Japonský štýl interiéru +120 fotografické nápady

Obyvatelia európskych krajín, zvyknutí na útulné interiéry s čalúneným nábytkom, masívne skrine a komody, ťažké dvere z masívneho dreva a mnoho dekoratívnych prvkov, japonský štýl je schopný prekvapiť a ohromiť svojou eleganciou a minimalizmom. Tento etnický štýl v poslednom desaťročí nezanecháva najvyššie pozície v zozname najobľúbenejších interiérových štýlov, pretože spája dokonalé farebné kompozície a striktný minimalizmus, lakonické formy a neštandardné riešenia, prirodzenosť a strohosť. Japonský štýl v interiéri na prvý pohľad sa javí ako neosobný a bez individuality, ale po niekoľkých okamihoch sa objaví asketická a zdržanlivá krása miestnosti.

Pôvod štýlu

Japonský štýl je ľudový štýl pre návrh bytových domov a domov v krajine Vychádzajúceho slnka. A keďže Japonci sú pomerne konzervatívny národ, podarilo sa im zachovať a zlepšiť princípy a tradície interiérového dizajnu, ktoré boli vynájdené asi pred piatimi storočiami. Posuvné bambusové dvere, nízke stoly vyrobené z prírodných materiálov, svetelné závesy a zloženie sušených kvetov sú prvky, ktoré sú prítomné v modernom japonskom štýle, a podľa opisov historikov, v atmosfére domov samurajov, ktorí žili v stredoveku.

Japonský štýl vďačí za svoj pôvod a charakteristické črty špecifickým klimatickým a environmentálnym podmienkam japonských ostrovov. V relatívne malých oblastiach ostrovov, pravidelne vystavených zemetraseniu, ľudia nemohli stavať kamenné domy. V tomto prípade by hrozilo, že budú zakopaní pod zrúcaninami pri prvej erupcii sopky pod vodou. A Japonci nemali zmysel stavať rozsiahlu budovu. Po prvé, územia pridelené každej rodine šógunmi sa vo veľkých oblastiach nelišili, a po druhé, ľudia pochopili, že zemetrasenie by sa mohlo uskutočniť v daný deň, čo by zničilo výsledky všetkých ich práce.

Japonský štýl sa vyznačuje používaním prírodných materiálov a minimálnou prítomnosťou kovových prvkov v interiéri. Táto vlastnosť dizajnu bývania v krajine vychádzajúceho slnka sa vysvetľuje tým, že na ostrovoch je veľmi málo kovových nánosov. V minulých storočiach bola oceľ v Japonsku veľmi drahá, a preto sa Japonci domnievali, že nie je správne míňať takýto vzácny zdroj na výrobu domácich potrieb.

A samozrejme, svetonázor a presvedčenie obyvateľov tejto krajiny mali významný vplyv na vznik a vývoj japonského vnútorného štýlu. Obmedzenie, praktickosť, láska k kráse a harmónii a schopnosť vidieť krásu v detailoch - tieto črty obsiahnuté v japončine, sa odrážajú v etnickom štýle.

Vzhľadom k tomu, tradičné bývanie japonskej bola malá plocha, japonský štýl je najvhodnejší pre malé jedno-izbové a dvojizbové byty. Tento štýl umožňuje maximálne využiť každý štvorcový meter plochy a zároveň vytvoriť pocit priestoru a harmónie.


 
  

Zásady a tradície dizajnu

Interiéry navrhnuté v japonskom štýle sú podobné a nie sú si navzájom podobné. Spoločnou vecou v nich je zmysel pre priestor, absencia akýchkoľvek zbytočných prvkov a kontrastu, a jedinec - kombinácia farieb, dekoratívnych prvkov a vlastností oddelenia funkčných oblastí. Tento etnostyle je jedným z mála štýlov, ktoré kombinujú minimalizmus, funkčnosť a výraznú individualitu.

Princípy a tradície interiérového dizajnu v Japonsku vznikli v priebehu storočí a zostali prakticky nezmenené. Hlavné princípy v tomto štýle sú nasledovné:

 1. Všetko zbytočné je zbytočné. Veľa voľného miesta, minimum nábytku a dekoratívne "čačky" a prítomnosť v dome len potrebné veci - najdôležitejší princíp japonského štýlu.
 2. Iba hladké povrchy. Podlaha, steny, nábytok a domáce spotrebiče by mali mať hladké lesklé povrchy. A nemali by sa klásť na dekoratívne ozdoby, na výrobu obrúskov alebo na kladenie vecí.
 3. Iba ľahké prírodné materiály. Rýžový papier, bambus, ľahké drevo, keramika - materiály, ktoré Japonci tradične používajú na dekoráciu interiéru.
 4. Harmónia sa dosahuje prostredníctvom kontrastov. Yin a Yang, oheň a voda, čiernobiela - rovnováha protikladov je jedným zo základných princípov japonskej filozofie. Tento princíp sa odráža aj v dizajne bytového zariadenia, preto sa tento etnický pôvod vyznačuje kombináciou kontrastných farieb.
 5. Čím viac svetla, tým lepšie. Veľké okná, svetlé steny, posuvné dvere s bielym matným sklom, svetlo rozptyľujúce lampy Akari - nemenné atribúty japonského domova, ktoré sú navrhnuté tak, aby v miestnosti boli svetlé a vizuálne.
 6. Minimálne steny a dvere. Japonský štýl sa vyznačuje rozdelením priestoru na funkčné zóny pomocou obrazoviek, papierových priečok, osvetlenia alebo kontrastných farieb. V tradičných japonských domoch neboli vôbec žiadne samostatné miestnosti - celý priestor bol rozdelený na zóny výlučne papierovými priečkami.
 7. Živé a sušené rastliny - najlepšie interiérové ​​dekorácie. Tradičná výzdoba japonského interiéru je ikebana, bonsai, keramické figúrky, náčinie na čajový obrad, vázy, ventilátory a akari. Okrem toho, okrem bonsai a ikebanu, musia byť v atmosfére aspoň iné dekorácie.
 8. Život na podlahe. V japonských domoch je všetok nábytok nízky a najčastejšie stoličky, kreslá a postele nemajú nohy vôbec. Obyvatelia krajiny Vychádzajúceho Slnka sú zvyknutí sedieť a spať na podlahe, takže veľké mäkké stoličky a pohovky s množstvom vankúšov sa nezmestia do atmosféry bytu v tomto etnickom štýle.


    

Farebná paleta

Japonské obmedzenia sa plne prejavujú pri výbere kvetov na domácu dekoráciu. Neexistujú žiadne príliš svetlé farby a krik vzory, interiér, spravidla je vyrobený v jasnej farebnej palete. Obyvatelia japonských ostrovov preferujú teplé svetlé farby - krémovú, svetložltú, béžovú a olivovú. Na vytvorenie kontrastu sa používajú tmavšie teplé tóny.

Vo všeobecnosti by mali byť vo vnútri jednolôžkovej izby prítomné aspoň dve farby - základná, v ktorej sú zdobené všetky hlavné prvky dekoru, a ďalšia, ktorá zdôrazňuje hlavnú farbu a vytvára kontrast. Úspešné farebné kombinácie sú uvedené v tabuľke.

Základná farbaĎalšia farba
bielaHnedá, červená, bordová, farba dreva Wenge
béžovýTmavá farba dreva, teplé odtiene tmavo červenej, hnedej
olivovýTmavo hnedá, svetlohnedá, biela
Svetlo ružováČerešňa, čierna, tmavo hnedá, farba dreva wenge
broskyňovýTeplé odtiene hnedej, čiernej
piesokČierna, sivá, hnedo-červená
Ľahké koralyPurpurová, čierna, hnedá, hnedá, biela
SvetlosiváTienidlá tmavo červenej, čiernej, tmavej farby
oranžovýČierna, červenohnedá, biela, čerešňová

V modernom japonskom štýle často kombinujú tri farby - jednu hlavnú a dve kontrastné. Spravidla sú steny a strop, ako aj časť nábytku, vyrobené prevažne vo farbe a dekoratívne prvky sú v jednom alebo dvoch ďalších. Najbežnejšie kombinácie sú:

 • Biela s čiernou a ružovou farbou;
 • Béžová s hnedou a červenou farbou;
 • Svetlé odtiene žltej farby s čiernou a sivou farbou;
 • Svetlohnedá s bielou a čiernou farbou;
 • Teplé odtiene hnedej farby s bielou a béžovou farbou.


   

materiály

Na japonských ostrovoch sa na výzdobu stien, podlahy a stropu používajú prírodné materiály, ako napríklad ryžový papier, bambus, rad svetlých a tmavých odrôd a na výrobu nábytku a interiérov. Kov a plasty sa aplikujú na minimum.

Keď navrhujete byt alebo izbu v tomto etnickom štýle, je lepšie nepoužívať plastové a kovové prvky vôbec. V najlepšej možnosti, v miestnosti, všetko iné ako technológia by mala byť vyrobená z prírodných materiálov.


  
 

steny

Steny miestnosti, zdobené v japonskom štýle, sú nevyhnutne monochromatické. Môžu obsahovať prvky dekorácie - jednofarebný nástenný obraz, panel, japonský fanúšik alebo minimalistický obraz. Ani tradičné farebné tapety alebo interiérové ​​farby na dekoráciu v japonskom štýle nebudú fungovať.

Ideálnou voľbou pre dekoráciu na stenu by bola roleta z prírodných materiálov (ryžový papier, dyha, atď.). Tento povlak skrýva všetky nepravidelnosti stien a je úplne nenáročný na prevádzku. Ale ako doplnok k rolke, môže byť ako dokončovací materiál použitý monochromatický tapety bielej, béžovej alebo inej teplej svetlej farby. V tomto prípade je tapeta so vzorom v japonskom štýle nalepená na jednej zo stien.


   

Paul

Japonci dávajú prednosť klasickým dreveným podlahám do moderného linolea a dlaždíc. Navyše, v tomto štýle je lepšie nepoužívať parkety alebo podlahovú dosku, ale jednoducho položiť podlahu s doskou z ľahkej alebo tmavej skaly a zakryť ju lakom.

V kuchyni a predsieni nie je podlaha pokrytá ničím. V obývacej izbe, spálni a iných obývacích izbách sa na podlahu nachádzajú rohože tatami, ktoré sú pokryté ryžovými slamami alebo bavlnou. Okrem toho, tatami by mali byť položené tak, aby sa rohy troch alebo viacerých rohoží nedotýkali - to je veril, že to prinesie problémy do domu.

Ak nie je možné pokryť všetky podlahy v obytnej zóne s rohožami tatami, môžete v blízkosti postele, stoličiek a iného nábytku umiestniť rohože.


 
  

strop

Strop je vyrobený v rovnakej farbe ako stena. Mal by byť hladký a monotónny, takže pre najlepšie využitie obloženia stropné plátna. A lesklé a zrkadlové stropy v japonskom štýle - to je nezmysel, rovnako ako obrazy na strope. Plochý matný strop vo farbe stien je najlepším riešením pre dekoráciu bývania v etnickom štýle „Krajina vychádzajúceho slnka“.


    

nábytok

Nábytok v dome, navrhnutý v japonskom štýle, by mal byť vyrobený z prírodných materiálov a vyhotovený v minimalistickom dizajne. A čím menej nábytku bude v miestnosti, tým lepšie. Povrch stola, komody a stoličky by mal byť hladký a lakovaný a mal by zodpovedať farbe miestnosti. Japonci si spravidla vyberajú nábytok z týchto odtieňov, ktorý vytvorí kontrast a zároveň harmonicky kombinuje s hlavnou farbou miestnosti.

Čo najbližšie k podlahe - jeden zo základných princípov japonského interiéru, takže pohovky, stoličky, postele a stoly v japonskom dome majú nízke nohy alebo ich vôbec nemajú. V centre domu (obývacia izba) by mal byť stôl na čajový obrad, na ktorom môžete ako dekoráciu dať krásny keramický set.

Na ukladanie vecí v japonských domoch používali skrine s posuvnými dverami. Dvere a bočné steny týchto skríň musia byť vyhotovené v rovnakej farbe ako steny a strop. Posuvné skrine sú umiestnené v blízkosti stien v chodbe, obývacej izbe a spálni tak, aby nevynikali v interiéri, ale „sa spojili“ so stenou.

Ak na stenách v miestnosti nie sú dekoratívne prvky, je možné, aby dvere skrine boli zdobené jasným vzorom v príslušnom štýle.


    

osvetlenie

Japonci preferujú prirodzené alebo čo najbližšie k prirodzenému svetlu. Preto namiesto dverí a stien používajú priečky s ryžovým papierom a okná v ich domoch sú veľmi veľké.

Svietidlá v byte zdobené v japonskom etnickom štýle nie sú zavesené na stenách alebo strope, ale inštalované na podlahe. V ideálnom prípade musíte použiť na osvetlenie akari - lampy, ktoré sa skladajú z kovového rámu a odtieňa ryžového papiera. Jemne rozptyľujú svetlo a poskytujú rovnomerné a príjemné svetlo pre oči.

Lustre sú tiež používané Japoncami, ale požiadavky na dizajn lustrov navrhujú rovnaké požiadavky ako pre iné prvky interiéru - zdržanlivosť, stručnosť a minimalizmus. Najvhodnejšie pre dom v japonskom štýle budú štvorcové alebo obdĺžnikové ploché lustre, vyrobené v rovnakej farbe alebo zdobené maľovanými hieroglyfmi.


    

Doplnky a výzdoba v interiéri

Príslušenstvo sa používa na vytváranie kontrastov a akcentov. Prírodné materiály sa používajú ako dekoratívne prvky - sušené a živé rastliny, suché konáre, kamenné kompozície. Aj v dome v japonskom štýle by bolo vhodné akvárium.

Usporiadanie príslušenstva a dekoračných prvkov by malo byť v špeciálnych výklenkoch v stenách - tokonome. Okrem toho Japonci pravidelne menia dekorácie v žetóne v závislosti od ročného obdobia, sviatkov alebo vlastnej nálady. A najrelevantnejšie dekoratívne prvky v etnicite „Krajina vychádzajúceho slnka“ sú:

 • Japonské bábiky;
 • ikebana;
 • Trpasličí živé rastliny;
 • Postavy z matnej keramiky;
 • Japonské vázy.

Je dôležité, aby Japonci radšej vyzdobili svoj domov nie zakúpenými predmetmi, ale ručne vyrobenými predmetmi. A môžete si urobiť nielen zloženie sušených kvetov, ale aj nástenný panel alebo kresbu.


   

Japonské záclony a textílie

Japonské závesy sú látky z jednej farby, pokrývajúce okná ako panely. Vo dne sa tieto závesy montujú tak, že sa stávajú takmer neviditeľnými. Na záclony, na rozdiel od iných textílií, kresby nie sú aplikované.

Vhodné sú pletené a tkané prehozy, koberce a iné bytové textílie v bývaní v štýle „krajiny vychádzajúceho slnka“. Tieto veci tiež slúžia na výzdobu interiéru a miesta akcenty, takže sú zdobené kresbami s hieroglyfmi, japonskými záhradami a prírodou. Je tiež možné ozdobiť steny tkanými panelmi s tematickými výkresmi.

Japonský fanúšik

Veľké fanúšikovia tkaniny alebo ryžový papier - tradičná výzdoba japonského domu. Títo fanúšikovia zobrazujú hieroglyfy, náčrtky z mýtov alebo povahu japonských ostrovov.

Japonský ventilátor je zavesený horizontálne na stenu tak, že je bližšie k stropu, a nie na podlahu. V jednej miestnosti môže byť len jeden ventilátor av kúpeľni, v kuchyni a na chodbe sa nepoužívajú nástenné dekorácie.

Japonské oddiely

Priečky v japonskom štýle sa používajú na oddelenie funkčných oblastí. Sú vyrobené z bambusového a ryžového papiera a ľahko sa čistia a preskupujú. Podľa farby priečky by mali byť kombinované s nádychom stien a stropu. Je povolené aplikovať tematické kresby na diskové oddiely.

Obrazovky môžete použiť aj ako oddiely. Najčastejšie sa používa hodváb a iné ľahké tkaniny schopné prenášať svetlo.

Interiér spálne

V spálni musíte umiestniť len tie najnutnejšie kúsky nábytku - posteľ, komodu, jednu alebo dve stoličky a lampu. Komoda, posteľ a stoličky by mali byť nízke a v prípade, že je v spálni pódium, môžete na ňu dať posteľ bez nôh alebo len dať matrac s pevným rámom.

Svetlé hodvábne závesy sú zavesené na okne spálne a na výzdobu miestnosti sa používajú kompozície z prírodných materiálov. Ak chcete, aby bola izba pohodlnejšia, môžete ozdobiť posteľ a stoličky hodvábnymi vankúšmi, na ktorých sú vymaľované hieroglyfy. Tiež nad posteľ často visí obrázok alebo ventilátor.

Podlaha v spálni môže byť buď úplne položená s tatami, alebo nezakrytá. V druhom prípade by mala byť pri posteli umiestnená rohož z ryžovej slamy.


    

Interiér obývacej izby

Typický dizajn obývacej izby v japonskom dome je priestranná svetlá izba zariadená v minimalistickom štýle. Steny v obývacej izbe sú nevyhnutne ľahké teplé tóny a podlaha je pokrytá tatami. Nábytok v miestnosti by mal byť minimálny - nízky stôl na čaj v centre, jedna alebo dve kompaktné pohovky pri stenách a niekoľko nízkych stoličiek. TV je lepšie zavesiť na stenu, a nie kúpiť samostatnú skrinku pod ním.

Ako interiérové ​​dekorácie môžete použiť kompozície sušených kvetov a konárov, keramické figúrky, bábiky, ventilátory, panely a nástenné kresby. Treba však pripomenúť, že dekoratívne prvky by sa mali kombinovať navzájom a nemali by zaberať priestor. Optimálne je umiestniť ich do výklenkov v stenách alebo v rohoch miestnosti.


    

Interiér škôlky

Škôlka v japonskom dome je tiež zdobená v minimalistickom štýle, pri vytváraní nábytku v tejto miestnosti je možné použiť jasnejšie farby a interiérové ​​dekorácie určené pre dievčatá a chlapcov. Môžete napríklad ozdobiť jednu zo stien tapetou alebo obrázkom s obľúbeným kresleným charakterom dieťaťa.

Spravidla je v detskej izbe umiestnená pohodlná nízka posteľ, stôl a stolička, šatníková skriňa alebo nástenné police, komoda. Pri vytváraní miestnosti pre chlapca sa ako základná farba najčastejšie používa sivá alebo olivová, pre dievča sa používa béžová alebo ružová.

Tiež, keď zdobenie škôlky, nemali by sme zabúdať na tradičné pre tento štýl šperky vyrobené z prírodných materiálov a lámp. Ale v miestnostiach detí v predškolskom alebo základnom školskom veku je lepšie nevkladať lampy na podlahu, ale zavesiť ich na strop.


    

Interiér kúpeľne

Kúpeľňa v japonskom dome alebo byte je miestom na oddych a relax. Steny v kúpeľni sú najčastejšie svetlé alebo zdobené bambusovými alebo ryžovými slamami. Táto miestnosť by mala byť rozdelená do troch funkčných oblastí:

 1. Šatňa, oddelená sitom;
 2. Zóna so sprchou;
 3. Zóna s kúpeľňou úplne skrytá v podlahe (ofuro).

Офуро по форме может быть как квадратной либо прямоугольной, так и овальной. Делается эта ванна только с дерева. Podľa japonskej tradície, predtým, než pôjdete do ofuro, musíte si osprchovať.

Ak je v apartmáne malá kúpeľňa, môžete ju rozdeliť s obrazovkou na dve časti: šatník a sprchovací kút. Vo veľkých i malých kúpeľniach budú vhodné matné hlinené dekoračné prvky a keramické obklady s japonskými maľbami.

Ako kúpeľňové osvetlenie, môžete použiť niekoľko reflektorov, rozptyl svetla a vyplnenie miestnosti s jemným dokonca žiara.


    

Interiér kuchyne a jedálne

Kuchyňa a jedáleň v Japonsku - je jedna miestnosť, rozdelená do dvoch zón. V „kuchynskej“ zóne sa pripravuje jedlo, takže je tam nainštalované všetko potrebné vybavenie. Keďže Japonci preferujú minimalizmus a funkčnosť, vo svojich kuchyniach nie je miesto pre masívne spotrebiče a mnohé skrinky. V dizajne kuchyne v japonskom štýle s použitím vstavaných kuchynských spotrebičov a jednej alebo dvoch priestranných kuchynských skriniek z dreva.

V priestore na stravovanie je stôl so stoličkami. Rovnako ako všetky ostatné nábytok, kuchynský stôl by mal byť nízky, a rohože môžu byť použité namiesto stoličiek. V čase jedenia bol stôl pokrytý obyčajnou tkaninou alebo rohožou.

Hlavnou farbou pre dizajn kuchyne môže byť svetlý aj tmavý odtieň. Ako prvky výzdoby v tejto miestnosti, návrhári odporúčajú použitie podlahové vázy, sofistikované monofónne súpravy, nástenné panely a tienidlá z ryžového papiera.

DÔLEŽITÉ: V kuchyni nie sú zavesené tradičné japonské záclony. Namiesto toho sa používajú svetlé biele alebo béžové bavlnené závesy.


 
  

riadu

Japonci v každodennom živote používajú pokrmy z keramiky, vyrobené v jednoduchých obdĺžnikových, okrúhlych alebo trojuholníkových tvaroch. Na každodenné jedlá s použitím riadu a na sviatky sa stôl podáva so sadami.

V kuchyni v japonskom štýle musia byť takéto riady:

 • Van - hlboké, ale malé jedlá s vekom na ryžu a prvé jedlá;
 • Hati - plytké široké misky na hlavné jedlá;
 • Tyavan - misky na pitie čaju;
 • Katakuti - misky s výlevkou na omáčky;
 • Chyatsu - misky na ozdobu;
 • Dobin - čajové kanvice;
 • Bon - okrúhle alebo štvorcové podnosy.


    

Vnútorná chodba

Vstupná hala je zvyčajne zdobená v tmavšej farbe ako obývacia izba. V tejto miestnosti by mal byť minimálny nábytok - jedna alebo niekoľko kompaktných sedacích súprav, skríň, šatníkových skríň na topánky a prípadne minimalistický šatníkový stôl s veľkým zrkadlom.

Ako dekorácia na chodbe je najlepšie použiť bonsai a podlahové vázy s bambusom. Steny miestnosti môžu byť zdobené obrazy prírody, panely alebo zloženie sušených listov a kvetov.


    

záver

Tradičný japonský interiérový dizajn je naj diskrétnejší a minimalistický a zároveň jeden z najelegantnejších orientálnych štýlov. Nemá honosný luxus a zbytočné detaily, preto sa moderným ľuďom to páči. Obmedzená krása, harmónia v detailoch, vyváženosť kontrastov a funkčnosť sú hlavnými výhodami etnickej „krajiny vychádzajúceho slnka“. Takáto výzdoba domu alebo bytu bude apelovať na ľudí, ktorí nepotrebujú excesy a oceňujú mier a pokoj.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár