Tekuté tapety v interiéri + 45 foto príkladov

V poslednej dobe, na trhu dokončovacie materiály ponúka inovácie, ktorá kombinuje vlastnosti elegantného tradicionality obvyklých papierové tapety, jednoduchosť použitia dekoratívne omietky a praktickosť náterových hmôt. Všetky tieto vlastnosti sú vynikajúcou voľbou pre tekuté tapety pre konečný náter stien vo vnútornom priestore.
K dnešnému dňu sa tento dokončovací náter v interiéri priestorov stal masívnym riešením pre experimenty dizajnu, schopné uspokojiť aj tie najnáročnejšie chute.

Čo je to tekuté tapety?

Napriek „mokrému“ názvu tohto dokončovacieho materiálu, tekutá tapeta je sypká zmes buničiny s prísadami. Táto lepkavá, ekologická hmota, ktorá sa mieša s vodou, sa zmení na materiál pripomínajúci ílu pre kreativitu detí. Po stuhnutí sa na stene, bez spojov, vytvorí trvanlivý, elastický a zamatový povlak s hrúbkou 1-2 mm.

Z komerčne dostupných produktov je možné vybrať hotové zmesi pre zákazníkov bez profesionálnych zručností a zmesí, ktoré si vyžadujú zručnosti špecialistov.

V hotovej zmesi stačí pridať vodu. Jeho zloženie už obsahuje farbivo, sľudu, perleť, trblietky, vločkové vlákna, ktoré poskytnú skôr známy výsledok.

Odborníci uprednostňujú nákup tekutých tapiet bez prísad a farebných pigmentov, v nasledujúcom procese pridávajú farbivá a dekoratívne komponenty pre dokonalé stvárnenie dizajnu autora.

typy

V závislosti od typu základu existuje niekoľko typov ozdobných ozdôb. Pre všetky typy tekutých tapiet sú spoločné výhody a nevýhody, ale pre prehľadnosť uvádzame ich rozdiely v prehľadnej tabuľke.

 typyhodvábcelulózaHodvábna celulóza
Typ základneHodvábne vláknaPapier (celulóza)

vlákno

Hodváb a papier (kombinované) t

vlákno

dôstojnosťOdolnosť voči UV žiareniu

vynikajúca voľba pre interiérový dizajn na slnečnej strane;

textúra povrchu hodvábu;

vysoká odolnosť voči opotrebeniu.

Cenová kategória rozpočtu.

Odolnosť voči vyblednutiu je vyššia ako odolnosť celulózových vlákien;

cenovej kategórie.

nedostatkyNie je to lacnéBurnout farby na slnečnej strane,

nízka odolnosť proti opotrebeniu v porovnaní s hodvábnou tekutinou.

„Pre a proti“

Pri rozhodovaní o ich použití v interiéri miestnosti je potrebné vopred zvážiť všetky výhody a nevýhody používania tohto materiálu.

Výhody použitia tohto náteru zahŕňajú:

 • rôzne konštrukčné riešenia;
 • trvanlivosť;
 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • požiarna bezpečnosť;
 • jednoduchosť reštaurovania, nedostatok švov a potreba ukotviť obraz;
 • antistatický účinok prispieva k odpudzovaniu prachu z povrchu;
 • vysoká krycia schopnosť (aplikovaná na nerovný povrch s dokonalým výsledkom);
 • vysoké zvukotesné a tepelnoizolačné vlastnosti;
 • žiadne odpady.

Zoznam výhod tekutých tapiet je dlhší ako zoznam nevýhod, ale treba povedať, že vysoká hygroskopickosť neumožňuje použitie tohto materiálu tam, kde je zvýšená vlhkosť. Táto skutočnosť obmedzuje ich použitie v sprchách, kúpeľniach a podobných priestoroch.

Ako urobiť tekuté tapety doma

Recepty na výrobu značkových zmesí pre výrobcov tekutých tapiet nie sú propagované. Avšak, pátrajúce mysle znovu možnosť tvorby zmesi doma.

Podstatou výroby zmesi vlastnými rukami je získanie plastovej a homogénnej zmesi celulózy. Pretože hlavným zdrojom buničiny je papier, na tento účel je vhodný akýkoľvek odpadový papier iný ako lesklý.

Ak chcete pridať objem do zmesi "domáce" tekuté tapety, mali by ste pridať vláknité plnivo, napríklad vata alebo syntetické winterizer, udržať pomer celulózy a vlákien 4 až 1.

Takto pripravená hmota sa nasiakla vodou najmenej 12 hodín. Na dekoráciu by ste mali pridať sľudu, farbivá, farebnú vlnu, v množstve nie väčšom ako 200 gramov na 1 kg papiera, na lepenie sa pridáva prášok CMC.

To všetko je rozdrvené stavebným mixérom na konzistenciu mäkkého tvarohu. Po všetkých manipuláciách výsledný sochor "dozrieva" približne ďalších 6 až 12 hodín.

Funkcie aplikácie

Trh stavebných materiálov ponúka tekuté tapety vo forme suchej zmesi, balené. Výrobok sa stáva zmesou na nanášanie tekutých tapiet po pridaní vody podľa pomeru uvedeného výrobcom na obale.

Postupné zavádzanie mokrých tapiet je nasledovné: t

 • Povrch je pripravený na aplikáciu tekutých tapiet - predčistenie starých tapiet, náterov, antiseptických úprav, odstraňovanie nečistôt, prachu, primeru.
 • V nádrži premiešajte zmes a vodu v pomere podľa inštrukcií výrobcu.
 • Dôkladné premiešanie výslednej zmesi.
 • Namočenie hotovej zmesi od 30 minút do 12 hodín (podľa pokynov výrobcu).
 • Kresliaca zmes na tekuté tapety na steny.
 • Dôkladné sušenie po dobu 1-3 dní.

Ako ukazuje prax, na sušenie postačuje 48 hodín. Posledný bod je obzvlášť dôležitý, v tejto fáze povrchová úprava stvrdne.

Podrobnosti aplikácie

Nanášanie tekutých tapiet sa vykonáva pomocou špachtle, stierky (stierky), špeciálnej striekacej pištole, štetca a špeciálneho textúrovaného valca na vytvorenie povrchového reliéfu.
Podstata postupne vykonaných činností pri aplikácii zmesi je nasledovná: t

 • na nástroj napíšte pripravenú zmes plastov;
 • na stierku položte množstvo špachtle, posuňte ju z špachtle na stenu a potom ju rozotrite pohybom po povrchu;
 • vyrovnanie povrchu strúhadlom;
 • vytvoriť reliéf s textúrovaným valčekom alebo len dlane.

Čím silnejšie je trenie zmesi na povrchu steny, tým je vrstva zmesi nanesená. Jemnosť aplikácie poskytuje hospodárnejšie použitie dekoratívneho povlaku.

V dôsledku toho zvýšenie hrúbky vrstvy tekutých tapiet zvyšuje spotrebu surovín, ale tento prístup zlepšuje zvukové izolačné vlastnosti miestnosti.

Nemôžete používať rukavice a odvážne pracovať s rukami - zmes pre aplikáciu tekutých tapiet je vyrobená z prírodných zložiek šetrných k životnému prostrediu.

Vlastnosti výkresových výkresov a vzorov

Dekoratívny náter tohto typu sa nepredáva s hotovými výkresmi alebo textúrou.
Reliéf na povrchu sa aplikuje jednoduchými nástrojmi po ruke priamo v procese aplikácie tekutých tapiet, textúrovaných valčekov alebo jednoducho tvorených dlaňami rúk.

Zvláštnosťou tejto dekorácie je, že je možné ozdobiť steny kresbami pomocou zmesí rôznych farieb.

Obrázky na stenách sa aplikujú šablónou alebo náhodnou aplikáciou. V obidvoch prípadoch je potrebná predbežná príprava stien, po ktorej je vzor navrstvený na predtým vysušenú hlavnú vrstvu tekutej tapety.

V šablóne proces šablóny úhľadne pripojené k stene s maskovacou páskou. Silueta šablóny sa potom úhľadne aplikuje na tekutú tapetu požadovanej farby.

Ľubovoľným spôsobom sa na stenách vytvárajú autorské kresby. Na hlavnom kryte sa kreslí ceruzkou. Po nakreslení náčrtu, každá samostatná časť je úhľadne zakrytá tekutou tapetou rôznych farieb, rovnako ako detské sfarbenie je farebné, farebné podľa farby.

starostlivosť

Nepochybnou výhodou tejto povrchovej úpravy je prítomnosť antistatických vlastností, nie je náchylná na hromadenie prachu a malých frakcií odpadu. Táto vlastnosť uľahčuje starostlivosť o steny pokryté tekutými tapetami. Avšak steny s takýmto povlakom tiež potrebujú starostlivosť.

Výrobcovia prísne zakazujú umývanie stien pokrytých tekutými tapetami z dôvodu vysokej hygroskopickosti tohto materiálu. Na starostlivosť o takúto povrchovú úpravu odporúčame iba suché čistenie. Špecialisti na čistiace služby odporúčajú používať vysávač a mäkkú handričku a bežná kefka na prach je ideálna na čistenie ťažko dostupných miest.

Niekedy sú steny pokryté tekutými tapetami dodatočne potiahnuté špeciálnym akrylovým lakom. Na dekoratívny povrch filmu sa vytvára, chráni pred vlhkosťou a inými nepriaznivými účinkami. Takéto spracovanie zaručuje predĺženie životnosti tekutých tapiet až na 10-15 rokov. Takýto povrch môže byť periodicky vystavený mokrému čisteniu bez rizika.

Kde aplikovať túto úpravu

Použitie tekutých tapiet na dekoráciu stien v interiéri je možné v domácnostiach, kanceláriách, inštitúciách. V obývacích izbách, použitie tekutých tapiet pomáha vytvoriť útulný domov, ktorý uspokojí estetické potreby ľudí, ktorí v ňom žijú. V inštitúciách pre verejné vzdelávanie detí (školy, materské školy) a zdravotnícke zariadenia (nemocnice, sanatóriá) sú steny zdobené podobnými dekoráciami optimálne pre použitie z dôvodu takých vlastností, ako sú požiarna bezpečnosť, šetrnosť k životnému prostrediu, jednoduchosť reštaurovania. Tekutá tapeta v interiéri kancelárií vytvára optimálnu atmosféru pre prácu vďaka svojim zvukovoizolačným vlastnostiam a možnosti elegantnej dekorácie kancelárskych priestorov v biznis štýle.

Obývacia izba a spálňa

Tekutá tapeta je vynikajúcim materiálom na vytvorenie jedinečnej obývacej izby a spálne. Rôzne farby a rôzne textúry poskytujú jednoduchý spôsob, ako stelesniť rôzne štýlové rozhodnutia v takých dôležitých obytných miestnostiach ako obývacia izba a spálňa.

Obývacia izba je miestnosť, kde rodina trávi všeobecný čas a víta hostí. V tejto miestnosti sa odporúča územné členenie, aby sa čo najviac vyriešil problém multifunkčnosti tejto miestnosti.

Pri zdobení stien v spálni tradične cvičil pokojné pastelové farby. Táto farebná schéma má upokojujúci účinok, prispôsobuje sa odpočinku a relaxácii. Samostatnou výhodou použitia tohto materiálu v interiéri spálne sú vysoké zvukovo izolačné vlastnosti tejto povrchovej úpravy. Čím hrubšia je vrstva tekutej tapety aplikovanej na steny a strop, tým efektívnejšia je absorpcia zvuku.

Detská izba

Najdôležitejším faktorom pri používaní tekutých tapiet detská izba - environmentálny materiál. Ich použitie na výzdobu stien škôlky vám umožní plne chrániť škôlku pred možnými toxínmi, ako je toluén, vinylchlorid a iné nebezpečné látky.

Mobilita detí v procese aktívnych hier môže zapríčiniť mikrotraumy, ktoré deti, ktoré sú odnášané aktívnymi hrami, môžu na seba a na seba navzájom pôsobiť. Elasticita štruktúry povlaku chráni pred takýmito následkami a je dôvodom na dekoráciu stien škôlky tekutými tapetami.

Pravidelná potreba obnovy malej steny môže byť tiež dôsledkom hyperaktivity dieťaťa. Ale ak steny detskej izby sú zdobené tekutými tapetami, potom stačí aplikovať malú čerstvo zriedenú časť zmesi na poškodené miesta. Pre niektorých rodičov a deti bude zaujímavou výzvou schopnosť vytvoriť si vlastnú kresbu na stene detskej izby pomocou tekutej tapety. Na to nie je potrebné ani kresliť - stačí vyplniť šablónu načrtnutú siluetu.

Návrhové riešenia

Tento jedinečný vrchný náter umožňuje realizovať najodvážnejšie lety dizajnérskej fantázie.

Neobmedzený počet farieb a textúr uľahčuje zónu miestnosti s tekutými tapetami. Na dosiahnutie efektu rozlišovania priestorov do zón pomocou kontrastu kombinovaných povrchových náterov návrhári využívajú striedanie a výber týchto zón s vhodnými farbami a textúrami. Tým sa zvyšuje funkčnosť interiéru a delí sa jedna miestnosť na potrebné funkčné priestory. Úspešnosť zón je dokonale doplnená o rôzne riešenia osvetlenia pre každú zvolenú zónu pomocou podsvietenia a hlavného osvetlenia.

Pre efekt vizuálnej expanzie priestoru sa používajú farbiace techniky, pri aplikácii viacerých odtieňov tej istej farby možno dosiahnuť úžasné výsledky.
Ťažnosť tejto povrchovej úpravy umožňuje jednoduché a elegantné zakrytie výklenkov, oblúkov a výčnelkov, zložitých povrchov a zakrivených stien.

Dizajnové štýly v interiéroch

S týmto vrchným náterom je možné realizovať moderné štýlové riešenia. Na dosiahnutie štýlového výsledku stačí dodržať nasledujúce odporúčania pre dizajn:

 • Pre stelesnenie avantgardného štýlu je žiaduca dekorácia stien v čierno-biely-červených odtieňoch, zónovanie a použitie striktných geometrických línií.
 • Klasický štýl "moderný" je opakom prísneho kontrastu "avantgardy". Jeho uskutočnenie vyžaduje steny pastelových farieb. Takáto dekorácia vyniká svojím pevným monolitickým vzhľadom, pestrým, luxusným interiérom, nábytkom a doplnkami.

 • Eklektický štýl je vo vysokej dopyte, ktorý harmonicky koexistuje s prvkami rôznych epoch a štýlov, najmä retro. Vrchný náter teplých farieb s hodvábnou textúrou kombinuje túto rozmanitosť do jedného štýlového rozhodnutia.
 • Štýl art deco diktuje potrebu používať pri zdobení stien prirodzenú prírodnú paletu. Tekuté tapety zelených odtieňov dokonale zvýrazňujú ťažký drahý nábytok zdobený pozláteným lemom, ktorý vytvorí elegantnú vintage atmosféru.Zanechajte Svoj Komentár