Grécky štýl v interiéri (25 fotografií) - z minulosti do súčasnosti

Staroveká grécka kultúra zanechala na človeku neoceniteľné dedičstvo. A to nie je len vo filozofii, mýtoch alebo fragmentoch starých amfor. Jeho rozpoznateľná symbolika sa dnes úspešne využíva v mnohých oblastiach ľudskej činnosti. Najmä vďaka špecialistom vo svete dizajnu sa grécky štýl v interiéri opäť začal tešiť z obrovskej popularity. Kolonády, sochy, nástenné maľby na stenách - to všetko pomohlo vytvoriť moderný dizajn interiéru starožitným spôsobom. Zdrojom inšpirácie pre stelesnenie pôvodných myšlienok bola aj farebná škála siedmich morí okolo Grécka. Symbióza bielej a modrej teraz slúži ako vizitkový štýl.

Obdobia vývoja starovekej architektúry

V procese vývoja gréckeho etna a formovania veľkej moci sa striedali epochy a s nimi rôzne pamiatky architektúry. Tvrdo pracujúci historici dokázali identifikovať niekoľko období, ktoré priamo ovplyvnili architektúru:

  • Archaic, bohužiaľ, neopustil ako pamiatku konštrukčné prvky. Legendy o kráľovi Šalamúnovi však môžu vrhnúť svetlo na dosť hrubé štruktúry času;
  • Skoré neklasické obdobie bolo poznačené spojením architektonických tradícií vysoko rozvinutej civilizácie starovekého Egypta a rodiacej sa gréckej kultúry;

  • Klasika položila základy verejného mestského rozvoja a vštípila do Grékov chuť na ušľachtilé materiály. Použitie prírodného kameňa, napríklad mramoru, sa stalo jedným zo zdrojov pre pokračujúci úspech národného dizajnu. Dedičia Pythagoras začali stavať nielen udržateľné kamenné domy, ale položiť základy pre naozaj krásne budovy. Architekti hľadali z divokého kameňa ideálnej formy, aby zdôraznili príslušnosť bohatých majiteľov domov k vysokému klanu, ich vážený status. Zlatý priemer bol pozorovaný aj pri navrhovaní interiérov a fasád;

  • Grécke obdobie sa stalo symbolom idealistických myšlienok o človeku: keď boli populárni polobozi s dokonalou atletickou stavbou a ženskými tvárami. Zároveň boli postavené pompézne divadlá pre predstavenia, chrámy ovplyvnené kultúrou z východu a otvorené filozofické školy. Snáď žiadna iná kultúra nedala svetu toľko mozgov ako Grécko v tom čase;
  • Grécko-rímske, samozrejme, obohatilo obe krajiny, pretože patos rímskej veľkosti sa harmonicky zišiel s obmedzeným dizajnom gréckych budov. Ostentatívna veľkoleposť nadobudla črty praktickosti a skutočnosť, že predtým bolo možné zaradiť dekoratívne excesy, sa stala jasným akcentom vo všeobecnom súbore štruktúr. Štýl hodný testu luxusu.

Hlavné vlastnosti

Všetky tieto obdobia histórie vždy zjednotili témy boja človeka s osudom, starovekými gréckymi hrdinami a bohmi. Čo sa odráža v sochárskom modelovaní chrámov, usporiadaní divadelných amfiteátrov a ďalších prvkov vysokej architektúry. Keď sa noví výskumníci zaoberali vlastnosťami, ktoré sú obsiahnuté v interiéri gréckeho štýlu, identifikovali tieto funkcie.

Prevaha bielej, orámovaná prírodnými odtieňmi tejto oblasti

Originálny interiér Hellenic je nemysliteľný bez prítomnosti bielej. Okrem toho sa niekedy všetky povrchy vyrábajú vo svojom sortimente a len prvky interiéru môžu vyniknúť inou paletou farieb. Aj morské motívy sa často používajú v interiéri kuchyne, pretože sláva týchto ľudí je silne spojená s stavbou lodí, kampaňami hrdinov. Môžu to byť rovné modré čiary, ako na štátnej vlajke Grécka, alebo hladké čiary modro-čiernych vĺn. Uprednostňujú sa však farby, ktoré v jasnom slnku vyblednú: béžovo-pieskový, nebesky modrý, olivovo zelený. Tieto farby harmonicky koexistujú vedľa seba.

Dekorácia hrubej steny

Zámerne hrubé vápno zdobené štuky alebo mýtické fresky. Na zdôraznenie kontrastu s dokonalými stĺpmi alebo oblúkmi sa používa aj nerovnomerné kamenárske práce. Ak to miestnosť umožňuje, poskytuje miesto pre fontány so starožitnými sochami. V gréckom štýle v interiéri sa používajú výlučne pastelové farby, ktoré sa zameriavajú na architektonické prvky. Napríklad, ako sú vyrezávané stĺpy alebo oblúky mliečne odtiene s efektom staroveku. Aj tapety na stenách môžu byť zdobené prírodným kameňom alebo zdobené prírodným materiálom ohnisko.

Vysoké stropy

Vysoké oblúky boli určené pre bohov Olympu a boli primerane vyzdobené. Bohatá ozdoba zobrazovala patrónov titánov a zdôrazňovala ich silu vo výraznej úľave. Nevyhnutnou podmienkou bola výška stropov, monotónnosť bielej farby, harmonicky kombinovaná s rovnakými stenami. Absolútna dokonalosť štýlu spočíva v jednoduchom bielení povrchu bez akýchkoľvek dotieravých dekorácií. Vizuálne zväčšuje priestor, je občas pokrytý ručne maľovaným alebo vzorovaným štukom. Tiež, ak priestor miestnosti umožňuje, môže byť vyzdobený drevenými priečkami v spôsobe stavby lodí.

Výrazná textúra podlahy

Tu, žiadne kudrlinky, materiál pre podlahu musí zodpovedať povrchu steny. Ak je priečka alebo nosník vyrobený z dreva, parkety sa používajú ako podlahová krytina. A ak sú steny pokryté hrubou omietkou, potom sa odporúča použiť svetlé dlaždice s textúrovaným povrchom. Často s mozaikovým vzorom, pretože je tiež rozpoznateľným obrazom gréckeho štýlu.
Podlaha by sa nemala radikálne líšiť od obloženia rovnakých stien. Uprednostňujú sa však prírodné materiály - hrubá loď, morské kamienky. Keramické dlaždice v kuchyni alebo drevené podlahy sa s týmito úlohami veľmi vyrovnávajú.

Použitie prírodných textílií

Obyčajný bielizeň z bavlny alebo ľanu praktický tvorí priestranné izby budov. Obmedzenie materiálu je vysvetlené jednoduchým strihom, ako aj neprítomnosťou zbytočnej závesy. Často zdobené modrým vzorom abstraktných vĺn. Kryty na pohovky alebo kreslá, mliečne závesy na oknách, hrubé pletené dráhy na podlahe by mali zdôrazňovať prirodzenosť a autentickosť dizajnu. Dizajn v gréckom štýle v interiéri kuchyne tiež poskytuje biely obrus s morským vzorom.

Osvetľovacie miestnosti bez svietidiel

Či už ide o luster alebo obyčajnú lampu - nemala by priťahovať pozornosť k sebe. Jeho geometrický tvar je spravidla jednoduchý, bez podrobných detailov. Podporuje sa používanie prírodných materiálov. Ale aj napriek tomu, že osvetlenie nebolo dôležitou súčasťou celkového dizajnu starovekých Grékov, moderné dizajnéri podľa svojho vkusu obohacujú interiér izieb s diskrétnymi lampami alebo svietnikmi z bronzu / mosadze v kuchyni. Je dôležité, aby jednoduchosť formulárov nebola v rozpore so zvyškom dizajnu.

Dekor so starožitnými prvkami

To je miesto, kde dizajnéri môžu „odísť“, takže to je pri zdobení: tu môžete použiť všetko, čo vieme o starovekej kultúre slávnych Grékov. Amfory, sochy, lode, mýtické artefakty. Zoznam môže pokračovať donekonečna. Toto je príležitosť pre ľudí umenia vyjadriť svoju fantáziu, naplnenú pochopením krásy, ktorú mali starí Gréci. Vhodné budú veľké vázy s kvetinami, fontány s omietkovými božstvami a ďalšie rôzne architektonické prvky ako stĺpy, pilastre, klenuté klenby.

Na zdobenie povrchov sa používajú typické výkresy:

  1. Cikcak vlny - často zobrazené na záclony, záclony, biele obrusy;
  2. Ornament obvyklý pre miestne rastliny, kríky, palmové vetvy;
  3. Kruh je napísaný na námestí, ako znak ideálu dosiahnutého veľkými mysliteľmi tej doby.

Základné pravidlo: dokonalosť sa dá dosiahnuť len pozorovaním rovnováhy skromnej jednoduchosti a rozpoznateľných konštrukčných prvkov. Bez toho, aby sa dosiahla úspornosť foriem, vyvážený minimalizmus pri zdobení dekoru - všetok rozpoznaný štýl sa nedosiahne. Keďže ide o indikátor správnej chuti, zmysel pre proporcie s majiteľom.

Zanechajte Svoj Komentár