Dizajn úzkej a dlhej chodby

Chodba je prvá vec, ktorú hostia uvidia pri vstupe do bytu. Jeho vzhľad úplne určuje dojem z bývania. Ale chodba vo výškových budovách má zriedka veľký priestor. Majitelia musia vyvažovať rozdiel medzi štýlom a funkčnosťou, preto sa dizajn úzkej chodby mení na skutočné umenie, ktoré nie je prístupné každému.

Štýl pre úzku chodbu

Majitelia malých priestorov žijú v správny čas. Boli roky, keď móda požadovala, aby aj relatívne malé miestnosti boli posiate množstvom detailov a prvkov. No, to je už v minulosti. Moderné technológie opráv, spolu so stručným spôsobom, dokážu oslepiť dokonalý priestor z úzkej chodby, ktorá nie je horšia ako široká miestnosť z hľadiska funkčnosti.

Navrhnite chodbu v trojizbovom byte

Prvým krokom pri navrhovaní koridoru bude výber jeho štýlu. Existujú takéto možnosti:

 • Minimalizmus. Najjednoduchšie riešenie pre malý priestor. Je vhodnejšie použiť svetlé tóny a osvetlenie čo najbližšie k prírode. Charakteristická inštalácia jedného prízvuku.
 • Classic. Vďaka klasickému štýlu dizajnu, účinku aristokracie sa dosahujú vysoké náklady. Interiér využíva prírodné materiály: ľahké drevo, mramor. Laconic dekor iba zdôrazňuje celkovú zdržanlivosť.

 • Provence. Francúzsky štýl sa vyznačuje romantikou a jemnými pastelovými tónmi. Účinok je dosiahnutý vďaka kvetinovým motívom, umelému starnutiu povrchov, ruche a elegantným formám.
 • Country. Vďaka jednoduchým prírodným materiálom, rustikálnej výzdobe a množstvu teplých tónov je vytvorená najpohodlnejšia atmosféra, ktorá prispieva k domácemu odpočinku.
 • Orientálny štýl. Drahé, ale ideálne pre úzky koridor štýl. Vzhľadom k tvarovaným nohám nábytku sa vytvára efekt ľahkosti a vzdušnosti, ktorý v malom priestore chýba.

Povrchová úprava

Správne zvolená povrchová úprava - polovica úspešného dizajnu. Špecifickosť priestorov nevyžaduje vlhkosť alebo tepelne odolné materiály, majitelia si môžu vybrať na základe svojich vlastných preferencií.

V žiadnom prípade nemôžete lemovať steny v takej chodbe s sadrokartónové dosky. Rámcová metóda, ktorá sa používa na tento účel, ukradne skryté centimetre šírky, čo spôsobí znehodnotenie.

Pre steny používanej chodby:

 • tekuté tapety;
 • sklenená tapeta;
 • Textúrovaná tapeta;
 • Benátska omietka;
 • vinylové tapety.


Pokiaľ ide o obraz, je absolútne nemožné použiť buď úzke vodorovné alebo zvislé pruhy alebo veľký symetrický vzor v úzkom pozdĺžnom koridore. Obe možnosti sú len ďalej natiahnuté a stlačiť miestnosť. Ale chaotická abstrakcia - čo potrebujete pre toto miesto.

Strop je najlepšie buď jednoducho vyfarbiť v bielej farbe, alebo použiť modernú možnosť ťahu. Je úplne nevhodné navrhnúť viacúrovňový strop.

Tradične je keramická dlažba umiestnená na podlahe chodby: vyžaduje minimálnu údržbu, nebojí sa vymazania a nestane sa „smrťou smrti“ pre pokrmy ako v kuchyni.

Farebný roztok

Pomocou farebných hier môžete opraviť absolútne každú miestnosť. Úzky koridor nie je výnimkou, ale jedným z hlavných potvrdení tohto pravidla. Najlepšia voľba pri vytváraní dlhých chodieb bude jasná studená farba.

Je možné a potrebné kombinovať rôzne farby: široké steny sú orezané teplým tieňom a úzke - so studeným svetlom - takýto prístup „skráti“ miestnosť.


Bez slov je jasné, že prebytok tmavých tónov spôsobí, že chodba bude tmavá a negatívne ovplyvní vnímanie priestoru. Avšak vzhľad nemocničného oddelenia kvôli použitiu príliš svetlých farieb v interiéri úzkej chodby tiež nie je praktický: steny a nábytok sa často znečistia a vyžadujú ďalšiu údržbu. Pocit pohodlia bude zároveň veľmi trpieť.

Psychológovia hovoria, že jedna z najlepších farieb na chodbe bude zelená. Verte alebo nie ich názor - prípad vlastníkov obytného priestoru.

Hlavné prvky koridoru

V podmienkach nedostatku priestoru je dôležité identifikovať hlavné prvky potrebné pre koridor. Každý detail musí byť funkčný. Na chodbe sú inštalované:

 • šatníková skriňa;
 • police;
 • skrinky;
 • záves;
 • pohovky alebo iné sedadlá;
 • komoda
 • vchodové a interiérové ​​dvere.
Dlažba na poschodí chodby dvojizbový byt

Ak chcete zablokovať väčšinu časti chodby, nestojí za to. Ideálne použitie skrytých prvkov zapustených do jednej zo stien. Ak je jeho fasáda pokrytá zrkadlovými panelmi, priestor sa takmer zdvojnásobí.

Entresol je dobrou voľbou pre sezónne skladovanie oblečenia alebo obuvi. Najlepšie nastaviť pre úzky koridor robiť na objednávku.

Obuvnitsa pomôže udržať poriadok na chodbe, najmä v apartmánoch, kde žije viac ako jedna osoba. Množstvo dostupných materiálov vám umožňuje zadať tento detail v akomkoľvek interiéri.

Záves je požadovaný atribút chodby. A hoci je v malej chodbe často skombinovaná so skriňou, existuje veľa úspešných možností pre jej použitie v malej chodbe, napríklad v jej rohovej konštrukcii.

Parkety

Nezanedbateľne malá pozornosť v dizajne chodby je venovaná dverám. Ale v malej miestnosti môžu zaberať až 30% priestoru steny. Hlavné pravidlo - dvere by sa mali vždy kombinovať so soklami, ak sa používajú. Rovnako ako u iných povrchov, je vhodnejšie použiť farby, ktoré nie sú tmavé. Dobre rozšíriť priestor dverí svetlo hnedého dreva. Ak existuje takáto možnosť, vnútorné dvere môžu byť odstránené, takže oblúk na svojom mieste.

Nábytok

Najobľúbenejšia časť interiérovej chodby v šatni Chruščov. Je to spôsobené nepravidelným tvarom miestnosti. Namiesto hromadenia priestoru s rôznymi vnútornými časťami je inštalovaný jeden šatník s modulárnym systémom. Tento nábytkový prvok je vyrobený na zákazku, čo vám umožní získať čo najefektívnejšie miesto na ukladanie vecí a vytvoriť objekt, ktorý je ideálne vhodný pre jednotlivé miestnosti.

Predná časť skrine môže byť ukončená zrkadlovými panelmi, malými fotografiami, výtlačkami alebo dokonca úplne pokrytá tapetou v štýle opačnej steny, čo vám umožní skryť prítomnosť nábytku ako takého.

Pre úspešné vstúpenie do skrine v interiéri dlhej chodby v byte platia nasledujúce pravidlá:

 • hĺbka steny nábytku by nemala presiahnuť 50 cm;
 • skladovacie systémy sú umiestnené pozdĺž širokej steny, užšie sú prázdne. Vďaka tomu je možné mierne upraviť tvar miestnosti na štvorcový;
 • nábytok by nemal začínať priamo pri dverách. Odrezanie priestoru na jednej strane, majitelia, neskúsení v plánovaní, nielen zasahovať do normálnej prevádzky skrine, ale aj vizuálne zúžiť už malú chodbu.

osvetlenie

Prístup, keď je v miestnosti nainštalovaný len jeden centrálny zdroj svetla, je už dávno zastaraný. Osvetlenie pomôže zdôrazniť dekoratívne prvky, vizuálne korigovať nepravidelný tvar miestnosti a rozšíriť jej priestor.

Veľký luster je vec, ktorá sa úplne nezmestí do dizajnu malej a dlhej chodby. Svietidlo na tablet alebo dokonca dobre premyslený bodový systém bude vyzerať organickejšie.

Ak sa v interiéri používajú zrkadlá alebo zrkadlové plochy, je ich zvýraznenie svetlom vynikajúcim riešením. V blízkosti nich, pred nimi alebo pod nimi, sa často používajú nástenné svietidlá. Odraz svetla môže dať ohromujúci efekt, bude chodba ľahší.

Ale nenechajte sa uniesť. Umiestnenie svetelných zdrojov pozdĺž celej steny môže hrať krutý vtip: namiesto rozšírenia priestoru pritiahne príliš veľa pozornosti a zužuje už dlhú chodbu.

Keďže neexistuje prirodzené svetlo, jedným z najúspešnejších riešení by bolo používanie halogénových žiaroviek, ktorých zladenie farieb umožní priblížiť osvetlenie čo najbližšie k dennému svetlu. Odborníci odporúčajú reflektory, ktoré môžu byť namontované priamo do kusov nábytku.

Dekor koridoru

Bez ohľadu na to, aká paradoxná to môže znieť, úzka chodba, práve kvôli svojmu tvaru, sa môže stať skutočným umeleckým predmetom v zručných rukách. Dekor môže byť vyrobený aj s malým rozpočtom.

Chodba v panelovom dome

Možnosti dekoratívneho dizajnu chodby môžu byť:

 • Obrázky - najbežnejšia možnosť. Nepodobá sa dlhé, úzke miesto galérii v múzeu? Je možné umiestniť pozdĺž múru ako umenie slávnych umelcov, tak aj výnimočné diela súčasných tvorcov - všetko závisí len od štýlu miestnosti a preferencií majiteľov. Namiesto zakúpených obrázkov vyzerajú fotky z rodinného archívu atmosféricky. Pod každým rámom je možné použiť dodatočné osvetlenie.
 • Samonivelačná podlaha môže byť nielen dobrou možnosťou dokončenia, ale aj úspešne hrať úlohu dekorácie. Tento typ podlahy je možné vyrobiť v najrôznejších farbách.
 • Použitie kameňa na výzdobu jednotlivých častí miestnosti pomôže ďalej spresniť interiér úzkej chodby v byte.
 • Rôzne police s bodovým osvetlením - klasická možnosť pre chodbu. Takýto objekt je schopný zdôrazniť individualitu vlastníkov: niekto tu bude písať predmety umenia, niekto dá knihy a niekto bude vlastniť ocenenia.

Triky a nápady na zväčšenie priestoru

Ak boli použité všetky vyššie uvedené tipy a vizuálny priestor stále nie je dostatočný, dodatočný efekt pomôže vytvoriť:

 • Lesklý povrch. Odraz - hlavná zbraň na boj proti malému priestoru. Lesklý strop vám dáva možnosť hrať so svetlom.
 • Šikmý vzor podlahy urobí štvorcový priestor.
 • Pri výbere dizajnu svietidla stojí za to sa zdržiavať na malých zariadeniach.
 • Inštalácia dekoratívnych predmetov oproti zrkadlu spôsobí ich symetrické usporiadanie.
 • Alternatívou k bežným interiérovým dverám, ak je vytvorenie oblúkov nevhodné, môže byť konštrukcia posuvných dverí alebo použitie záclon do samostatných miestností.
 • Lúče svetla by mali padať zo stropu na steny, a nie naopak.
 • Účinok priestrannej chodby pomôže dosiahnuť zónový príjem. Na to stačí použiť kombináciu rôznych povrchových úprav.

Zanechajte Svoj Komentár