Krajinná architektúra krajiny - príklady dizajnu

Pozemok okolo vidieckeho domu nie je len kúsok majetku a sloboda od susedov v okolí mesta v byte mesta, je to príležitosť vyjadriť seba, svoj sen, svoju fantáziu nástrojmi prírody - stromy, kvety, vodu, kamene. Vytvorenie krajinného dizajnu vidieckeho domu vlastnými rukami nie je ťažké, ale zručnosti na starostlivosť o rastliny, umelecký vkus, tvrdá práca budú stále potrebné.
Hlavná vec je, aby sa ponáhľať, pristupovať k usporiadaniu pozemku zámerne, výsledok určite, prosím, možno nie hneď, ale až po niekoľkých rokoch. Ale nie je to desivé, pretože proces krajinného dizajnu je potešením. Keď budete mať krásny výsledok, jednoducho sa nemôžete zastaviť.

Štart je len začiatok.

Dostať sa do krajiny dizajn pozemku vidieckeho domu, starostlivo kontrolovať, zhodnotiť klady a zápory, najmä venovať pozornosť:

 • umiestnenie miesta vzhľadom k svetovým stranám;
 • tvar, reliéf - prítomnosť kopcov, nížin, roklín, priekop;
 • pestovanie rastlín - veľké stromy, kríky, trvalky;
 • zloženie, kvalita pôdy (divé trávy dobre charakterizujú zloženie pôdy);
 • umiestnenie domu a prístavby;
 • podzemnej vody.

Začiatok práce na zlepšení stránky, pripravte sa na skutočnosť, že ste nikdy nedokončí. Zušľachťovanie lokality - nepretržitý proces spojený predovšetkým s rastlinami. Rastliny rastú, vyžadujú zavlažovanie, prerezávanie, plenie, transplantácie, sú nažive a život sa nemôže zastaviť a zastaviť sa vo výsledku.

Z miesta vzhľadom na strany sveta závisí na osvetlení územia, bezpečnosť zo severu, severozápadné vetry. Na severnej strane pozemku je vhodné plánovať ochranu pred studenými odolnými veľkými rastlinami, vysokým oplotením. V tejto časti je možné usporiadať hospodárske budovy. Na južnej strane budú pohodlné teplomilné ovocné rastliny, zeleninové záhony, záhony.

Obtiažny terén nie je vždy stojí za zarovnanie. Toto je prípad krajinného dizajnu, keď sa minusy ľahko premenia na plusy. Bude dobre zdobený svahom vybaveným schodiskom s kamennými schodmi alebo opornou stenou, gabionom pri rokline. Prírodné vyvýšenie je ideálne pre alpské šmýkačky a močaristú nížinu pre rybník. Tvar pozemku definuje línie výsadby stromov a kríkov, umiestnenie chodníkov a rekreačných oblastí.

Výkonné staré stromy - skutočný krajinný poklad. Vytvorením veľkého centra stromov môžete vytvoriť jedinečnú kompozíciu. Vysoké rastliny dávajú do okolitého priestoru objem. Ak staré stromy na mieste nie sú potrebné, zasahovať do celkového štýlu, neponáhľajte na ich odstránenie, kým vhodné výsadby rastú. Veľké rastliny dokonale zadržiavajú vlhkosť v pôde počas suchých období, počas období dažďa ju dobre odvádzajú, v horúčave ju chránia pred spáleným slnkom a zakrývajú ju pred studeným vetrom za zlého počasia. Na krátku dobu znížiť veľký strom a rast bude trvať niekoľko desaťročí. Odstránenie veľkých starých stromov, vystaviť miesto na dlhú dobu, na 20-30 rokov, kým nové výsadby rastú, čím sa zhorší všeobecné mikroklíma stránky.

Úspešné terénne úpravy krajiny sú vynikajúcou mikroklímou.

Dekoratívne, elegantné sprisahanie sa dosahuje vytvorením optimálneho mikroklímy pre pestovanie rastlín. Ak táto položka nie je dodržaná, starostlivosť o rastliny bude vyžadovať obrovské úsilie.
Pôdy sú ťažko sledovateľné hneď, niekedy to trvá niekoľko rokov, kým sa upustí od pestovania akejkoľvek rastliny kvôli nesprávnej pôde. Laboratórna analýza pôdy objasní situáciu, ale kvalita pôdy v jednej oblasti sa môže líšiť vo vzdialenosti niekoľkých metrov. Skúsenosti a pozorovania sa tu stanú záchrancom života, a ak nie sú žiadne skúsenosti, jednoducho odmietnite pestovať rastliny, ktoré vo vašej oblasti s náležitou starostlivosťou rastú zle, takže ušetríte silu a nervy.

Veľkým plusom bude umiestnenie obytného domu v hĺbke pozemku. Toto usporiadanie poskytuje pohodlie, bezpečnosť, skrýva pred zvedavými očami, neobvykle zdobí dom. Krásne riešený vchod, príjazdová cesta dáva krajinám pevnosť a spoľahlivosť. Nie je šťastie s dispozíciou, dom sa nachádza priamo na ceste, a pozemok za ním? Situáciu je možné napraviť vydaním krásnej otvorenej terasy, útulnej terasy. Poľnohospodárske budovy sú vhodnejšie umiestnené na severnej strane pozemku, aby sa chránili pred chladom a čo najviac využili slnečné svetlo na južnej strane.

Podzemná voda je „podmorská hornina“, ktorá niekoľko rokov po výsadbe ničí už kvitnúce záhrady. Dobre zavedené, dávať prvé ovocie, jablone začínajú umierať bez zjavného dôvodu, čerešňa vôbec nerastie a voda sa hromadí v suteréne domu. Výskum úrovne podzemnej vody je prvým, najdôležitejším výskumom, ktorý by sa mal vykonať pri výbere lokality. Ak podzemná voda leží menej ako jeden a pol metra od povrchu pôdy, bude potrebné ďalšie odvodnenie.


Pri posudzovaní kladov a záporov územia môžete pristúpiť k podrobnému plánovaniu.

Návrh projektu - základ pre riadnu prácu

Možno ste kreatívny človek a môžete vytvoriť krajinu inšpiráciou, dnes - kvetinový záhon na verande a zajtra - altánok za domom. Najskúsenejší umelec sa neodvažuje nakresliť obrázok bez predbežných náčrtkov. Práca na mieste bez plánu, riskujete vytvorenie chaotické spleť malých architektonických foriem a zarastené rastliny. Potom musíte ešte všetko, štruktúru a organizovať.

Predbežný projekt krajinného dizajnu ušetrí čas, úsilie a peniaze, umožní vám vidieť stránku v perspektíve, otvoriť nové príležitosti. Zvýraznite pár večerov na premyslenie a detailný návrh projektu.
V tomto štádiu je potrebné:

 • Zvýraznite funkčné oblasti;
 • Vyberte si štýl, vhodnú dekoráciu;
 • Zvážte umiestnenie miest, tratí;
 • Vyberte spôsob oplotenia;
 • Rozhodnúť o systéme zavlažovania;
 • Vypracovať schému napájania záhradných komunikácií, technického a dekoratívneho osvetlenia.

Funkčné oblasti

Patria medzi ne miesta na rekreáciu - altány, terasy, terasy, útulné záhradné zákutia, čajovne. Záhrada je čisto praktická funkcia (aj keď môže byť dekoratívna). Je potrebné určiť miesto pre ovocné plodiny, bobule. Ak plánujete skleníky, skleníky, zmapujte ich polohu. Malý rezervoár - rybník s vodnými rastlinami, kúpalisko v horúcom počasí veľmi vyzdobí miesto. Na suchých pôdach na slnečnej strane si môžete naplánovať alpskú šmýkačku. Nezabudnite označiť trávnik.

Trávnik, dokonca aj malý, ozdobí záhradu kedykoľvek počas roka. Na konci jesene sa teší očami s čerstvými zelenými až po sneh, a na jar oživuje záhradu pred listami otvorenými stromom. V lete slúži ako výborné zázemie pre kvitnúce rastliny.

Na varenie mäsa na čerstvom vzduchu, zvážte gril, ohňovzdorné, chránené pred dažďom a vetrom. Pre deti si naplánujte vybavenie ihriska - pieskovisko, hojdačky, detské domy.

Smer štýlu. Voľba štýlu závisí od osobných preferencií a schopností. Okolie domu by vás malo potešiť vždy, keď sa k nemu priblížite, vrátite sa z práce, z vašej cesty, alebo jednoducho pôjdete obdivovať kvety v skorých ranných hodinách. Vyberte si štýl krajinného dizajnu, na ktorý reaguje vaša duša, a určite nájdete možnosti realizácie.

 • Pravidelný štýl anglických záhrad vyžaduje dokonalú chuť, neustálu starostlivosť o trávnik, rastliny, významné investície do dlažby, dekoratívne kvetináče, sochy, sadenice, záhradné vybavenie;
 • Elegantný svetlý stredomorský štýl znamená kombináciu kameňa - mramorové hranolky, morské kamienky, drevené prvky (oblúky, pergoly, terasy) a lezecké rastliny.

Po pridaní ihličnatých ihličnatých rastlín do akéhokoľvek štýlu je možné dosiahnuť výraznú krajinu kedykoľvek v priebehu roka.

 • Japonský štýl nie je tak jednoduchý, ako sa zdá na prvý pohľad. Presné formy sa dosahujú správnym výberom rastlín, dobre premysleným, overeným plánovaním, dodatočnou dekoráciou s kameňmi, dreveným príslušenstvom.
 • Krajinný dizajn v štýle „voľne žijúcich živočíchov“ je minimálne drahý a ľahko sa prispôsobuje terénu. To je najlepšia voľba, ak prídete do vidieckeho domu len na víkend, nemáte možnosť pravidelne sa starať o rastliny.
 • Rustikálny štýl je jednoduchý na implementáciu, je v duchu blízko k "divokej" prírode, ale je doplnený o originálne prvky zo stromu, ako je vozík alebo koleso z neho, hlinené hrnce, prútené väzby, jednoduché dekoratívne nenáročné rastliny - žerucha, slnečnice, sladu.

Krajinný dizajn oblasti okolo vidieckeho domu by mal byť kombinovaný v štýle s domom a prístavbami.

Trasy a pozemky

Cesty spájajú dom s funkčnými zónami, umožňujú vám bez problémov sa pohybovať po lokalite v mokrom počasí, tvoria vnútornú geometriu územia. Pokrytie chodníkov závisí od zvoleného štýlu záhrady.

Pravidelný štýl vyžaduje hustú, rovnomernú, homogénnu dlažbu, stredomorskú - liberálnejšiu, - tu sú prijateľné kombinácie rôznych materiálov - kameňa, dreva, kamienkov, mozaikovej výzdoby. V rustikálnom, prírodnom, krajinnom štýle sú možné cesty posypané borovicovou kôrou, lemované drevenými kruhmi alebo len trávnikovými chodníkmi.


Cesty a spevnené plochy zdobia krajinu, uľahčujú starostlivosť o záhradu, pohyb na nej. S vlastnými rukami, ktoré vám ukázali predstavivosť v dizajne stôp, môžete naozaj získať veľkolepé pokrytie s minimálnymi investíciami.

    

oplotenie

Veľmi dôležitý, najnákladnejší prvok krajinného dizajnu vidieckeho domu závisí predovšetkým od účelu - či je plot určený na ochranu pred neoprávneným vstupom alebo na oddeľovanie blízkych oblastí čisto symbolicky.

Po určení cieľa je potrebné vziať do úvahy štylistickú orientáciu domu a tým aj celú lokalitu. Telové a kamenné ploty s kovanými železnými prvkami dokonale dopĺňajú anglickú vidiecku chalupu s pravidelnou záhradou. Prútený prútený plot dokonale ozdobí a ochráni vidiecky dom v rustikálnom štýle s „divokou“ krajinou a profesionálny listový plot „zabije“ najkrajšiu terasu v blízkosti domu.

     

Nie je možné vybrať plot, ktorý je štýlovo vhodný pre zvolený krajinný dizajn? Ozdobte plot vertikálnymi záhradkami, drevenými konštrukciami (rošty, zásteny), kríkmi, stromami.

Zavlažovací systém

70% starostlivosti o rastliny - zalievanie. Samozrejme, môžete sa obmedziť na obyčajnú záhradnú kanvicu, ale s touto metódou musíte realisticky odhadnúť množstvo času a fyzických nákladov.

Moderný trh s tovarom pre záhradu ponúka obrovské množstvo zavlažovacích zariadení, od jednoduchých hadíc s tryskami až po výkonné automatické systémy, ktoré vám umožnia úplne sa vyhnúť manuálnej práci, kontrolovať vlhkosť veľkých plantáží.

Pri navrhovaní výsadby v blízkosti domu, uistite sa, že zhodnotiť možnosti zalievanie, ak nechcete urobiť vopred, potom to bude veľmi smutné sledovať exotické exotické exempláre kvetov, kríkov alebo stromov suché pod horiace lúče slnka.

Napájanie a osvetlenie. Údržba, výzdoba územia vyžaduje elektrické zariadenie - čerpacia stanica, čerpací systém pre rybník, bazén, potok. Je možné použiť elektrickú kosačku na trávu a samozrejme osvetlenie priestoru Celý elektrický systém je namontovaný z hľadiska prevádzky vo vlhkých atmosférických podmienkach. Je dobré, ak je technické spojenie oddelené od dekoratívneho osvetlenia.


Včasné riešenie technických problémov s dodávkou elektriny a vody vás zbaví ťažkej manuálnej práce v krajinnom dizajne lokality vlastnými rukami, čím sa uvoľní čas na príjemný pobyt a skutočnú kreativitu.

Výber zariadenia

 1. Toto je najdôležitejšia etapa v krajinnom dizajne krajiny, ktorá má akúkoľvek štylistickú orientáciu.
  Rastliny musia vyhovovať klimatickej zóne, v ktorej sa dom nachádza. Nezáleží na tom, ako si za zimu zabalíte dátumovú dlaň, v moskovskej oblasti to neprepláca. Väčšina začínajúcich záhradkárov robí túto chybu tým, že sa snaží zmierniť juh s zimami v strednom pruhu. Výsledok je zrejmý, ale pokusy podrobiť obyvateľov subtropov zimnej mutácii sa nezastavia.
 2. Príslušná vlhkosť. Marsh, pobrežné rastliny nebudú môcť rásť na suchej, kamenistej pôde, a sukulenty sa "toil", hniloba v blízkosti rybníka. Požiadavky na rastliny pre určitú vlhkosť sú pre ne životne dôležité.
 3. Osvetlenie. Rastliny slnečných miest budú vytiahnuté v tieni a už nebudú hojne kvitnúť. Tieni-tolerantné druhy "horieť" v horúcom slnku, nevyvíjajú v plnej sile, "zmenšiť" z tepla. Výsadba sadeníc, sadeníc kvetov, v závislosti od osvetlenia miesta, umožní každej rastline vyjadriť sa v celej svojej kráse.

Urobte si čas. Zasadili ste stromček a on "stuhol" nerastie? Nedotýkajte sa ho, nenarušujte, netransplantujte. Akákoľvek rastlina potrebuje „pohodlne“ na novom mieste, stvrdnúť, dobre zakoreniť. Trávnatá rastlina bude potrebovať niekoľko dní, listnatý strom stromček ročne, a ihličnatých rastlín 2-3 roky.

Základný vegetatívny vzhľad krajiny je položený veľkými vysokými stromami. Kríky vyplniť "matice" veľkých stromov, kvety zdobia, zdobia to. Pozemok bez krupnomerov vyzerá byt, nedokončený. Ak sa stromy ešte nevyrástli, je tu jednoduchý spôsob, ako pridať ďalšie záhradný priestor s vertikálnym záhradníctvo - blízko-steny, na oblúky a pergoly, s pomocou horolezeckých rastlín (rodové hrozno, chmeľ, rôzne druhy plamienok).

Pre lepšiu mikroklímu na mieste, aby sa zmenšili škody na rastlinách škodcami a chorobami, je potrebné sa vyhnúť výsadbe monokultúr a praktikovaniu zmiešaných výsadieb. Vysoké, zimy-mrazuvzdorné druhy rastlín sa prednostne vysádzajú na severe, severozápadné strany lokality a mierne teplomilné rastliny - z východnej a južnej strany.

Ak chcete znížiť počet prác na výsadbu, presádzanie rastlín do záhonov a hrebeňov, je lepšie zasadiť zimy vytrvalé trvalky, vyplniť medzery medzi nimi s jasnými každoročnými kvetmi. Princíp pristátia na rabatki - vysoké rastliny na odľahlej časti, nižšie v centre, veľmi malý obrubník na okraji kvetinových záhonov.

Kombinácie kvetov z hľadiska kvitnutia, farieb sú nekonečne pestré. Niekoľko rokov experimentov s krajinným dizajnom to urobíte sami, aby vám pomohli nájsť vaše obľúbené možnosti. Nebojte sa experimentovať, hlavnou vecou je to urobiť s láskou k rastlinám a určite vám budú poďakovať.

Pri krajinotvorbe pozemku vidieckeho domu je ďalšie zlaté pravidlo. Nezachytávajte všetky oblasti práce naraz, nepokúšajte sa pokryť celú lokalitu naraz v jednej sezóne, ak nemáte možnosť najať brigádu záhradkárov. Aj keď je táto oblasť malá, množstvo práce je obrovské. Pracujte postupne, dôsledne v súlade s projektom.

Najprv urobte malý kvetinový záhon pri vchode, udržujte ho v perfektnom stave. Ukazuje sa? Potom pokračujte ďalej, položte vysokohorský kopec vlastnými rukami, prineste ho k dokonalosti. Neodchýľte sa od hlavného plánu, postupne, krok za krokom, zvládnite celú oblasť.

Záhradný nábytok a doplnky

Prútené stoličky, stôl na spevnenom, útulnom mieste v tieni stromov, drevená lavička medzi ružovými kríkmi, pohodlné ležadlo pri rybníku s alpským šmýkačkom doplní celkový dizajn krajiny, aby bolo príjemnejšie.

Postavy malých zvierat - ježkovia, myši, slimáky, - rozprávkové postavy - škriatkovia, víly, - dávajú záhrade kvety tajomstva, romantiky, vnútornej plnosti. Je dôležité, aby sa prirodzene, nenápadne hodili do celkovej atmosféry, a ešte lepšie, aby každá postava mala svoj osobný príbeh o vzhľade vo vašej záhrade.


Príbehy priťahujú pozornosť. Toto zapĺňa záhradu zvláštnym duchom života, skrytým pred zvedavými očami. Ak chcete zmeniť dizajn krajiny veľkého vidieckeho domu vlastnými rukami do nepretržitého tvorivého procesu ... je to možné? Áno. Urobte si čas ...

   

Zanechajte Svoj Komentár