Stenové výlisky: 40+ interiérových trikov

Existuje mnoho techník a trikov, s ktorými môžete zmeniť vizuálne vnímanie miestnosti. Väčšina spôsobov zahŕňa zručné, vhodné usporiadanie dekoratívnych prvkov. Väčšia popularita získava využitie výliskov. Pomocou týchto dekoratívnych prvkov je možné dosiahnuť výraznú zmenu v priestore obývačky, haly, kancelárskych priestorov.

Lišty v interiéri sa používajú už dlhú dobu, napríklad pri navrhovaní palácových sál pompézneho rokokového štýlu. Moderné dizajnéri ich aplikujú na dosiahnutie dokonalého vzhľadu miestnosti pri vytváraní klasických neoklasických interiérov. Tento prvok je široko používaný v dizajne okien, stien, stropných povrchov. Okrem estetickej funkcie dokáže chrániť povrchy pred poškodením a skryť existujúce steny.

druh

Tvar je trojdimenzionálna reliéfna doska, ktorá je namontovaná na povrchu stien, stropu, okolo dverí, otvárania okien. Prvok má obmedzenie dĺžky (2 m), ale môže mať rôznu šírku, tvar, obsah.

Materiálová výroba môže byť rôzna, takéto typy sa používajú častejšie:

  • polystyrén;
  • plastu;
  • polyuretán.

Dekoratívne prvky z týchto materiálov sú odolné, ľahko sa inštalujú a udržujú. Vzácne prípady vyžadujú použitie povrchových prvkov z dreva, prírodného kameňa, sadry. Tento materiál je oveľa drahší, ťažšie sa pracuje, vyžaduje starostlivú údržbu. Panely z kameňa alebo dreva sa masívne využívajú pri obnove historicky významných objektov pri zachovaní čo najväčšej autenticity.

Pri použití výliskov z prírodných materiálov v súkromných domoch, byty musia brať do úvahy zložitosť starostlivosti. Materiály sú veľmi náladové, vyžadujú určité podmienky okolitého priestoru. Napríklad drevené prekrytia rýchlo strácajú tvar, farbu a iné estetické vlastnosti s vysokou vlhkosťou. Bezprecedentnú popularitu získavajú farebné kryty a vložky svetlých tónov. Mali by sa používať opatrnejšie, je veľmi ľahké prejsť čiaru a interiér dostane smiešny vzhľad.

Koncepcia tvarovania zahŕňa: štuky, soklové lišty, rámy, lišty, profilové panely. V časti môžu mať plochý vzhľad, vyrezané alebo vypuklé. Môže byť vybavený mnohými malými dekoračnými štukovými detailami. Dokonca aj stropné rámovanie, ktoré poskytuje hladký prechod od steny, môže byť považované za výlisok. Farebné lišty sa používajú na zdôraznenie jednotlivých detailov dekoru, rozdelenie priestoru s rôznymi textúrami.

Najčastejšie je výlisok jednoducho namontovaný na špecializované lepidlo alebo skrutky, ktoré sú maskované tmelom. Samorezné skrutky sa používajú vtedy, keď je výlisok vyrobený z ťažkého materiálu alebo ho nemožno upevniť inými spôsobmi. Voľba tvarovania závisí od celkového štýlu a výzdoby interiéru. Štýl interiéru môže byť buď klasický alebo v blízkosti moderného alebo mestského.

Lišty - jednoduchý, cenovo dostupný, originálny spôsob spravovania priestoru a zároveň vytvára autentickú atmosféru.

Nástenné dekorácie

Stenové výlisky môžu byť použité v mnohých prípadoch. Je to skvelá príležitosť pre vizuálnu expanziu, zväčšenie priestoru alebo jeho oddelenie. Moderný interiér môže obsahovať mnoho textúr a kombinovať výzdobu stien s tapetou rôznych farieb, kombinácia tapety a farby v niektorých oblastiach. Na oddelenie a hladký prechod z jednej zóny do druhej sa používa tento typ dekoru.

Tapetové výlisky môžu slúžiť nielen ako oddeľovač, ale aj skryť chyby, chyby pri neúspešných opravách a nerovné steny. Úspešne a dobre umiestnený dekor je schopný natiahnuť priestor, vyhladiť nezrovnalosti. Lisovanie sa zriedka používa v jednom prípade, často je to celé zloženie rámov alebo harmonicky prepletaných lamiel. Ak to priestor dovolí, môžu byť výlisky umiestnené symetricky na určitých úsekoch steny, vyzerá to pekne a drahé.

Pomocou tohto dekoračného nástroja môžete vizuálne natiahnuť miestnosť, táto technika sa používa v miestnostiach s nízkymi stropmi. Na tento účel sú prvky vertikálne vložené do miesta, kde je tapeta spojená s rôznymi vzormi, farbami, textúrami. To bude klásť dôraz na zvyšok interiéru, ktorý sa nachádza vedľa križovatky a pridať pocit vysokých stropov v miestnosti.

Výlisky môžu byť použité v každej miestnosti: hala, detská izba, spálňa, kuchyňa alebo jedáleň. Pastelky a úzke lišty sú vhodnejšie do spálne, zatiaľ čo v detskej izbe môžete hrať s textúrou a reliéfom a vytvoriť nádherné prostredie. Pri navrhovaní stien je dôležité nepreťažiť interiér. Hotový vzhľad miestnosti by mal byť stručný a diskrétny.

Vďaka nešikovnému použitiu povrchovej dekorácie na stenách - je ľahké miestnosť pokaziť a skresliť. Musíte tiež pochopiť, že pri zostavovaní kompozície z rámov alebo opakujúcich sa motívov musia byť identické čo do veľkosti a umiestnené v rovnakej vzdialenosti od stropu, podlahy alebo okna.

Lišty na stenách vyzerajú drahšie a pompéznejšie, treba to brať do úvahy pri navrhovaní miestností s malou plochou, pretože sa neodporúča preťažiť ich veľkým množstvom dekoračných a pomocných prvkov. V tomto prípade by ideálnym riešením bola kombinácia rôznych textúr dekorácie na stenu, separácia tapety tvarovaním. To naplní miestnosť dodatočným objemom.

V kombinácii v dizajne panelov v kombinácii s farbou na steny alebo tapetu, môže tvarovanie zdôrazniť oddelenie, dobre tienenie rôznych materiálov. Môžete ju použiť a inak - hladký a urobiť hladký prechod, môžete urobiť takmer nepostrehnuteľný prechod.

Z výlisku môžu byť vytvorené určité opakujúce sa úseky. Táto technika je relevantná v miestnostiach s vysokými stropmi a ľahkými stenami. Tradičným použitím tvarovania na stenách je do určitej miery vytvorenie obdĺžnikových oddelení od stien. Zakrivené výlisky môžu byť použité na vytvorenie oblúkov a napodobňovanie okenného otvoru. Táto recepcia je vhodná pre spálne alebo obývacie izby v renesančnom alebo neoklasicistickom štýle.

Tento prvok je široko používaný vo výzdobe detskej izby. Vychádza z dobrého rámu pre fotorámčeky, zrkadlá, regály. Tapety s polstrovanými lamelami v interiéri spálne pôsobia impozantne, oproti ľahkým stenám si môžete vytvoriť niekoľko sekcií, ktoré sa líšia farbou, textúrou a rámom s jemnými ušľachtilými lištami. V strede kompozície je možné umiestniť štukové prvky, iný objemový dekor.

 
  
 

Pri registrácii stien sa používa výlisky akéhokoľvek druhu, šírky, farebnej škály. Odporúča sa vopred pripraviť rozloženie a veľkosť. Steny môžete označiť ceruzkou alebo kriedou.

Rámovanie okien a dverí

V moderných apartmánoch nie sú okná vždy veľké a veľké. Môžete pridať zmysel pre voľný priestor a vizuálne zväčšiť plochu okna lištou. Pre nízke a úzke okno je dokonalá stručná a široká úprava. Na veľkých oknách môžete použiť lištu s množstvom dekoratívnych vložiek a štukových prvkov.

Priestor okolo okenného otvoru je tvorený lamelami, soklami, môže to byť symetrické usporiadanie alebo podčiarknutie určitej oblasti okna. Pri zdobení okna s liatím, neodporúča sa používať svetlé farby, kombinovať rôzne typy lamiel, profilov, to bude uzavrieť priestor okolo, prilákať väčšiu pozornosť na okno. Na panoramatických oknách vyzerajú výlisky so štukovými lištami nádherne, môžu skutočne vytvoriť dojem, že sú v starom zámku na juhu Francúzska. Dekor okolo okna musí byť v harmónii alebo presne zodpovedať farbe rámu okna. Často sa používa technika, pri ktorej výlisok na oknách opakuje vzor, ​​motív, reliéf rámujúci dvere.

Často sa vo vnútornom výlisku používa ako obloženie dverí. To je skvelý spôsob, ako rozdeliť miestnosť, ktorá má len vchod alebo oblúk. V tomto prípade aplikujeme horné prvky rôznych farieb pre väčší dôraz na rôzne časti miestnosti. Tento dekor môže zväčšiť veľkosť dverí a v prípade potreby urobiť plynulý prechod.

To je nevyhnutné v prípadoch, keď potrebujete skryť dvere. Okrem toho sa ako ochranný mechanizmus samostatnej časti miestnosti často používajú dekoratívne pásky z odolného materiálu. To môže byť relevantné pri absencii zámky dverí, keď kľučka dverí bije na tapete.

Stropné alebo podlahové sokle chránia steny pred mechanickým poškodením nábytkovými dielmi. Pri umiestnení dvojitého pásika pod strop, môžete výrazne zvýšiť výšku stropu a pridať voľný priestor do miestnosti. Jedna doska by mala ísť pozdĺž krajnej línie steny v blízkosti stropu, druhá by mala byť umiestnená o 10-20 cm nižšie.

Ak chcete výšku stropu opticky zväčšiť, musí byť lišta prilepená presne rovnobežne s úrovňou stropu. So širším horným pásom sa vytvára pocit klenutého stropu.

Netradičné použitie tvarovania

Okrem vyššie uvedených spôsobov môžu byť výlisky použité nie celkom v tradičnom zmysle. Z tohto materiálu sa získali podivné police na knihy alebo iné maličkosti. Na tieto účely sa používa široký, konvexný pás s malou dĺžkou. Môžu to byť jednotlivé kópie, môže tu byť kompozícia, napríklad v rohu miestnosti. Toto riešenie vyzerá esteticky, šetrí priestor. Podľa vzoru knižníc si môžete vybaviť miesta pre fotografie, malé vázy s kvetmi a miesto pre kľúče.

 
  
 

Tvarovaný rám skryté trezory alebo spotrebiče. Plazmový televízor, ktorý môže výrazne vyniknúť na pozadí vnútorného štýlu, dokáže transformovať pár horizontálnych špecializovaných profilov. Došlo k trendu vo výrobe dekoračných líšt, koncových častí lôžok, chrbtov stoličiek. Používa sa hlavne výlisky z ušľachtilého dreva, minimálne - plast, pena s imitáciou dreva.

Samostatný typ výlisku - kov, imitujúci striebro, zlátenie, bronz. Priznajme si použitie v drahých, majestátnych interiéroch. V týchto miestnostiach sa efektívne nachádzajú krby, veľké zrkadlá a stĺpy s dekorom so širokými, vyrezávanými zlatými prútmi.

Výber farby, textúry, tvarovania materiálu - proces, ktorý vyžaduje odborné poradenstvo, tím dizajnérov. S plnou dôverou vo svoje vlastné schopnosti, môžete sa pokúsiť urobiť sami.

Dôležité body, ktoré je potrebné zvážiť pri podávaní žiadosti o lisovanie:

  • podlahová plocha;
  • Materiály na dekoráciu stien;
  • prítomnosť iných dekoratívnych prvkov;
  • oboznámenie sa s vizuálnymi pomôckami (foto, video) o práci s lisovaním;
  • priestor pre voľnú montáž / demontáž lamiel.

Môžete si urobiť fotografiu interiéru, po označení umiestnenia dekoratívnych prvkov. Táto technika pomôže ušetriť čas, urobiť presné výpočty množstva potrebného materiálu.

Pri výpočte množstva potrebného materiálu je vhodné zvážiť malú zásobu. Väčšie zásoby stojí za to, keď sa používajú výlisky z krehkého, ľahkého materiálu. Proces inštalácie zahŕňa možné triesky, praskliny, zlomenie. Použitie stropného svetlého tienidla je výber materiálov, ktoré je možné prať. Väčšina z nich je špeciálne impregnovaná špecifickým roztokom, ktorý odpudzuje prach, neabsorbuje cudzie pachy.

V zručných rukách môže byť výlisok jemným nástrojom na zlepšenie priestoru v miestnosti, jeho oddeľovanie a zväčšovanie plochy. Lisovanie sa dá úspešne použiť v obytných budovách, bytoch, kanceláriách, komerčných budovách. Hlavným pravidlom je vedieť, kedy zastaviť. Pár neúspešných pásikov môže premeniť rafinovaný interiér na smiešnu uhlovú miestnosť. S úspešnou kombináciou tvarovania, dekoratívnych stenových prvkov sa miestnosť transformuje, stáva sa ľahkou, vzdušnou. Nápady na inšpiráciu možno získať z lesklých časopisov, dizajnérskych publikácií, fotografií z hotových interiérov. Sľub krásneho dizajnu je premyslený plán umiestnenia dekoratívnych prvkov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár