Krajinný dizajn pre dachu - 60 fotografií nápadov

Človek a príroda je večnou témou akéhokoľvek druhu umenia. Krajinotvorba nie je len spôsobom sebavyjadrenia, ale aj súčasťou priamej komunikácie s nedotknutou prírodou. Územie susediace so súkromným domom poskytuje široký priestor pre predstavivosť, otvára nekonečné možnosti pre dizajnérov po celom svete.
Bez ohľadu na veľkosť prímestskej oblasti, musíte sa snažiť vytvoriť jedinečnú atmosféru pre súkromie a kontempláciu prírody, pre rodinnú dovolenku s deťmi a priateľmi, pre romantické večere pod šustotom listov a pre pokojné večere čítanie kníh na malom domácom rybníku. Príroda poskytuje všetky nástroje na vytvorenie potrebnej nálady. Musíte len vedieť, ako ich používať.

Základy moderného krajinného dizajnu

Krajinotvorba dachy predstavuje integrovaný prístup k terénnym úpravám záhrady. Tento priestor je navrhnutý tak, aby sa zosúladil s vnútorným svetom majiteľa, aby sa ukázal ako jeho vkus a záujmy.

V krajinnom dizajne, ako v akejkoľvek inej forme rafinácie priestoru, existujú súčasné trendy, po ktorých nasleduje väčšina odborníkov.

Počiatky estetického dizajnu stránky idú ďaleko dopredu. V priebehu storočí prešli štýly a trendy krajinného dizajnu mnohými kvalitatívnymi zmenami. V súčasnej dobe, medzi odborníkmi na zlepšenie stránky je túžba po prirodzenosti a nedotknutej. Vysokohorská šmýkačka, ruská ľudová záhrada s nádychom technologického pokroku je veľmi módna: použitie skla, kovu, jasných geometrických tvarov, rovných línií.

V modernom dizajne krajiny dominuje eklekticizmus. Musíte mať skutočný talent pre harmonické spojenie týchto dvoch nezlučiteľných smerov. Výsledok však môže prekročiť všetky očakávania.

Moderné štýly krajinného dizajnu

Počas dlhej histórie umenia zdobenia infieldu sa vytvorili mnohé z jeho trendov.

Hlavné sú:

 • Klasický alebo pravidelný štýl. Typickými predstaviteľmi tohto smeru sú známe francúzske parky. Myšlienkou takéhoto dizajnu je myšlienka pozdvihnutia ľudskej mysle nad prírodou, poslušnosti zákonov našej obvyklej geometrie.
 • Prírodný štýl. Historicky sa tvoril ako opak pravidelného smeru. Je to "voľná", najviac nedotknutá krajina. Prírodný štýl je navrhnutý tak, aby prekvapil ľudí krásou prírody, šikovne navrhnutými a vytvorenými dizajnérmi.
 • Štýl krajiny (krajina). "Domov" pre krajinný štýl, ktorého zástupcovia sú obvyklé dedinské záhrady v rôznych častiach sveta. Ľubovoľný smer, ktorý nevyžaduje veľké investície a starostlivú údržbu lokality. Umiestnenie dekorácií je ľubovoľné v závislosti od historického folklóru oblasti.

 • Architektonický štýl. Posúvanie prírodných krás do pozadia sa zameriava na dekoratívne budovy územia: mosty, terasy, oblúky, spevnené nástupištia, architektonické reliéfy, schody, atď.
 • Japonský štýl. Dizajn krajiny stránky vo východnom štýle je umenie. Je naplnená symbolikou. Úprava terénu je ideálna pre vytvorenie klasickej orientálnej atmosféry. Hlavnými zložkami budú kamene, balvany, malé telo vody, miesto na rozjímanie krásy prírody.

Plánovanie priestoru okolo domu

Po výbere správneho štýlu by ste mali naplánovať návrh priestoru v blízkosti domu a určiť jeho základné prvky. Bez fázy plánovania nie je možné pozemok kompetentne spracovať.

Pre väčšinu priestorov existuje niekoľko štandardných typov rozloženia:

 • Obdĺžnikové usporiadanie. Najobľúbenejšia možnosť výhry. Schéma obdĺžnikovej oblasti je ľahko zónová, vhodne rozdelená do samostatných častí a je vhodná na vytvorenie úspešného geometrického zloženia.
 • Okrúhle usporiadanie. Toto usporiadanie je umelo vytvorené z obdĺžnikovej verzie s pomocou pomocných prvkov: kvetinové záhony, trávnik, zelené plochy, atď. Krajinný dizajn okolo domu v okrúhlych motívoch môže byť netriviálnym riešením.
 • Diagonálne usporiadanie. Na základe vytvorenia diagonálnych paralel. Krajinotvorba malého pozemku s vlastnými rukami v diagonálnom usporiadaní pomôže opticky rozšíriť priestor a posunie jeho hranice.
 • Voľné usporiadanie. Príjem voľného umiestnenia konštrukčných prvkov s využitím prírodného reliéfu územia. Je dôležité správne umiestniť akcenty v takejto záhrade. V opačnom prípade sa môže objaviť efekt zanedbávania a terén stratí svoju príťažlivosť krajiny.

Územná oblasť

Ak chcete vytvoriť priestranný pozemok najpohodlnejšie a vizuálne zvýšiť malý dvorek priestor pomôže jeho rozdelenie do niekoľkých funkčných oblastí. Ich počet a veľkosť úplne závisí od počiatočnej oblasti oblasti a jej zamýšľaného účelu.

Územie možno rozdeliť na:

 • Záhradná plocha;
 • Rekreačná oblasť;
 • Hospodárska zóna;
 • Jedáleň;
 • Detský kútik;
 • Športový areál.

Všetky zóny územia by mali byť jediným obrazom, ktorý sa na pozemku nepozerá ako samostatné ostrovy. Zóny by mali byť zjednotené jednou myšlienkou, štýlom.

Jedna logická zóna by mala hladko prejsť na inú. K tomu je najlepšie použiť zelené priestory, oblúky a dekor.

Bez ohľadu na to, aký typ rozloženia by sa použil, je lepšie umiestniť najväčšie plochy pozdĺž okraja oblasti, zatiaľ čo malé oblasti by mali byť vycentrované.

Usporiadanie krajinného dizajnu

Úprava terénu je kombináciou rôznych funkčných a dekoratívnych prvkov. Nižšie sa pozrieme bližšie na tie hlavné.

trávnik

Ako zručný staviteľ položí podlahu na podlahu domu, takže skúsený záhradník pokrýva oblasť trávnikom. Ak sa skôr trávnik bol luxus cisárov, potom v modernom svete si každý môže dovoliť dôstojné územie s mäkkým trávnikom koberec.

Proces štepenia trávnika je náročný a vyžaduje plný návrat, ale na jeho konci prinesie majiteľom zaslúžený výsledok v podobe ideálneho základu pre zvyšok krajiny. Okrem dekoratívnej funkcie má trávnik pozitívny vplyv na štruktúru pôdy a čistý vzduch, tlmí nadmerný hluk.

Je potrebné pristupovať k výberu trávnika so všetkou vážnosťou: neslúži ani jednej sezóne. Existujú:

 • Normálny trávnik. Je to monochromatický farebný povlak strednej hustoty.
 • Športový trávnik. Ide o hustší typ trávnika, ktorý sa nebojí zaťaženia.
 • Dekoratívny trávnik. Krásny dokonalý trávnik, ktorý nie je určený na prechádzky po ňom.

Záhradná cesta

Cesta záhrady je funkčným prvkom krajinného dizajnu. Zohráva úlohu spojenia špeciálnych zón územia, je to „kostra“ celého územného plánovania. V závislosti od zvoleného stylistu môžu byť stopy rôznych tvarov, veľkostí, vyrobené z rôznych materiálov.

Aj keď je klasický smer dizajnu stránky geometrický a rovný, vinutia chodníkov vyzerajú prirodzenejšie v dizajne krajiny. Prilákať ich ľahkosť, otočiť otočiť okolo záhrady cez odbočku.

Najdôležitejšou otázkou v domácich záhradách je výber správneho materiálu. V krajinnom dizajne nie je vítaná nekonzistentnosť dokončovania, ale použitie len jedného materiálu nie je potrebné. Hlavnou vecou v tomto podnikaní je harmónia a jednotnosť.

Centrálne cesty by mali byť väčšie a pevnejšie. Mozaika rôznych farieb bude vyzerať dobre. Súčasná kombinácia rôznych tvarov a kompozícií kvetov je výhodná. Moderné výrobcovia ponúkajú služby pre individuálnu výrobu ciest. Môžete zdôrazniť centrálnu cestu so zabudovaným bodovým osvetlením.

Dráhové cesty, dekoratívne posypané pieskom alebo drvinou, dodajú do zadných ulíc záhrady zvláštne čaro.

Štandardné materiály pre záhradné cesty sú:

 • dlažby;
 • štrk;
 • betónové dlaždice;
 • prírodný kameň;
 • obloženie tehál;
 • Dekoratívne dlaždice;
 • prírodné kamene.

Pri výbere materiálu sa okrem štandardných prevádzkových podmienok berie do úvahy jeho kompatibilita so špecifickými pôdnymi a klimatickými podmienkami.

Kvetinová záhrada a výsadba rastlín

Je ťažké si predstaviť, že krajinotvorba vidieckeho domu bez rastlín. Zloženie kvetinových záhonov môže byť skutočným umením a hlavným zameraním celej lokality. Je dôležité vykonávať kompetentný výber rastlín. Hlavnými kritériami výberu budú nielen ich vzhľad, ale aj vzájomná kompatibilita, potrebné klimatické podmienky, prežitie atď.

Existujú nasledujúce spôsoby umiestnenia výsadby na mieste:

 • Záhony. Najobľúbenejšia kvetinová záhrada, ktorá predstavuje výsadbu určitého geometrického tvaru dekoratívnych listnatých rastlín.

 • Skupinové pristátie. Hustá výsadba rastlín v oddelených skupinách niekoľkých druhov.
 • Hrebene. Rôzne plantáže dekoratívnych listnatých rastlín s obdĺžnikovými pruhmi pre rámovanie hraníc trávnikov, ciest alebo iných prvkov krajinného dizajnu.

 • Drsné. Druh záhonu, v ktorom sú rastliny vysadené dlho.

 • Solitaire. Metóda jednoduchých výsadbových rastlín.

 • Parterny kvetinový záhon. Geometricky korektná komplexná kvetinová záhrada, umiestnená pred vchodom na pozemok. Zvyčajne sa skladá z kombinácie niekoľkých typov rastlín s architektonickými prvkami.

 • Mobilné záhony. Rastliny alebo kvety, ktoré nie sú prispôsobené určitým charakteristikám terénu (pôda, určité poveternostné podmienky, konkrétne obdobie), sú vystavené krajinám lokality v dekoratívnych nádobách alebo vázach bez presadenia do zeme.

 • Arenary. Exotické riešenie bude rohom púšte v záhrade. Rôzne druhy sukulentov a podobne sa vysádzajú umelo pokryté pieskom.

nádrže

Rybník môže byť vrcholom každej krajiny. Ale skôr, ako budete pokračovať k jeho skorému vzniku by mal premýšľať o vymenovaní. V oblastiach rôznych veľkostí budú vhodné rôzne druhy vodných útvarov.

Majitelia veľkej oblasti si samozrejme môžu dovoliť absolútnu veľkosť, tvar a hĺbku vodného útvaru.

Nádrže sú pri údržbe veľmi náročné na pracovnú silu, preto je potrebné vopred predvídať, či ich možno zachovať.

Veľkosť stránky asi 12 akrov umožňuje vybudovať bazén, a malý rybník chov malých rýb. Vhodná je veľkosť objektu do 8 metrov štvorcových. Pri plánovaní nádrže by ste mali určite vziať do úvahy, že veľkosť hotového rybníka je vizuálne menšia ako pôvodne plánovaná. Preto je potrebný určitý rezervný priestor.

Nádrž by mala byť v priamej zhode so všeobecným štýlom krajinného projektu. Pri pravidelnom štýle by mal mať bazén rovné formy a asymetrické prúdy z prírodných materiálov sú vhodnejšie pre krajinu.

Alpský vrch

Krajinotvorba letnej chaty kvalitatívne premieňa tvorbu módnej alpskej šmykľavky dnes.

Alpská šmýkačka je napodobeninou divokej horskej krajiny s charakteristickými rastlinnými druhmi. Napriek časovo náročnému procesu tvorby sa táto výzdoba môže stať pýchou dvorného priestoru každého vidieckeho domu.

Zvyčajne je alpská šmykľavka zvláštnym druhom skalných árií: zložením okrasných rastlín s kameňom. Ak chcete vytvoriť skalku, sú k dispozícii materiály v našej oblasti: vápenec, žula, pískomil. Živá kompozícia je kombinovaná z rastlín hornín.

Hlavným zameraním skalka je hra svetla a tieňa. Zodpovedajúci efekt sa dá dosiahnuť jednak počiatočným výberom miesta s krásne dopadajúcimi lúčmi slnka, ako aj vytvorením umelého osvetlenia.

Rekreačná oblasť s grilom alebo ohniskom

Vlastniť vidiecky dom, môžete nielen užitočne tráviť čas na záhrade práce, ale aj úspešne relaxovať v spoločnosti priateľov, vybavenie vašej rekreačnej oblasti s ohnisko alebo ohnisko.

Zodpovedajúce miesto môže byť otvorené aj zatvorené. Aj keď prvá možnosť je menej náročná na pracovnú silu, výstavba malého baldachýnu nielenže dá tomuto miestu viac pohodlia, ale aj ho chráni pred priamym slnečným svetlom alebo dažďom. Vhodným miestom na umiestnenie rekreačnej oblasti bude dvor, priestranný a skrytý pred zvedavými očami. No, ak vedľa tohto miesta bude umiestnený priestor pre deti, a vedľa otvoriť malebnú krajinu obdivovať. Blízkosť k nádrži dodá extra horúčavosť v horúcich letných dňoch.

Umiestnenie v rekreačnej oblasti ohniska, ohniska alebo vonkajšieho ohniska nie je len súčasťou jeho interiéru, ale aj dôležitým funkčným prvkom. Okrem hlavného účelu je možné ho použiť na vykurovanie, čím sa vytvára príjemná atmosféra v jesenných večeroch.

Usporiadanie vonkajšieho stolovania

Krajinotvorba letnej chaty s otvorenou jedálňou je luxus, ktorý je prístupný každému. Jesť na čerstvom vzduchu nie je len trendom modernej módy, ale aj mimoriadne užitočnou praxou, ktorá zlepšuje metabolizmus a celkovú pohodu.

Ak chcete vytvoriť letnú jedáleň, v prvom rade potrebujete vhodný voľný priestor. Vynikajúcim riešením by bolo ihrisko s rozlohou približne 10 metrov štvorcových. Pre pohodlie, kamenná cesta z domu na miesto otvoreného stola.

Otvorená jedáleň by mala byť umiestnená nie príliš ďaleko od hlavného domu, inak proces prenosu riadu a hotových potravín môže byť pomerne dlhý a namáhavý proces.

Je dôležité pamätať na prípadné klimatické zmeny a klimatické zmeny: je potrebné vybrať si nábytok, ktorý je odolný voči vlhkosti a vybaviť jedáleň stacionárnou alebo mobilnou kôlňou. Ako ochranu pred slnečnými lúčmi môžete použiť vetvy veľkého stromu, ak je na mieste jeden.

Jedáleň môže byť vyzdobená ako altánok z rôznych materiálov, obklopená živým plotom alebo ponechaná na voľnom priestranstve trávnika - to všetko závisí výlučne od želania vlastníkov.

Osvetľovacia plocha

Systém osvetlenia každého vidieckeho domu a miesta má dve funkcie: praktickú a estetickú.

Prvý z nich zahŕňa osvetlenie zón pre voľný pohyb v tme a druhý je určený na vytvorenie osobitnej atmosféry a kladenie dôrazu na dizajn krajiny.

Pomocou šikovne vytvoreného systému osvetlenia je možné dosiahnuť radikálnu nočnú transformáciu záhrady.

Osvetlenie krajinnej architektúry prímestskej oblasti je:

 • Nalial. To sa vykonáva pomocou reflektorov na pomocných častiach obvodu.
 • Total. Hlavná časť osvetlenia pozostáva z inštalácie klasických svietidiel pozdĺž hlavných objektov areálu.
 • Značenie. Používa sa na vytvorenie vizuálnych efektov na zvýraznenie funkčných detailov.
 • Dekoratívne osvetlenie rastlín, rybníkov, architektonických štruktúr.

Zanechajte Svoj Komentár