Design obývacia izba 18 m2. m - nápady a riešenia (foto)

18-metrová miestnosť je „stredne veľký“ priestor, ktorého dizajn pre budúce pohodlie a pohodlie majiteľov stojí za zváženie. Tradične, taký záznam "sála" používa v sovietskych bytových domoch. Takáto miestnosť sa môže ľahko stať obývacou izbou, spálňou, kuchyňou - alebo kombinovať niekoľko možností naraz. Snívate o tom, že vytvoríte kompetentný interiér obývacej izby o rozlohe 18 m2, začnete s cieľom - na aký účel je tento priestor pridelený.
Možno sa rozhodnete vzdať hold klasike umiestnením obývacej izby na vaše legitímne 18 štvorcov. Tu sa zvyčajne konajú všetky dovolenky doma, stretnutia s rodinou, priateľské stretnutia. Vzhľadom na to, že miestnosť je stredne veľká, je potrebné maximalizovať využiteľný priestor. V rovnakej dobe, neporiadok hore.

Štýl izby

Po prvé, rozhodnúť, v akom štýle bude interiér obývacej izby. Najvhodnejšie bude:

 1. Klasický dizajn (neoklasický);
 2. High-tech;
 3. Eko štýl;
 4. minimalizmus;
 5. Gýč.

Klasika je symbolom stredovekého luxusu, vytvoreného modernými materiálmi. Znamená to prítomnosť štuky, prírodného kameňa, dreva, vzácneho dreva a kvalitných textílií v povrchovej úprave. Nábytok v klasike je masívny, má zdobené nohy, zdobené rezbami. Luster a ďalšie svietidlá pripomínajú starožitné svietniky. Steny sú zdobené maľbami v krásnych dubových rámoch. Obrázky môžu byť vždy nahradené fotografiami z rodinného archívu - súhlasíte s tým, že je vhodný pre obývaciu izbu? Je lepšie zvoliť farby v podobnom dizajne bližšie k neutrálnemu, ľahkému, riediacemu niektoré detaily tmavšími tónmi. Napríklad základ béžovej - detaily farby čokolády.


Hi-tech - diskrétny štýl. Linky sú jednoduché, jasné. Materiál: betón, tehla, kov, sklo, plast. V high-tech nenájdete množstvo regálov a iných úložných priestorov, to všetko je úhľadne ukryté v hlbinách miestnosti. Tento typ dizajnu je vhodný, pretože nemusíte skrývať rúry, batérie - budú dopĺňať konštrukčné riešenie. Farebná schéma je väčšinou studená farba. Kombinácia červená, biela, čierna. Osvetlenie je jasné. Čiernobiele fotografie môžu byť nádherným dekorom v tomto štýle.


Eko štýl - názov hovorí sám za seba. V ňom sa všetky prírodné materiály zbiehajú. Drevo, bambus, bavlna, prírodný kameň. Nábytok by mal byť minimalizovaný, aby sa vytvorila atmosféra pohodlia a priestoru zodpovedajúceho prírode. Farby bližšie k prírode - zelená, hnedá, žltá, svetlomodrá. Dokonca biela, pripomínajúca arktický ľad.


Minimalizmus - dnes na vrchole popularity. Priehľadné hrany, jednoduché materiály, geometrické tvary. Minimum nábytku, bez stien, všetko je veľmi jednoduché. Odtiene, bez dodatočných inklúzií a ozdôb. Minimalizmus - vyberte si praktických ľudí, ktorí nemajú radi "kreatívny neporiadok" v miestnosti.
Kýč - láska je výnimočná, jasná, kričia? Potom je to váš štýl. Mix rôznych textúr, farieb, detailov. Prehnaný dizajn je nekompatibilný. Nábytok je úplne pestrý. Moderná pohovka a šatníková skriňa zdedená po jeho pradedovi - sa môže ľahko stať tandemom gýča. Množstvo dekoratívnych prvkov, zmes najsilnejších farieb. Vápno, fialová, ružová. Takýto interiér osloví odvážne, veselé osoby.

Dizajn obývacej izby

Takže ste sa rozhodli, že 18-metrová izba sa stane centrom bytu, myslím jeho obývacia izba. Rozhodnuté o všeobecnej nálade (štýl). Teraz musíme premýšľať o dôležitých detailoch. Existujú pravidlá na vytvorenie takejto miestnosti:

 • Každá útulná obdĺžniková obývacia izba má niekoľko zón: priestor domáceho kina (TV), recepcia, rekreačná oblasť.
 • V obývacej izbe by malo byť centrálne miesto - TV, stôl, krb, rozhodnete sa.
 • Pri použití zrkadiel budú reflexné plochy viac vizuálne.
 • Ak je to možné, naplánujte si priestor tak, aby bol priestranný.

nábytok

Design obývacia izba 18 m2. m musí kúpiť multifunkčný nábytok. Platí to vtedy, keď potrebujete viac priestoru pre majiteľov apartmánov a hostí, a tiež je potrebné skladovať veci (napríklad v jednoizbovom dome) niekde. Nábytok vybrať praktické, svetlo by malo byť ľahko čistiť. Posuvná pohovka a kreslá. Skrinka s priehradkami alebo policami zabudovanými do steny. Pracovný stôl s tajnou zásuvkou. Možno sa zmestí do vnútra komody. Po umiestnení pod TV (táto zóna je samozrejme prázdna, samozrejme, ak sa rozhodnete postaviť tam krb). Hlavná vec je, aby sa zmestila hrudník do zvoleného štýlu. Ale ak je v byte viac izieb, je lepšie oslobodiť obývaciu izbu od zbytočných hromád.

strop

Strop už nie je len vyblednutý štvorcový strop. Možnosti úpravy sú tak rozmanité, že strop je súčasťou interiéru. Môžete použiť drevené trámy, sadrokartónové viacúrovňové konštrukcie, strešné stropy: matné, monochromatické, farebné a lesklé (mimochodom sme hovorili o reflexných povrchoch nad nimi). Pre štvorcové izby s nízkym stropom si vyberte minimalizmus (maľovanie, dlažba alebo tapeta na strop). Tam, kde to výška dovoľuje, sa vykoná ktorákoľvek z vyššie uvedených metód. Okrem centrálneho lustra by malo byť osvetlenie obývacej izby doplnené osvetlením jednotlivých zón. Stojanové svietidlá, svietniky a iné. Zaujímavé je, že sa tu zmestí disco osvetlenie, to je pre tých, ktorí radi organizujú párty priamo doma.

farba

Najlepšie farebné možnosti pre malú miestnosť budú svetlé farby. Vizuálne zvýšia veľkosť miestnosti. Psychológovia sa nachádzajú vo svetlej miestnosti, kde je užitočnejšia pre našu psychiku. Vyzerá to lakonická kombinácia niekoľkých odtieňov rovnakej farby. Od mlieka po čokoládu, od neba modrej po modrú, od svetlého popola po sivú. Hlavná farba s takým plynulým prechodom, vyberte najľahší. Tmavý, riedenie detailov.
Ak dávate prednosť tmavým farbám a nemôžete s tým nič robiť, zastavte sa pri svetlom nábytku a textíliách.
Ozdobte steny obývacej izby maľbami, fotografiami, panelmi.

Kedy si vybrať

Čo ak miestnosť s rozlohou 18 metrov by mala vyhovovať funkčnosti dvoch izieb naraz. Napríklad ako obývacia izba je povinná kombinovať podnikanie s radosťou. Pohodlie izby pre hostí a pohodlie postele. Preto hlavným princípom v "dvojitom" interiéri bude územné členenie.
Zónovanie je technika, ktorej meno hovorí samo za seba. Územným členením je celková plocha rozdelená na samostatné segmenty (zóny). V spálni obývacia izba bude musieť vytvoriť rekreačnú oblasť, pracovné, hosťovský priestor. Rozdelenie miestnosti na samostatné časti pomocou farby už nebude vhodné. Preto by sa ako kotvisko malo odlúčiť - malo by byť oddelené od spoločného priestoru. Ak to chcete urobiť v malom meradle, úloha je zložitá, ale všetko je možné.
Územné priestory pomôžu:

Vybavenie sadrokartónových dosiekBudú oddeliť posteľ, môžete si malé okná v nich, po zdobenie je s knihami, sochy, fotografie. Prepážka je lepšie byť ľahká.
obrazovkyDizajn pochádza z budoárskeho štýlu, ľahký a ľahko sa premiestňuje (vyberte obrazovku pre štýl miestnosti).
roletyNamontované priamo do stropu, na špeciálny držiak. Môžu byť vždy tlačené dovnútra / von.

Pracovný priestor - lepšie ho umiestniť do okna. Stôl si vyberiete so zásuvkami a policami na uskladnenie kníh, CD, kozmetiky, rôznych drobností. Textílie pre okná zapadajú do svetla, prenášajú optimálne množstvo svetla.

nábytok

Okrem postele, stola, pohovky je vhodný aj nasledujúci nábytok:

 • Malý stôl, nočné stolíky;
 • police;
 • Mäkké pouf;
 • Priestor pre šatník.

Podlaha, stena, strop

Podlahy, ako aj výzdoba stien a stropu, sa vyberajú v závislosti od celkového štýlu obývacej izby. Urobte podlahu teplú, aby chodil naboso pohodlne. Strop je lepší ako jednoduchý. Biela farba. Spolu s osvetlením vytvorí pocit priestrannosti. Nezakrývajte steny príliš veľa, aby bol priestor v miestnosti útulný a nebol rozmazaný.

osvetlenie

Osvetlenie venujte zvýšenú pozornosť. Je celkom jasné, že rekreačná oblasť je určená na upokojenie a pokoj. Tu je svetlo tlmené. Stačí dvojica bodových svetiel. Dajte lampu blízko postele, zrazu chcete čítať pred spaním. Hlavná časť obývacej izby je prirodzene ľahšia. Luster, doplnený o ďalšie prvky svetla. Na pracovnej ploche je lampa nastaviteľná na výšku (správna poloha pri písaní - dolná úroveň očí). Ideálne, ak bude osvetlenie fungovať v niekoľkých režimoch.

Farebná paleta

Ako je opísané vyššie, je najlepšie hrať s odtieňmi rovnakej farby. Alebo ich správne kombinujte.
Farba lôžka sa môže líšiť od hlavného. Nikto vám nezakazuje robiť kontrastné detaily (svetlá stena, dekor, textílie). Hlavnou vecou je rešpektovať stručnosť a úplnosť vo všetkom.
Princíp zostáva rovnaký, miestnosť nie je veľká - potrebuje výber svetlých farieb.
Najlepšie kombinácie farieb pre spálňu obývacej izby:

 1. Béžová v kombinácii s kávou, zlatom.
 2. Svetlosivá s oranžovou, ružovou, čiernou.
 3. Zelená s bielou, hnedou, žltou.
 4. Lila s perlou, pieskom.
 5. Fialová s oranžovou, bielou, ružovou.
 6. Biela s červenou, čiernou, zlatou.
 7. Modrá s bielou, béžovou, žltou.

Plánovanie zázrakov

Stáva sa, že na 18 metrov štvorcových. m, aby sa dali dohromady, zdá sa, nie je spojené. Obývacia izba a kuchyňa. Buďte trpezliví. Táto otázka pomôže radu týchto guru návrhár predstavivosť.
Zónovanie, ktoré poznáme, sa tu stane aj čarovným prútikom. Oddelenie kuchyne od rekreačnej oblasti zlepší kvalitu vášho pobytu v kuchyni obývacej izby. Je lepšie nakresliť približný plán miestnosti. Určenie, aké percento je lepšie dať pod kuchyňu, a čo pod obývacou izbou.

nábytok

Nábytok sada vyzdvihnúť v štýle podobne ako nábytok celého obývacej izby. Miesto nábytku, šetrí miesto, kde je to možné. Odborníci radia pri výbere nábytku na základe nasledujúcich parametrov:

 • Materiály musia odolávať vlhkosti, ľahko ich utrieť.
 • Dôležité ergonomický nábytok.
 • Výhodne akvizícia nábytku - typ transformátora. Musíte sa voľne pohybovať po miestnosti.

Priestor môže byť ohraničený barovým pultom, priečkou, podlahou inej úrovne, jedálenským stolom alebo pohovkou. Prilepte sa na usporiadanie nábytku v tvare U alebo L.

Všetko o farbe

Zaujímavá technika na diverzifikáciu obývačky v kombinácii s kuchyňou - vytvorenie farebného kontrastu medzi nimi. Všetko závisí od pôvodne zvoleného štýlu. Vybrali sme high-tech - použitie bohaté, kontrastné odtiene. Hala je biela, kuchyňa je modrá. Eko štýl - mix prírodných farieb - béžová izba, zelená kuchyňa.

steny

Nástenné dekorácie je možné vyrobiť pomocou farby, tapety, prírodného obloženia, kameňa. Ozdobte steny zrkadlami. Urobte podlahu kvalitnejšie parkety, plávajúce podlahy. Vhodné pre kuchynské steny a podlahové dlaždice. Pri návrhu zmiešaných priestorov je lepšie uchýliť sa k jednoduchému, svetlým stropom.

Nech je svetlo

Osvetlenie kuchyne obývacia izba urobiť niekoľko úrovní, ako v obývacej izbe spálňa. Kuchynské súpravy sú často vybavené vstavanými svetlami. To je výhodné, keď stojíte pri sporáku, posadíte sa na večeru pri stole a nepoužívate obývaciu izbu.
Použite štandardné osvetlenie v miestnosti. Je lepšie, aby sa hlavná lampa nestala medzi obývacou izbou a kuchyňou. Umiestnite ho nad odpočívadlo celej rodiny. Doplňte miestnosť štýlovými stojacími lampami. Zaujímavé detaily. Krásne textílie.

Zanechajte Svoj Komentár