Žalúzie na plastových oknách bez vŕtania

Keďže drevené okná boli nahradené plastovými oknami, záclony boli nahradené záclonami z tylu a roletami. Tieto sa stali veľmi populárnymi a žiadanými. Je to vďaka ich originálnemu a elegantnému vzhľadu, jednoduchému spôsobu montáže, nízkym nákladom. Dôvody pre získanie týchto návrhov je veľa, napríklad ochrana pred slnečnými lúčmi, zvedavé oči, vytvára útulný interiér.

Okenné svetelné tieniace systémy môžu úplne uzavrieť otvor alebo len jeho časť, čo umožňuje regulovať osvetlenie miestnosti. Existuje mnoho druhov takýchto výrobkov, ale všetky majú rovnakú štruktúru. Je to plátno, upevnené na konzole a hriadeľ, ktorý sa používa na uťahovanie látky. Pás sa navíja manuálnym alebo elektromechanickým spôsobom.

Vlastnosti: výhody a nevýhody

Rolshtora - to je skvelé riešenie pre zdobenie okenných otvorov. Môžu byť umiestnené v každej miestnosti. Stavebný trh ponúka obrovský výber záclon, ktoré sa líšia v spôsobe ovládania, veľkosti, type plátna, majú odlišnú textúru a farbu. Pre presnejšie pochopenie toho, ako sú rolety na plastových oknách bez vŕtania dobré a odôvodňujú ich dobré meno, zvážte ich pozitívne aspekty:

 • sú dosť tesné k sklu, takže úplne chránia miestnosť pred prirodzeným alebo umelým osvetlením;
 • jednoduchá inštalácia, je možné ju vykonávať sami;
 • inštalácia nemusí vyvŕtať profil steny;
 • neakumulujú prach, ľahko sa čistia štandardným mydlom;
 • líšia sa nádherným vzhľadom;
 • majú nízku cenu, ktorá umožňuje, ak chcete zmeniť produkty každú sezónu, bez čakania na úplné opotrebenie;
 • môžu byť použité samostatne na ozdobenie okien v kombinácii s tradičnými závesmi, pre ktoré budú valcované konštrukcie slúžiť ako dodatočná ochrana;
 • môžu sa použiť na vizuálne zväčšenie malej plochy;
 • vyznačujú sa pevnosťou, odolnosťou, vyrobenou z ekologicky nezávadných surovín.


Čistenie by sa malo vykonávať veľmi opatrne, pretože tkanina je pokrytá vrstvou odpudzujúcou nečistoty. Počas práce je potrebné dodržiavať všetky odporúčania uvedené v návode od výrobcu.

Výrobok má množstvo významných nevýhod, ktoré sú vyjadrené tým, že žalúzie sa v zime nemôžu používať v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, ako aj v nevykurovaných miestnostiach (balkón, lodžia), ktoré nevydržia nízke teploty. Upevňovacie prvky sú veľmi nespoľahlivé, lepiaca páska môže prasknúť, svorky tiež vyžadujú výmenu v priebehu času. Rukoväť s týmto systémom by mala byť veľmi opatrná, pretože častý pohyb pásu vedie k posunu závesu, ktorý je tiež spojený s jeho krehkým zariadením.

Typy konštrukcií

Bežné rolety namontované na skrutky sú pre mnohých neprijateľné. Zvlášť ak sú steny vyrobené z materiálu, na ktorý nie je možné bezpečne pripevniť plátno. Najlepším riešením v tejto situácii by bolo použitie výrobkov pripojených priamo k plastovému oknu bez použitia skrutiek a iných podobných prvkov.


 

Výrobcovia vyrábajú niekoľko typov záclon, ktoré môžu byť inštalované bez ďalších otvorov v priečke, PVC panely. V závislosti od konštrukčných vlastností zdvíhacieho mechanizmu, použitého spôsobu montáže, tvaru, je možné rozlíšiť tieto hlavné typy systémov osvetlenia okien.

Ľahký model "mini"

Voľne stojace produkty - najjednoduchšia verzia takýchto konštrukcií. Predstavujú plátno vyrobené z látky alebo iného materiálu, ktorý je navinutý do kotúča na hriadeli pomocou jednoduchého mechanizmu. Spodný rez pásky je vybavený váhovým činidlom. Slúži na natiahnutie pásu, aby ho naviedol. Nedovoľuje ľubovoľné odvíjanie.

Rolling mini-záclony na princípe kontroly sú rozdelené na manuálne a automatické modely pre byt. Na prvom mieste sa zostup a stúpanie čepele vykonáva pomocou:

 • Reťaz. Štandardný spôsob ovládania hriadeľa. Navíjanie a odvíjanie závisí od spôsobu ťahania reťaze vybavenej obmedzovačom.
 • Mechanizmus pružiny. Ak chcete znížiť clonu na požadovanú úroveň, stačí potiahnuť krúžok alebo kábel.


   

Tkanina sa dá ľahko napnúť akýmkoľvek spôsobom. Súčasne je príslušenstvo namontované na ráme alebo skle, nezasahuje do otvárania a zatvárania okna, aj keď je vzduchotesne pripevnený k sklenenej jednotke. Mini žalúzie zaberajú málo miesta, vhodné pre okenné výrobky akejkoľvek zložitosti.

Automatizované riadiace systémy sú napájané elektrinou. Sú vybavené špeciálnym pohonom a nastavenie sa vykonáva pomocou diaľkového ovládača. Existujú dokonca programovateľné modely, ktoré nezávisle vykonávajú potrebné akcie obsiahnuté v algoritme.

Typ kazety

Princíp činnosti sa nelíši od predchádzajúcej verzie, avšak pre pohodlnejšie uchytenie sú modely vybavené dvomi bočnými vodidlami. Výrobky tohto typu majú vyššie náklady, ale záclony vyzerajú pevnejšie a luxusnejšie. Krútiaci hriadeľ sa nachádza pod dekoratívnym a kompaktným plastovým boxom, ktorého odtieň sa volí podľa farby okenného rámu. V skrútenom stave sú závesy takmer neviditeľné.


Existuje niekoľko typov konštrukcií valčekových kaziet: mini kazetové systémy UNI, viacúčelové mechanizmy s pružinou. Upevňovacou metódou sú UNI horizontálne systémy rozdelené na UNI-1 a UNI-2. Prvá možnosť je pripevnená priamo na pätku, ktorej šírka by mala presiahnuť 10 mm. V druhom prípade nezáleží na rozmeroch lamiel, výrobky sa upevňujú priamo na rám okna. UNI-2 môže byť otvorený zdola nahor a naopak, môže byť inštalovaný aj na oknách, ktoré nie sú dostupné pre UNI-1.

Modely pružín vyzerajú podobne ako UNI-2. Pohybujte sa pozdĺž vodiacich líšt, v spodnej časti plátna je vybavený váhovým prostriedkom a rukoväťou vo forme krúžku. Na rozdiel od mini-systémov, nie sú priehyb, takže môžu byť inštalované aj na šikmé okná, pod stropom.

Klasifikácia typu plátna

Použitie tkanín, ktoré sa líšia v priepustnosti svetla, umožňuje riešiť rôzne problémy. Toto je jedno z hlavných kritérií, od ktorých sa vyberá potrebná opona. Jedná sa o rolety, ktoré poskytujú najlepšiu ochranu pred prirodzeným a umelým osvetlením, umožňujú vám rozptýliť svetlo alebo úplne stmaviť miestnosť, ako napríklad modely zatemnenia, deň-noc.

Na výrobu záclon s použitím rôznych materiálov, najmä umelých, ako je polyakryl, polyester. Suroviny sa vyznačujú takými vlastnosťami, ako je odolnosť voči ohňu, schopnosť nezmiznúť pod vplyvom slnečného žiarenia, prítomnosť špeciálnej vrstvy odpudzujúcej nečistoty. Drahé modely majú škvrny prírodných zložiek, napríklad ľanu, bavlny. Aditíva vám umožňujú dodať tkanine reliéf a textúru.


   

Niektorí výrobcovia vyrábajú rollshtor úplne z prírodných materiálov. Odporúča sa používať takéto plátna len na oknách umiestnených na opačnej strane, než je slnko, inak prírodné suroviny rýchlo vyhoria.

Dvojlôžková a jednolôžková

Jednovrstvové závesy hovoria samy za seba. Jedná sa hlavne o priesvitné modely vyrobené z jednej vrstvy syntetickej tkaniny. Vyznačujú sa najnižšou cenou a veľkým výberom farieb. Umelý materiál robí výrobok trvanlivým a trvanlivým.

Dvojité opaľovacie krémy sú veľmi žiadané. S ich pomocou je ľahké dosiahnuť požadovanú úroveň osvetlenia priestoru. Nosnosť môžete zvýšiť alebo znížiť zdvihnutím jedného z plátien, čo umožní vytvoriť súmrak v miestnosti aj počas dňa. Táto možnosť je ideálna pre malé oblasti, bude vizuálne rozšíriť priestor.

Úroveň transparentnosti

V závislosti od cieľov, ktoré bude Rolshtor slúžiť, sa vyberú určité možnosti, ktoré sa navzájom líšia pri prenose svetla. Vzhľadom na tento parameter sa rozlišujú tieto typy produktov:

 • Transparentné. Vykonávame hlavne dekoratívne funkcie. Podávajte na ozdobenie okenných otvorov. Nedá sa úplne chrániť pred slnečným svetlom. Takéto výrobky sú inštalované hlavne v miestnostiach umiestnených na severnej strane, kde je nedostatok osvetlenia.
 • Priesvitné. Slúžia hlavne na rozptýlenie prirodzeného svetla, čím sa stáva menej svetlým. Sú hustejšie ako transparentné modely. Maľte priestor vo vašej farbe.
 • "Deň-noc" (zebra). Veľmi populárny typ. Jedná sa o dvojité plátno, na ktorom sa striedajú farebné a transparentné sieťoviny. Takéto záclony môžu úplne stmaviť miestnosť, hrať so svetlom, vytvoriť príjemnú atmosféru.
 • Blackout. Pozostáva z troch látok. Stredná vrstva je vyrobená z úplne nepriehľadnej zatemnenej suroviny, ktorá je obklopená štandardnými syntetickými materiálmi, ktoré majú akúkoľvek farbu, textúru, vzor. Takáto opona poskytne úplnú tmu aj počas dňa.


  

Kontrolná metóda

Ovládanie osvetlenia môže nastať rôznymi spôsobmi. To všetko závisí od vlastností mechanizmu inštalovaného v závese. Pre jednoduchosť použitia bolo vyvinutých niekoľko spôsobov riadenia štruktúry, z ktorých každá má svoje vlastné výhody a nevýhody. V každom prípade všetky zariadenia na trhu v ich vlastnostiach ďaleko presahujú indikátory komfortu jednoduchého závesu. Tam sú dva hlavné spôsoby, ako nastaviť plátno, možnosť, ktorá závisí od výšky okna, vlastnosti otvárania okien.

mechanický

Tento typ regulácie zahŕňa nastavenie výšky lopatky pomocou reťazovej šnúry alebo pružiny. V oboch prípadoch sa musí pohyb konštrukcie vykonať ručne. Reťazový mechanizmus je najobľúbenejší a cenovo dostupný. Plastové guľôčky sú upevnené na silnej nite, ktorej konce sú spojené zámkom. K pohybu závesu dochádza, keď je jeden z koncov reťaze dotiahnutý. Výhodou systému je možnosť inštalácie na všetky, bez výnimky, typy kotúčových modelov, udržiavateľnosť, nízke náklady. Medzi nedostatkami je možné konštatovať vysokú pravdepodobnosť rozbitia reťaze pri silnom napätí.

Komplexnejší typ riadenia má pružinový mechanizmus. Inerciálne zariadenie sa používa v prípadoch, keď nie je možné umiestniť kontrolu reťazca. Princípom činnosti je natiahnutie pružiny, keď sa záclony znížia a ich samočinné skrútenie pri uvoľnení upevnenia. Na napájanie mechanizmu je potrebné ťahať so špeciálnym perom na spodnej olovnici tkaniny. Pružina s pásom rolky môže byť zavesená v spodnej časti okna alebo na boku. Nezodpovedá všetkým dizajnom.

automatizované

Existuje mnoho modelov, ktoré sú riadené rôznymi automatickými metódami. Najjednoduchšia je konštrukcia pomocou zapojenia pripojeného k spínaču, ktorý bude namontovaný vedľa steny. Môže to byť aj dotykový vysielač a špeciálne diaľkové ovládanie, ktoré môže byť ovládané bez siete z diaľky. Stáva sa to na rádiových vlnách, v infračervenej oblasti.

Ovládanie môže byť viazané na fotobunky. Pri zmene úrovne osvetlenia nastane zatváranie, otváranie okien. Senzory reagujú na prirodzené a umelé osvetlenie. Môžete tiež nastaviť časové relé, ktoré nastaví pohyb záclon po určitom časovom období. Takéto hospodárenie je dôležité pre izbové rastliny. Automatizovaná metóda je najdrahšia zo všetkých, ktorá sa používa na ťažko dostupných alebo bežných oknách.

Veľkosť a spôsob určenia

Vzhľadom k rôznym veľkostiam a rozloženiam, rolovacie listy sú vhodné pre štandardné a panoramatické okná. Modely rôznych tkanín dokážu vytvoriť tajomný súmrak, sieťovinu, mriežkovú ilúziu prenikania slnka. Štandardné veľkosti záclon mini a kazetového typu sa navzájom líšia.

Modely mini - dekoratívny prvok. Namontujte ich na všetky typy okien, berte do úvahy úplné zatváranie skla. Ak je okno hluché alebo zriedka používané, plátno by sa malo rozprestierať za oknom o šírke 5 cm na každej strane a 15 cm dlhé. Pri kazetových závesoch je dimenzovanie založené na podobnom princípe za predpokladu, že okná sú rovné. Ak je časť okennej konštrukcie skosená, šírka a dĺžka plátna je určená jeho vonkajšími hranami.

Stanovenie požadovanej veľkosti roliet je veľmi jednoduché. Ak potrebujete štandardnú verziu, môžete jednoducho použiť špeciálny formulár výrobcu. Ak chcete určiť veľkosť roliet sami, budete potrebovať list papiera, pero a zvinovací meter. Postup merania prebieha v niekoľkých fázach:

 • Odmerajte sklo v ráme;
 • Na každú stranu pridáme 2 cm;
 • Ak je rukoväť, pridajte vzdialenosť k armatúre k šírke skla;
 • Pri roletách s plochými vodiacimi lištami zmerajte hĺbku guľôčky.

Inštalácia záclon

Klasické valcované modely sa predávajú v hotovej forme, nemusia sa montovať. To uľahčuje proces inštalácie. Najprv by ste mali pripevniť kotúč k otvoru okna a vytvoriť štítky, na ktoré sa bude aplikovať obojstranná lepiaca páska a pripevnené plastové háčiky. Ak to typ konštrukcie umožňuje, môžete použiť iný spôsob upevnenia plastov - použitie špeciálnych konzol, ktoré sa jednoducho položia na hornú časť krídla.

Montáž záclonového modelu "mini"

Kompaktné hriadeľové modely sú vhodné ako pre hluché, tak aj pre otváracie okná. Namontujte ich na samostatné dvere. Inštalácia nevyžaduje vŕtanie, môže sa s ňou vyrovnať ktokoľvek, bez špeciálnych zručností. Pre plastové okná, ktoré sa otvárajú vertikálne, je vhodný spôsob montáže na obojstrannú pásku alebo kryty. Spodná tyč môže byť upevnená pomocou magnetov. Aby sa zabránilo preklopeniu tkaniny pri sklopení krídla, je nainštalovaná špeciálna súprava so šnúrkami.

Na zavesenie mini závesu na nepočujúce plastové okno bez použitia samorezných skrutiek je možné len pomocou obojstrannej pásky, umiestnením na sklo, hornú lištu rámu. Pre odolnejšie plastové upevnenie je potrebné dôkladne odmastiť trením alkoholovým roztokom.

Inštalácia záclon kazetového typu

V závislosti od hmotnosti konštrukcie vyberte spôsob pripevnenia. Malé modely je možné prilepiť na obojstranný suchý zips a na špeciálne svorky alebo upevniť upevňovacie mechanizmy. Proces samo-montáže je veľmi jednoduchý:

 • Vyberte kotúč a príslušenstvo z obalu;
 • Odmasťovací profil, roztok guľôčkového alkoholu pre lepšiu priľnavosť;
 • Z ochranného filmu uvoľňujeme profil tvaru U, opierame sa o zvislé obruby a zatlačíme;
 • Odstráňte ochranu zo zadnej strany skrinky;
 • Vyťahujeme sa z kotúča 15-20 centimetrov látky;
 • Okraje tkaniny vyplníme do vodidiel;
 • Pripevnite kotúč k hornej časti rámu;
 • Nastavte záves obmedzovača reťaze na reťaz.


Tipy pre starostlivosť o oponu

Hoci žalúzie sú považované za najpraktickejší typ okennej dekorácie, stále potrebujú včasnú a systematickú starostlivosť. Postup čistenia rímskych utierok je odlišný od umývania bežných textilných záclon, stierania plastových roliet. Životnosť kotúčových výrobkov môžete predĺžiť dodržiavaním nasledujúcich pravidiel počas prevádzky:

 • Návrhy by nemali byť inštalované v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, v blízkosti krbov, vykurovacích zariadení;
 • Pri umývaní okien, utieraní okenného parapetu by mali byť záclony doplnené do kazety;
 • Prírodné látky sa neodporúčajú umyť, stačí ich rozdrviť vlhkou handričkou alebo kefou;
 • Vyhýbajte sa vráskam, deformácii počas používania;
 • Roztrhané, poškodené plátno by malo byť okamžite vymenené;
 • Vzduch v miestnosti by mal byť správne, so zníženými materiálmi;
 • Zabráňte nahromadeniu prachu, ihneď po znečistení vyčistite;
 • Pri napínaní pružiny nepoužívajte nadmernú silu, reťazové mechanizmy;
 • Pre lepšie fungovanie pravidelne manipulujte so zdvíhacími mechanizmami pomocou špeciálneho spreja.

záver

Rolety budú vynikajúcou náhradou za bežné žalúzie. Vzhľadom k širokej škále farieb, vzorov, tvarov si každý môže vybrať pre seba vhodnú možnosť. Záclona môže pôsobiť ako dekor, slúži praktickým účelom. Modely bez vŕtania majú mnoho výhod, ale sú vybavené chabým držiakom. Ich inštalácia je sila vykonávať akúkoľvek osobu vlastnými rukami, bez účasti špecialistov.

Zanechajte Svoj Komentár