kotvisko. Táto pohovka eliminuje potrebu nákupu ďalšieho nábytku na spanie.

Vo foto nábytku sa skladá z niekoľkých segmentov, ktoré sú kombinované v súlade s potrebami vlastníkov.

 • Transformátory. Majú skladací mechanizmus s poličkou, pomocou ktorého sa dizajn mení na rozkladaciu pohovku s ortopedickým matracom.

Odporúčania pre výber textilu v obývacej izbe

Textil na pohovke oživuje situáciu a dodáva jej farebné akcenty. Jedným zo spôsobov, ako ozdobiť interiér, je čiastočne zakryť nábytok kobercom, zakryť ho závojom alebo ho chrániť plášťom.

Často sa používa ako dekoračné vankúše, kombinujúce:

 • monofónne čalúnenie a ozdoba;
 • prekrývajúce sa odtiene;
 • svetlé farby na pastelové pozadie.

Fotografia je živým príkladom úspešnej kombinácie textílií: ornament na koberci je v súlade s vankúšmi, béžovou plsťou a pohovkou - so závesmi.

Nábytkové doplnky sú často spoločné so záclonami alebo kobercom. Môžete dosiahnuť harmóniu v dizajne textilu, rôzne odtiene a použitie rôznych textúr: napríklad kožušinové vankúše a koberec vo forme zvieracej kože.

Fotogaléria

Interiér obývačky je spravidla postavený okolo pohovky a ako bude - ultra moderný v high-tech štýle alebo z drevených paliet v štýle loftu - závisí len od charakteru jeho majiteľa.

Zanechajte Svoj Komentár