21 príkladov interiéru so štukom

Pôvod štuku v interiéri pochádza z čias antického Grécka a Ríma, a preto sa považuje za jeden z najstarších dekorov. Široké využitie sa našlo v ére klasicizmu, baroka a ríše, ale neskôr sa na ne nezabudlo.

Samozrejme, moderné štuky nie sú rovnaké, vylepšené, prezentované spotrebiteľovi s optimálnym výkonom za prijateľnú cenu. V obchodoch rôznych druhov štukovej výzdoby sú zastúpené jednotlivé časti, ktoré sú spojené do jednej kompozície. Proces modelovania nie je podobný práci starých architektov, ale vizuálny efekt nie je o nič menej naturalistický.

Materiály na výrobu štukov

Akonáhle boli výlisky vytvorené z cementovej malty, vápna, sadry alebo sadry. V súčasnosti sa používajú špeciálne zmesi omietok, ako aj hotový polyuretánový alebo polystyrénový dekor (tiež známy ako penový plast), ktorý sa jednoducho lepí na vopred pripravený povrch a potom sa natrie. Každá z možností má svoje výhody a nevýhody.

Polyuretánové štuky

Vzhľadom na pevnosť a príjemnú textúru sa materiál nachádza v blízkosti originálnych sadrových omietok. Okrem toho sa nebojí rôznych teplotných podmienok, vlhkosti a ľahkého mechanického poškodenia. Maľoval absolútne všetky farby. Existujú aj špeciálne súpravy, ktoré vám umožnia vytvoriť efekt staroveku. Ak je potrebné prelepiť zakrivený povrch, je dôležité zvoliť materiál s potrebnou pružnosťou, o čom sa výrobca zvyčajne postará.

Dekor z polystyrénu

Podrobnosti z polyfoam jednoduché, flexibilné, lacné. Prakticky každý dom má polystyrénovú stropnú lištu, ktorá je jednoduchou štukovou výzdobou. Hlavnou nevýhodou výrobkov v kvalite. Je lepšie používať polystyrén na miestach, ktoré sú pre ľudí a domáce zvieratá neprístupné, pretože na ňom je ľahké udržiavať priehlbiny.

Štukované omietky

Jeden z najťažších materiálov v práci vyžaduje určité zručnosti a skúsenosti. Sadra štuky váži pomerne veľa, a opraviť to nie je ľahké. Z pozitívnych vlastností stojí za zmienku estetické kvality a neobmedzené možnosti pre výkon. Okrem hotových dekorov ponúkajú výrobcovia sádrové zmesi na vytvorenie jedinečných vzorov a basreliéfov.

Typy štukov pre interiérové ​​dekorácie

Celý obraz štuky je vytvorený kombináciou rôznych častí, ako napríklad dizajnér.

Existuje mnoho typov dekorov, berte do úvahy tie hlavné:

  • Soklové lišty, ktoré pokrývajú križovatku podlahy a stien. Je to práve táto časť, ktorá je najmenej pravdepodobná štukom. Zvyčajne sú drevené alebo plastové podstavce prispôsobené tónu podlahovej krytiny;
  • Ozdoby - Dekoratívne lamely rôznej hrúbky, ktoré pokrývajú roh tvorený stenou a stropom;
  • Formovanie - doska s trojrozmerným vzorom. Používa sa na zakrytie spojov rôznych materiálov, na rámovanie oblúkov, rámov, odkvapov atď.
  • Basreliéf je plnohodnotnou sochárskou kompozíciou vystupujúcou nad rovinou.
  • Rozeta - štuková lišta rôznych tvarov, rámovanie miesta pripojenia lampy;
  • Konzola - nosný prvok vyčnievajúce časti. Môže byť ozdobený rôznymi kučeravkami;
  • Stĺpec - názov, ktorý plne odráža podstatu témy. Konštrukčný prvok sa skladá z troch častí: základňa (spodná podpera), samotný stĺpec, korunová časť (kapitál alebo pilaster);
  • Niche - namontované na stenu, používané na inštaláciu sochy, font, ďalšie položky.

Okrem týchto základných prvkov je tu aj množstvo ďalších detailov: rôzne rezačky, uhly, hrany, stredové kusy, vzory, kučery, jednotlivé detaily ornamentu.

Aké štýly interiéru štuky je najvhodnejšie

Plné štuky nemusia byť prítomné vo všetkých štýloch. Samozrejme, nejde len o stropnú rímsu alebo sokel.

ríše

Hlavným rysom tohto štýlu je cisársky luxus, ktorý pomáha zdôrazňovať pozlátené štuky. V interiéri musí byť prítomný masívny ťažký mahagónový nábytok. Typickými ozdobami sú kopije, dubové vetvy, šípy, luky, iné militantné symboly, orli, vavrínové vence, ženské postavy založené na pompejských nástenných maľbách.

Art Deco

Vizuálna reflexia "turbulentných" 20. rokov minulého storočia. Tento štýl tiež predstavuje bohatstvo a luxus, okrem štuku predstavujú aj drahé materiály, kože exotických zvierat, bohaté farby. Prvky štuku: zvieratá a vtáky, ale interiér by nemal byť preťažený, uprednostňujú sa jasné línie, jednoduché geometrické tvary.

baroko

Samostatné kolo vývoja klasicizmu, charakterizované slávnosťou, okázalosťou, vizuálnym nárastom priestoru akýmkoľvek možným spôsobom. Barok, okrem iného, ​​sa vyznačuje množstvom sôch, skrútených stĺpov, početných zrkadiel, kobercov a tapisérií. Charakteristickým ornamentom štuky budú ťažké girlandy z ovocia a kvetov, kartušy, diamantová sieť s rozetami, komplexná ozdoba.

rokoko

Interiérový súbor kladie dôraz na slávnosť a hravosť. Zvýšená pozornosť venovaná mytológii, erotickým scénám. Štýl je ideálny pre vytvorenie intímnej atmosféry. Vo všetkom, asymetria je sledovaná, krivočiarosť kontúr, rôzne druhy kučier a vĺn, prebytok malých dekorácií ide od stien až po strop. Centrálnym božstvom je často Venuša, obklopená vílami, cupidmi, satyrmi.

Grécky štýl

Stelesnenie racionality, jednoduchosti, harmónie, dokonalosti. Najobľúbenejším gréckym motívom je kruh zapísaný na námestí. Štýl primárne zdôrazňuje pravouhlý tvar miestnosti so stĺpmi v rohoch, ktoré držia stropné trámy. Biele štuky, nábytok, úplet, sochy kontrastujú s bohatou farbou stien. Podlaha sa vyznačuje mramorovou podlahou. Štukatika gréckeho štýlu: stĺpy, motívy kvetov, ovocia, hrozna, sochy, grécke vázy.

klasicizmus

Je vyjadrená zdržanlivosťou, harmóniou a rovnosťou foriem. Klasický dizajn so všetkými jeho okázalosť môže vyzerať elegantnejšie ako moderné high-tech. V štukovej lište sú jasné rovné čiary, štvorce, obdĺžniky, rozety, kvety, rôzne ornamenty, vzory, opakovanie jednoduchých motívov. Niekedy budú vhodné symboly lásky: vtáky, pochodne, kvety.

renesancie

Odráža staroveké rímske a staroveké grécke tradície honosného luxusu. Bohatstvo je zdôraznené priestrannosťou miestnosti. Štýl venuje veľkú pozornosť dekorom: stĺpy, rímsy, ornament, nástenné maľby, strop. Použitý tuhý nábytok z tmavého alebo ľahkého dreva. Štuková lišta môže byť veľmi rôznorodá: prvky zvierat, rastlinný svet, nahé ľudské telá, erby, bacuľaté deti, výhonky rastlín, ovocie, chiméry.

moderný

Jedna z najobľúbenejších oblastí, ktorá sa vyznačuje odmietnutím symetrie. Vďaka svojej jednoduchosti sa perfektne hodí do priestoru moderných bytov. Odráža túžbu po jednoduchosti bez kompromisov v milosti. V tomto prípade všetko, čo je spojené s prírodou, slúži ako štuková výzdoba: rastliny, mäkkýše, huby, vodné toky, zakrivené vlnité čiary, slabé ženské tváre s dlhými vlasmi, ktoré sa stratia v záhyboch ľahkého oblečenia.

Sieť v modernom interiéri

Štuk v byte alebo dome dáva situácii luxusný vzhľad, robí to originálnym, ale nie bez milosti. Dekor vám umožňuje vytvoriť špeciálne vizuálne efekty, napríklad nekonečnosť stropu alebo výklenku steny. Rôzne vzorované pásy, uzavretie medzier a spojov, korekcia chýb pri konečnej úprave, efektívne dopĺňajú líniu spojenia rôznych materiálov a povrchov. Za štukovou stropnou lištou sa niekedy skrýva skryté osvetlenie.

Stropné lustre sú orámované vhodným vývodom so vzorom. Dekoratívne platiny, medailóny, girlandy vám umožnia ozdobiť výklenky, ozdobiť roviny stien, dverí, okien, oblúkov alebo zrkadiel.

Na inšpiráciu sú vhodné početné príklady štukatúry v interiéri, ale je lepšie zvoliť si dispozičnú schému a výzdobu individuálne, berúc do úvahy konkrétnu dispozíciu, usporiadanie nábytku.

Stucco liatie je skvelý spôsob, ako vytvoriť imitáciu stropu kesónu, ale zároveň lacnejšie, ľahšie a elegantnejšie. Zaujímavejšie bude vyzerať otvory zdobené sadrokartónové výlisky. Moderné interiéry sú často zdobené basreliéfmi.

Profesionálny umelec pracujúci s sadrou pomôže premietnuť do reality akúkoľvek myšlienku, vytvoriť trojrozmerné dekoratívne prvky alebo plnohodnotné panely. S pomocou štuky ľahko zdôrazniť významné prvky interiéru. Čoraz častejšie obklopujú 3D panely steny.

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že štuky by mali byť biele. Medzitým bolo vždy zdobené zlatým listom alebo maľované. Dnes sú možnosti ešte viac. Na žiadosť zákazníka je možné štukatúru natrieť v ľubovoľnom odtieni, tónovať drevom alebo mramorom, pozlátiť, strieborne alebo s vplyvom starnutia.

Bez pochýb štuky v dizajne bytu má veľa výhod. Ale pred zdobením obývacia izba, kuchyňa alebo spálňa, by mal priestorový dekor zvážiť, či to bude vyzerať harmonicky a nebude vyzerať ako mimozemský prvok. Nadmerné šperky, ľahkovážnosť, je nežiaduce viac ako nevýhoda. Nevhodné štuky budú vo výške stropu menej ako 3 metre. Tiež by ste ju nemali používať v malých miestnostiach, objaví sa pocit neporiadku, situácia bude prepracovaná.

Zanechajte Svoj Komentár