Dizajn obývacej izby s arkýřovým oknom - príklady interiéru

Plánovanie budov v poslednom čase čoraz viac zahŕňa takýto prvok ako arkýřové okno. Toto architektonické riešenie vám umožní ozdobiť a zmeniť vzhľad miestnosti, ale tiež výrazne zväčšiť jej plochu. Okno zátoky - časť budovy, vyčnievajúca voči hlavnému povrchu steny. Tento termín k nám prišiel zo slovníka nemeckých staviteľov. Slovo môže byť preložené do ruštiny ako "výčnelok" alebo "lampáš". A naozaj, táto časť miestnosti je vynikajúcim zdrojom svetla, pretože tradične je arkýřové okno postavené zasklené. Väčšina majiteľov domov je spokojná s týmto prvkom v obývacej izbe, čo je pochopiteľné: v tejto miestnosti je najvýraznejší nedostatok užitočného priestoru.

interiér

Pri vytváraní obývačky je dôležité venovať osobitnú pozornosť dvom dôležitým bodom:

 1. Bay okno v interiéri - v prvom rade, umiestnenie ďalších okenných otvorov, bude potrebné zdobiť na základe toho. V niektorých prípadoch, na zdobenie, môžete použiť záclony umiestnené na špeciálnej rímsu, ktorá bude nasledovať kontúry stien. Mali by ste si vybrať ľahkú tkaninu, dobre priepustné svetlo. Možno použiť aj rolety alebo rolety.
 2. Vzhľadom k tomu, arkýřové okno je projekčná časť budovy, je potrebné vyhladiť prechod medzi ním a hlavnou časťou miestnosti čo najviac.
  Mnohí odborníci odporúčajú používať tapetu bez vzoru pre výzdobu obývacej izby. Steny môžete maľovať v pevnej farbe. Monotónnosť je kompenzovaná pridaním rôznych detailov: figurín, hodín, obrazov a fotografií. Je dôležité, aby ste to nepreháňali ďalšími prvkami. Ich prebytok môže vytvoriť dojem chaosu a zlého vkusu.

Usporiadanie nábytku

Pomerne často, arkýřové okná sa používajú na nábytok. V tomto prípade existuje niekoľko najpopulárnejších možností dizajnu:

 1. Vezmite rímsu miestnosti so špeciálnou pohovkou, ktorá pokryje takmer celý otvorený priestor.
 2. Dajte malú stoličku alebo miniatúrnu pohovku.
 3. Zvýraznite arkýřové okno pod jedinou jedálňou. Ak je zvolená táto možnosť, potom je lepšie použiť malý stôl, ktorý nezaberie veľa miesta.

Pre rôzne štýly dizajnérskych miestností s arkýřovým oknom vyhovujú rôzne typy a materiály nábytku. Sklenené stoličky a stoly budú vyzerať dobre v high-tech, zatiaľ čo pre klasickú, je lepšie zvoliť obyčajné stoličky a pohovky, rovnako ako stoly z dreva. Ďalšie informácie o štýloch a možnostiach návrhu miestnosti budú opísané nižšie.

Farby a štýl nábytku by mali byť v súlade s celkovou atmosférou miestnosti.

Interiér s arkýřovým oknom a krbom

V obývacej izbe je krb, nábytok je inštalovaný oproti nemu. V tomto prípade môže byť priestor vedľa okien ponechaný voľný. Skrine alebo iné objemné predmety v takejto miestnosti je lepšie nepoužívať vôbec. Budú ďalej zaťažovať situáciu.


Bez ohľadu na to, aký druh krbu (drevo, plyn alebo elektrická), obývacia izba je lepšie kresliť v obmedzených farbách. Súčasne je žiaduce použiť prírodné materiály, ako je drevo alebo ratan, ako aj vysokokvalitné drahé tkaniny.


Vytvorenie obývačky nie je jednoduchá vec. Je potrebné pripomenúť, že hlavné okno miestnosti a objekty zvláštnej pozornosti budú v zámockom okne a krbe. Preto nie je potrebné pridávať ďalšie svetlé prvky, ktoré ešte viac zaťažia interiér miestnosti.

Elektrický krb môže zlyhať pri konštantnom priamom slnečnom svetle, takže je inštalovaný v blízkosti hlavnej steny čo najviac od okien.

zónovania

Jednou z výhod miestnosti s arkýřovým oknom v interiéri je možnosť jeho územného členenia. Napríklad v zámockom okne môžete zariadiť pracovný priestor - druh kancelárie, zatiaľ čo zvyšok oblasti sa stane rekreačnou oblasťou.


Ak sa majitelia majú radi záhradníctvo, môže byť Bay okno vziať kvety, premeniť ho na druh zelene, skleník alebo konzervatórium. Ak sa táto možnosť používa, je potrebné pripomenúť, že táto časť súkromného domu bude veľmi dobre osvetlená. Vychádza z toho výber rastlinných druhov a odrôd.
Pomerne zriedkavým variantom zónovania je transformácia arkýřového okna na balkón. V tomto prípade je časť miestnosti oddelená sklenenou prepážkou s dverami. S týmto návrhom rozhodnutia sa arkýřové okno zmení na samostatný priestor, ktorý môže byť navrhnutý v súlade s preferenciami a potrebami vlastníkov.

Priehradka zabraňuje prechodu tepla z hlavnej časti miestnosti, takže musí byť okno ďalej ohrievané.

Obývacia izba s oblúkovým a arkýřovým oknom

Pokračovanie témy územného plánovania je nemožné nehovoriť o takomto architektonickom prvku ako o oblúku. Oblúky môžu byť vyrobené z dreva, plastu alebo sadrokartónu. Najčastejšie sa používajú namiesto štandardných dverí alebo, ako je to v prípade obývacej izby s arkýřovým oknom, na rozlíšenie medzi jednotlivými priestormi miestnosti. Je to zaujímavá možnosť, ktorá sa používa veľmi zriedka. Napriek tomu, klenuté návrhy vyzerajú celkom dobre.


Pri prideľovaní arkýřového okna oblúkom je potrebné mať na pamäti, že takýto dizajn by nemal byť príliš objemný a veľký. Ako je uvedené vyššie, arkýřové okno je predovšetkým zdrojom dodatočného priestoru a osvetlenia miestnosti. A ak nainštalujete oblúk, ktorý ho úplne zatvára, potom všetky výhody takéhoto plánu zmiznú.

Obývacia izba - kuchyňa

Jedným z najradikálnejších rozhodnutí bude kombinácia obývacej izby s kuchyňou. Samozrejme, nie každý majiteľ rozhodne o tomto kroku. V niektorých prípadoch môže byť toto usporiadanie veľmi užitočné: voľné miesto sa zachráni, objaví sa ďalšia miestnosť (predtým slúžila ako kuchyňa), ktorú možno použiť podľa uváženia majiteľa, a zároveň obývacia izba dostane skutočne neobvyklý dizajn, ktorý sa dá občas splniť.


Teraz existuje niekoľko možností na vytvorenie kuchyne v obývacej izbe. Stačí sa pozrieť na fotografiu, aby ste porozumeli: štýly, farby a spôsoby dizajnu môžu byť úplne opačné. Ak je miestnosť priestranná, rekreačná oblasť môže byť identifikovaná ako samostatná oblasť. Na obmedzenie môžete použiť veľké akvárium; pohovka, umiestnená späť do kuchyne; sadrokartónová priečka. V malých obývacích izbách sa môže pracovný priestor kuchyne vybrať z okna v zátoke. To ušetrí veľa miesta, čo zvyčajne nestačí. Miesto na odpočinok v tomto prípade nemožno oddeliť (alebo vybrať malý oblúk).

Farby a štýly

Rôzne štýly môžu byť použité na výzdobu obývacej izby. Tu sú hlavné:

 • Klasický dizajn je neutrálny. Tento štýl zahŕňa použitie pastelových farieb (olivový, béžový, terakotový). Klasika je tradične spojená s bohatstvom a vysokým postavením majiteľa. Vyberajú sa vhodné materiály: na podlahu - laminát alebo parkety (vyzerá lepšie dub), na strop - štuky alebo vlysy. Steny môžu byť zdobené maľbami.
 • V poslednej dobe, country štýl získava čoraz viac popularity. To je naozaj jeden z najlepších možností dizajnu obývacej izby. Využíva prírodné materiály a prírodné farby.
 • High-tech štýl znamená vysokú funkčnosť objektov. Môžu tu byť vstavané skrine a police sa môžu ľahko zmeniť na stôl. V dizajne sa zvyčajne používajú studené farby, ako aj lesklé a chrómové povrchy.

záver

Ak zhrnieme, môžeme povedať, že usporiadanie interiéru obývačky je dosť problematické a časovo náročné. Môže trvať dlhšie ako jeden týždeň. Ak sa však k procesu kreatívne pristupujete, potom, čo ste študovali hlavné črty diel, môžete získať vynikajúcu obývaciu izbu s arkýřovým oknom. Tu sú hlavné body, ktoré už boli uvedené v texte a ktoré by ste mali venovať osobitnú pozornosť:

 1. Odporúča sa vyhnúť sa jasným farbám a množstvu drobných detailov.
 2. Nepokúšajte sa v miestnosti. Zvlášť, blokovať tok slnečného svetla.
 3. Ak je v miestnosti nainštalovaný krb, sedačky a stoličky sú umiestnené vedľa neho. V arkýřovom okne môžete nainštalovať pohovku alebo ju nechať zadarmo.
 4. Obývacia izba môže byť rozdelená do zón. Môžu byť rôznych farieb a vzorov, ale mali by vytvoriť úplný obraz a nemali by byť disonantní medzi sebou.
 5. Pri vytváraní interiéru je potrebné zvoliť konkrétny štýl, ktorému budú zodpovedať všetky detaily interiéru.
 6. Okno Bay je jednou z hlavných častí každej miestnosti. Okolo neho bude preto postavený celý areál.

Zanechajte Svoj Komentár