Dekoratívne panely pre vnútorné steny

Vďaka vynikajúcemu výkonu sa dekoratívne panely stali veľmi populárnymi na stavebnom trhu. Umožňujú vám bez toho, aby ste museli zarovnávať roviny stien, pričom sa skrývajú všetky chyby a komunikácie. Môže slúžiť ako primárna povrchová úprava. Inštalácia panelov podlieha takmer každej osobe: inštalácia nevyžaduje odborné zručnosti a je vykonávaná veľmi rýchlo. Dekoratívne panely na výzdobu vnútorných stien môžu byť použité v rôznych oblastiach: od obchodných priestorov až po rezidenčné byty. Vďaka svojim estetickým vlastnostiam môže byť interiér dizajnéra vytvorený vo vašom vlastnom dome. Trh ponúka širokú škálu výrobkov z rôznych materiálov. Ďalej zvážte hlavné typy.

Funkcia a výhody

Pred výberom materiálu na čelenie vnútorných rovín domu sa odporúča venovať pozornosť výhodám dekoratívnych panelov.

Funkčnosť a demokratická hodnota, ktorá viedla k stále rastúcej popularite obkladového materiálu.

Uvádzame hlavné výhody tejto verzie cieľa:

 • Ako už bolo spomenuté, výhodou je, že nie je potrebné pripraviť stenu na konečnú úpravu. Omietacie práce sa nevykonávajú, ale na výstupe sa vytvára úplne rovný povrch;
 • V závislosti od materiálu zabezpečujú dekoratívne stenové panely tepelnú a zvukovú izoláciu miestnosti, dobre reagujú na zmeny teploty alebo vlhkosti;
 • Úspora času sa dosahuje vďaka extrémnej jednoduchosti inštalácie obkladových výrobkov. Použitie bežných upevňovacích prostriedkov umožňuje veľmi rýchlu inštaláciu;

 • Dekoratívne stenové panely vám umožnia bezpečne skryť komunikáciu pod nimi;
 • Výrobky sa vyznačujú dlhou životnosťou vďaka svojej vysokej odolnosti voči mechanickému namáhaniu;
 • Široká škála modelov, možnosť vybrať si materiál na výrobu panelov a rozumnú cenu;
 • Všetko, čo je potrebné, je vlhká handrička;
 • Inštalácia môže byť vykonaná v inom smere (vertikálne, diagonálne, atď.);
 • Umelé materiály kvalitatívne napodobňujú svoje prirodzené náprotivky.

Je možné klasifikovať dekoratívne panely pre vnútornú výzdobu stien podľa formy uvoľnenia a druhu použitého materiálu.

Základné formy uvoľnenia

Rozlišujú sa tu tri typy:

 • Dlaždice. Je to pomerne všestranný materiál, prísna klasická forma. Môže byť použitý na ozdobenie všetkých povrchov stien bez výnimky. Vďaka bohatému zastúpeniu exteriérových prvkov je možné výrobky kombinovať s inými vnútornými prvkami. Dĺžka panelov môže byť až jeden meter, ale šírka je až pol metra. Vďaka tejto možnosti vám umožní vytvárať mozaikové textúry. Čistý výrobok sa inštaluje na drevenú debnu (z dreva), aby sa upevnila na stenu;

 • Reiki. Tento typ je veľmi podobný stenovému obloženiu, ale môže byť vyrobený zo širokej škály materiálov. Dĺžka obdĺžnikových panelov môže dosahovať takmer 4 m, pričom šírka je len 0,3 m. Inštalácia sa vykonáva v ľubovoľnom smere a škrupiny sa používajú na ich zakrytie. Pretože použitie regálových produktov neznamená zníženie rozmerov miestnosti, odporúča sa použitie v malých miestnostiach. Často je spôsob pripevnenia panelov k sebe takzvanou trnovou drážkou;

 • Panelové panely. Hrúbka panelov nie je väčšia ako 1 cm, pričom dĺžka môže byť až 2,5 m. Na upevnenie tejto formy dekoratívnych stenových panelov je možné použiť lepenie a nie len jednu prepravku na stenách. Imitácia prirodzenej textúry povrchu vám umožní zvážiť akúkoľvek verziu štýlu miestnosti. Platí to pre drevo, kov, kameň atď. Spoje sú skryté pomocou výliskov. Ako materiál výroby sa často používa drevovláknitá doska alebo MDF so zaujímavou textúrou.

Povrch väčšiny materiálov je pokrytý ďalšou vrstvou.

Druhy výrobkov

Dekoratívne panely na steny môžu byť prirodzené alebo umelé.

Existujú nasledujúce typy produktov:

 • Dekoratívne stenové panely z prírodného dreva;
 • Listy z MDF a drevotrieskových dosiek;
 • Dosky z drevovláknitých dosiek;
 • Korkové panely;
 • 3D panely;
 • sklo;
 • PVC panely;
 • sadra;
 • plastu;
 • Kamenné obklady

Ak chcete zistiť, čo je to, čo a čo je lepšie vybrať, potom zvážime ich hlavné črty.

Drevené dosky

Tvárou proti múru s prírodným drevom sa vyznačuje jedinečnou atmosférou pohodlia. Interiér sa okamžite stáva bohatým a pevným. Na dosiahnutie podobného efektu vo výrobnej technológii sa používajú polia vzácnych drevín.

Ako konečný náter sa používa dyha takýchto hodnotných odrôd ako elegantný orech alebo jemná čerešňa. Okrem toho používajte rôzne vložky a nátery.

Populárne pozlátenie drevených odtieňov je populárne. Vzhľadom k tomu, že strom je neoddeliteľnou súčasťou klasického štýlu interiéru, tento dekor sa stal skutočným prínosom pre dizajnérov.

Použitie drevených panelov je do určitej miery obmedzené vzhľadom na nemožnosť ich inštalácie vo vlhkých priestoroch. V podmienkach kúpeľne alebo agresívneho prostredia v kuchyni sa prírodné drevo neušetrí žiadnou ochrannou impregnáciou.

Vo všetkých ostatných miestnostiach sa odporúča uchovávať materiál v každom možnom smere od poklesu teploty alebo vlhkosti, aby sa udržal na teplote 60%. V opačnom prípade sa môže ľahko objaviť nepríjemné praskanie. Medzi nevýhodami prírodného dreva patrí aj jeho vysoká cena.

MDF

Tento materiál sa úspešne používa na výzdobu obytných priestorov, pretože jeho výrobná technológia umožňuje vylúčiť z hotových výrobkov také nebezpečné komponenty ako epoxidová živica a fenol škodlivé pre ľudské zdravie.

To sa dosahuje lisovaním drevného odpadu za horúca. V záverečnej fáze výrobného procesu sa aplikuje dekoratívna fólia s exkluzívnym vzorom. Obraz môže napodobniť jeho prírodné drevo náprotivok, krásne textúry tehál. Voľba textúry tiež znamená možnosť matného prevedenia alebo lesku.

Starostlivosť o dekoratívne panely z MDF je veľmi jednoduchá, pretože môžete robiť s normálnou vlhkou handričkou. Laminácia nedáva nečistote šancu zamknúť sa na povrch steny.

Dosky z MDF sa veľmi ľahko inštalujú a dizajn spojovacích materiálov a ďalšieho príslušenstva v rovnakej farbe šetrí čas. Štýl zostáva rovnaký pre celú miestnosť.

sololit

Výkonové charakteristiky tohto materiálu sú o niečo horšie ako predchádzajúce. Hrúbka výrobkov môže vizuálne zmenšiť priestor v miestnosti.


Táto nepríjemnosť je však kompenzovaná rozpočtovými nákladmi a širokou paletou farieb.

Uvoľňovacou formou môže byť ktorákoľvek z vyššie uvedených troch foriem a povrchová textúra je obložená akýmkoľvek materiálom.

Populárna orezávanie pokožky a povrchová úprava dýh z drahých drevín.


drevotriesková doska

Hlavnou výhodou tohto typu je jeho demokratická cena. Z estetických dôvodov je materiál zvyčajne pokrytý dyhou alebo dekoratívnym plastom.

Rozpoznateľná hmotnosť stenových panelov trochu komplikuje ich inštaláciu a nedostatok odolnosti voči vlhkosti vedie k ich použitiu v technických miestnostiach (technická miestnosť, chodba, chodba);

bambus

Napriek ich drevnatému pôvodu sa bambusové panely dajú rozlíšiť ako samostatné druhy.

To je do veľkej miery spôsobené ich zvýšenou odolnosťou voči vlhkosti (v porovnaní s tradičnými druhmi stromov), ako aj ľahkosťou materiálu. Často sa používa pri navrhovaní priestorov v etnickom štýle alebo v tej istej krajine.

3D panely

Vďaka trojvrstvovej štruktúre sa vyznačuje ilúziou objemu.

Na výrobu vysoko kvalitnej základnej výstužnej sieťoviny sa používa dekoračná vrstva - výrobok je pokrytý špeciálnym polyvinylovým filmom (niekedy sa používa smalt).

3D stenové panely sa stali tak populárne, pretože ich široká škála, že vývojári museli zvážiť možnosť zdobenia akékoľvek iné povrchy (nábytok, strop).

Aktívne sa používajú ako jeden dekoratívny prvok alebo ako vložka do hlavnej dekorácie. Ten vám umožňuje organizovať funkčné rozdelenie priestoru.


Odborníci odporúčajú kúpiť originálne lampy spolu s dekoratívnymi 3D panelmi, ktoré budú schopné zvýšiť požadovaný výsledok. Reliéfne prvky po ich zasielaní jemným svetlom zaručujú úžasný efekt chiaroscuro.

plastický

Dekoratívne panely PFH sa ľahko ošetrujú (môžete použiť bežné domáce chemikálie), ako aj cenovo dostupnú cenu. Môže poskytnúť spoľahlivú zvukovú a tepelnú izoláciu miestnosti.

Vďaka svojej odolnosti voči vlhkosti, neutrálnemu vzťahu k teplotným rozdielom a určitým hygienickým vlastnostiam sa môže použiť v podmienkach kúpeľní alebo nevykurovaných miestností. Tento typ dekoratívnych panelov sa však svojou pevnosťou a mechanickým namáhaním nerozlišuje.

Po niekoľkých rokoch môže slnečné svetlo negatívne ovplyvniť sfarbenie, maľovať povrch v vyblednutých farbách.

Ďalšou nevýhodou tohto typu je zákaz používania materiálu v škôlke. Z toho istého dôvodu sa plastové panely odporúčajú používať výlučne v nebytových priestoroch.

sklo

Dopyt po tomto type je spôsobený špecifickými prevádzkovými vlastnosťami.

Trvanlivosť vo vzťahu k prirodzenému nárazu, dlhá životnosť, odolnosť voči vlhkosti, ako aj možnosť použitia fotografickej tlače.

Takéto obrazy budú charakterizované dlhovekosťou ich existencie. Preto použitie sklenených dekoratívnych panelov v kuchyni nikoho neprekvapuje.

Výzdoba na kulinárskej téme v pracovnom priestore miestnosti vždy zlepšuje náladu pracovitého hosteska.

Kamenná dyha

Charakterizované mnohými užitočnými vlastnosťami. Prirodzená štruktúra divokého kameňa je harmonicky kombinovaná s nízkou hmotnosťou.

Okrem obrazu môže byť hrubosť, ktorá je obsiahnutá v kamenných výtvoroch v prírode, cítiť hmatovým spôsobom. Hrúbka dosiek nepresahuje niekoľko mm, čo umožňuje ich jednoduchú montáž na povrch stien.


záver

Najširší sortiment dekoratívnych panelov spôsobil vysoký dopyt po dokončovaní vnútorných stien domu. Dôležitú úlohu pri všadeprítomnej distribúcii výrobkov zohrávalo používanie materiálov s rôznymi výkonnostnými vlastnosťami, ako aj cenová dostupnosť pre ne.

Zanechajte Svoj Komentár