Návrh kvetinových záhonov v krajine: základné pravidlá a nápady na vytvorenie kvetinovej záhrady

Keď sú dokončené všetky rozsiahle práce na stavenisku - dom je postavený, plot je postavený, stromy sú vysadené, cesty sú položené a pozemky sú spevnené, je čas premýšľať o dizajne kvetinových záhonov na dachách, aby sa vášmu vlastníkovi krajiny dodal hotový vzhľad. Obývateľný, útulný hacienda je nemysliteľný bez krásnych záhonov, vytvára náladu a radostný pocit života v krajine.

Odrody kvetinových záhonov

Záhonu - všeobecný názov všetkých kvetinových alebo okrasných výsadieb, oplotených alebo s jasnou formou.

 • Odrody lôžok: zdarma (krajina), pravidelné (prísne formy, symetricky), z letníka, trvalky vrátane okrasných stromov, kríkov, rôznych druhov ihličnanov.
 • Mixborder je kvetinový záhon podlhovastého tvaru pozdĺž ciest obklopujúcich štruktúry, kde sa rastliny vyberajú vo výške od kratšieho po vyšší, a pokiaľ ide o kvitnutie, tak, aby vyzerali pozoruhodne pre väčšinu vegetatívneho obdobia.

 • Parterre je rozsiahla kvetinová záhrada s prísnou formou (štvorec, obdĺžnik), ktorá zaberá centrálne miesto v záhrade, kde sú rastliny vysadené kontrastnými vzormi.
 • Rabatka je pásiková hraničná cesta, kde relatívne nízke kvitnúce rastliny vytvárajú výrazný ornament.
 • Tvorba predzáhradky znamená plánovanie kvetinových záhrad od brány k vchodu do domu, s prítomnosťou pásomnice (jednotlivé rastliny, ktoré priťahujú pozornosť) vytvoriť krásny exteriér chaty, pri pohľade z príjazdovej cesty.

Pri zdvíhaní rastlín pre kvetinové záhony, zvážte načasovanie kvitnutia, takže niektoré kvety sú nahradené inými, a kvetinový záhon nie je prázdny. Majte na pamäti, že každý druh rastliny má svoje vlastné „skoré vtáky“ a „sovy“, t. odrody, ktoré kvitnú neskôr s rozdielom 2-3 týždňov.

Dôležitým bodom v poruche záhonu, ktorý treba vziať do úvahy, je možnosť jeho prezerania. Niektoré kvetinové záhony predpokladajú kruhový pohľad, tzn. sú rovnako veľkolepé z viacerých uhlov pohľadu. Lôžka rovinného typu vyzerajú lepšie z vyvýšenín, sú zaujímavé pre použitie v oblastiach so svahmi a terasami. Vertikálne a horizontálne orientované kvetinové záhrady zdôrazňujú potrebné dominanty, vizuálne rozširujú priestor alebo pridávajú dormáciu do rohu dachy.

Kde začať

Ak sa rozhodnete vytvoriť dekoratívny kútik na záhradnom pozemku - kvetinový záhon, musíte vykonať niekoľko po sebe nasledujúcich operácií:

 • Zhromažďujte ilustratívny materiál (pomôže to časopisom so schémami kvetinových záhonov, lokalít krajinného dizajnu, záhradných fór na internete).
 • Určite si túžby a schopnosti (čo rastliny majú, čo prežije v určitom podnebí, aké sú materiálne zdroje určené na nákup sadivového materiálu).

Zníženie finančných nákladov pomôže osobnej kultivácii požadovaného počtu kópií semien. Tento proces zaberie viac času, ale nenarazí na rodinnú peňaženku, najmä ak je plocha kvetinových záhonov veľká a počet rastlín sa blíži k stovke alebo viac.

 • Rozbiť kvetinový záhon, premýšľajte nad jeho plotom (kameň, drevo, betón, plast, hlinená drážka oddeľujúca kvetinovú záhradu od trávnika).
 • Pripravte pôdu na výsadbu (pridajte potrebné zložky pôdy, vyrobte potrebné hnojivá).
 • Vytvorte schému (vlastný náčrt), berúc do úvahy veľkosť (výšku a šírku) rastlín.
 • Rozhodovanie o tom, ako zasadiť záhon - pre rast alebo tak, že to vyzerá dobre na prvý deň. Vypočítajte hustotu presadenia.
 • Miesto hrnca s rastlinami na námestí skontrolovať správnosť a harmóniu ich umiestnenie nie na papieri, ale vizuálne.
 • Výsadba, zalievanie. Zamulchirovat otvorené plochy pôdy medzi rastlinami, takže čisté pôdy pre 10-15 cm od stonky (kmene).
 • Udržať mieru prežitia rastlín (zabezpečiť potrebné zavlažovanie, tieňovanie, ak je počasie veľmi horúce).
 • Vychutnajte si výsledok a začnite budovať nové plány.

Aké rastliny si vybrať

Pre kvetinovú záhradu očariť hostí a potešiť rodinu na dlhú dobu (napríklad pivonky a plamienky rastú na jednom mieste niekoľko desaťročí), vyberte iba klimaticky odolné, nenáročné rastliny. Po pristátí veľmi páčilo, ale náročné na starostlivosť a prístrešky, zle tolerované ruské zimy vzorky, budete starostlivo starať o ne.

Avšak po 3-5 rokoch, odstránením mŕtvych kríkov, ktoré neprežili zimu na jar, pochopíte, že nie je viac sily na starostlivosť o kozy. V tomto okamihu sa rozhodnete nahradiť všetky "južanské" zonálne okrasné rastliny. Tak prečo nie okamžite venovať pozornosť tým kvetom, ktoré sa cítia dobre vo vašej klíme?

Počiatočný výber lôžok vhodných sadivových materiálov, odrôd a druhov, ktoré sú odolné voči klimatickým podmienkam regiónu, má mnoho výhod:

 • Uľahčená starostlivosť (nevyžaduje sa žiadny vážny zimný prístrešok).
 • Zachovanie vlastného nervového systému (žiadne starosti o zle ukryté alebo v nesprávnom čase otvorené rastliny, strach z vypryaniya, namáčanie, poškodenie mólami alebo myšami, ktorí radi hostia v zime pod prístreškami).
 • Nižšie finančné náklady (neexistujú žiadne náklady na nákup nových zariadení na výmenu).
 • Znížili sa náklady na pracovnú silu (nie je ročné vykopávanie „mŕtvych“ exemplárov a vykladanie nových na mieste).
 • Zrejmejší vzhľad kvetinových záhonov v zime (hladké zasnežené priestory s kríkmi pokrytými námrazou alebo snehové čiapky vyzerajú oveľa reprezentatívnejšie ako drevené boxy alebo oblúkové štruktúry v celom areáli).

Každý entuziastický letný rezident, ktorý sa cíti ako krajinný dizajnér jedného pozemku, potrebuje odpočinok. Bez času obdivovať vaše vlastné úspechy, nebudeme mať žiadny úžitok z úlohy a prímestského života vo všeobecnosti. Preto zasadiť viac nenáročných rastlín, ktoré umožnia vychutnať si okolitú krásu viac.

Módne trendy a vlastné riešenia

Moderný dizajn krajiny ponúka širokú škálu kompozícií kvetinových záhrad krajiny. Hlavným smerom je „harmónia v jednoduchosti“. Môžete ho implementovať niekoľkými spôsobmi.

Typ konštrukcierozhodnutie
Monochromatický (s použitím rovnakej škály farieb)Zelení rôznych odtieňov: strieborno-zelená, modrozelená, tmavo zelená, citrónová zelená
Zelená a biela: hortenzie strom, deren, astilbe, biele pivonky, prvosienka s bielymi kvetmi, jaskolka, hostiteľ s fľakatý listy, spirey wangutta, chubushnik t
Zelená-ružová: pivonky, ruže, plamienok, astilbe, geyhery, chryzantémy, badan
Červená: javorové listy, ozdobné čučoriedky, geyhery
Monoform (výber vysadených rastlín jedinej formy)Spojenie v jednom kvetinovom záhonu rastlín s guľatou korunkou: guľovitá vŕba, sférická tuja, okrúhla spirea, kríky z listnatých listov, ruže na trupe, zaoblené formy trávnatých rastlín (kostrava šedá)
Kontrast (výber rastlín s kvetmi v bohatých tónoch)Modrožltá (delphinium, kosatce, violy, vhodné odrody, nechtík, žlté denníky) t
Modro-ružová (ruže a rámovanie levandule, vervain, mattiola two-horned)

Zaujímavou technikou je aj vytvorenie vertikálnych záhonov. Posilnenie kvetinových nádob na stenách budov a výsadba jasných letníkov v nich ozdobí matné zákutia záhrady a vytvorenie stĺpikov s petúniami umiestnenými po celej ceste dodá originalite a bohatej aróme, ktorá sa zmení na luxusnú objemovú kvetinovú záhradu. Clematis zasadil v blízkosti starého stromu (môžete použiť druh ako viac odolné voči nepriaznivým podmienkam), bude pokrývať kmeň s kvetinovou vlnou, potešenie v lete rezidenta s neustálym kvitnutím po dobu 3 mesiacov.

Dekoratívna registrácia lôžok na dacha

Pravidlá krajinotvorby vám umožňujú ozdobiť kvetinové záhony rôznymi dekoráciami. Prakticky ktorýkoľvek z nich, s určitým úsilím, je možné to urobiť sami. Takýto pohyb je obzvlášť vhodný pri usporiadaní centrálnych kvetinových záhonov, kde je zo všetkých strán zobrazený dekoratívny prvok, ako aj "tajné zákutia" pre relaxáciu, skryté pred priamym výhľadom a plné intímneho kúzla.

Ako základ, okolo ktorého sa vytvára zloženie záhonu, sa často používa:

 • mozaikové gule, kŕmidlá pre vtáky, slnečné hodiny;
 • drevené nástrahy, vozíky, guľatiny, pne, kolesá;
 • plastika;
 • zrkadlá;
 • mreže, oblúky, tvarované návrhy;
 • rastliny s hustou korunou, zdobené vo forme rôznych tvarov (topiary art).

Každý z týchto prvkov je sólistom v kvetinovom záhonu. Rastliny rôznych veľkostí vytvárajú všeobecné pozadie a niektoré exempláre (napríklad lezecké ruže) často vystupujú s dekoračným duetom.

Okrem centrálnych prvkov, veľkú úlohu vo výzdobe kvetinových záhonov hrá:

 • ploty;
 • Solárne lampy;
 • Mulčovacie farebné čipy, rôzne odtiene štrku.

V druhom prípade môže striedanie viacfarebných zvlnených pruhov zdôrazniť zaujímavú formu kvetinových záhonov alebo výhodne predložiť jasnú rastlinu.

Kombinácia krásnych a užitočných

V poslednej dobe, v krajinnom dizajne sa stalo použitie dekoratívnych lôžok v pravidelnom štýle miesto kvetinové záhony. Umiestnenie umelo rozbitej zeleninovej záhrady v blízkosti domova vám umožní vychutnať si krásny výhľad, koncentrované vône pikantných byliniek a ušetriť čas (všetko, čo potrebujete na šalát, je blízko).

V pôvodnej (francúzskej kráľovskej záhrade) bolo rámovanie postelí vyrobené z orezaného škrupiny. V našej klíme, táto rastlina vyžaduje úkryt na zimu, ale ani to nezaručuje prežitie. A jeho "zástupca" - privet bude trvať dlhú dobu, aby sa obrubník udržal v perfektnom stave.

Preto pri delení kvetinových záhonov podľa typu „okrasnej záhrady“ je lepšie obmedziť vytváranie vyvýšených lôžok z baru, hrubých dosiek s platňou pozdĺž horného obvodu, alebo položiť steny z kamenného kameňa.

Po položení hlinenej kompozície do lôžok bude potrebné len zasadiť záhradné rastliny v párnych radoch alebo geometrických vzoroch. Kontrastné vzory možno získať usporiadaním rôznych odrôd šalátu (zelená, červená, citrónová), purpurovej a zelenej bazalky, odrôd okrasnej kapusty (môže sa jesť), rozbitím priestoru do buniek, použitím hraníc reďkovky alebo kôpru ako hranice.

    
    
    
         

Zanechajte Svoj Komentár