Úzky dizajn chodby

Mnohí počuli o dôležitosti prvého dojmu. V byte je za túto chvíľu zodpovedná vstupná hala. Bola to ona, kto pozdraví hostí, ktorí prekročia prah domova. Vo svojom vzhľade a ergonomickom usporiadaní môžete vyvodiť prvé závery o chuti majiteľov, ich stave a preferenciách. V sovietskych domoch a malých apartmánoch sa často musí sledovať návrh úzkej chodby. Nezávislé pokusy vyrovnať sa s úzkym priestorom nie sú vždy korunované úspechom. Stále však existujú všeobecné odporúčania na zlepšenie úzkeho a dlhého koridoru. Zvážte ich podrobnejšie nižšie.

Základné princípy organizácie

Pre organizáciu priestoru chodby by mali študovať univerzálne princípy dizajnu. Tým sa optimalizuje úzka miestnosť, aby sa prezentovala v priaznivom svetle. Je dôležité nezabudnúť na funkčnosť všetkých prvkov dekoru.

Medzi hlavné pravidlá pre vytvorenie príjemnej a útulnej atmosféry v úzkom koridore patria:

 • Svetlá paleta povrchových úprav (neutrálne tóny s lesklým povrchom materiálu);
 • Bodové osvetlenie, spolu so zrkadlami (z masívneho lustra by mali byť opustené);
 • Využívanie architektonických pôžitkov (pridanie výliskov namiesto bežných platní);
 • Použitie kobercových ciest;
 • Výzdoba interiéru s umeleckými predmetmi;
 • Prevádzka multifunkčných slúchadiel;
 • Umiestnenie vnútorných rastlín;
 • Podľa celkového dizajnu bytu.

Dodržiavanie základných princípov samozrejme pomáha vybaviť chodbu. Slepé opakovanie vyššie uvedených pravidiel však nestačí. Vzhľadom k tomu, prebytok dekor bude veľmi komplikovať riešenie náročnej úlohy. Ak chcete, aby interiér úzkej chodby vyzeral štýlovo, musíte pracovať tvrdšie, aby ste ju vytvorili. Preto ďalej zvážte najcennejšie odporúčania dizajnérov.

Spôsoby optimálneho usporiadania

Na druhej strane zvažujeme hlavné spôsoby riešenia problému úzkej oblasti. Ak vykonávate konštrukčné práce správne, jasnú nevýhodu možno dokonca zmeniť na výhodu. To si však bude vyžadovať pozornosť v najmenších detailoch.

Napríklad najvýraznejším bodom pri odstraňovaní nepohodlia je rozšírenie priestoru. Pri dodržaní špecifických odporúčaní týkajúcich sa dizajnu je prirodzená túžba celkom možná. Uvádzame tie hlavné:

zónovania

Vďaka použitiu tejto dizajnovej techniky v interiéri úzkej chodby môžete vytvoriť správne proporcie. V závislosti od existujúceho námestia koridoru je potrebné vykonať rozdelenie na niekoľko funkčných zón. Minimálne musí byť vstupná hala a vstupná hala.

To možno vykonať rôznymi spôsobmi:

 • Použitie rôznych úrovní povrchu stropu;
 • Pobočka zmenou farby stien alebo vzorových (materiálových) podláh;
 • Realizácia v jednej zo zón konceptu spoločnej štylistiky plochého dizajnu.

Veľmi obľúbenou metódou zónovania je napríklad použitie dvoch typov podláh. Vo vstupnom priestore vyzerá ako položenie vysoko pevných umývateľných obkladačiek. V lobby je možná inštalácia spoľahlivých parkiet (praktický laminát). Časovo náročnejšia metóda je implementácia špecifického štýlu. Či už je to francúzska Provence alebo rakúska moderna. Jeho použitie však môže byť práve výhodou, ktorá bola spomenutá na začiatku. Interiér aktualizovanej chodby spôsobí len obdiv medzi hosťami.

Priestor expanzia

Napriek tomu, že využívanie zón prispieva k vizuálnemu nárastu priestoru, existuje niekoľko ďalších spôsobov. Dizajnéri ich zvyčajne držia v tajnosti.

Použitie zrkadiel. Niekoľko veľkých zrkadiel umiestnených oproti sebe vytvára originálnu optickú ilúziu „zdvojenia“ oblasti. Môže to byť zrkadlový povrch skrine a elegantné zrkadlo na stene oproti nemu.

Osvetlenie. Kombinácia mäkkého bodového osvetlenia s viacúrovňovým stropom môže vytvoriť zázrak. Rozbaľte priestor, zdvihnite strop. Tento efekt je dosiahnutý vďaka odrazu teplého rozptýleného svetla v zrkadlách chodby.

Padajúce steny. Tu je možné použiť oblúkovú metódu, ale najprv musíte objasniť niekoľko bodov. Napríklad, stena medzi chodbou a ďalšou izbou môže niesť. Alebo táto miestnosť bude daná do spálne, čo znamená potrebu súkromia. Venujte pozornosť aj podlahám. Z chodby bude pravidelne privádzaná špina do tejto miestnosti. Možno konštatovať, že metóda - "amatér."

Veľmi dôležité! Alternatívou k príjmu "padajúce steny" možno považovať za odmietnutie vnútorných dverí. Otvorený prístup do izieb uvoľní atmosféru z pocitu stiesnenia a vyplnenia malej chodby svetlom.

Kompetentný prístup k dokončeniu

Pre štýlovú úzku chodbu je dôležité používať vhodné materiály. Líšia sa v závislosti od typu povrchu.

Strop. Napríklad horná rovina môže byť s výhodou opatrená stropom. Jeho lesklý povrch bude kombinovaný so zrkadlami. Pri vytváraní viacúrovňového stropu sa odporúča používať sadrokartónové dosky. Dokonale sa kombinuje s LED pásmi.

Steny. Neexistujú obmedzenia na materiály na konečnú úpravu. Existujú však odborné odporúčania týkajúce sa ich praktickosti. Na chodbe je vhodné použiť ľahko čistenú tapetu alebo farbu odolnú voči vlhkosti. Starostlivosť o prvé z nich je pomerne jednoduchá a farba sa ľahko mení na novú. S dekoratívne omietky trochu viac práce. Raz za pár rokov sa radikálne aktualizuje obloženie stien.

Podlahy. O možnosti územného plánovania pomocou rôznych materiálov podlahovej krytiny už spomenutej vyššie. Tu zdôrazňujeme, že materiál musí byť trvanlivý a ľahko sa čistí. Farba by mala byť v súlade s farbami stien. Môže byť však tmavá.

Varovanie! Ak sa vo vstupnom priestore používajú studené dlaždice, podlahy by mali byť izolované.

Správna voľba farieb

Silne sa odporúča použitie krémových a achromatických šupín. To však neznamená, že by sme sa na to mali obmedziť. Hlavná podmienka - aby sa zabránilo tmavej farbe, zúženie priestoru. To isté platí pre veľké vzory na stenách. Je lepšie dávať prednosť ľahkej monotónnej tapete. V tomto prípade je možné kombinovať: zvýrazniť priečne rezy stien jasným prízvukom. Alebo použite módne tapety.

A ešte lepšie bude vyzerať moderné maľby. Využívanie predmetu súčasného umenia pomôže majiteľom zanechať príjemný dojem. Aj keď hostia nerozumejú tomu, čo je zobrazené v rôznych dielach umelcov, úroveň ich rešpektu k majiteľom domu sa zvýši. Návrhári odporúčajú používať zaujímavé abstrakcie. Napríklad farebné potešenie Marco Rothko.

S podlahou je situácia trochu jednoduchšia. Tmavý povrch je celkom prijateľný. Ale aj v prípade, že parkety sú ľahké, potom to môže byť zdobené farebným dekoratívne koberec.

Funkčnosť súpravy nábytku

Správne usporiadanie nábytku hrá dôležitú úlohu pri usporiadaní interiéru úzkej chodby. Obľúbenou možnosťou je obsluha skrine s posuvným mechanizmom dverí. Nezabudnite, že to môže byť zrkadlo. Ak chcete ušetriť použiteľný priestor, odborníci tiež odporúčame používať obuvnitsa-ottoman namiesto dvoch rôznych objektov. Rozmanitosť sortimentu týchto produktov vám umožňuje vybrať si ich pod dekorom bytu. A kapacita poteší aj majiteľov mnohých detí. S rovnakým cieľom ušetriť miesto, mali by ste uprednostniť otvorený záves do uzavretého systému. Najúčinnejšia bude rohová možnosť.

Varovanie! Nábytok v úzkej chodbe by mal byť umiestnený len na jednej strane.

Dôraz na všestrannosť uvoľní maximálne množstvo priestoru, ako aj originálny dekor. Ak je to možné, časť nábytku by mala byť zabudovaná do stien. Chodba bude oveľa priestrannejšia. K najnovším trendom na trhu s nábytkom patrí aj modulárny set.

Jeho všestrannosť prispieva k vytvoreniu efektu štýlového minimalizmu, ktorý je v úzkej chodbe potrebný. Výhodou tejto možnosti je možnosť individuálnej objednávky na základe potrieb konkrétneho dizajnu.

Všeobecne platí, že je potrebné zamerať sa na tvar chodby. Vzhľadom k tomu, že nie každý bude vhodné pozrieť sa na šatník. Extrémne stiesnené možnosti budú musieť byť nahradené otvorenými háčikmi. Ak je chodba stále spojená s inou izbou, môže sa tam umiestniť časť nábytku.

Dizajn dverí a soklov

Hlavným odporúčaním je dodržiavanie jednotného štýlu. Urobiť interiér (ak sú) a predné dvere je najlepšie vykonať v rovnakom rozsahu. Harmonický dizajn vždy robí správny dojem. Nie je zbytočná synchronizácia materiálu so sadou nábytku. Zvlášť ak je drevená. Prevádzka rovnakých drevín bude kombinovať dvere, soklové lišty a nábytok do jedného celku. To pomôže minimalizovať malú veľkosť koridoru.

Možnosti štýlov

S dodržiavaním vyššie uvedených odporúčaní by sa malo zaobchádzať veľmi prísne. Voľba konkrétneho štýlu však môže byť ponechaná na vlastné uváženie.

Zvážte niekoľko najobľúbenejších možností:

 • Orientálny štýl možno považovať za optimálny pre úzky priestor. Jeho zdržanlivosť a láska k detailom dokonale zapadajú do požiadaviek dizajnu. Napríklad taký moment ako prelamované nohy nábytku. Spolu s geometricky správnym typom samotného nábytku sa takýto pohyb okamžite stáva vrcholom dekoru. Východný štýl môže byť zároveň veľmi odlišný. Niektorí dizajnéri to chápu ako luxus dekorácie a farebných povrchov;
 • Francúzsky štýl znamená estetiku zaoblených línií. Neprítomnosť ostrých rohov, spolu s pokojnými tónmi dokončovacích materiálov, trochu „uľahčuje“ blízku atmosféru chodby. Zaoblené hrany všetkých prvkov náhlavnej súpravy vyžarujú jemnosť a luxus kráľovského štýlu. Dobre dopĺňajú oválne zrkadlá a nádherné pohovky. Žiadna obdĺžniková geometria.

Škandinávsky interiér možno pripísať najrelevantnejším štýlom modernej doby. Mnohí počuli o jeho chladných tónoch a minimalistickej estetike. Existuje však jedna podmienka - vysoké stropy. Preto nie je vždy možné ho implementovať.

záver

Riešenie problému s úzkym dizajnom chodby je pomerne jednoduché. Je potrebné len dodržiavať „správne“ odporúčania. Hlavným cieľom však môže byť rozšírenie priestoru v dôsledku určitých konštrukčných techník. Vyššie boli uvedené niektoré tajomstvá odborníkov.

Zanechajte Svoj Komentár